LEIDSCIIE COURANT. 1871. N°. HO. WOENSDAG 10 MEI. STADS-BERIGTEN. IllNNEN LA NDSCliE BEIVIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voitr f2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents* De prijs der Advertcnliën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-GeneesLundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tol de vaccinatie en revacclnatie voor de envermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 29 April, Dingsdag 2 Mei Maandag 8 Woensdag 10 Dingsdag IC Donderdag 18 Woensdag 24 Vrijdag 20 Donderdag I Junjj, Zatnrdag 3 Vrijdag 9 20 20 Maandag Zaturdag Dingsdag Maandag Woensdag 28 Dingsdag 4 Donderdag G Woensdag 12 Vrijdag 14 Donderdag 20 Zaturdag 22 12 Juiijj, 17 f Jtrtfl. te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de rcvaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i>. BRANDELER, Rnrgemeester. Leiden 27 April 1871. v. PUTTKAMMERSecretaris. LEIDEN. 9 Mei. By de op heden gehouden verkiezing van drie leden der provinciale staten van Zuidholland, zjjn van die' 1047 kiesgeregtigden ingekomen 550 stembriefjes. Sedert de vorige opgave, zijn door pokken aangetast 14 personenals- hersteld opgegeven 20, overleden 2, zoodat nu- in behandeling zijn 144. Eene groote schare vrienden en belangstellenden- was lieden morgen op den godsakker aan de Groenesteeg vereenigd, om eene laatste hulde te brengen aan den hooggeschatten Iceraar der herv. gemeente d". A. J. Mo lenaar. Door een twintigtal zijner catechisanten werd het stoffelijk over schot grafwaarts gedragenen bij de familiebetrekkingendie het volgden sloten zich aan de leden van den kcrkcraail, die der gemeente-commissie enz. Bij de geopende groeve nam d". .1. Drost het woord en schelste den liefde vollen vader, wiens levensdraad was afgesponnen, grafwaarts geleid door cenen blocijendeu 17-jarigen zoon, voor wien de toekomst nog open lag; hij bad hem sterkte toe. Hij wees er verder op dal de groote menigte daar vergaderd wel de opregtste erkentenis was, hóe hoog de overledene door' zijne gemeente werd gewaardeerd. Vier jaar mogt hij slechts in Leiden werkzaam zijn, doch hoe kort die tijd ook scheen, hij was wel besteed; onvermoeid was hij in-zijn onderzoek naar de waarheid, een vader voor hen, die hulp eu steun behoefden verdraagzaam jegens iedereen. Ten slotte riep hij den overledene, den geliefden broeder, ook als vriend nog een laatst vaarwel loc. Rr. Rutgers van der Loeff kon ook niet nalaten den hooggeschatten ambts broeder in dit pleglige uur hulde te brengen. Zijne amblgenooten verloren in hem een medebroeder, die eiks overtuiging eerbiedigde niet alleen, maar die zich steeds door openhartigheid en opreglhcid in hun midden kenmerkte. Ook hij schetste zijne deugden en wel in het bijzonder die van den opreg- ten Christen. Hij herinnerde de menigte hier tegenwoordig aan zijn leven en zijne leeringen, waarvan een opregt geloof enkel den grondslag vormde en eindigde met eene aansporing deze leeringen en ook zijne nagedachtenis in levendig aandenken te behouden. Ook door een der 'catechisanten. A. J. A. Rensink, werd een woord van dankbare hulde gebragt aan den leeraar, die hen zoo lief had gehad, wiens lust het was tot hunne opleiding werkzaam te zijn. Zijne stem zou niet meer tol hen spreken, maar uit dit geopende graf klonk eene stem, die hen dringend aanspoorde de lessen cn vermaningen welke zij van hem ontvingen, te bewaren en in acht te nemen. De schoonzoon van den overledene, de luitenant ter zee J. A. Waldeck, dankte ten slotte, ook namens de verdere betrekkingen, de sprekers, de jongelingen cn ook al de aanwezigen voor de hulde aan de nagedachtenis van zijuen geliefden vader gebragt. Dc Staatscourant bevat de verslagen van den heer dr. C. Leemans, directeur van het rijks-museum van oudheden, waarnemend directeur van het rijks-elhnographisch museum alhier, betreflende den toestand en dc aan winsten van genoemde inrigtingen gedurende het jaar 1870. De aanwinsten zijn in dat jaar ook weder zeer belangrijk geweest. Aan het slot van het verslag omtrent het museum van oudheden zegt de directeur: Van de uit breiding der gelegenheid tot algemeene, vrije bezigtiging van het musedrn,- ook op de Zondagen van 124 nrenwerd. even als in het vorige jaar/ een vrij druk gebruik gemaakt. Een paar malen gebeurde hét dat daarbij zonder dat het tot nog toe mogelijk was den dader te ontdekken, eene onhebbelijkheid werd gepleegd, die my zou hebben genoopt, om een terug komen op den maatregel van toelating voor te stellen; doch de bedenking,- dat daarbij zoo vele belangstellenden om de schuld van cenen enkelen per-r soön gestraft zouden moeten worded, MeM, vooreerst aliltans nog. zulk een voorstel tcriig. De toestand van liet gebouw is en blijft in alle opziglcn' onvoldoende. In hel onderhoud werd zooveel mogelijk voorzien; maar om daartoe hel noodigc te erlangen, zouden grootere uitgaven gevorderd wor den dan met de waarde van het gebouw en zijne geschiktheid voor de bestemming, waartoe hel dient, in behoorlijke verhouding zou kunnen blijven. Door het ministerie van binnenl zaken is bekend gemaakt dat aai» elke der rijkskweekscholen te 's HertogenboschHaarlem cn Groningen met het begin van deit cursus 1871/72, aanvang nemende 1 September 1871, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kwcekelingen in liet eerste studie jaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding lot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorte-acte, tusschen I Januarij 1855 cii 15 Maart 1857 geboren zijn. Aan de rijkskweekschool te Gronin gen zal bovendien met den aanvang van den cursus 1871/72 gelegenheid zijn tot plaatsing van tien hulponderwijzersten einde onder dezelfde voorwaar den als voor de kwcekelingen zijn bepaald opleiding tot hoofdonderwijzer te ontvangen. De stukken der adspiranten moeten vóór 19 Junrj vrachtvrij worden ingezonden aan den directeur der school, waarbij men geplaatst wciischt te worden. Door de Staatscourant wordén nadere bijzouderheden medegedeeld. Blijkens mededceling van de Belgische postadministratie zal de dienst der pakkelbootcn tusschen Ostendc en Dover voor hét vervolg Ook des Zon dags worden uitgevoerd. Dientengevolge zullen de brieven naar Engeland, hier te lande des Zalurdags ter post bezorgd, en welke tót dusverre eerst des Maandags hunne bestemming bereikten, voortaan reeds des Zondags iii Engeland aankomen. De bezwaren nopens den Oosterspoorweg (van Amsterdam over Hilver sum naar Amersfoort, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht) zijn voor zooveel de regering cn dc concessionaris (de llóll. ijzeren spoorwegmaat schappij) betreft, uit den weg geruimd. Er is thans eene gewijzigde rigling, minder nadeelig uit het oogpunt der defensie, aangenomen, namelijk binnen het offensief van Woerden langs die vesting voor Uitermeer en overigens niet behoud van het aansluilingspunt te Hilversum. De kosten voor dc ver dedigingswerken komen niet ten laste van den concessionaris, daar dit in dc oorspronkelijke concessie evenzeer was bepaald. Dc lijn gaat nu uit vim Amsterdam van den staatsspoorweg benoorden den St. Alitoiiiedijk met éené bogt oostwaarts door den Ovcr-Amstelpolder, over dc Diemer- en de Muider- trekvaart, ten noordoosten Van Wcesp over dc Vecht, oostelijk. langs het fort Uitermeer in oostelijke rigting, door liet Naardermcer naar Naarden. langs de zuidwcslzijde van die vesting met eene bogt in zuidelijke rigting. langs de westzijde van dc kom der gemeente Hilversum, zuidwestelijk van Baarn en verder in regtc lijn tusschen de rivier de Eeni en Söcstdijk eii Soest door, oin met eene hoog aan te sluiten aan dén .Vederlandschen cen- traalspoorwcgongeveer 000 meter westelijk van den ouden Socslcrwcg. De concessie omvat ook den lateren aanleg van eene lijn Amcrsfoort-Zutpheu; In antwoord op een verzoekschrift van ingezetenen te Woerden tot het behoud der aldaar gevestigde gevangenis voor veroordeelde vrouwen, is van wege Z. M. gezegd, dat aan dat verzoek geen guhstig gevolg kaki gegeven worden om redenen, te gewiglig om van dien maatregel te docu afzien. De A'. II. C. meldt dat gisteren op den IIoll. spoorweg eene jonge dochter, die met den trein van 's llagc naar Leiden was vertrokken, onder weg moeder is geworden. Te Rotterdam werd gisteren door de policie aangehouden een polder werker, werkzaam zijnde in de Binnenrotte, die een kind, welke aan de Lombardschc brug naar de werkzaamheden stond te kijken, met een haak zoodanig aan het hoofd wondde, dat hel in bedenkelijken toestand verkeert. 'sGRAVENHAGE. 9 Mei. Door Z. M. is de heer mr. W. Rappard, president vaft het hooggeregts- hof in Ned. Indie, benoemd tot lid in den raad van Steil; Indië.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1