PEK TELEGRAAF. A 1) V LKTFNTS EN. Leiden, 1 Mei 1871. A. G. M. WOBBE, Tak. Leyden, 3 Mei 1871. 3>r. CliantoHiclaiisis «ogcnwaler. liefde der bevolking trachten te herwinnen en haar met name uitgebreide gemeentelijke vrijheden bewilligen. Een groot aantal gedeserteerde Fransche krijgsgevangenen heeft een schuilplaats gezocht in het Owinskerwoud, in Posen. Zij hebben zich daar georganiseerd tot eeue rooverbende, welke met militaire regelmaat requisi- tiën heft en ieder plundert, die bet waagt hun gebied te betreden. De auto riteiten hebben een sterk detachement troepen, bestaande uit infanterie en cavalerie, derwaarts gezonden, om de veiligheid te herstellen en de rustver stoorders te vangen. BERLIJN, 2 Mei. De Kreuzzeit. zegt, dat het berigl van Engelsche bla den. dal de onderhandelingen over het definitive vredestractaat, die tot dusver te Brussel plaats hadden, verder te Berlijn zullen gevoerd worden, ongegrond is. De Nordd. Allg. Zeit. zegt, dat bij de onderhandelingen te Brussel de Duitsche gevolmagtigden, overeenkomstig de vredes-preliminairenhebben voorgesteld dat Frankrijk in driemaandelijksche termijnen, van den 2dcn Junij 1871 lot den 2den Jlaart 1874, 500 millioen in goud of in daaraan geëvenredigd papier zal betalen. Het tegenvoorstel van de Fransche gevol magtigden, strekkende om in drie jaren, te beginnen met 1 Julij 1871, jaarlijks een derde van een milliard in specie te betalen en de overblijvende vier milliard binnen een ruimeren tijd in schuldbrievenin vijf pCt. te con verteren, zou Duitschland. door de koers-variatiënmet eene depreciatie van het papierengeld bedreigen, liet voorstel is ook in strijd met het traclaat. Gelukkiglijkzegt. genoemd bladheeft Pruissendoor liet bezetten van Fransch grondgebied, genoegzamen waarborg voor de uitvoering der vredes- preliminairen. PARIJS, 2 Mei. 12 ure 'smiddags. Het berigt der gevangenneming van Dombrowski en zijn staf wordt tegengesproken De verhalen in den Moniteur en in de l'atrie, betreffende Issy, zijn insgelijks onjuist. De Versaillers hebben het fort nooit bezet. Na de paniek op 29 April hebben de gefede reerden het op nieuw bezet. Zij hernamen de loopgraven op 300 meters af stand van het fort en voerden de barricaden der Versaillers weg. De Ver saillers weken naar Moulineaux, de gefedereerden zochten dit te hernemen, maar werden met verliezen teruggeslagen. Thans worden krachtige pogin gen gedaan om de bezetting in staat te stellen Issy te behouden; bovendien zijn alle toebereidselen gemaakt om, zoo noodig, hel fort te doen in de lucht springen. PARIJS, 2 Mei. 'savonds. Volgens mededeelingen van de Commune heb ben de gefedereerden de Versaillers uit hunne positiën in het park en op het kerkhof van Issy verdreven. Nieuwe werken, opgeworpen bij Issy, hebben deze stelling geduchter gemaakt dan ooit te voren. Dombrowski is heden namiddag te Parijs aangekomen, lieden ochtend zijn vele troepen naar Neuilly gezonden, waar een nieuwe aanval der Versaillers verwacht wordt. Heden werd niet zwaar gevochten. Volgens gerucht zouden de Versaillers eenige meters grond in die rigting gewonnen hebben. De barricaden van Parijs zijn vervangen door geduchte aardwerken. PARIJS, 2 Mei. Bij Issy wordt op dezen oogenblik een bloedige slag geleverd; de opstandelingen nemen de vlugt. VERSAILLES, 2 Mei, 'savonds. Het kanonvuur houdt aan; onze batterij begint bres te schieten op het fort Issy. In de nationale vergadering deelde de minister Picard mede dat in den afgeloopen nacht en den vroegen ochtend zeer gewigtige operatiëu volbragt zijn; dat liet spoorwegstation te Clamart en hel kasteel van Issy bezet zijn, en dat de resultaten gewigtiger zijn dan die welke tot dusver verkregen warenvoorts dat de operatien worden voortgezet. VERSAILLES, 2 Mei. Bij de nationale vergadering is ingekomen een adres van de bisschoppen, houdende verzoek het herstel van het wereldlijk gezag van den Paus te bevorderen. HVGEZANnElV. duizende, andere larven en rupsen, die even haftl den oogst van den braven landman helpen vernielen als wij. Immers nu de jongens zien ofhooren, dat de regeering vóórgaat in liet verstoren van vogelnesten, rekenen ook zij min of meer in hun recht te zijn wanneer zij 't zelfde doen. en bepa len zij zich niet enkel tot de kraaien- en eksternestenmaar nemen natuur lijk al wat ze maar vinden kunnen, 't Spreekt van zelf, dal wij en onze lamilie daardoor te vrijer spel hebben en dat het ons recht aangenaam is, dat het der lieve landjeugd moeielijk aan 't verstand te brengen is, dat het verzamelen van nitgeblazene eieren op de schade van hunne eigene ouders uitloopt. Dat musschen- en spreeuwengoed is vooral voor onze boven den grond levende familie zoo erg lastig. Schiet ze neer, als gij kunt, bij hecle hoopen te gelijk, brave menschen, en de oogst zal jaar op jaar voor ons ruimer worden, ja wellicht gauw reeds hier of daar geheel de onze zijn. En daar kan de brave en voor ons zoo welwillende boer toch immers niets op tegen hebben? De regeering immers ook niet?" En het geschiedde, gelijkerwijs de meikevers en hunne lieve engerlingen en medelarven en rupsen gewenscht hadden. Want in vele gemeenten werd eene «schouw" aangekondigd over de ekster- en kraaiennesten, opdat deze dieren den lande uit verdreven werdental van spreeuwen cn musschen werd neergeschoten en menige stuiver uitgeloofd om de mollen naar de andere wereld te helpen. En er was groote blijdschap onder de vernielers van den oogst, zoo boven als onder den grond. Dit alles nu geschiedde in in den jare onzes Heeren achttien honderd zeventig in vele gemeenten van Nederland 1 AndroclesApril 1871. iSurgcrlijfcc isiattD. Van 27 April tot en met 3 Mei 18Ï1. BEVALLENM. Philippo, geb. van Putten, Z. R. A. Starre, geb. Hoorn. D. N. Melet, geb. Wagemaker. Z. J. Resscnaar, geb. Marsteller, Z. H. Ch. Ver hoog, geb. Dee. D. P. W. Dikshoorn. geb. Niemeijer, Z. M. H. Albert, geb. Duynstee. D. J. P. van Leeuwen, geb. van Wijk. D. J. van Leeuwen, geb. Arnoldus, Z. F. M. J. de Does, geb. van Oerle, D. - J. Dekker, geb. Lares, D. J. Kerkvliet, geb. van der Meel, D. - A. Jongbloed, geb. Richter, Z. II. Klui vers, geb. Meyjers, tweel Z. en Z. J. 11. Boom, geb. van den Berg, Z. W. F. Loeber, geb. Noest, D. J. van der Vos. geb. Planje. D. - - P. Lever, geb. van der Putten, D. L. de Graal, geb. Caree. D. J. van Weizen. geb. Henzen. Z. N. M. C. Beuzemaker, geb. van der Vlist, D. M. M. van Steen, geb. de Smit. Z. M. van der Wiel, geb. Bedier, D. W. S. Onwerkerk. geb. Lammers, C. van der Kamp, geb. van den Bosch, D. L. Wagemans, geb. Bolstier. Z. GEHUWD L. It. A. Molkenboer, jm. en H. C. M. Knaapen.jd. J. A. 11. Knaa- pen, jm en C. E. J. Molkenboer, jd. C. Swanenburg. jm. en A. C. Noordermcer, jd. - J. Jasperse, jm. en J. den Hoed, jd. J. Smit.jm. en J. Opdam. jd. F. N. Schneider, jm. en J. C. de Haas. jd. J. Bijleveld, jm. en W. YVilschut, jd. - H. Sombeek. jm. en 11. W. Burgers, jd. OVERLEDEN: A. E. van Zijp, D., 24 j. J. Latervccr, ü.,5 m. L. G. Mo- reau, Z., 18 j. II. F. van <ler Burg. Z'„ 2 j. B. J. van der Bie, 28 j. J. W. van Geenen, Z„ 20 j. G. Vermond. D„ 4 j. J. B. Vogelsang, 43 j. M Kui- venhoven, Z., 2 j. - II. Raar, 46 j. J. J. van Wijk. Z„ 3 j P. van Maastricht, Z., 4 m. - A.M. llensen, D.. 15 m. - P. J. van der Poorten, Z 28 j. J. van der Waa, D., 27 j. L F. van Straalen, Z„ 4 m. J. G. H. Sanders, Z., 18 m. W. van Kooy. wed'. W. de Rooy. 69 j. M. Rup, wed'. J. Koet, 77 j. II. Honsbeek, Z., 15 m. R. van Buuren, D., 2 j. - - C. D. Sala. 74 j. A. H. van Toorn, 40 j. J. T. Hoekveld, Z.. 22 j. H. Barentsen. 76 j. M. Bastiaanwede. A. Stolp, 71 j. A. Schouten, Z., I m. J. van der Horst, D.. 1 m. J. A. Luksenburg, D.. 1 m. J. Beurze. D., 1 m. C. W. Posthumus. D., 3 m. J. Keereweer, D., 5 j. J Korenhof, Z.. 4 j. C. van Dam, D., 1 m. A. C. de Groot, D., 4 m. S. Laurier, Z., 3 j. W. T. J. Musers, Z., 3 m. A. M. de Leu, D„ 1 m. J. S. Wiekhart, D., 3 m. A Plaizier, D.. 20 m. E. M. W. Leemans, D., 7 j. J. Te gelaar, 28 j, T. van Kan. Z., 4 j. J. A. van Caspel, Z., 2 j. J.Lancel, 43j. C. van den Berg, geb. de Vrind, Z. Tevenl. A. Mark, Z., 8 m. J. 11. van On werkerk, D.,6bi. Die ooren heeft om te hooren, «lie Iioore! En het geschiedde in de dagen van het gekwaak der kikvorschen en het genestel der vogelen, dat er een gebod uitging, dat de kraaien- en ekster nesten uitgeroeid moesten worden. En ziet, daarom ging er een groot ge juich op onder de meikevers en hunne lieve zonen en dochterengenaamd engerlingen. «Zijn daar toch niet die nare kraaien en eksters", zoo zeiden ze. «met dien hatelijken mol onze bitterste vijanden! Vernielen ze ons niet bij honderden en duizenden, als we daar boven den grond op ons gemak de boomen kaal willen vreten en onder den grond een jaar of drie aaneen de wortels doorknagen en afvreten van de aardappels, mangelworlels, knol len en zooveel meer van dien aarddat de goede menschen voor ons in den grond neerleggen! We zijn maar doodeenvoudige witte wormen, wij enger lingen, maar we kunnen ongemakkelijk veel vreten. Zoo hebben wij nog onlangs in zeker land 30 pCt. van de rapen, 50 pCt. van den gerst- en 30 pCt. van den haveroogst voor onze rekening genomen. En we kunnen des noods nog meer aan. Als dat leelijke mollen- en kraaiengoed ons maar niet zoo in 'l vaarwater zat en ons niet zoo ongenadig opvrat, dan zouden we die landbouwers nog wel anders op hun neus laten kijken: we vraten hun zoo wat alles op wat in den grond komt. We zijn maar wat blij, dat de boeren 't land hebben aan die molshoopen cn dat ze daar niet al te diep over nadenken: want ze zouden dan misschien achter de waarheid kunnen komen en zeggen: ««als cr niet zooveel engerlingen en ander soort gelijk gedierte in den grond huis hield, dan had de mol daar niets te wroeten: planten immers wil en kan hij maar niet eten, dat is eene uitge maakte zaak. Wij, boeren, zullen daarom van twee kwaden maar 't kleinste kiezen en den mol als een goede helper en bondgenoot beschouwen tegen al het volkje, dat daar in den grond met onze producten gaat opstap pen."" En (nog steeds zijn de meikevers en engerlingen aan 't \voord) wat een gelnk voor ons, dat de raven en eksters den boer voor eene enkele maal somtijds wat lastig zijn, en dat hem dit zoo érg boos maakt dat hij wel haast blind schijnt te zijn voor de verschrikkelijke verwoestingen, die dat vogelgoed in vereeniging met den mol onder ons aanricht. Ongelogen, ze helpen ons bjj duizenden naar de maan. Honderdmaal dank daarom, gij brave landlui, die ons zoo welwillend ter hulpe komt en de voor ons zoo lastige kraaien en eksters van uwe hofsteden en landerijen verdrijft, ja zells uw lieve geld er niet te lief voor hebt om hunne nesten te laten uit scheuren cn den voor ons, engerlingen, nog lastiger mol voor goed aan zijn eindje te helpen. Duizendmaal dank vooral gij, edelmoedige regeering van stad en land, die door uwe publicatiën de menschen toch wel wilt herin neren, dat de nesten van die nare kraaien en eksters moeten worden opge ruimd op verbeurte der boeten, bij de verordeningen tegen de nalatigen vastgesteld. Uw voorbeeld is in ons oog (nog altijd spreekt het meikever- geslacht) onbetaalbaar. En wij zijn tevens de tolk van zooveel houderd- A K AI» lilt I K-X I Kt M S. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGF.SCIIOOL. Den 3de" Mei de heer A. Heemskerk, geboren te Amsterdam, in de regtcn. na openbare verdediging van zijn akademisch proefschriftde wijzen van levering eigen aan den koophandel. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, bij ons Huwelijk onder vonden betuigen wij onzen oprechten dank. G. J. WOBBE. De Heer Mr. P. DU RIEU betuigt zijnen harlclijken dank, ook namens zijne Echtgenoot, voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende hare ziekte ondervonden. Dit onwaardeerbaar Oogenwatcr is een van de gelukkigste uitvindingen der wereld, hetzelve bezit de kracht om alle oogen te kunnen verbeteren welke door den tijd (ouderdom) of andere omstandigheden lijdende zijn aan: verzwakking, afmatting, prikkeling, hitsigheid, bloedroode en drui pende oogen, welke des nachts toekleven, zware, jeukende, drukkende en stekende oogen door lang ingespannen zien of lezen, verstopping in de oogspieren of aderen, ook oogen die dikwijls tranen, vooral bij koud wcêr, en die welke bij een sterke lucht of hij schel licht niet goed kunnen zien alle deze en meer andere ooggebreken worden door dit Oogenwater hersteld en waarborgt de gezonde oogen tegen die gebreken en houdt ze in stand zoodat men tot in hoogen ouderdom geen bril zal behoeven. Hetzelve is verkrijgbaar a 60 Cents per Bacon hij J. J. Beuzenmaker, Leiden. Iserief en Zonen, 'silage. F. A. G. van DetliGouda. j S. M. en S. WeeveringhHaarlem. J. II. Keller, Rotterdam, W. Wagenstr. II. Meijer, Haarlem. W. A. Hoek, Schiedam. J. J. Groenhuizen en Comp.Utrecht. M. 11. C. Lippitz, Hoorn. A. Bols. Nieuwkoop.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3