LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 19 APRIL. 1871. N°. 92. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,'; De prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. STADS-BERIGTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 20 April 1871, s namiddags te twee uren. Onderwerpen Bezwaarschriften tegen- en vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1871. Voordragt tot het aangaan van 2 geldlceningenals: ééne ad ƒ17000, en e'éne ad ƒ45000. Voordragt tot uitbreiding van hel pijpennet voor de gasverlichting. Voorstel van het raadslid Mr. J. Th. Buijs, tol liet geven van meerdere bekendheid bij het publiek, aan de onderwerpen welke in dezen llaad zullen worden behandeld. 2'. 3». 4°. BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN. LEIDEN, 18 April. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 13 personen, als hersteld opgegeven 9, overleden 2, zoodat nu in behandeling zijn 190. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is bij de tweede kamer der stalcn-generaal een adres ingediend tot ondersteuning van het voorstel van de hh. 's Jacob c. s., betreffende maatregelen tot bevordering eencr geregelde stoomvaartdienst tusscben Vlissingen en New-York. Dit adres is hierachter in zijn geheel opgenomen. Van den 15c,c" Junij tot 15den Juli) a. s. zal onder bevel van den ma joor Bunnik, directeur der normaal schietschool, op de Wiesselsche heide, kamperende alsdan bij die school gedetacheerde officierenonderofficieren korporaals en soldaten, alsmede de scherpschutters bij de iufanterie-corpsen. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft besloten dat de kermis aldaar dit jaar niet zal plaats hebben. De IV. II. C. meldt: In de laatste dagen zijn alhier (Rotterdam) aan gekomen cene menigte Fransche krijgsgevangenen, ontvlugt uit Wezel, alwaar hun het wachten om naar hun vaderland op transport te worden gesteld, te lang schijnt geduurd te hebben. Deze lieden, veelal van Arnhem en Utrecht naar hier overgebragt, verkeeren in deerniswaardigen toestand; velen zijn zelfs zonder uniformen, terwijl die. door anderen gedragen, geens zins een martiaal voorkomen meer kunnen geven. Ook aan behoorlijke voeding heeft het hun in den laalsten lijd ontbroken. Door bemiddeling der policie en van den Franschen consul, worden zij op Antwerpen gedirigeerd, om van daar verder naar Frankrijk te worden opgezonden. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der bestaande vacature van predikant bij die gemeente, het vol gende drietal gevormd: dd. de Graaff, pred. te Rotterdam; Nonhebeipred. te Middelburg; van Ronkel, pred. te Zutpben. Naar men uit Zwolle meldt laten de hoeren in die streken al meer en meer het vooroordeel legen de vaccine varen; zij verliezen echter daarbij den hoofdtrek van hun karakter niet, want zij vinden de inenting, door doctorale hand gedaan, te duur en doen de zaak eenvoudig onder elkander af. Uit Roermond meldt men het volgende: Zondag 9 April jl.zou des namiddags ten 5 ure de begrafenis van eene, cenige dagen te voren over leden, Israëlitische vrouw plaats hebben. Reeds een uur te voren was de straat, waarin zich het sterfhuis bevond, zoodanig met het janhagel opge vuld dat het voor degenendie het lijk naar de begraafplaats moesten brengen, letterlijk onmogelijk was, vóór of achter den lijkwagen te gaan. Aan schelden, schimpen en uitjouwen geen gebrek, en zoo ging het onop houdelijk voort tot op de begraafplaats, doch hier moesten de maréchaussécs die uit voorzorg reeds te voren door het Israël, kerkbestuur gerequireerd waren, van hunne sabels gebruik maken, om te verhoeden, dat het gepeu pel tot feitelijkheden zoude overgaan. Indien het volk zoo door zijne onver draagzaamheid verbijsterd is, dat het den zelfs aan barbaarsche natiën inge schapen eerbied voor de dooden vergeet, dan moet het er al zeer treurig met zijne beschaving uitzien. Wel is het te verwonderen, dat door het be stuur der gemeente geen krachtdadige middelen gebezigd worden, om zoo danige ergerlijke tooneelen te voorkomen. Naar men verneemt, heeft het kerkbestuur der Israëlitische gemeente alhier zich lot burg. en welh. gewend en hen op het betreurenswaardige feit opmerkzaam gemaakt, met verzoek, eene herhaling daarvan door gepaste middelen voor de toekomst te beletten, daar men zich anders tot de hooge regering zoude moeten wenden en haar verzoekende Israëliten te Roermond in de uitoefening hunner regten te handhaven. Aan de tweede kamer is aangeboden een wets-ontwerp tot invoering eener belasting op het verbruik van gedistilleerd in de kolonie Suriname. Tot toelichting van dat ontwerp wordt door den minister van koloniën aangevoerd: Bij de vaststelling van het reglement op het beleid der rege ring in de kolonie Suriname werd de toekenning van eene behoorlijke mate van zelfbeheer het beste middel geacht om de kolonie van een jaarlijksch subsidie uit 's rijks schatkist vrij te maken. De bereiking van dit doel maakte steeds een onderwerp uit van het ernstig streven zoowel van het koloniaal als van het opperbestuur, die door het besnoeijen van alle uitgaven van weelde en door het voorstellen van verordeningen tot verbetering van de geldmiddelen daartoe trachten te geraken. Velerzijds ontmoette het denk beeld van bet invoeren eener belasting op het gedistileerd grooten bijval, omdat die, geenszins drukkende op cene eerste levensbehoelte, de tweele dige strekking bevat van de koloniale inkomsten te verhoogen en tevens het misbruik van sterken drank ecnigzins te beteugelen. Eene daartoe strekkende ontwerp-verordening werd dan ook op den 28,u™ Januarij 18C9 den kolonialen staten aangeboden. Verschillende omstandigheden doen echter verwachten dat die verordening niet spoedig tot stand zal komen. Inmid dels eischt liet belang van den staat, zoowel als het welbegrepen belang van Suriname, dat de invoering eencr belasting, die zoo krachtig kan mede werken tot de bereiking van het in den aanvang dezer aangewezen doel, zoo spoedig doenlijk tot stand kome. 's GRAVENHAGE, 18 April. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen tot leo luit. bij het 3e reg. vesting-artillerie, den 2C0 luit. G. J. V. Vink huizen, van het corps, en den le0 luit. A. B. Star Busman, van het 2' reg. vesting artillerie, op non-activiteit te stellen. De 2e luit. W. J. A. de Kempeuaer is van het 6* bij het 7' reg. infan terie overgeplaatst. Per Telegraaf.) De tweede kamer lieeft heden hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de reeds vroeger gedrukte wets-ontwerpen. Het nieuw benoemde lidde heer Arnoldls, heeft reedsna het afleggen der gevor derde eeden, zitting genomen. Door den hoogeu raad zijn ingezonden de aanbevelingslijsten ter vervulling van twee vacatures in dat collegie. Daarop komen voor: Eerste lijst: de hh. m". Wichers, president van de arrond.- reglbank te Utrecht; Noyon, raadsheer in het prov. geregtshof van Noord holland; Kalff, president van de arrond.-regtbank te Almelo; llngenpoth, raadsheer in het prov. geregtshof van Noordbrabant; Schuurman, raadsheer in het prov. geregtshof van Zuidholland, Coninck Liefsting, regter in de arrond.-regtbank te Leiden. Tweede lijst: de hh. mrs. Meerbeke, raadsheer in het prov. geregtshof van Noordholland; Triebeis, president van de arrond.-regtbank te Nijmegen; Gordon, president van de arrond.-regtbank te Maastricht; van Valkenburg, raadsheer in het prov. geregtshof van Noordbrabant; Kerkhoff, regter in de arrond.-regtbank te Zwolle; [llauloraadsheer in het prov, geregtshof van Zuidholland. Aan den heer de Casembroot is verlof verleend nader eene vraag terigten tot den minister van marine, betreffende het huwelijk van zee-officieren. BUITENLANDSCHE BEBIGTËN. ENGELAND. LONDEN, 17 April. De plegtige opening van de internationale tentoonstelling zal plaats hebben op 1 Mei e. k. Tot bijwoning daarvan zullen genoodigd worden de hoofden der gemeentebesturen van al de steden in het vereenigd koning rijk, de voorzitters der kamers van koophandel en de bestuursleden van verschillende wetenschappelijke en kunstlievende vereenigingen. Bij die ge legenheid zal in de nieuwe Royal Albert Hall cene groote muzikale uitvoe ring worden gegeven. Volgens eene door de dagbladen ontvangen mededecling van hooger hand zullen de prins van Wallis en prinses Chrisüaan de ten toonstelling pleglig openen. FRAN KR IJ H. Het ligt in het plan van het bewind te Versailles zich in de veroverde positiën voor Parijs te handhaven tot op den dag dat het den strijd door eenen beslissenden slag zal kunnen eindigen. De troepen, die dadelijk zou den kunnen slag leveren, zijn niet meer dan COOOO man sterk. Er worden

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1