LE1DSCBE 0 (I R AIV T. 1871. S\ 99. DONDERDAG 27 APRIL BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.— franco p.p. ƒ3.51); met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, luiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1- 4 egel s 1.- iedere regel meer 25 cents. - LEIDEN. 26 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 8 personen, als hersteld opgegeven 7, overleden 4, zoodat nu in behandeling zijn 197. Door Z. M. is aan den heer dr. C. Leemans, directeur van 's r^jks mu seum van oudheden en waarnemend directeur van het rijks ethnographisch muscom alhier, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van commandeur der 2" kl. van de Albrechtsorde, hem door den koning van Saksen geschonken. Het muziekminnend publiek zal voorzeker met genoegen vernemen, dat de uitvoeriug der Leidsche Zangvereeniging op Vrijdag e. k. niet, gelijk aanvankelijk het plan was. met ondersteuning van quartet, maar onder begeleiding van vol orchest zal plaats hebben. De wis- en natuurkundige afdeellng der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar cene gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat het verslag van den raad van toczigt op de spoorwegdiensten over 1870, ingediend aan den minister van binnenl. zaken. Bestuurders der maatschappij Arti et Amieitiae hebben bekend gemaakt dat de jury, door Z. M. den koning benoemd, tot toekenning der aanmoe- disings-medaillcs, door Z. M. uitgeloofd voor kunstenaars, die nog geene onderscheiding van wege den koning of het rijk verwiervenop de ten toonstelling van teekeningen, enz,, thans in de maatschappij geopend, de gouden medaille heeft toegewezen aan den heer Julius van de Sande Bakhuyzcn, te 'sHage, de zilveren aan den heer W. Verschuur Jr. en de bronzen aan den heer J. A. Rust, beide te Amsterdam. Volgens het U. D. is het bezwaar opgehevenhetwelk bij de regering bestond om hare goedkeuring te hechten aart cene tusschen de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij omtrent de aansluiting te Utrecht, met gebruikmaking van elkanders wegen, getroffene schikking; zoodat er thans gegronde reden bestaat om te mogen verwachtendat zoowel doorgaande reizigers met hunne bagageals han delaren voor doorgaande zendingen van bestel- en koopmansgoederenpaar den en vee, spoedig in het genot zullen treden van al het gerief, hetwelk door bedoelde verstandhouding tusschen de beiden ondernemingen aan hel publiek zal worden gewaarborgd. Te Delft isjl. Zondag des voormiddags, in de r. k. kerk aan de Voor straat aldaar, een der houten oHcrbussen opengebroken en de inhoud ont vreemd. Te Gouda is Maandag nacht, omstreeks 3 ure, een metselaarsknecht in het water der Turfmarkt jammerlijk verdronken. Ilij vervoerde met een kameraad een schuit met beer, die tegen den kaaimuur zoo geweldig stootte dat beiden in het water vielen. De een werd gered door den schildwacht, die bij hel postkantoor stond, maar de ander vond den dood in het water. Te Rotterdam voer gisteren morgen van hel schip de Dankbaarheid liggende in het midden van dc Maas vóór de Oosterkade, eene roeiboot met twee personen af om het anker uit te brengen. Door het aanvaren van de Gorincliemschc schroefstoomboot is het bootje omgeslagen en vielen dc beide personen in liet water: een hunner is verdronken. Te Utrecht hield Maandag en Uingsdag de Ulrcchtschc zendingsverec- niging hare jaarlijksche vergadering, waarbij zij levens haar twaalfjarig bestaan herdacht. De openbare zamenkomst had plaats in de Domkerk alwaar verschillende sprekers het woord voerden. Dc vcrceniging telt 1318 leden en 1513 begunstigers en heeft thans 13 zendelingen in dienst. Zij zendt dit jaar geene zendelingen uit. De ontvangsten bedroegen ongeveer ƒ20000. Er was een nadeelig saldo in kas van ƒ16936.31 Sedert twee jaren worden de steenen op de fabriek van de firma llasselo Zn., te Zutphcn, gebakken in ovens van cene bijzondere, min kostbare constructie. Deze ovens besparen brandstof, geven minder afval vanfabrikaat, en worden in uiterlijk vijf dagen gestookt; de steenen zelve zijn hard en deugdzaam. Eenige steenfabriekanten bij Utrecht hebben ge tracht in accoord te treden met de heeren llasseloom ook hunne ovens op bovenbedoelde wijze in te rigten. Door den gemeenteraad van Deventer is tot leeraar in de wiskunde en cosmographie bij dc hoogcre burgerschool aldaar benoemd de heer F. Boer, doctorandus te Leiden. Ook daar ter slede zal de kermis dit jaar niet worden gehouden. Uit Leeuwarden meldt men van den 25stt,°: In de lieden gehouden buitengewone vergadering der prov. staten van Friesland zijn de door gedep. staten aangeboden voorstellen tot wijziging der provinciale begroot ingen van 1870 en 1871 aangenomen en als besluiten der vergadering vastgesteld. Door i eenige toevoeging alsnog aan de begrooting voor 1871 is echter de ter bee l strijding van eenige buitengewone uitgaven in dat dienstjaar voorgestelde i geldleening, ad 151.000, met ƒ1000 verhoogd. Die leening, die in 8 jaren j zal zijn afgelost, zal worden aangegaan tegen 5 pCt. In dc stroo-carlónfabriek alhier beeft heden morgen weder een treurig I ongeluk plaats gehad. Een jongeling, den tweeden dag daarin werkzaam, is met den arm tusschen de machine geraakt, zoo, dal hij geheel verbrij zeld werd en vervolgens afgezet is moeten worden. Dit is in een kort tijdsverloop het derde ongeval, dal in die fabriek zich heeft voorgedaan. Te Gestel, nabij Eindhoven, is Vrijdag nacht een stoute diefstal in de pastorie gepleegd. Beneden in de voorkamer is eene secretaire met ge weld opengebroken en de zich daarin bevindende zilveren muntspeciën zijn verdwenen; eenige papieren die er in geborgen waren, vond men 's mor gens met eenige half verbrande lucifers verstrooid op de tafel liggen. Des morgens vond men de achterdeur openslaan. De dieven hadden ook pogin gen aangewend om de sacristie open te breken, maar waren daarin niet geslaagd. 's GRAVENHAGE, 26 April. Tot burgemeester der gemeente Woerden is benoemd de heer J. Nolen, in de plaats van den heer J. A. Muller, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen; aan den heer J. M. Beansar is, niede op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Willemstad. Tot plaatsvervangend kantonregter te Deventer is benoemd de heer mr. 11. G. Kronenberg, procureur bij de arrond.-regtbank aldaar; en tot notaris te Haarlem de heer A. Merens Jz., cand.-notaris aldaar, en plaats vervangend kantonregter te Beverwijk, uit welke betrekking hij eervol is ontslagen. De heer J. F. A. IC. ICoelensmid is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als surnumerair der posterijen. Tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Roermond als stand plaats is aangewezen, zijn benoemd: A. J. Montens, te Zevenbergen; 1'. F. Michels, te Hcusden; J. Kohier, te Almkerk; J. Billckens, te Horst; L. T. Jannc', te Roermond; M. J. P. II. Thomassen, te Maastricht. Door den minister van koloniën is G. A. ter Linden gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden be noemd tot tweeden machinist bij de gouvemements-marine daar te lande. Z. M. de koning is heden morgen met gevolg ten half vier ure uit de residentie naar het Loo vertrokken. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer van Lynden bepaald antwoord gevraagd op de volgende vragen1». Kunnen wij met eenisen spoed een wets-ontwerp tot herziening van het kiesstelsel wach ten? 2°. Verklaart de minister van binnenl. zaken zich bereid tot werkcljjke verbetering van de wet op hel lager onderwijs, in dien zin, dat hij zonder een bepaald ontwerp te formuleren, zal kunnen beamen, dat door den wet gever aan den aandrang tol herziening worde voldaan? 3°. Is de regering voornemens de wet op de inkomstenbelasting voor te dragen De heer Ilafifmans toonde zich niet te vreden met hetgeen het ministerie bij zijn optreden had te kennen gegeven en drong aan op meer openbaarheid om trent zijne inzigten ten opzigte van de groote vraagstukken van de» dag. De heer van Voorthnyzen was mede niet bevredigd door de antwoorden of medcdeelingen van de regering, speciaal op het gebied van het militaire wezen. Ilij was het eens met den heer van Eek, dat wij onze financiële krachten besteden zoowel aan intellectuele en materiële ontwikkeling als aan vermeerdering van weerbaarheid; dat het eerste niet aan het laatste mag worden opgeofferd. Hij was in één woord voor de bevordering van de algemeene beschaving, opdat ons land een sieraad worde van Europazoodat als wij aangevallen werden dit de algemeene verontwaardiging van Europa zou gaande maken. De heer 's Jacob achtte den financiëlen toestand niet zoo ongunstig als voor eenige maanden geledenmaar meende toch dat er een meer vast stelsel behoort tc worden aangenomen en dal er tevens -elet moet worden op de materiële belangen der natie. Ilij drong aan op rege ling van het hooger onderwijs, waarvoor de lieer Thorbccke toch de hoofd-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1