ïTiïïtknlaxDsc11v: hkh igtkn. voor eenigc dagen reeds begonnenheeft nu genoegzaam opgehoudenzoodat de rivierhoogte dezelfde blijft. Naar men uil Groningen meldt heeft men nog niets naders ontdekt omtrent de drie personen uit Schildwolde, die hij een zeiltogle op het j Schildmeer zijn omgekomen. Maandag morgen kwam het zeilbootje achter l de woning van Dijkstrate Steendamaandrijven met twee lijken. Een lag over den kant van den boot met het hoofd in het water, met het zeii, dat naar beneden was geslagen, overdekt. De ander vond men meer in een sla pende houding voorover gebogen met het hoofd op de armen leunende, ter wijl de derde vermoedelijk over boord gevallen en verdronken is. De onge lukkige slagtofiérs zijn de veearts Schönfeld, van Schildwolde, Pieler Pol, zoon van den kastelein uit het heerenhuis, en B. Knipenga, oud-gemeente ontvanger, vroeger te Appingcdam, ongeveer 70 jaren oud, allen ongehuwd, de laatste echter weduwnaar. Te Groningen heelt dezer dagen de heer J. Koning, muziekant bij de dienstd. schutterij aldaar, gedachtenis gevierd van 04-jarige dienst. In 1807 was h(j als tamboer bij de burgerwacht in dienst gelredeu. 'sGllAVENUAGE. 5 Mei. Aan den O. I. ambtenaar E. W. G. F. Woutersz, laatstelijk eersten machinist bij de gouvernements-uiarine in Ned. Indie, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De lsle luit. bij het corps mariniers D. A. van Yuuren, uit O. I. terug gekeerd, is ter beschikking gesteld van den commandant van genoemd corps. Bij de dienstd. schutterij te Katwijk zijn benoemdtot officier van ge zondheid 3' kl.met den pcrsonelen rang van officier van gezondheid 2e kl. dr. K. Plantenga. en tot Is1, luit. A. Franchimont, thans 2de luit. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer van Zin- nicq Bergmann o. a. de zaak van het Ned. gezantschap te Rome besproken, llij kon zich niet vereenigen met het denkbeeld dat cene diplomatie voor kleine stalen minder noodig zou zijn, en dat wij ons zouden moeten behel pen met agenten. Neen, het belang van kleine stalen brengt mede, dat zij zich op de hoogte der zaken houden; wij hebben dit vooral noodig voor onze handcls-tractateu. Spr. behandelde daarna meer bijzonder de houding der vorige regering ten aanzien der handelingen tegen Rome, die hij struik- roovcrijen noemde, llij beriep zich hier op hel Italiaansche groene boek. Alle mogendheden hebben geantwoord op de mededeclingcn uit Italië des wege, hetzij in afkeurenden geest, hetzij met blijken van belangstelling. Maar in Nederland, met zijne anderhalf mitlioeu katholieken, vond de afge treden minister van builcnl. zaken goed, op de mcdedeelingen van den ge zant te antwoorden: "Men kan niet meer verlangen." Alzoo juichen wij den roof, op Rome gepleegd, toe. Dit keurde spr. zeer af, en hij achtte het geschikt om Nederland, zijn geliefd vaderland, nog meer te vernederen. De heer Cremcrs trad in ecne uitvoerige verdediging van de gedragslijn der vorige regering in deze zaak. llij deelde onderscheidene stukken betreffende het Romeinsche vraagstuk mede, waarvan indertijd ook aan de Nederland- sche regering kennis was gegeven. Onze minister gaf geen antwoord op die stukken. Maar spr. merkte op, dat het deswege door den heer Bergmann gezegde onjuist is. De Italiaansche gezant had zijnen indruk omtrent het gebeurde in het algemeen medegedeeld. Hij sprak van geene goed- of afkeu ring. en daarom was de conclusie van den heer Bergmann, "dat de regering den roof, op Rome gepleegdzou hebben toegejuichtten eenemale onjuist. Wanneer men het antwoord van den heer Roest vergeleek met de antwoor den van andere regeringen, dan zou men tot de overtuiging moeten komen, dat geen minister zich voorzigtiger uitgelaten heeft. Spr. staafde dit met aanhalingen van de antwoorden van Oostenrijk, Beijeren. Portugal, Spanje en Frankrijk, die óf onbewimpeld verklaren, zich niet met de zaak te wil len inlatenóf het Italiaansche volk volkomen vrijheid tot innerlijke rege ling toekennenóf zelfs sympathie betuigen met het gebeurde. Spr. hield vol, dal Nederland zich op het zc-er juiste standpunt geplaatst had: dat van algehecle onthouding, llij ontkende, dat 's Pausen vrijheid belemmerd is, en zeide, dal de Italiaansche regering de meest mogelijke vrijheid aan het opperbestuur der kerk gelaten had. In de zitting van heden heeft de minister van huitenlandsche zaken, de heer Gericke, de verschillende «prekers beantwoord, llij behandelde achter eenvolgens: de regeling van het internationale zecregt, de missie te Rome, de Ned. beurzensticlitiugen in Belgie, de Luxemburgsche schuld, de missie in China, den Noorderspoorweg in Duitschlandhet Maaslractaal en de nut tige strekking onzer diplomatie in het algemeen. Omtrent de missie te Rome had hij weinig Ie voegen bij hetgeèn in zijne memorie van beantwoor ding voorkwam. Door opheffing der missie zouden vele Nederlanders ge krenkt en gegriefd worden. Niet dan door zeer dringende redenen zou die opheffing geregtvaardigd worden; die redenen waren z. i. nog niet aanwezig. Redenen van geldelijk belang moesten hier buiten aanmerking blijven, Voor de missie in China zou hij denkelijk in het volgende jaar weder een post op de begrootiug brengen. Over de uitdrukkingen van den heer Bergmann, leu opzigte van een slaat waarmede Nederland in vriendschap leeft, moest hij zijn leedwezen uitdrukken. Nadat vele leden nog het woord hadden gevoerd, meestal over de missie te Rome, is het hoofdst. huitenlandsche zaken met algemeene stemmen aan genomen. Morgen is het hoofdst. justitie aan de orde. De muziekuitvoeringen in de Societeitstent in het Bosch zullenbij gunstig weder, beginnen op Zondag 7 Mei aanst.des namiddags ten twee ure. ENGELAND. LONDEN4 Mei: Een groot aantal der hier verblijf houdende Duitschers heeft in de Tnrnhallc een vredefeest gevierd. Uithoofde de ruimle niet groot genoeg was om allen op te nemen, die aan het feest wilden deelnemenzal er eene herhaling van de plegligheid plaats hebben. Bij de laatstelijk in het lagerhuis gehouden beraadslagingen over de belasting-voorstellen der regering, is aan het licht gekomen dat reeds 1000 was uitgegeven voor het maken van plakzegels voor de lucifer-doosjes. Ge lijk men weet is de voorgestelde belasting op dit artikel ingetrokken. De dagbladen maken melding van een 15-jarig meisje, Agnes Norman genaamd, die tcregt staat onder beschuldiging van, in verschillende huisge zinnen, vier jonge kinderen, benevens een aantal katten en kanarievogels, door worging om hel leven te hebben gebragt. Men schrijft dit toe aan eene zekere manie, waaraan hel meisje geen weerstand kan bieden. Aan de langdurige geschillen over de wettigheid van het papiergeld der Vcreenigde Staten is thans door het hooggeregtshof aldaar een einde gemaakt; het heeft de wet, waarhij de muntbillellcn tot wettig betaalmiddel verklaard zijn. niet strijdig met de constitutie geacht en ook op de vóór hare uitvaardiging aangegane contracten toepasselijk verklaard. Deze uit spraak is met vijf tegen vier stemmen gedaan. FKAN UK IJ K. Betreffende het fort Issy blijkt uit latere berigten dat de bezetting dit lort had verlaten, maar dat men le Parijs, daarover zeer ontevreden, ter stond bevel heeft gegeven 5 bataillous met 12 stukken geschut derwaarts te zeilden. Die balaillons ontmoetten op hunnen logt de terugtrekkende troe pen, die verklaarden in het fort lang genoeg honger te hebben geleden en den kogelregen des vijauds te hebben doorstaan. De bevelhebber der nieuw aanrukkende troepen zag spoedig in dat het op nieuw bezetten van het lort veel volk zou kosten en besloot daartoe de duisternis af te wachten, en inmiddels zich le vergewissen of op het fort alles in gereedheid was, om het desnoods in de lucht le laten springen. Eeuige manschappen werden daartoe naar het fort gezonden, maar deze werden gedood of gewond: hunne opvol gers ondergingen hetzelfde lot: eerst bij de derde expeditie slaagden cenigen er in, op den buik kruipende, het fort le bereiken. Inmiddels had de be velhebber het medegebragtc geschut in batterij doen stellen, en het gelukte hem daarmede het vuur der vijandelijke positien tot zwijgen te brengen. Zoodra dit geschied was rukten de troepen op en namen het fort weder in bezit. Van Versailles meldt men dat de generaal Lacreteille zich meester heeft gemaakt van den molen van Saguel, hij welke gelegenheid 150 oproerlingen den dood vonden. De generaal ontruimde daarna den molen omdat hij tc veel aan hel vuur des vijauds bloot stond, maar voerde 10 door hem ver overde stukken geschut en 300 krijgsgevangenen met zich mede. Blijkens brieven uit Versailles wordt het hoofd van het uitvoerend be wind. de heer Thiers, van meer dan eene zijde fel bestookt. Sedert hij getoond heeft de drie oud-republikcinsche ministers Favre, Simon en I'i- card niet le willen ontslaan, wordt er, vooral door leden van de regter zijde der nationale vergadering, onbewimpeld moeite gedaan om zjjn gezag en zijn bewind te ondermijnen. Bij die leden voegen zich militairen van hoogen rang, die den heer Thiers verwijten dal hij den veldheer wil spelen en daardoor reeds eenige ongelukkeu aan het leger berokkend heeft. Zoo lang de burgerkrijg duurt zal de vergadering de noodzakelijkheid begrijpen om den heer Thiers te schragen; doch na de onderwerping van Parijs is er eene scheuring tusschen de twee slaalsmaglcn le duchten. Zeker is het. dat de meerderheid der vergadering niet met den lieer Thiers eenstemmig is, maar hem en zijn bewind baars ondanks gedoogt; juist daarom is het gematigd republikeinsche gedeclle der vergadering thans geheel op de hand van den heer Thiers. Bij de gemeenteraadsverkiezingen, die dezer dagen in Frankrijk plaats hadden schijnt de gematigde republikeinsche partijof liever schijnen de behou dende republikeinen allcrwcge de overwinning te hebben behaald. Niet alleen zijn daardoor de theorii'n van de Commune veroordeeld, maar ook die van de legitimisten In enkele steden heeft de radicale partij de over winning behaald, h. v. te Mans. Périgueux en Angers. Daarentegen had te Marseille. Toulouse, Saint-Eticnne en in andere groote sleden de gematigde rc- publikensche partij de overhand. In het gchcelc land hebben die verkiezin gen zich onderscheiden door orde en kalmte, behalve in twee plaatsen: le Lyon en in het stadje Thiers. Tc Lyon hadden slechts op een enkel punt ongeregeldheden plaats, lil den loop van den avond maakte zich een oproerige bende meester van het hotel der mairie iu de wijk la Guillolière. De prefect Valentin en de generaal Crouzat verschenen spoedig op het ter rein en hebben er de o de hersteld. De prefect Valentin is door een kogel in hel been gekwetst, doch zoodanig dal er gclukkiglijk geen gevaar voor hem is. liet dagblad der Commune zegt thans dat Cluserel afgezet is wegens achteloosheid in de vervulling zijner dienslpligten. Dclesclusc is wegens den staat zijner geschokte.gezondheid uil de Commune getreden. De Commune heeft al de Parijsehe arbeiders-vereenigingen uilgenoodigd zich in een in hel departement voor openbare werken tc barer beschikking gesteld lokaal te doen vertegenwoordigen, ten einde een gemeen overleg te houden omtrent de middelen tot het ten uitvoer leggen van het dezer dagen uitgevaardigde decreet, hetwelk bepaalt, dat de cooperative vereenigingen al de verlaten Parijsehe werkplaatsen iu bezit zullen nemen. Er zijn dezer dagen te Parijs blijken gegeven dat men zich tegen de Commune begint le verzetten. De Commune heeft te vergeefs getracht te St. Merry den eersten vicaris in hechtenis te nemen. Het rijtuig, waarmede hij naar de conciergerie werd overgebragtwerd door de menigte staande gehouden. De vlecschhouwers, kruideniers en bakkers eischten zijne invrij heidstelling, waaraan gevolg w erd gegeven. Velen hunner hebben zich on derling verbondenom ook de andere vicarissen te beschermen. Volgens Ie Monde bestaat er tusschen de twee takken der Fransche Bourbons-familie eenstemmigheid in beginselmaar zijn er tusschen hen

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2