LE1DSCIIE COURANT. 1s7i. X. 107. ZATURDAG 6 MEI. STA DS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1- - 4 gels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Slads-Genecskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie en revaceinatle voor de onvermogende»aan de Slads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 29 April, Maandag 12 Junij Dingsdag 2 Mei Zaturdag 17 Maandag 8 ir Dingsdag 20 Woensdag 10 V Maandag 26 Dingsdag 10 p Woensdag 28 Donderdag 18 Q Dingsdag 4 July, Woensdag 24 ft Donderdag 6 Vrijdag 26 rt Woensdag 12 Donderdag 1 Junij, Vrijdag 14 Zaturdag 3 Donderdag 20 s Vrijdag 9 a Zaturdag 22 te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de rcvaccinalic. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 April 1871. v. PUTTKAMMER. Secretaris. M.NNKNLVNRSCIIK HKIHGTKN. LEIDEN, 5 Mei. Sedert de vorige opgave door pokken aangetast 3 personen, als her steld opgegeven 6, overleden 8, zoodat nu in behandeling zijn 172. Door de Vcreeniging tot verbetering der volksgezondheid alhier is een blaadje uitgegeven, waarin zij ccnigc bijzonderheden mededeelt omtrent de thans ook alhier hcerschcnde pokken-epidemie. Wij laten hier den inhoud volgen, eene algemcene bekendheid kan niet dan nuttig werken: »Be Verceniging tot verbetering der volksgezondheid te Leiden is van oordeel met betrekking tot de nog steeds toenemende pokken-epidemie, liet volgende onder de aandacht der ingezetenen te moeten brengen. In de drie eerste maanden van dit jaar werden, volgens de officiële opga ven der geneeskundigen te Leiden, door de pokken aangetast 383 personen, van welke er 85 stierven. Onder de aangetasten waren 214 wèl en 155 niet gevaccineerd: van 14 personen was omtrent de vaccinatie niets opge geven. Van de 214 gevaccineerde!) stierven er elf, dus omstreeks vijf van elke honderd: van de 155 niet gevaccineerden bezweken er zeventig, dus vijf en veertig op de honderd! Het sterftecijfer der gevaccineerden zou zeker nog kleiner geweest zijn wanneer meer algemeen ook voor rcvaccinalie zorg gedragen ware en eveneens wanneer bier alleen de goed gevaccineerden in rekening waren gebragt, daar het eene uitgemaakte zaak is dat onvolkomen inenting veel minder dan goed geslaagde tegen de hevigheid der ziekte beschermt; maar het is onmogelijk na te gaan hoevelen onder die als ingeënt opgegevenen geene, onvolkomene of Ie weinig lilleekens vertoonden. Uit bovenstaande cijfers blijkt echter weder ten duidelijkste dat de hevigheid der ziekte en het daarmede verbondene gevaar door de inenting zeer aanmerkelijk af neemt, zoodat, al beschermt de inenting evenmin als eene vroeger doorge stane pokziekte, met volstrekte zekerheid tegen het gevaar der pokken, het toch als stellig zeker kan worden beschouwd dat deze kunstbewerking dat gevaar zeer vermindert. Men heelt kunnen zien dat hier ter stede in de bedoelde maanden onder de aangetasten meer gevaccineerden dan niet_gevaccïnecrden voorkwamen. Wij moeten echter bij voorraad nadrukkelijk opkomen tegen de meening, die wclligt hierdoor bij sommigen zou kunnen ontslaandat de kans om door de pokziekle te worden aangetast bij ingeënle personen grooter zou zijn dan bij niet ingeënle, daar de geschiedenis van alle pokken-epidemiën len stelligste het tegendeel heeft bewezen. Er valt redelijkerwijze niet aan te twijfelen dat te Leiden het aantal niet ingeënte personen veel kleiner is dan dat der gevaccineerden; zoolang hier echter omtrent dit punt geene opgaven te verkrijgen zijn, zoolang kunnen wij slechts oordeclen naar het geen elders is gebleken, waar men ten allen tijde heeft opgemerkt dat de gevaccineerden veel minder dan de niet gevaccineerden werden aangetast en dat zelfs van deze laatsten meestal slechts zeer weinigen van de ziekte bc- vrjjd blevenwanneer zij zich aan de besmetting blootstelden. De vereeniging rekende zich verpligt het publiek op bovengemelde feilen opmerkzaam te maken. Bij velendie zich en hunne kinderen niet hebben laten inënten, heerscht zeker nog eene groolc onbekendheid met de door deze kunstbewerking verkregen uitkomsten. Moge ook bet door zoo velen gcledenc verlies hunner naaste betrekkingen (in het mecrcndecl der gevallen gevolg van verzuimde vaccinatie en revaecinalie) anderen opwekken om voor zich en de hunnen dat middel te gebruiken, dat goed aangewend zóó zelden de verwachting te leur stelt. Hjj toch spiegelt zich zacht die zich aan een ander spiegelt!" De commissaris des konings in deze provincie heeft bij circulaire aan hh. burgemeesters kennis gegeven dat hij het tegenwoordig tijdstip gunstig acht om onteigening en afmaking van aan longziekte lijdend rundvee iu uit- gcbrciden kring loc te passen cn wel speciaal in den lvrimpenerwaardden Albfasserwaard en de V(jf Uecreiilauden. Hij heeft daaromtrent de noodige voorschriften gegeven. Op de jongste vergadering van den weerbaarheidsbond is aan het cen- traal-comité opgedragen, te trachten van Z. M. den koning Ie verkrijgen, dal de derde nationale schietwedstrijd, die op 's konings domein, de Wiescl- sche heide, zal gehouden worden, een week vroeger gesteld werd dan oorspronkelijk was voorgesteld. Z. M. heeft daarin toegestemdzoodal die wedstrijd thans van 30 Julij tot 5 Augustus zal plaats hebben. Z. M. de koning, beschermheer van den Ned. weerbaarheidsbond, heeft als vernieuwd blijk van belangstelling aan het cenlraal-comité van dien bond in bruikleen afgestaan een stoom-kogelpers, die in de Utrcchtsche ijzergieterij is geplaatst ter vervaardiging van kogels voor Reminglon-gewercn. Deze kogels zijn op aanvrage bij gemelde firma in prima qualiteit te verkrijgen tegen ƒ35 de 100 kilogram, hetwelk op 8 cents per 7 stuks te slaan komt. De jaarlijksche reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken zal den 8slf" Junij aanst. te Middelburg worden geopend. Het genootschap tot bevordering der koepok-inenting te Rotterdam beeft zich bij adres lot de tweede kamer der statcn-generaal gewend, aan dringende op liet nemen van maatregelen, die tot eene algemcene toepassing der vaccine moeten leiden. Overtuigd dat voldoende vaccinatie (en rcvacci nalie) liet meest krachtige middel oplevert lot bestrijding van pokken-epide miën, en dat bij behoorlijke zorg en zaakkennis van den kant van den ge neeskundige de inenting lot de meest onschuldige kunstbewerkingen moet gerekend worden, wijst het genootschap op de noodzakelijkheid I". dat zoo spoedig mogelijk de vcrpligte vaccine voor geheel Nederland bij de wet worde ingevoerd; 2". dat van staatswege behoorlijk zorg worde gedrasen, dat overal in het geheele rijk ccn voldoende gelegenheid voor vaccine ge schonken en de kunstbewerking door bevoegde en vertrouwde personen vcr- rigt worde, en noodigt derhalve de kamer ernstig uit bij de regering aan te dringen op het onverwijld indienen van een wetsvoorstel in bedoelden geest of wel zelf daartoe het initiatief te nemen. -■ Woensdag avond omstreeks 8 uren lieten twee schippers, die hooi ge laden hadden, aan de grensscheiding der gemeenten Wijk en Veen het anker vallen, om aldaar den nacht door te brengen. Omstreeks 11 uren, toen allen in slaap waren, ontdekte men aan de overzijde der rivier in de ge meente Aalst, dat op een der schepen brand was. E. van Emmerens en zijne vrouw spoedden zich met eene boot naar de brandende schepen, en met veel moeite gelukte hel hun de opvarenden wakker te maken en hen aan wal Ie brengen; ric alarmklok der gemeente Veen werd geluid en de brandspuit in gereedheid gebragt, om, indien het mogelijk was. hulp te bieden; ook werd beproefd om nog wat van den inventaris te redden. De zoon des schippers is in de vlammen omgekomen, cn hel verkoolde lijk in de ovcrblijlselen van het schip gevonden. De overledene laat eene weduwe cn 3 onverzorgde kinderen ua. De beide schepen zijn met al wat er in was geheel verbrand. Men meldt uit Lobith: De Rijn, die dezen winter reeds zoo dikwijls cn zoo langdurig door den overlaat heen op onze gronden' was gekomen, rees in de laatst verloopen week wederom aanmerkelijk, waardoor vrij alge meen belangrijk nadeel is toegebragt. Honderden roeden bouwland, meestal in pacht bij den minderen man en met aardappelen bepoot, zijn daardoor onder water gekomen, zoodat alles weg is. Met de weilanden ging liet eveneens; hetgeen voor vele boeren, die daar reeds hun vee hadden gebrast cn wier voeder, zooals trouwens meest overal, door den langen winter ge heel verbruikt was, een geduchte schade is. De val' in den waterstand.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1