Geliial's Pillen en liilsein FAILLISSEMENT. m\\ LIJDEKS IN lirULMJIEE* AANBEVOLEN. liet bewijs, door met het begin dezer maand de prijzen voor de portiën bij afhaling een cent, de goedkoopste zelfs, twee centen lager te stellen. Tot dezen gcwichligen maatregel zon het bestuur zeker nooit zijn overgegaan indien men niet van onderscheiden zijden ware ingelicht, dat de prijzen, hoe laag op zich zelf, de afhaling van portiën tegenhielden. In dien maatregel waarbij de portiën hij verbruik in het lokaal op denzelfden prijs van 10 cent gehouden werden, was in zoovel ook billijkheid, daar de verbruikers in het lokaal eenige meerdere vergoeding voor gebruik van de zaal met ver warming, licht en mobilair verschuldigd zijn. Tot die prijsverlaging, waartoe, zooals wij vernemen, niet dan na rijp beraad is besloten, zou men niet zijn overgegaan, zoo men niet had kunnen berekenendat de inrichting met behoorlijk debiet, ook met deze prijzen, zou kunnen bestaan en indien tot nogtoe de kosten niet ruim door de inkomsten waren gedekt. Indien er werkelijk onrust bij enkelen mocht bestaan hebben, of de onder neming hare kosten wel zou kunnen goedmaken, zal niets zoozeer tot ge ruststelling kunnen strekken, dan de wetenschap van bet feit, dat de the saurier van hel eerste oogenblik af geen penning voor de loopende kosten heeft behoeven uit te geven. Alle kosten van inslag van levensmiddelen loonen enz, die na afloop van elke week werden voldaan, benevens eenige andere kosten, die bij elk begin van zaken voorkomen, zijn van de eerste week af uit de loopende inkomsten betaald. Van den aanvang hebben velen, de qualiteit der algeleverde portiën ken nende, twijfel geopperd, of men het op den duur wel zou kunnen volhou den, de gewone portiën voor zulke lage prijzen af te leveren. De verwonde ring over den buitengewoon lagen prijs is nog vermeerderd door de laatste prijsverlaging der portiën bij afhaling. Zulke lage prijzen zijn bij behoor lijk debiet alleen mogelijk door ordelijk en zuinig beheer en door contante betaling, noodzakelijk vereischte bij eene dergelijke inrichting. De dagelijksche zorg schijnt aan den Keukenmeester uitnemend toever trouwd. De voortdurende tevredenheid der bezoekers mag voor een goed deel aan zijne trouwe zorg worden toegeschreven. Zijne taak is niet gering. Sinds de opening op 1G Januari tot 14 April II zijn niet minder dan 22812 portiën afgeleverd. Dit cijfer is belangrijk, vooral als men bedenkt, dat elke jeugdige inrichting in den aanvang met moeielijkheden te kampen heeft. In het begin vond men ook hier bezwa- ren, die men gaandeweg leert voorkomen. Veel beleid vereischt de groote ongelijkheid van de gevraagde portiën. Groote onverwachte toeloop heeft in den aanvang soms veroorzaakt, dat aan vele aanvragen niet kon worden voldaan. Later zijn maatregelen genomen, dat gewoonlijk altijd aan de aanvraag van gekookte spijs kan voldaan worden, zonder in schade voor overblijvende portiën te vervallen. Zoo werden in de eerste 14 dagen van April '3309 portiën afgeleverd. Dat maakt gemiddeld ruim 234 portiën per dag. Daaronder zijn twee Zondagen, waarop alleen op een beperkt getal uren soep verkocht wordt, een van 20G en een van 142 portiën. Van de gewone dagen was het laatste cijfer 197, het hoogste 350 portiën. Een klein bezwaar ontstaat, doordat de bezoekers gedeeltelijk nog te weinig aan goede spijsbereiding gewoon zijn. Dit geeft moeielijkheid in de keus der spijzen. Zoo vindt de smakelijke bruine booncn- en erwtensoep op de tafels der meergegoeden zoo geliefd, r.og weinig aftrek; niettegen staande deze soep, in de Volkskeuken uitstekend toebereid, meer dan eenige andere een groot deel vleeschvoeding nevens gezond plantaardig (meelhou- dend) voedsel bevat en voor herstellenden en verzwakten onder de beste voe dingsmiddelen inoet geranschikt worden. Toch toont het publiek omtrent deze laatste soep de kracht der oude spreukonbekend mankt onbemind Toch zal dit vooroordeel waarschijnlijk verdwijnen; enkelen, die deze soep leerden kennen, verkiezen haar, als voedingsmiddel, boven andere en door geneesheeren wordt zij tot versterking nog meer aanbevolen, dan de gewone vleesch- en groentesoep, die met rijst bereid wordt. Men heeft zich dikwijls en terecht beklaagd, dat onze arbeiders te weinig vleesch voedsel krijgen: indien men bedenkt, dat elke portie van deze soep I hectogram (ons) vleeschvoeding (vleesch en been) bevat, zal men van een ruim verbruik van deze groente- en bruine boonen-soepen belangrijke verbetering voor de volks gezondheid mogen wachten. Ook de voedende beslanddeelen van de overige spijzenwaaronder erwten en boonen met spek enz., worden door deskundigen zeer geroemd. Wij mogen daarom vertrouwen, dat de zaak van de Volkskeuken die terecht door de bezoekers zeer gewaardeerd wordt, binnen Leiden voor goed gevestigd is. liet is een merkwaardig verschijnsel, dat de inrichting tot nog door de arbeiders zelf het meest gewaardeerd wordt. De spijskaarten zijn na tuurlijk ook verkrijgbaar voor meergegoedendie eenige luilp aan behoefteen in gezonde voeding willen uitreiken. Van deze uitnemende gelegenheid tol on dersteuning aan arme gezinnen is echter nog zeer weinig gebruik gemaakt Van de ruim 28000 uitgereikte kaarten zijn naauwelijks 1400 door"meerge goeden voor armen genomen. Ruim 26600 portiën werden door de gebrui kers. voor het groote meerendeel uit den arbeidersstand, zelf bekostigd De arbeiders hebben getoond de inrichting der Leidsclie Volkskeuken op prijs te stellen. Meergegoeden schijnen met de inrichting nog weinig bekend te zijn. Daaraan schijnt hoofdzakelijk te moeten worden toegeschreven, dat zoo weinig kaarten ter uitreiking door hen worden genomen Misschien kan de verwijdering van het lokaal der Volkskeukenwaar de kaarten ver krijgbaar zijn. uit het meest bezochte gedeelte der stad daarop ook van invloed zijn. Naar wij vernemen, is het bestuur bedacht, pakjes kaarten ook op enkele meer bezochte plaatsen verkrijgbaar te stellen Wellicht zou dit aan vele ingezetenen welgevallig zijn en het debiet van kaarten ter uitreiking aan hulpbehoevenden daardoor vermeerderen. In allen gevalle mag het als een verblijdend verschijnsel beschouwd wor den dat de Volkskeuken in de eerste plaats gewaardeerd wordt door hen voor wie zij hoofdzakelijk dienen moet, dat is voor de arbeiders die zelfiii hun onderhoud kunnen en moeten voorzien, dat is, voor hen, die voor eer lijk verdiend geld ook goede voeding verlangen. Moge de inrichting voortdurend in bloei toenemen en helpen bijdragen tot gezondheid en welvaart van de arbeidende klasse in Leiden! Leiden, 17 April 1871. Gehouden Verkoopïng van onroerende goederen,, in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 15 April. Notaris Mr. A. J. Wijnstroom. Een Buis en Erf. aan de westzijde van de Heerengracht, omtrent de Slop- steeg, wijk VII, n". 140, Sectie 1, n°. 1185. Kooper J. Parmentier. 1950. AKADMIE-NIEVWS. IjurtjctJii'Iic Siatib. ONDERTROUWD; L. D. Keus. jm. 23 j. en M. S van den Rerg.jd. 23 j. L. R. A. Molkenboer, jm. 24 j. en H. C. M. Knaapen, jd. 21 j. J. A. H. Knaapen jm. 25 j. en C. E. J. Molkenboer. jd. 25 j. - C. M. Riegelaar, jm 44 j. en D. L. Robert, jd. 34 j. C. Zirkzee, jm. 24 j. en J. M. Smitlenaar, jd. 27 j. P. Kleinhans, wed'. 49 j. en T. Colet, wed'. 42 j. G. Teegelaar. jm. 21 j. en J. Kikkert, jd. 21 j. A Piket.jm. 25 j. en A. van Dissel, jd. 17j. G. J. van Hartevelt. jm. 21 j. en M. G. Neulehoom, jd. 21 j. A. van Toorn. jm. 24 j. en M Termeer, jd. 31 j. J. A. van Tongeren, jm. 22 j. en E. Dreef. jd. 20 j. AD VEKTEX18 KV Bevallen van een Dochter C. J. S. VAN ITERSON V1RULY VAN POUDEROYEN. Leiden, 16 April 1871. Heden overleed, in den nog jeugdigen leeftijd van bijna 19 jaren, onze geliefde Dochter IDA, na voorzien te zijn geweest der laatste I1H. Sacra menten der Stervenden. N. KAPTEIN. M. KAPTEIN, Hooyjians. Groenendijk onder Hazerswoude, 14 April 1871. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot, de lieer JACOB VAN DORSTEN, in den ouderdom van 36 jaren. A. J. BAVINK, Amsterdam, 15 April 1871. Wed' J. van Dorsten. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel binnen als builen deze stad, bij gelegenheid van ons huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens wederzijdsche betrekkingen, onzen opregten dank. P. J. WIJNNOBEL. Leiden, 17 April 1871. A. P. WIJNNOBEL, geb. Sciiucrink. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de bevalling zij ner Echtgenoote, betuigt de Ondergeleekende, ook namens haar, zijnen hartelijken dank. Leiden. 17 April 1871. L. A. VERIIOEFF. De tweede vergadering van Schuldeischers tot verificatie der schuldvorde ringen ten laste van CHARLES LOOTEN, Sigarenhandelaar te Leiden, ver klaard in Staat van Faillissement bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Leiden, dd. 24 Maart 1871. is door den Edel-Achlbaren Heer Rechter commissaris M'. II. P. J. TOLLENS bepaald op Woensdag 26 April c. k., des namiddags te 1 uur, in een der localen van het Rcchtsgebouwlot bij woning waarvan, in persoon of bij gemachtigde, de Schuldeischers worden opgeroepenmet verzoek hunne schuldvordering van te voren in te zen den bij den Ondergeteekende. De Curator, F. A. VAN LEEUWENAdvocaat. Leiden, 17 April 1871. Breêstraat. Wijk IV, N°. 245. Er wordt ten spoedigste gevraagd in een Tabaks-Aflaire een JONGMENSC1I, bekend met het vak. Adres in persoon bij GEBROEDERS VAN DER HOEK. Boekhandelaren te Leiden. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den l7JcD April de heer A. van Iperen. geboren te Leiden, in de Genees kunde, na verdediging van zijn akademiscli proefschrift: over een geval van aneurysma aortae adscendentis. DE VOORTREFFELIJKE EN ONVERBETERLIJKE WERKING DER wordt steeds dagelijks meer en meer, door degelijke getuigschriften beves tigd. In een schrijven van J. G. de V. uit Arnhem wordt verklaard dat een lijder, welke door den Doctor was opgegeven, in een hopeloozen toe stand verkeerende vele middelen te vergeefs had gebruiktdoch op aanbe veling van een geneeskundige ook de GELAUFF's Pillen beproefd, en na dezelve eenigen tijd volgens voorschrift te hebben gebruikt, steeds in beter schap is toegenomen, en thans een volkomen herstel te gemoet ziet, enz. Deze en meer andere degelijke bewijzen zijn voorhanden, omtrent de gunstige eigenschappen der GELAUFF's met roem bekende geneesmiddelen, die ik in mijn bijna 50-jarige praclijk als de uitstekeudste specialiteiten heb leeren kennen; door ondervinding geslaafd, kan ik een ieder lijder, man. vrouwkind of grijsaard mijne zoo gunstig bekende Pillen en Balsem met zekere overtuiging aanbevelen tegen alle zelfs de verouderste maag- en zenuwkwalen, hardnekkige onderbuiksche verstoppingen, hoofdpijn, con gestie van het bloed naar het hoofd, en meer andere ingewortelde kwalen; door hunne zacht laxeerende, gal, sly in en ziektestof afdrijvende en bloed zuiverende beslanddeelen, worden dezelve als zeer gunstig aanbevolen om als voorbchoedmiildel te gebruiken tegen de thans heerschende POHKE1V. Dezelve zijn in verzegelde doozen met een door mij ondertcekendc ge bruiksaanwijzing, waarin meest alle ziekte-toestanden nader worden be schreven a ƒ1, ook doozen van óO en 30 Cents, verkrijgbaar. Iloofd- Depót te Amsterdam bij G. WiARDA en C".Spuistraat. G, 22, bij de Lijnbaansteeg; alsmede te Leiden bij E. NOORRIJK, Breedstraat, 'sFJage, SNABIL1É. Buitenhof; Rotterdam, SNABILIÉ, Groote Markt; Haarlem, J. VAN DE PAVORO, Droogist, Kruistraat. J. P. G. GELIUFF, Geneesheer, Corresp. Lid van het genootschap ter bevordering der Genees-, Heel-, Ferles-, Schei- en Natuurkunde.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3