BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant Mn Maandag Mei ótffAIV0. dOH. Heden waren alhier geruchten in omloop omtrent het verdrinken Van eeh driétal kinderen, die uit de school komende, al spelende in het water zouden zijn geraakt; die, geruchten gingen zelfs zoo verre dat er wareh die I verzekerden dat zij reeds uit het water waren opgehaald. Wij vernemen dat bedoelde kirtderen sinds gisteren wel vermist zijn geworden én dat hunne afwezigheid den ouders veel zorg baarde, maar dat zij, onder behoorlijk geleide, van buiten, waar zij afgedwaald waren, heden herwaarts zijn te- ruggebragt. Men schrijft ons uit Sassenheim: Met diepe droefheid werd ook in deze gemeente het vroegtijdig afsterven vernomen van den voor de toekomst zóó veel belovenden muzijk-onderwijzer .1. W. van Geenen. Was hij sedert Juli) des vorigen jadrs organist der Hervormde gemeente alhier, hij deed zich reeds in dien korten tijd als een man van groote begaafdheid én veel talent kennen. Meermalen stichtte hij ons door zjjn voortreffelijk en ge voelvol orgelspel. Bescheiden en minzaam in den omgang en in het onder wijzen wist hij de liefde van leerlingen en ouders te winnen. Zijne nage dachtenis zal ook in deze gémeente in gezegend aandenken blijven en wen- schen wij ook in zijn verlies den ondoorgrondelijken, maar zeker altijd wijzen en liefderijken wil des Hemelschen Vaders te eerbiedigen, de goede Gód sterke en vertrooste zijne zwaar beproefde ouders, betrekkingen en vrienden. Donderdag avond heeft de te 's Hage gevestigde vereeniging »Nieuw- land" aldaar ecne openbare vergadering gehouden, gewijd aan muziekuit voering en het opvoeren van een tweetal vaudevilles. De beschermheer dier véreeniging. mr. B. Tb. baron van Heemstra van Froma en Eibérsburen, heeft bij die gelegenheid eeiie prachtige gouden herlnnerillgs-medaille gé- schonken aan dén president dier vereeniging, den heer A. van Putten. Gelijke medailles waren door den baron van Heemstra op dien dag ook ge schonken aan den voorzitter van de vereeniging »Entre-nous" te'sHagé, ért aan den voorzitter, den heer D. lloogenstraatenpresident van de vereeni ging /'Harmonie" alhier, van wélke vereeniging hij mede beschermheer is. Van laatstgenoemde vereeniging had zich daartoe op dien dag eene commissie naar 's Hage begeven. Gedeputeerde staten dezer provincie hebben beslotenin verhouding tot de bevolking Van Zuidholland, volgens de laatstgehouden volkstelling, het getal persönen, bedoeld bij art. 74 der wet van 14 Julij 1850, regelende het kiesregt ért de benoeming van afgevaardigden ter eerste kamer der sia- ten-generaal, te bepalen op 206. Voorts is vastgesteld de lijst der hoogst aangeslagenen voor het jaar 1871aan het hoofd daarvan komt voor Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden voor een bedrag van 17749.49% en de laatste (n° 206) de héér A. P. J. Van Rossemté RotterdamVóór eén be drag van 889.24. Ten gevolge van de opheffing der inlertijd aan den Rijn-spoorweg ver leende vergunning, om de vrachtprijzen voor het reizen met sneltreinen met 20 pCt. te verhoogen, znllen, naar men verneemt, den lSIen Junij de regt- strceksehe billetten tusschen de stations der Rijn-spoörweg-maatschappij eh die dér staats-spOorwêgen via Arnhem en via Zwolle worden verlaagd. Naar men uit Woerden meldtschijnt de opheffing der gevangenis aldaar en hare verplaatsing naar elders, zoomede de inrigting van dat ge bouw tot militaire doeleinden een meer bepaalden vorm aan te nemen althans, zoo men zich mag verlaten op geruchten, Volgens welke eene sta king der reeds aangevangen werkzaamheden tot ónderhotid en verbetering zou geboden zijn. Uit Zalt-Bommel meldt men dat aan de water-machine te Aalst eene groote verzakking plaats heeft door de werking der Weladers; reeds heeft men getracht door het aanbrengen van 500 zakken, gevuld met zand, hei gat te stoppen; töt rtu toe echter heeft men het bezwaar nog niet kun- neh overwinnen. Hét water is steeds wassende. Te Nijmegen arriveerden jl. Woensdag, per stoomboot uit Pannerden 42 Fransche krijgsgevangenen van allerlei wapenen. Onder hen bevonden zich 6 onderofficieren en ook een aantal soltalendie bij Metz waren ge vangen genomen. Volgens hun zeggenwaren zij door een onderaardschen gang aan des vijands handen ontkomen. Zij zijn per stoomboot haar Rot terdam Vertrokken, ten einde zich aldaar bjj den consul aan te melden, om weder naar hun vaderland terug te keeren. Bij hun vertrek ontvingen zij van de omstanders sigaren en geld. Men meldt uit Leeuwarden: De pokziekte heeft in deze provincie in de laatste dagen weder eenige uitbreiding erlangd. Naar meii verneemt Zijn thans in 't geheel 63 gevallen geconstateerd. liet getal der aan die ziekte overledenen is in verhouding gering. Opmerkelijk is het echter, dat de meeste gevallen zich voordoen bij personenuit andere provinciën herwaarts gekomen, en dat door dezen de smetstof aan anderen werd medegedeeld. En nu komeil eenige ingezetenen er legen op om dit jaar de kermis alhier niet af te schallen. Het is echter te wenschendat daaraan geen gehoor zal Worden gegeven; het zou bovendien ook eeiie eenigzins vreemde vertoo- ilihg maken, indien Leeuwarden de hoofdplaats der provincieniet het voor beeld van Dokkum, Franeker, HarlirtgenHeerenveen en andere plaatsen volgde. Te Nëuzén is Woensdag avond tl., voor de Woning van een der sluis- kheclHs aan de Wcstschutkolkéen kind van het vrouwelijk geslachtonge veer 5 a 6 weken oud, te vondeling gelegd. Voor de verpleging is dadelijk van gemeentewege gezorgd, terwijl men ijverig onderzoek doet naar de afkomst. 's GRAVENHAGE, 29 April. Tot directeur van het} postkantoor te Purmerend is benoemd de heer W. C. Wijnmalen, thans directeur van het postkantoor te Oud-Beijerland. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. - In de zitting van de tweede kamer van gisteren, bij de behandeling der begrooting voor 1871 hebben de hh. Insinger, Saaymans Vader en ldzerda voor de eerste maal in dit debat het woord gevoerd. De eerste be handelde de vraag, of bij de regering geneigdheid bestond om de ontwikke ling der materiele welvaart in het land te bevorderen. Hij behoorde niet tot de oude kennissen van den minister van binnenl. zaken, maar hij wist wel, dat de rivierverbetering, de waterwegen van Rotterdam en Amsterdam veel aan dezen minister te danken hebbenmaar had hij ook evenveel gedaan voor de aansluiting van het Hollandsche- en het Rijnspoor te Rotterdam? of voor de spoorversmalling van den Holl. spoorweg of voor de verbinding van de lijn Woerden -Leiden, die veeleer door het toedoen van den minister is te niet gegaan Doch de minister kende zich de eer toe der aansluiting j van de spoorwegen dwars door het IJ en hij zou dit niet betwisten; maar toch was dat werk ook niet lang opgehouden en was door den invloed van den minister wel alles gedaan tot bevordering van de lijn UtrechtBoxtel om zoodoende het znidernet in verband te brengen met het noorden van het land, en had niet veeleer de oorlog van 1870 den groolen stoot daaraan gegeven? Hij besprak vervolgens in het bijzonder den aanleg van den oos terspoorweg, en zeide te twijfelen of dit werk ten gevolge der eischen .van de regering van militairen aard wel tot stand zou kunnen komen. Dit onderwerp verklaarde hij voornemens te zijn bij de beraadslaging over het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting nader te bespreken in verband met de vraag, door wien de kosten van aanleg van defensiewerken, noodig gewor den door een werk van publiek nut, moeten worden betaald. De tweede spreker zeide in zekere opzigten dit ministerie met welgevallen te hebben zien optreden, doch aan de andere zijde niet te mogen ontkennen, dat de geheimhouding, die door de regering ten aanzien van hare finaneiële planr nen werd aan den dag gelegd, en de wijze waarop zij zich omtrent de quaestiën van hel kiesregt en bet onderwijs uitgelaten had, op hem een minder gunstigen indruk hadden gemaakt. De laatste gaf te kennen aan vankelijk ten opzigte van dit ministerie gunstig gestemd te zijn, Door den heer van Houten werd mede eene uitvoerige repliek gegeven. In de zitting van heden hebben zoowel de ministers als onderscheidene leden nog het woord gevoerdmeestal tot re- en dupliek. De minister van binnenl. zaken, de heer Thorbeckeheeft verklaard dat de censusde belas ting-hervorming en de regeling van het hooger onderwijs in de volgende zitting aan de orde zullen komen. De algemeene beraadslagingen zjjn ge sloten. Hoofdstuk 2, hooge collegiën, is behandeld tot aan de afdeeling «raad van state." Maandag voortzetting en tegen Woensdag is het opmaken van twee nominatiën voor de vacaturen in den hoogen raad aan de orde gesteld. Gedurende deze week zijn alhier aangegeven 75 gevallen van pokziekte in de vorige week was dit 44dus in de laatste week weder 31 gevallen meer. Heden ochtend is van hier naar Utrecht vertrokken het eerste gedeelte van het personeel van de exploitatie-maatschappij der staatsspoorwegen. Maandag zal het tweede gedeelte derwaarts vertrekken. BUlTEiSLANOSCHK BEillGTEN; BELGIE Voor de correctionele regtbank te Brussel heeft de zaak gediend van den telegrafist Jacobs, die in het laatst van het vorigé jaar Ben negental internationale particuliere telegrammen; waaronder een uit Versailles, van koning Wilhelm aan koning Leopold II, en een zestal uit Wilhelmsiiöhe, van keizer Napoleon of van den heer Pietri aan den héér Conti te Brussel, aan een Brusselschen berigtgever van de Fransche Figaro heeft medegedeeld welke die in hare kolommen heeft opgenomen. De regtbank heeft den voort- vlugtigen beklaagde, op grond van art. 150 van den Code Pénal, tot negen gevangenisstraffenelk van eene maand, en tot negen geldboeten Van 26 fr. ieder veroordeeld. Te Luik greep dezer dagen de volgende treurige gebeurtenis plaats. Twee echtgenooten, de heer en mevr. B.dronken te zamen koffij, toen zij eensklaps door hevige kramppijnen werden aangetastterwijl zich alle ver schijnselen van vergiftiging openbaarden. De geneesheer, wiens hulp dadelijk werd ingeroepen, constateerde dat de koffij eene groote hoeveelheid lucifers koppen bevatte. Hij slaagde er in den heer B. in het leven te behouden, doch mevrouw B. weigerde de geneesmiddelen te gebruikenzoodat zij spoe dig onder de hevigste smarten stierf. Naar het schijnt leefde dit echtpaar reeds langen tijd in eene slechte verstandhouding. De procureur des konings heelt onmiddellijk een onderzoek ingesteld. EWCfEIiASTlk LONDEN. 28 April. De instelling van een) publiek ministerie bij de regtbaiiken bestond töt dus ver hier té lande niet: schendingen der in het algéliieen belang Vastge stelde verordeningen voor tién regtér te vérvolg'éh wbi-dt er ifl den regël aan particulieren Overgelaten, en zij blijven daardoor tlikWél'fongestraft. Eén wetsvoorstel tot instelling van éenen opénbaren aanklager is door het lager huis. met goedvinden Van de regering, in beginsel aangenométi; er is met 129 tegen 89 stemmen tot de tweede lezing diet bill besloten. De maatregelenwelke de regering voorstbit in hét IePscWë graafsbftifii Westmeath te nemen, beslaan in schorsing der Habcas-Corpus-aCtégeddrertde drie jaren, in het afkondigen van den staat van beleg in oitderschéideri dis tricten en in het bevelen van inhechtenisnemingen. Uit New-York wordt gemeld dat in eenen dijk aan den Mississippi, 45 mijlen boven New-Orleans, eene doorbraak van 1100 voet wijdte is ont staan. Het water valtde stad loopt geen gevaar. FRANURIJ 14. De heer Thiers heeft in een schrijven aan de departementale besturen kennis gegeven van den aanvang der krijgsoperaliën tegen Parijs, en wel

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5