PER TELEGRAAF. nog 40000 man verwacht; deze worden onder de leiding van den generaal Ducrot vereenigd. Na hunne aankomst, en nadat het belegeringsgeschut, hetwelk aangevoerd wordt, in batterij gesteld zal zijn, zal de ernstige aan val op Parijs beginnen. Een Parijsch volksafgevaardigde die met den opstand heulde en het gezag der nationale vergadering openlijk aanrandde, namelijk Lockroy, is door de troepen nabij Neuilly gevat en gevankelijk naar Versailles gebragt. De Temps meldt dat de Pruissische regering dezer dagen op nieuw aan het bewind te Versailles heeft kenbaar gemaakt dat zij voornemens was tus- schen beide te komen, omdat de Parijscbe Commune haar geen waarborgen aanbood voor het nakomen der gesloten overeenkomst. De heer Thiers had daarop verklaard dat hij in dat geval niet aan het hoofd van het bestuur j kon blijven. Graaf von Bismarck, hierover nader gehoord, heeft toen te ken nen gegeven dat Pruissen in den tegenwoordigen toestand van de partijen j in Frankrijk den zekerstelt waarborg voor het nakomen van Frankrijks verbindtenissen vindt in den heer Thiers, als hoofd van het uitvoerend ge zag, en alzoo den uitslag van den strijd tegen de Commune zal afwachten, onder stellig voorbehoud, dat het tusschen beiden zal komen voor het on denkbare geval, dat de Commune mogt zegevieren. Van wege de Commune is bekend gemaakt dat er, ten einde Parijs tegen gebrek aan lecftogt te beveiligen, zonder bezwaar voor de kas der Commune en met hulp van de vrije werkzaamheid der kooplieden magazij nen van de vereischte ruimte om niet ter beschikking der graan- en meel handelaren zullen worden gesteld; dat de daarin te bergen waren altijd de eigendom der kooplieden zullen blijven, en deze daarmede handel zullen drijven als gewoonlijk, en dat in geval het tol eene effective blokkade van Parijs komt. er van wege de Commune een hoogste en winstgevende prijs voor den verkoop van dat graan of meel zal worden vastgesteld; de markt prijs op het oogenblik van de insluiting der stad zal de grondslag voor de bepaling van dat maximum zijn. Den I2de° en 13llcn dezer heeft de Parijschebarricaden-commissie, onder voorzitting van eenen gelastigde van den minister van oorlog, vergadering gehouden en bepaald dat overal in Parijs met spoed nieuwe barricaden zou den worden aangelegd, en een uitgewerkt plan voor den bouw der barri caden vastgesteld. Zij heeft verder dat plan ter kennis van het publiek gebragt, en dadelijk gevolmagtigden voor de uitvoering in 9 van de 20 arrondissementen der stad benoemd. Er zijn thans vele nieuwe geldstukken van twintig centimes, in 1866 en 1867 met de beeldlenis van Napoleon 111 geslagen, in Parijs in omloop. De oorzaak is, naar gemeld wordt, dat er in de munt, onder den grond, een schat van zoodanige geldstukken, ter gezamenlijke waarde van 200,000 fr.gevonden is. De heer Rochefort. die gedurende den laatslen tijd zijn blad vrij ge matigd redigeerde, is, na de weigering van den heer Thiers a9n.de verte genwoordigers van de Commune, weder in zijn vorigen stijl vervallen. Hij zegt: "Die oude moordenaar van een Thiers moet uit den weg geruimd wor den, en daar »tous les hommes de coeur" meer bloed eisehen, moet er ook meer bloed gestort wordendoch het staat aan de heeren moordenaars te Versailles om te beginnen. De heer Thiers, zegt hij in een ander stuk, is helaas op zijn ouden dag aan den drank verslaafd gewordenwant alleen een oude heer, die geheel dronken was, kon de afgezanten van Parijs op de wijze antwoorden, welke al de boulevards heeft doen schaterlagchen. De lieer Thiers heeft een vrolijken dronk." Voorts stelt hij den heer Thiers een ultimatum. Het komt hierop neer, dat Vinoy, Galilïet, Jules Favre, Ernest Pieard en Mac Mahon door hem aan de Commune worden uitgeleverd. Zoo dit gedaan is, zullen die mannen, twee aan twee gebonden, tot aan hel Rond-point van de Champs Elyse'es defileren. De zonenvrouwen vaders en broeders van de nationale gardes, die door de Pruissische kogels aan gene zijde van de Seine gedood zijn. zullen dan ter zelfde plaatse bijeengeroepen worden, waar men hun die mannen zal overleveren, met wie zij naar goedvinden mogen handelen. Parijs zal de wapens nederleggen op hetzelfde oogenblik. dat de heer Thiers die voorwaarden aanneemt. PRUISSEJV. BERLIJN, 17 April. Volgens de dagbladen blijft de regering steeds de hoop koesteren dal I de zegevierende inlogt der Duitsche troepen te Berlijn in de maand Mei of uiterlijk in Junij aanst. zal kunnen plaats hebben. De keizer heeft het volgende besluit genomendat in hel leger groole tevredenheid heeft verwekt: In aanmerking nemende den langen duur van den oorlog en de buitengewone resultaten daardoor verkregenheeft de kei- j zer aan alle officieren van hel mobile leger, de officieren van gezondheid en beambten den rang van officier bezittende een gratificatie verleend, onder de benaming van retablissements-geld. Aan de opperbevelhebbers, de kom- mandeerende generaals en generaals der infanterie en cavalerie is toegekend een som van 5000 tb.; aan een luit.-generaal en daarmede gelijkgestelde offi cieren 3000 th.aan een generaal-majoor en die een daaraan geassimileer- den rang bezitten 1800 th. en zoo verminderend lot op den rang van kapi tein of ritmeester, die 250 th. erlangt, een lsle luit 90 en een 2dr luit. 75 th. --De Badensche regering heeft bij den bondsraad een voorstel ingediend om, behalve aan Saarbrtickenook nog aan Kehl en Alt-Breisach uit 'srijks schatkist vergoeding te verleenen voor de schade, welke die plaatsen ten gevolge van het vijandelijk geschutvuur geleden hebben. De inwoners van Kehl hebben reeds een voorschot van 300.000 fl. uit de schatkist van het groothertogdom ontvangen, ten einde in staat te zijn met het herstel hun ner woningen te beginnen. Door den aartsbisschop van Keulen zijn de lih. dr. Ililgers, Langen en Rensch, professoren in de kath. theologie aan de hoogeschool te Bonn, even als vroeger de hoogleeraren in de philosophic Knoodt en Birlinger, in hunne geestelijke bedieningen geschorst,•uithoofde zij zich niet willen onder werpen aan de besluiten hef van laatst gehouden concilie. Het Frankf. Journ. bevat een berigt uit Munchen, waaruit blijkt, dat de hoofden der insurrcctioneele regering te Parijs aan den generaal von der Tann, den bevelhebber van het lsle Pruissische leger-corps, een som van 2 millioen franken hebben aangeboden, indien hij hun fort Charenton in de hand wilde spelen, liet spreekt van zelf, dat die 2 millioen, hetgeen uit drukkelijk wordt gezegd, bestemd zijn voor de privé beurs van den gene raal, dien men ontrouw wil doen worden aan zijn pligten. Hieruit blijkt dat, terwijl zij hunne eigen nederlagen aan niets anders dan laag verraad willen toeschrijven, zich niet ontzien zeiven van dit verafschuwde middel gebruik te maken. De Fransche officieren en onderofficieren, die deel hebben genomen aan de oproerige tooneelen te Zurich voorgevallenhebben voor een krijgs raad te regt gestaan. Vier der aangeklaagden zijn veroordeeld elk tot drie maanden gevangenisstraf en de kosten. Voorts moeten zij 3000 fr. uitkee- ren aan een Ouitscher, die bij het oproer zwaar werd verwond, 700 fr. schadevergoeding aan den eigenaar der zaal en 100 fr. aan den houder van het buffel voor gebroken glazen. i PARIJS, 17 April. Generaal Cluseret zegt in zijn rapport van den I6den, des morgens, dat eene hevige worsteling heeft plaats gehad tusschen het linker-centrum en den regtervleugel van den vijand. De pauselijke zouaven werden omsingeld in de kerk van Neuilly. Na heftigen strijd werd de vlag der Commuuc op de kerk geplaatst. Dombrowsky berigt in zijn rapport van den 16d,n, des middags, dat bij de geheele nieuwe wijk van Neuilly bezet heeft, drie barricades, het vaandel der pauselijke zouaven en dat van een reg. linietroepen heeft veroverd. Bij decreet van den ie1"" zijn de syndicale kamers bijeengeroepen om eene commissie te benoemen, welke een onderzoek zal instellen naar en een statistiek zal opmaken van de verlaten werkplaatsen te Parijs, een rapport zal indienen en decreten ontwerpenwaarbij de voorwaarden worden vast gesteld waarop met de exploitatie der werkplaatsen ten spoedigste een aanvang zal worden gemaakt, niet door hen die de werkplaatsen verlaten hebbenmaar door eene coöperatieve vereeniging der werkliedendie er werkzaam zijn geweest. Een jury zal worden ingesteld, die bij den terug- keer der patroons zal vaststellen de voorwaardenwaarop de werkplaatsen definitief zullen blijven in bet bezit der arbeidersvereenigingenen de scha devergoeding voor de patroons. PARIJS, 17 April, 6 ure 's avonds. De uitslag der gisteren gehouden stemming, ter verkiezing van leden der Commune, wordt in 13 arrondis sementen als eene nederlaag voor de Commune aangemerkt. In vier arron dissementen hebben cenige candidaten slechts een achtste van het getal uitgebragle stemmen op zich vereenigd; in al de anderen is geen der can didaten gekozen. Menolti Garibaldi is gekozen met 6075 stemmen. Volgens gerucht trachten de gezanten van Engeland, Italië en Noord-Amc- rika een wapenstilstand te bewerkenom aan het bloedvergieten een einde te maken. liet Journal Officiel meldt, dat cenige nationale garden van het 248"« bat. zich niet ontzien hebben het hotel der Belgische legatie te overvallen, dat onmiddellijk een onderzoek naar het gebeurde is ingesteld, endaleenigé nationale garden reeds zijn, anderen weldra zullen worden gevangen genomen. Door de Commune is ingesteld een militair geregtshof. bestaande uit zes leden. De doodvonnissendoor dit geregtshof uitgesprokenzijn onderwor pen aan de bekrachtiging door het uitvoerend comité der Commune. Het kanon- en geweervuur heeft heden den geheelen dag aangehouden in de rigting van Neuilly en Ternes; het schijnt nader bij Parijs te komen. Van Pointjour en het Trocadcro wordt de nieuwe Versaillcr batterij, op de zuiderhelling van den Mont-Valériengebombardeerd, op 1300 meters van de citadel. Tusschen de poort Maillot en Courbevoie wordt het artillerievuur voortgezet. De wijk Ternes lijdt zeer veel. liet hoofdkwartier van Dom- browski is nog steeds te Asnières, olsehoon daar weinig gefedereerden zijn daar op dezen oogenblik al de krijgsmagt der Commune is bijeengebragt om het bosch en de brug van Neuilly. liet bezit van deze brug wordt steeds levendig betwist. VERSAILLES. 17 April. Eene dépêche van Thiers, dd. 16 is verschenen; haar hoofdinhoud komt op het volgende neder: "De regering volhardt bij haar stelsel van talmen, ten einde strijdkrachten te verzamelen, zoo aan zienlijk dat verzet onmogelijk en de worsteling niet zeer bloedig worde. Op nieuw wordt tegengesproken het gerucht dat de regering de republiek wil vernietigen. De ëcnige roeping der regering is: een einde te maken aan den burgeroorlog, de orde, het crediet en den arbeid te herstellen en aan de Pruissen de hun toekomende geldsommen te betalen. Zij herinnert dat lijfs behoud is toegezegd aan de opstandelingen die de wapenen zullen nederleg gen. Zijn eenige kanonschoten gelost, dan willen de opstandelingen dadelijk doen gelooven dat er slag geleverd is. Gedurende zeker aantal dagen zal de toestand nog onveranderd blijven." Bij decreet van den l6dfD zijn de gemeente-verkiezingen vastgesteld on 20 April. Volgens particuliere berigten hebben de regerings-troepen heden morgen i na een schitterend gevecht een kasteel bezet, eene belangrijke positie die Asnières bestrijkt. In het ingezonden stuk «Leidsche Volkskeuken", in bet vorige nommer dezer courant, is in de opgave van het aantal uitgereikte kaarten eene mis stelling ingeslopen. Dit cijfer moet niet 28000, maar 22800 zijn. Het aan tal door de gebruikers zelf bekostigde portiën wordt alzoo 21400. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Keiden. Aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. Het voorstel van vijf uwer medeleden, houdende maatregelen tot bevordering eener geregelde stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en New-York, is door de Ka" i mer van Koophandel en Fabrieken te Leiden met belangstelling ontvangen en zorg- I vnldig overwogeu. Wij hebben ons daarbij ook inzonderheid de vraag gesteld of het voorstel om, door middel van eene rijkssubsidie eene transatlantische stoomboot- dienst in het leven te roepen die onmiddellijk in concurrentie treedt met eene der- I gelijke niet gesubsidieerde, door particuliere krachten ondernomen, stoombootdienst, I niet een gevaarlijk antecedent stelde: het verdringen namelijk van den particulieren ondernemings-geest door de officiële bescherming?

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2