- - - BU1TENLANDSCHK BEUIGTK.N. PEK TELEGRAAF. Spr. koestert de pruissophobie niet; die vrees is overdreven, onjuislonge grond. indien Pruissen werkelijk het voornemen had ons als aanslibsel in zijn bezit te nemen, bestond daartoe geen beter gelegenheid dan in het afge- loopen jaar. Sedert 1839 hebben de kosten voor defensie 400 millioen be dragen en nu blijkt uit het budget voor oorlog, dat van het leger niets deugt; de soldaten hebben zelfs geen schoenen. Indien Pruissen gewild had, zou hel in het vorig jaar met 50000 man Amsterdam hebben kunnen be- magtigcn. Vooris zette hij zijne gedachten uiteen omtrent de wijze van be heer der Nederlandsche en Indische geldmiddelen. De heer llasselman we- dersprak tietgeen was in het midden gebragt ten aanzien van het regerings beleid in onze overzeesche bezittingen, waartegen hij zijne eigen denkbeelden overzette. In de zitting van heden heeft de heer van Houten in eene uitvoerige rede het ministerie bestreden. Hij kon zich met de politiek der regering niet vereenigen. Volgens hem was dit bewind wel een liberaal bewind, maar een bewind van tevreden liberalen, die niet doordrongen zijn van de noodzakelijkheid van krachtige hervorming. En dat was in zijn oog con servatisme. Hij ging verder na de politiek der regering op militair en op financieel gebied. Zijne groote grief tegen de regering op militair gebied was dat zij op Fransche wijze het militair budget uitbreidt en voet geeft aan overtollige parade. Niets acht hij zoo gevaarlijk als die politiek. Deze minister van binnenl. zaken bespaart een paar ton op zijn eigen budget om een paar millioen in den afgrond van het militair budget te werpen. Wat het financiële punt betrof wees hij er op dat de toestand precair is, men had een groot tekort dat men door schatkislbilletlen wilde dekken en zulks tot be strijding ook van oorlogs-uitgaven. Dit hadden de liberalen in 1867 juist aan den conservatieven minister van financiën verweten. Zijne conclusie was dat in dit opzigt de politiek van dit ministerie treilend geleek op die van van Zuylen-Schimmelpenninck. Na den heer van Houten voerden nog het woord de heeren van Lijnden, Haffmans. van Voorthnysen, 's Jacob en Heemskerk Az. Morgen is de mi nister van binnenl. zaken aan het woord. -- In de zitting van den gemeenteraad van heden was o. a. aan de orde het afwijzend praeadvies van burg. en weth op het adres van ingezetenen, die verzoeken dal de kermis mogt doorgaan in Julij. Niemand voerde hier over het woord. Het verzoek werd met algemeene stemmen algewezen, zoodat de kermis ook in de maand Julij alhier niet zal plaats hebben. Gisteren namiddag had alhier een treurig ongeluk plaats. Toen een wagen voor vervoer van vee de Wagenbrug kwam afrijden, passeerde eene jufvrouw, die ren driejarig meisje van den heer v. d. B. van de school had afgehaald, naar den overkant. Beiden geraakten onder den wagen. Het kind werd zoodanig overreden, dat het oogenblikkelijk dood was, terwijl de jufvrouw zwaar gekwetst werd. ENGELAND. LONDEN. 24 April. Een met den 28",n dezer in werking komend besluit van de regering strekt tot intrekking van vroeger ter wering der veepest vastgestelde be perkingen van den invoer van vee uit Nederland en uit den Noord-Duitschen hond. Men is daartoe eerst overgegaan na de verzekering van de Neder- landsche regering te hebben ontvangen dat zij hare bepalingen betrekkelijk den invoer van vee niet zal wijzigen, zonder de Engelsche regering daarvan vooraf te verwittigen. De bekende volksredenaar Murphy is te Whitehaven, in Cumberland, door een driehonderdtal roomsch-catholieke mijnwerkers uit den omtrek, bij het binnenkomen der zaal, waarin hij eene toespraak houden zou, aan gevallen en derwijze mishandeld, dat hij in oninagt viel en dat zijn toe stand bedenkelijk was. FRAAI Kit IJ K. Men schrijft uit Parijs: Er is in den schoot der Commune eene revo lutie voorgevallen; zij is uilgeloopen op de benoeming van een zeker aan tal ministers, welke de uitvoerende magt onder de leiding van den gemeen teraad uitmaken. Het publiek heeft die revolutie met onverschilligheid vernomen: want de Commune staat alléén en als afgezonderd onder de bevolking. Er is door de Commune eene nieuwe «commission exéculive," of uitvoerende magt, benoemd, die Cluseret aan haar hoofd heeft, liet is eene kleine revolutie, achter de schermen en buiten het gezigt des publieks voorgevallen. In de nieuwe commissie schijnt het centrale comité te herle ven nadat het geruitnen tijd in onmin met de meerderheid der bewinds lieden van het stadhuis was geweest. Delescluze, Felix Pyat en Vermorel zitten niet in de nieuwe «exécutive;" trouwens de tijd is thans voor de echte, de brutale revolutie-mannen gekomen om de voorste plaatsen in te nemen. De inneming van Asnières door de troepen van Versailles is door het officiële blad van het uitvoerend bewind op de volgende wijze aangekon digd: «Asnières is ingenomen. Onze soldaten hebben zich, onder aanvoe ring van generaal Montaudonop die positie geworpen en haarondanks de kanonnade van den ringmuur, met eene ongemcene onversaagdheid be- magtigd. Op die wijze naderen wij tot den eindpaal van dit misdadig verzet tegen de wetten des lands; en de Commune die reeds door de kiezers verlaten is, zal weldra ook aan haar lot worden overgelaten door hare ver doolde verdedigers, die beginnen te begrijpen, dat men hen misleidt en hun bloed nutteloos aan eene ongeregte en verloren zaak ten offer brengt." Frankrijk heeft op het oogenblik drie legers te onderhouden. Het moet den Pruissischen troepen, die in Frankrijk huisvesten, kost en soldij geven, heeft de troepen, die Parijs belegeren, te bezoldigen en bovendien betaalt het de oproerige bataillons te Parijs. Er is aan de Fransche bank volmngt gegeven de Commune van geld te voorzien, ten einde den oproer lingen te verhinderen, zooals zij gedreigd hebben te doen, het groot boek der nationale schuld te vernietigen, hetgeen in geheel Frankrijk eene onoverkomelijke financiële verwarring zou veroorzaken. Door de Commune is eene «compagnie burgerlijke en militaire lucht reizigers" ingesteld, om zoo veel noodig te dienen tot het gaande houden der wisseling van brieven en dagbladen tusschen Parijs en de departemen ten, alsmede tot het doen van militaire verkenningen. Te Versailles is berigt ontvangen dat kostbare schilderstukken uit het nationale museum van de Louvre te Londen te koop geboden werden; dit wordt beschouwd als een van de middelen, die de Commune aangrijpt om hare kas te stijven. PRVIHSEN. BEUL IJ N, 24 April. De heer von Bismarck heeft zich in den rijksdag volgcnderwijze uit gelaten over de te Brussel gevoerde onderhandelingen: De onderhandelingen over het vredesverdrag te Brussel vorderen traag. Frankrijk schijnt te hopen dat het met te talmen, tot dat het weder tot kracht komt, zich betere be dingen zal kunnen verzekeren. Doch wij zullen geenerlei afwijking van de vredes-preliminairen gedoogen. Bij het uitbarsten der Parijsche beweging heeft Duitschland afwijkingen der te Versailles gezetelde regering van de vredes-preliminairen door de vingers gezien; het is daardoor tot groote financiële opofferingen en tot het voorwaarts brengen eener aanzienlijke krijgsmagt genoodzaakt; en het moest in allen gevalle sterk genoeg zijn om aan alle gebeurtenissen het hoofd te kunnen bieden. Wanneer Frankrijk de aan dat land opgegeven kosten voor het onderhoud onzer troepen niet betaalt, zullen wij er weder requisitiën in natura moeten doen. In Frank- rijks innerlijke aangelegenheden zullen wij ons niet mengen; doch onthou ding daarvan tot eiken prijs kunnen wij niet beloven. Bovenal is verdedi ging van Duitschlands regt en belang pligt. De nieuwe constitutie van het Duitsche rijk treedt den 14J"1 Mei e. k. in werking. Na 4 Mei zal een Deutsche Heic haanzeiger in het licht ver schijnenals officieel orgaan der regering van het Duitsche rijk; tot welk doel tot dus ver de Staatsanzeiger gediend heeft. Blijkens officiële stukken zijn van 3 September 1870 tot 28 Maart 1871, 19 stoomschepen met wapens en ammunitie uit New-York naar Frankrijk gezonden; te zamen bevattende: 609.531 geweren, 95530 buksen, 41750 karabijnen. 35860 pistolen, 21760 revolvers. 116,982,954 patronen. 10800 sabels, i 0925 bajonetten, 91 veld batterijen109 kisten artilleriestukken," 13982 kisten ammunitie. 4775 kisten zadeltuig en 80040 ransels. De waarde van dit alles beliep 14,617,886 dollars in goud, of ongeveer 20% mill. th. De onzijdigheid is daar te lande dus zeer goed gehandhaafd. Het dividend over 1870 van de Hamburg-Amerikaansche paketvaart- maatschappij is op 7 pCt. bepaald, hetgeen in vergelijking met vorige, welke soms 16, ja zelfs 20 pCt. bereikten, niet hoog mag worden genoemd, doch stof tot tevredenheid oplevert, als men nagaat dat destijds de omstandighe den ongemeen gunstig waren en er geen concurrentie bestond. De Köln. Zeit. deelt mede, dat het officieel orgaan der regering te Straatsburg in zijn nommer van 19 jl. een besluit betreflénde het lager onderwijs bevat. Onder anderen is bij bedoeld besluit het verpligt school bezoek ingevoerd. Ouders en voogden hebben de vrije keuze tusschen de van staatswege ingerigte openbare school en de vrije school, fenzjj voor voldoend onderrigt in den schoot van het gezin worde gezorgd. Zoodra een kind den leeftijd van 6 jaren heeft bereikt, moet het onderwijs aanvangen en geregeld worden voortgezet, bij meisjes totdat zij 13. bij jongens totdat zij 14 jaren oud zijn. In geen geval mag het onderrigt worden gestaakt, alvorens de schoolcommissie, na gehouden onderzoek, aan het schoolgaande kind daartoe de vergunning heeft gegeven. Wat de strafbepalingen aangaat tegen ouders en voogden, die de verordeningen niet getrouw nakomen, deze zgn schier eensluidend met de wettelijke bepalingen in Pruissen op dat punt van kracht. Het hoofd-comité der katholieke beweging te Munchen heeft aan alle gemeenten des rijks uitnoodigingen gezondenom het adres te onderteeke nen, hetwelk aan de regering is gerigt met de dringende bede tot beteuge ling der magtsoverschrijding van de roomsche curie en tot bestrijding van het nieuw ingevoerde leerstuk. Sedert de heer von Döllingcr in den groo- ten ban is gedaan, vermindert het aantal bewijzen van hulde en sympathie niet, dat hem van nabij en van verre wordt toegezonden. Zoo hebben twee zeer boog geachte personen te Munchen zich aangesloten bij de meer derheid der professoren van de universiteit te Munchen; zij hebben het adres van hulde, door de eerstgenoemden aan von Döllinger aangeboden, mede onderteekend. De bedoelde mannen zijn de heer Brinz, professor in de regten, die sedert een paar dagen uil Rome te Munchen is teruggekeerd, en de heer Lindwurm, professor in de medicijnen, die toevallig afwezig was. toen het gemeld adres werd gesteld. Prins Gortschakoff' zal, naar men beweert om zijn hoogen leeftijd, weldra de betrekking van Russisch rijkskanselier nederleggennaar men thans beweert zal de heer von Briinow. gezant tc Londen, zijn opvolger 1 zijn. terwijl eerstgenoemde, als belooning voor de aan hel land en aan den keizer bewezen diensten, den titel van rijkskanselier zal blijven behouden. PARIJS, 24 April. Cluseret deelt mede, dal hel tegen den middag tot eene wapenschorsing gekomen is. Zijne manschappen versterken de positie van Asnières. De Met d'Ordre berigt, dat eene deputatie van vrijmetselaars zich tot den heer Thiers heeft begeven, ten einde ten behoeve van de inwoners van Neuilly een wapenstilstand te eischcn. Zij boden wijders eene schikking aan op den grondslag van de erkenning der gemeentelijke vrijdommen door het bewind van Versailles. De heer Thiers heelt geantwoorddat hij bereid

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2