lÏÏJITKiNLAmSCHK UKHIGTKN. j den raad is een adres ingediend lot behoud der kermis, dat 3500 hand- teekeningen draagt. Onder de gemeente Oude Niedorp had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Eene dolle koe, door drie mannen begeleid, om naar Schagen te worden vervoerd, wist gelegenheid te vinden een meisje ernstig te verwon- j den, het vervolgens op hare horens van den grond te nemen en in de lucht te werpen, met dat ongelukkig gevolg, dat het kind spoedig is bezweken. Te Westbroek ontving dezer dagen de kerkeraad der herv. gemeente de aanzienlijke gift van 1000 voor de diaconie-armenen eene som van ƒ500 ter dadelijke uildecling aan de meest behoeftigen van alle gezindheden, gezonden door den heer baron en mevrouw de baronesse van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, uit erkentelijkheid voor genoten zegen tijdens hun 25-jarig huwelijk. Tijdens een onweder op Vrijdag sloeg te Itterbeek de bliksem in de woning van den veenarbeider Klein Vrielink. waardoor, naar men meldt, de man en de vrouw gedood en het geheele huis met inboedel, benevens twee koeijeneen prooi der vlammen werden. Een klein kinddat zich op den schoot der moeder bevond, schijnt door den bliksem niet getroffen te zjjn, en is, met nog een kind van 3 jaar, uit den brand gered. Men meldt uit Leeuwarden: Het aantal mutatiën in het personeel der provinciale staten van dit gewest is weder vermeerderd door het overlijden van den heer J. G. van Blom, oud-notaris te Dragten, die zitting had in bet hoofdkiesdistrict Heerenveen. De Fnesche letterkunde vooral ook ver liest in den heer van Blom een talentvol en gelukkig beoefenaar. Even als in 1866 met opzigt tot de toen heerschende cholera zijn thans de gemeentebesturen dezer provincie door den commissaris des konings nit- genoodigd wekelijks opgaaf te doen van het getal gevallen van kinderpokken. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt zijn in weerwil van alle krachts inspanning de Berenslijnsclic dijk, te Vught. en de Diezedijk, aan de zijde van Orthenbezwekenal de landerijen rondom de stad staan onder water. Naar men uit Zierikzee meldt werd Zalurdag 11. door kapt. Bowbyes, van den reddingskotter Willem van Houten, een schip ontdekt, dat op de westpunt van den Banjaard vast zat. Toen hij aan het schip kwam bleek liet eene Engelsche schoener te zijn, beladen met zout. Er was niemand aan boord en in het ruim stond 3 voet water. Door pompen werd het schip van het water bevrijd, maar het bleef vast zitten. Later is het door de hulp van sleepboolen gelukt het vaartuig vlot te krijgen en ter rcede van Brouwershaven te brengen. In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft te Maastricht buiten de voormalige Vrouwenpoort, ten kantore der stoombootmaatschappij Luik- Maastricht van den heer Bonhomme. een diefstal met inbraak plaats gehad. Men heeft zich meester gemaakt van een niet onaanzienlijke som geld, alsmede pogingen aangewend om de daar aanwezige geldkist met ge weld te openen, hetgeen echter is mislukt; bovendien is nog belahgrfjke schade aan de in het kantoor aanwezige boeken gepleegd. 'sGRAVENHAGE. 3 Mei. Tot notaris te Vierlingsbcek is benoemd de heer VV. T. Hermsen. cand.- notaris en griffier van het kantongeregt te Gennep, uit welke laatste be trekking hem eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft goedgevonden IID'. adjudant den majoor der cavalerie VV. C. baron Snouckaert van Schauburg, op zijne aanvrage, op pensioen i te stellen. De minister van marine zal Vrijdag en die van binnenlandsche zaken Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde het opmaken van nominatiën ter vervulling der vacaturen in den hoogen raad: Voor de vacatureontstaan door de benoeming van den heer Jolles tot minister van justitie, welke vacature bleef bestaan door het overlijden van zijnen benoemden opvolger mr. G. Matthes. is de volgende nominatie opge maakt; 1". mr. J. Kalflf. president der arrond.-regtdank te Almelo en lid der tweede kamer; 2°. mr. A W. Wichers. president der arrond. regtbank te Utrecht; 3". mr. F. B. üoninck Liefstingregter in de arrond.-reglbank te Leiden: 4°. mr. P. S. Noyon, raadsheer in het prov. gereglshof in Noord holland; 5". mr. W. J. Triebeis, president der arrond.-reglbank te Nijmegen. Voor de tweede vacature, ontstaan door het eervol ontslag van den heer mr. 11. G. Geradts. is de volgende nominatie opgemaakt: 1°. mr. J. J. van Meerbeke, raadsheer in het prov. gereglshof van Noordholland: 2". nir. II. E. C. van Kerkhotï, regter in de arrond.-reglbank te Zwolle; 3°. mr. J. B. baron llugenpolh tol den Berenclaauwraadsheer in het prov. gereglshof van Noordholland; 4". mr. A.Gordon, president van de arrond.-reglbank te Maastricht5". mr. J. W. Schuurmanraadsheer in het prov. gereglshof van Zuidholland. Beide lijsten van candidaten zullen aan Z. M. den koning worden gezonden. Morgen voortzetting van de beraadslagingen over de staatsbegrooting, hoofdst. Ill (buitenl. zaken). - Den l'l,B dezer is alhier, in den ouderdom van 71 jaar, overleden de heer Rurchard Jean Elias, oud gouverneur-generaal der Nederlandsche West- Indische bezittingen. Door den gemeenteraad is benoemd tot directeur der openbare reini- «ing de heer Buttinger. thans in die betrekking te Groningen. Vooraf was het tractement, aan die betrekking verbonden, gebragt op ƒ2800 en 2 pCt. der inkomsten, wanneer die boven de f 55000 gaan. Bij de commissie tot voorziening in de behoeften, ontstaan door de heerschende epidemie, is reeds ontvangen eene som van 17184.76De collecte met de bussen, op 1 Mei gehouden, heeft opgebragt 1739.36. j BELGIË. Volgens officiële mededeeling is in de vorige week het land geheel vrij van de veepest gebleven. Sedert verscheidene w eken heeft zich hier te lande geen enkel nieuw geval van besmcltelijken veetyphus voorgedaan. In onze provincie Limburg zijn dan ook de tot behoeding van den veestapel veror dende maatregelen ingetrokken, behalve ten aanzien van Mulcken, een aan de stad Tongeren onderhoorig gehucht. Doch in Frankrijk, en wel in het dep. du Nord en in dat der Ardennes, woedt de veepest voort; en hier te lande zijn de voorzorgmaatregelen lot afwering der besmetting nog steeds onmisbaar. Uit Verviers meldt men dat 500 aardwerkers en metselaars, die gebe zigd worden voor het graven van een kanaal in het bosch van Hertogen- velde, zich naar die stad begeven hebben, ten einde van het gemeentebestuur geld te vragen, op grond dat de aannemers, Gebroeders Dechamps, hun in geen zes weken loon hadden betaald. De werklieden vervoegden zich met hun eisch aan het stadhuis, waar de gemeenteraad dadelijk bijeengeroepen werd. De gendarmen en policie-agenten werden geconsigneerd. De gemeen teraad is tot het besluit gekomen de werklieden te betalen. E X G E L> XIV LONDEN. 2 Mei. Het voorstel van den minister van financiën, om de inkomstenbelas ting met twee pence te verhoogen, is door het lagerhuis aangenomen, niet tegenstaande het ontwerp hevigen tegenstand ontmoette en de financiële politiek van den heer Lowe scherp werd aangevallen. Sommige leden ver meenden het onnoodig en onbillijk een tekort te dekken door middel eener regtstreeksche belasting Anderen verlangden die verhooging slechts tijdelijk toe te passen. De ministers Lowe en Gladstone verdedigden haar en wel op grond, dat het land noodzakelijk in staat van verdediging moest gebragt worden. Volgens de Times heeft men het ministerie willen sparen en daarom dit ontwerp goedgekeurd. De Economist acht de verhooging van 2 pence te veel en becijfert dat 1 pence voldoende zou zijnindien de regering de uitgaven voor defensie over twee jaren verdeelde. FRAN UK IJ K. Het oprigten van barricades enz wordt te Parijs met kracht voortge zet. Op de hoogte van Montmartre zijn werken aangelegd, die in hechtheid 1 alle andere overtreffen. Al de huizen aldaar zijn versterkt en de ramen i voorzien van zware planken met schietgatenvoorts is het terrein in alle rigtingen ondermijnd. Door de Commune is in geheim comité beraadslaagd over het fusilleren van Cluzeret en Mégy. -- Het officiële blad van Versailles meldt dat op voorstel der regering door de nationale vergadering eene commissie van 60 leden is benoemd, om de talrijke aankoopen en aanbestedingen, bij gelegenheid van den afgeloo- pen oorlog gedaan, te onderzoeken. Die commissie moet opsporen wat er verkeerds is voorgevallen, het bekend maken en schandvlekken; zij moet insgelijks de welgezinde burgers, welke in dien tijd vol beroerten hel be- I wind van nationale verdediging bereidvaardig met hun doorzigt en hunnen \jver bijgestaan hebben, tegen onregtvaardige verdenkingen beschermen. De j commissie heeft den hertog d'Audiffret-Pasquier tot haren voorzitter be- j noemd, en zich verdeeld in vijf sub-commissiëneene voor de gedane aan koopen en leveringen van wapentuig; eene voor kleedings- en kampements stukken; eene voor de levensmiddelen; eene voor paarden, vervoerdiensten en vervoermiddelen enz.; en eene voor de genie, het bouwen van barakken en andere werken. Genoemd blad vestigt de aandacht op bet besluit der Commune tot sloo- ping eener kapel, in Parijs gebouwd als aandenken aan den generaal Bréa, die in Junij 1848 door de opstandelingen wederregtelijk gegrepen en gefu silleerd is. Het ziet in dat besluit een nieuw bewijs dat, als de Commune bij wijlen eene meer gematigde houding aanneemt, dit slechts voor den schijn is, en dat zij het vermoorden van andersdenkenden, na het in toe passing te hebben gebragt, ook in beginsel goedkeurt en aanbevelens waardig acht. De generaal de Martimprey, gouverneur van het hotel des invalides, is mede op last der Commune naar de gevangenis gebragt. Het is een j hoogbejaard man. die ten gevolge eener beroerte aan verlamming der Icde- i maten lijdt. De zuster van den aartsbisschop van Parijs is uit het policie- bureau overgebragt naar eene gevangenis, waarin doorgaans de ontuchtige vrouwen worden opgesloten. Uit Versailles wordt gemeld, dat de Commune van de bank 6 milliocn heeft gevraagd; doch de bank heeft ditmaal, in afwijking van vroeger, gc- weigerd daaraan te voldoen. 1* II Ij 1 S E X. BERLIJN. 2 Mei. De rijksdag heeft het bij dat ligchaam ingekomen ontwerp van wet I tot inlijving van den Elzas en Lotharingen aan eene commissie van 28 leden verzonden. Bij den aanvang der beraadslaging over het daartoe strekkende voorstel zcide de lieer von Bismarck in hoofdzaak het volgende: Frankrijk, in het bezit van den Elzas, bedreigde üuitschland zonder ophouden. Den 6d.n Augustus 1866 overhandigde de Fransche gezant mij een ultimatum, waarbij de afstand van Mainz gevorderd en bij weigering met onverwijlde oorlogsverklaring gedreigd werd. Alleen de ziekte van Napoleon verhoedde 1 den oorlog. Gedurende den laatsten oorlog deden neutrale mogendheden voorstellen van bemiddeling. Eerst stelden zij voor: vergoeding der oorlogs kosten en slooping der vestingen. Dit was ons niet genoeg; de uitvalspoort van Frankrijk moest meer achterwaarts verplaatst worden. Men stelde verder voor, den Elzas en Lotharingen neutraal te verklaren; maar die neutrale staat zou noch gezind noch hij magte geweest zijn in geval van oorlog de neutraliteit te bewaren. Wij moeten ter verzekering van den algemeenen vrede den Elzas geheel met Duilschland vereenigen. Wel is dit strijdig met het verlangen der bevolking van den Elzas en Lotharingen; doch deze bevolking is innerlijk Duitsch; wij zullen met Duilsch geduld de

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2