LEIDSCUE COURANT. ZATURDAG 13 MEI. 1871. Ste cM> ,3#. K°. 113. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs c!er Advertentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant vbordt verzonden IV0. 9 [blad 12 en 13) der Handelin gen tan den Gemeenteraad. STA DS-BER1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Genecsktmdigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en rcvaccinatie voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 29 Bingsdag 2 Maandag 8 Woensdag 10 Dingsdag 16 Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 26 Donderdag 1 Zaturdag 3 Vrijdag 9 April Mei, 20 26 Jtinij Maandag Zaturdag Dingsdag Maandag Woensdag 28 Dingsdag 4 Donderdag 6 Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zalitrdag 22 12 Juni) 17 Jul ij. te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaecinalic. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 27 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN doen te «eten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 (Staatshl. N®. 17), een aan- *an" zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de vcrpligting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1837 tot 1845 ingesloten, welke 7.ieh hier ter stede, sedert de vorige inschrijving uit andere plaatsen inet der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de lualste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achterinde registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom hehoorenterwijl de geborenen in liet jaar IWili zullen worden geplaatst in een nieuw reg.ster, te weten: het eerste van den jarc 1871 en liet tiende of dat der geborenen in 1S36 van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving nirmand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot.de vrijgestelden of uitgeslolenen te belmoren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit" de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart'l828 (Staatsblad C), zullen worden geopend op Maandag den 15 Mei aanslaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dal derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den l""» Junij niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door bet hoofd vah' de Revering aan liet einde van liet register Ie plaatsen, zullen worden ingeschreven, met dc bijvoeging van bet woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen' worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien liet zal blijken dat er, tijdens dc verzuimde inschrijving, geenc redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval liet huwelijk hun ook geenc aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, op ben mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, oin voor zio veel bij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dal bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van lieden af van des voor middags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijn,zieli dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van liet geboortejaar, nbusivclijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dal zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens liet wijk en bet huisnummerhun beroep en dat hunner Ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in bet eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende dc gehuwden aangemaand, om zich van een extract uil liet huwelijks-register te voorzien, om daarop dour den lieer der Gebuurte, waarin zij wonen, liet getal hunner kinderen ledoen cerlificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van lieden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 'snamiddags 1 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van liet Raadhuis, en wel: Op Maandag den 15 Mei 1871, de bewoners van Wijk I en II; Op Dingsdag den 1G Mei 1871, de bewoners van Wijk III en IV, Op Woensdag den 17 Mei 1871, de bewoners van Wijk V en VI, benevens de bevvones van de buitenwijk. Op Vrijdag den 19 Mei 1871 de bewoners van Wijk VII en VIII: op ecrslgemelden dag, 'snamiddags van 1 tot 3 nren, de overige dagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangciluider plaatse aan Ie melden, ten einde men zieli niet te wijten hehbé de gevolgen, wclké uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders liet tijdstip, dat de registers Ier inzage zullen liggen, en de dagen der loling, welke, volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgcloupen, nader woideu bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1328, StaatshlN". 55) roepen hij deze op alle personenwelke als gehuwd of als vvcduwenaars met kind of kinderen, in hel afgelnopen jaar in de termen zijn geweest, oin uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeenc rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het ovci lijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeenc Sclinllers- rol geplaatst moetin worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan Ie melden, des voor- middags tiissclien 10en 1 uur, vóór dcaan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 13 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mogt zijn verzuimd, en hij dien ten gevolge niet bij dc Schutterij zou zijn ingelijfd, door Rurgeineester en 'Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rcglbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wel van den G Maart 1818 {Staatshl. N°. 12), houdende eene geldboete van teil hoogste 50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, ot wel heide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wetliómlers voornoemd, V. D. BRANDELERllnrgemeéster. LEIDEN, 1 Mei 1871. V. PUTTKAMMER, Secretaris. IE:\LAiNDSCIlE HERIGTEN. LEIDEN. 12 Mei. Sedert de vorige opgave zijn door pokken aangetast 12 personen, als hersteld opgegeven 9, overleden 3, zoodat nu in behandeling zijn 138. op -liet gebouw en de aanleg, gesticht door de Vereeniging Mttsis Sacrum, i het Plantsoen alhier, werden gisteren voor de aandeelhouders ter bczigti- ging opengesteld. Was het feil op zich zelf reeds verrassend, dat door de ijverige zorg van hel voorloopig bestuur nu reeds uitvoering werd gegeven aan liet nog zoo kort geleden opgevatte plan. eene kennismaking met het geen in zoo korten tijd en door betrekkelijk geringe fniantièle krachten werd tot stand gebragt verhoogde nog die verrassing. Een sierlijk gebouw, in modernen trant, is als het ware bij tooverslag verrezen, te midden van het Plantsoen. Opgetrokken in den trant, waarin de ontwerper, onze verdienstelijke stadsarchitect, de heer Schaap.- zoozeer uitmunt, gclooven wij dat hieraan op eene wijze uitvoering is gegeven, die de strengste en moeijclijke eischen op dit punt ten volle bevredigt. De zaal ontvangt een eenigzins getemperd licht, waardoor dc sclioone kleu ren, kwistig in hel smaakvolle plafond aangebragt, door lutnue schakeering een hoogst aangenauien indruk maken. Van de eene zijde wordt van dc regelmatig uitgebouwde vleugels eene ingenomen door een fraai billard. van de andere door een net buffet, waarboven een halcon is aangebragt om eventueel hintien de zaal muziek-uitvoeriugen le geven. Daar het buffet door de Vereeniging zelve wordt geëxploiteerd, is dit mede een waarborg dat de vcrvcrschingen hij uitstekende ipjalitcil van zeer billijken prijs zullen zijn. Ook de aanleg rondom het gebouw, hoewel nóg jong. toont veel smaak. Hel lommer, op dat gedeelte van het Plantsoen het digst. zal daar zeker ook hun eene koele schaduw verschaffen, die in warme zomerdagen daarbuiten eene aangename verpozing komen zoeken en op die wijze voor zien in dat, wat nog door het jeugdige van den aanleg mogt ontbreken. Flinke veranda's, door glas beschut, bieden den bezoekers voor de in den zotner zoo vaak koelen avondwind een veilige schuilplaats, ruim gcnoe<* oin ook hij de wekelijksche muziek-uitvoeringen al dc leden le kunnen her vallen. Wij kunnen ons ten slotte nietj onthouden hulde te brengen aan het voorloopig bestuur, voor de wijze waarop het zich van zijne taak heeft gekweten, dat ook zeker de meeste zelfvoldoening zal vindén in' den ge lukkigen uilslag, waarmede hun pogen wordt bekroond. Aan de Vereeniging voor Christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden alhier is door wijlen d\ A. J. Molenaar gelegateerd de I som van duizend gulden, vrjj van suecessieregtéja.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1