LElDSCn COURANT. MAANDAG 24 APRIL. STA DS-BER1GTEN. BINNENLAiNPSClIE HKRIGTKN. PER TELEGRAAF. 1871. N\ 90. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 j met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents De prijs der Advertcntiën is van 1- 4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter vol doening aan art. 228 der Wet van den 29»tcn Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensien over bet jaar 1870, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorde ringen, welke niet kinnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor ver jaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Lcidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER Burgemeester. Leiden, 22 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 22 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 11 personen, als hersteld opgegeven 3, overleden 3, zoodat nu in behandeling zijn 191. Naar wij vernemen is de voltooijing van het gebouw der vereeniging „Musis Sacrum" alhier zoover gevorderd dat het op Zondag den 14dc° Mei e. k. voor de leden dier vereeniging zal kunnen worden opengesteld; van Donderdag den llde" Mei af zal het door de aandeelhouders kunnen wor den bezigtigd. Het eerste der gewone wekelijksche concerten, te geven door het muziekcorps der dd. schutterij alhier, zal waarschijnlijk plaats hebben op Woensdag den 17,lel1 Mei en vervolgens eiken Donderdag, aan vangende 's avonds te half acht uren. De vereeniging telt op het oogenblik reeds bijna 700 leden, eenc deelneming die inderdaad buitengewoon mag genoemd worden en de goede verwachting der commissie zeker niet heschaamt. Gisteren is op de Mare eene ruim 80-jarige vrouw, in de Michielstraat woonachtig, overreden; haar toestand was vrij zorgelijk. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tot 138 volwassen personen en 36 lot 48 kinderen. De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt dal er voor twee cïarinettisten gelegenheid bestaat om als stafniuziekanten le kl. geplaatst te worden bij het corps stafmuziekanten le Batavia. Men moet zich in persoon of met franco brieven aanmelden bij den heer Dunkier, directeur van de muziek bij het reg. grenadiers en jagers te 's llage. De eindredacteur van de Bazuin, en de redacteurs van de Heraut, de Iloop des Fad., het Kerk. ffeekblad, de Wekstem en dn l olk.bode zijn overeengekomen, ter bevordering van eenheid en ter bevestiging van den zcdelijkcn band, die kiezers en gekozenen bindt, onderstaand program bij de stembus in Junij e. k. aan het vcrkiczingswerk ten grondslag te leggen: a. Handhaving van de zelfstandigheid onzer rigting, gelijk die geëischt wordt door de erkenning van Gods Woord, ook als beginsel van staatkunde, en van Gods leiding, in onze volksgeschiedenis, als regel voor ons volks leven. b. Handhaving van gewetensvrijheid bij het volksonderwijs, door den eisch, dat, in aansluiting aan het program van 1869, de vrije school regel, de staatsschool aanvulling worde. c. Handhaving van het regt der minder heden. door den eisch, dat een beter kiesstelsel ingevoerd, en. in afwach ting daarvande census verlaagd worde. (/V. II. C.) i Bij de Ned. lierv. gemeente te Wageningen is tot predikant beroepen d\ Gunning, pred. te Nunspeet; bij die te Uudewalcr d®. van Heerde, pred. aan de Lemmer; bij die te Arnemttiden ds. Lazondcr, pred. te Berkel; bij die te Lopik d'. van Coeverden Adrianipred. te Zijderveldbij die te Mij drecht d'. Hagen, pred. le Wijdenes; bij die te Westmaas en bij die te Benthuizen d'. Pikaar. pred. te Blaauwkapel; bij die te Col hen d®. Deelman, pred. te Bcnnekom; bij die te Lcmele en Archcm d®. Hopsier, pred. te Veen; bij die te Raamsdonk d®. Jansen Schoonhoven, pred. le Moerdijk; bjj die te Zunderl de cand. C. 11. Boele. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is eervol emeritaat verleend aan d®. Thomsenpred. te Westervoort. Te Gorinchcm had Dingsdag avond 11. eene hevige gasontploffing plaats, welke ernstige gevolgen na zich sleepte. Twee der huisgeuoolen hebben belangrijke brandwonden bekomen, terwijl het vertrek, waarin de ontploffing geschiedde, veel geleden heeft, liet brandgevaar werd gelukkig afgewend door de tegenwoordigheid van geest eener dochter des huizes. Aan de N. R. C. wordt uit Sloten het volgende gemeld: Voor eenige dagen had in deze gemeente een arrestatie plaats, die een nieuw bewijs op leverde van den treurigen diep gezonken toestand, waarin sommige gezinnen verkecren. Sedert maanden zwierf hier een knaap rond van een gezond en blozend voorkomendieop een leeftijd waarop hij een getrouw bezoeker der school moest zijn, zijn kost ophaalde met bedelen aan de huizen. Door een rijksveldwachter aangehouden en ondervraagd, legde hij nu een verkla ring af, die betreurenswaardige feiten aan het licht bragt, en zoowel om den inhoud als om de aandoenlijke naïveteit, waarmede zij werd uitgesproken, lot innige deernis stemmen moest. Hij verhaalde het volgende; Vier malen reeds was hij uit de ouderlijke woning weggezonden, vooral door hel be drijf zijner tweede moeder. Ten laatste had hij besloten niet weer daar heen terug le keeren, en tot bedelen de tocvlugt genomen. Tot bedelwijk had hij gekozen den hoofdweg van Amsterdam tot Heemstede, maar hij strekte zijn logtcn ook tot de zijwaarts gelegen plaatsen uit. Den een en dag zwierl hij onder Sloten rond, den tweeden onder Sloterdijk, den derden in de gemeente Haarlemmermeer en zoo vervolgens. De nachten werden hjer of daar op een boerenwerf in het hooi doorgebragt Nu en dan had hij zjjn ondergoed laten wasschen door een vrouw te Heemstede, die voor'weinige centen hem deze dienst bewees. Een nieuw hemd, dat hij aan het lijf droeg, had hij reeds voor zijn bedelpenningcn gekocht. Verder verhaalde bjj, dat hij drie zusters had, dat twee van haar mooije dames waren, eenc te llpr- derwijk een andere te Amsterdamen dat de derde ook al een beetje een mooije dame begon te worden, en dergelijke medcdcelingcn meer. de eenc al treuriger dan de andere. Hij is van hier weder naar zijn ouders, onder Amsterdam woonachtig, teruggezonden. Mogt hij eerlang de bedorven atmos feer voor goed kunnen verlaten! Mogt spoedig, een toevlugtsoord als Nedcr- landsch Mettray zich voor den armen zwerver openen! (Zie verder het Bijvoegsel). s LONDEN, 21 April. In het lagerhuis hebben verscheidene leden te ken nen gegeven dat zijin den vorm van voorgestelde besluitenoppositie zullen voeren "tegen de financiële maatregelenvervat in de begrooling. Er is een voorstel gedaan om te besluiten dat de regering zal worden uitgenoodigd de artt. 1 en 2 van het Parijsch tractaat van 1856 op te zeggen, als zijnde die in strijd met hetgeen lot den bloei, de onafhankelijkheid des lands.en de suprematie der Rritsche marine wordt vereischl. Na eene korte discussie is het voorstel ingetrokken. VERSAILLES, 20 April. De nationale vergadering heeft de discussie óver de wet betreffende de huurders en verhuurders voortgezet. Het artikel waarbjj de stad Parijs wordt gemagtigd eene leening te sluiten, ten einde aan de behoeftige huurders bijstand te vcrleenenis verworpen met 273 tegen 249 stemmen. Sedert heden namiddag 3 ure is de strjjd bjj Asnières, Levallois, Cour- bevoie en het bosch van Boulogne hervat. VERSAILLES, 21 April. De Nationale vergadering heeft de wet op de huren met 390 tegen 128 stemmen aangenomen. - Van den Mont-Valérien wordt een krachtig kanonvuur naar den kant der Porte Maillot onderhouden. Tot nog toe verneemt men echter niets van een gevecht. ROUAAN., 21 April. De Nouvelliste meldt dat generaal Ducrot met 7ÜOO man te Versailles en Clinchant met 32,000 man te l'oissy is aangekomen. Men beweert dat de heer Thiers aan de commissie van 15 beloofd heeft, dat hij binnen twee dagen een plan van algemecnen aanval legen Parjjsaan hare goedkeuring zal onderwerpen. PARIJS, 21 April. Eene gewapende zamenzwcring tegen de Commune is ontdekt. Zeer veel personen zijn in hechtenis genomen. Engelsche en Duitsche socialisten zijn aangekomen om de opstandelingen te versterken. De gefedcrcerden (opstandelingen) plunderen de drukkerijen van de opgeheven dagbladen. De schilderijen uil de musea zijn naar Londen overgebragt. De Versaillers vervangen de Pruisscn. die Charenton en de omstreken ont ruimd hebben. In den Elzas is bij decreet het onderwijs verpligtend gemaakt. PARIJS, 21 April, 6 ure 's avonds, lieden den geheelen dag werd tns- schen Clichy en Neuilly het kanonvuur, inzonderheid uit mitrailleuses, voortgezet. Ook in Neuilly wordt nog onophoudelijk huis voor huis gevoch ten. De Versaillers hebben den aanval op Levallois begonnen. Eenige bataillons gefedereerden trachtten de Versaillers eenige huizen te Sablonville te dqen ontruimen. Sommige huizen van Neuillydie door de Versaillers bezet waren, zijn met houwitsers der gefedereerden in brand gestoken. Aanzienlijke versterkingen zijn aan de gefedereerden te Clichy gezonden. Al de winkels van den faubourg St. llonoré zijn gesloten. Van de zuider forten is niets le vermelden.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1