PEK TELEGRAAF. Leidsclie Volkskeuken. bonden. De barricaden-commissie zei hare operaliën voort. De kanonneer- bootcn kunnen door afdamming van liet water bij Stiresnc weinig of geen dienst doen. Het kanonvuur wordt op hevige wijze voortgezet. - De heer Thiers zegt in eene depêche aan de prefectenLaat u volstrekt niet door valsche geruchten uit het veld slaan. De meest gewenschte orde heerschl in Frankrijk: enkel Parijs maakt hierop eene uitzondering. De regering zet hare plannen door en zal eerst tol handelen overgaan als zij het oogenblik daarvoor gekomen acht. Tot zoolang zijn de bewegingen onzer voorposten van geen beteekenis. De mededeelingen van de Commune zijn even valsch als bare beginselen. Reeds zijn vele tusschenpersonen te Ver sailles aangekomen, om met ons te spreken, niet uit naam der Commune, j maar uit naam der opregle republikeinen, die het behoud der republiek wil- leu en de overwonnen opstandelingen niet hard behandeld wenschen te zien. Het antwoord, dat zij ontvangen hebben, was onveranderlijk dit: De repu bliek wordt door niemand bedreigd, tenzij door de opstandelingen zeiven. Het hoofd van het uitvoerend gezag zal eerlijk de herhaaldelijk door hem afgelegde verklaringen nakomen. Wat de muiters aangaat, allen die de wapens zullen nederleggende moordenaars alleen uitgezonderd, zullen het leven behouden. De ongelukkige werklieden zullen eenige weken lang de ondersteuning behouden, waarop zij teren. Parijs zal. even als Lyon, als Marseille en de andere stedeneen door de bevolking gekozen gemeenteraad hebben, die, gelijk in de overige sleden, over de gemeentelijke aangelegen heden het bestuur zal voeren, zooals hij goedvindt. Maar zoowel voor de steden als voor de burgers is er slechts ééne wet, eene enkele, en voor niemand zal er een privilegie zijn. Ziedaar het antwoord dat telkens gege ven is. niet aan de vertegenwoordigers der Commune, met welke de rege ring zich niet in aanraking zou kunnen stellen, maar aan alle mannen ter goeder trouw, die te Versailles gekomen zijn om met de inzigteu van de regering bekend te worden gemaakt. - De commissie van 15 leden der nationale vergadering heeft eene bijeen komst gehouden, om over de brieven van den aartsbisschop Darboy en van den pastoor Deguerry te beraadslagen. Zij heeft besloten officieel het berigt te logenstraffen, dat de troepen van Versailles zich aan wreedheden en fa- schuwelijke represailles schuldig maken. - De Commune heeft in haar dagblad bekend gemaakt dat zij besloten heelt de zuil, die op het Vendöme-plein te Parijs het aandenken aan de wa penfeiten van Napoleon 1 levendig houdt, te doen afbreken en wegruimen, en wel om reden dat //die zuil een eereteeken is voor het redeloos geweld, welks aanwending altijd te betreuren en bijna altijd af te keuren is, en dat het gezigt van dat gedenkleeken aanhoudend voedsel geeft aan den sol- datengeest welke maar al te lang de burgermaatschappij beheerscht en haren vooruitgang tegengehouden heeft." De aanmerking wordt gemaakt dat het gemelde besluit hij het leger ecnen minder gunstigen indruk zal maken dan bij de Pruissenen dat de uitvoering denkelijk meer tijd zal vereisehen, dan het beslaan der Commnue zal duren. - De Commune heeft bepaald dal de bijzitten van gesneuvelde manschap pen der nationale garde verzorgd zullen worden even als wettige huisvrouwen, i - L'Affrnnchi deelt een proces-verbaal mede van eene der zittingen van de Commune, om te bewijzen dal het zilverwerk van het ministerie van j builenl. zaken, ten getale van 18110 stuks, in banden is gesteld van twee j ambtenaren bij liet ministerie van financiënom verder naar de munt ter bewaring gebragt te worden. - L'llnivers berigt dat de Commune op haren naam. doch buiten haar weten in beslag genomen schallenkleinooden en vaatwerk van de hoofd kerk van Parjjs, Nötre-Dame, dadelijk heeft doen teruggeven. fl* It U I S S K IV. BERLIJN. 10 April. - Rondom Melz ismen bezig met het desinfecteren der slagvelden, hetgeen een akelig schouwspel oplevert. Ten gevolge van regen en wind is de grond op de eene plaats ingezakt, op de andere is de bovenste laag door de 1 plassen uit elkander gescheurd, en zijn de lijken weder ziglbaar geworden. Eene aanvulling en ophooging van die terreinen schijnt groote bezwaren op te leveren en daarom is een corps schansgravers er reeds sedert vier weken bezig met het verleggen der lijken. Overal worden die groolendeels ver ganc. hier en daar tegen of op elkander geperste ligchamen opgegraven: om de kuilen of geulen le kunnen verdiepen en de afzigtelijke overblijfselen tusschen ongebluschte kalk op nieuw in de aarde te leggen, liet akeligste van het werk beslaat hierin, dat men soms, wegens de gesteldheid van den bodem, de dooden op het veld naast elkander moet leggen om die behoor lijk naar een ander graf le kunnen overbrengen. Soms echter is het nog erger, doordien zeer vele lijken, hetzij wegens een te ver gevorderden staat j van ontbinding, hetzij om andere redenen, niet meer behandeld kunnen worden; zoodat er niets anders overblijft dan ze bij geheele hoopen met teer en petroleum te begieten en zoo de geheele massa te verbranden. //Het is voor ons," schrijft een der manschappen van de landweer, //het is hier voor ons onverdragelijk. Onze kleederen zijn zoodanig van de lijklucht doorlrokken. dat wij dag en nacht er last van hebben. Al die buivering- wekkende tooneelen ontrooven ons allen eetlust, allen slaap. Zelfs de bran dewijn, die in den beginne ons nog een weinig baatte, helpt nu niets meer en schijnt zelfs eene verkeerde werking le hebben; althans het is of dat vocht nu meer dan ooit op de verbeelding werktzoodat ons in den droom of bij de nachtwake allerlei schrikbeelden voor den geest zweven." O OST-IIVIÏÏE. BATAVIA, 9 Maart. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Ci e iel departement. Ontslagen: eervol, de opzigter Ic kl bij de cultures in liet gouv. Sumatra's Westkust .1. II. Feickens; eervol, wegens vertrek, als buitengewoon subst.-griflier bij den landraad te Indramaijoe (Cheribon), G. .1. Blume; eervol, met behoud van regt op pensioen, de assist.-resident van Sumauap (Madura), tevens vendumeester aldaar, J. P. Baumgardt. Be noemd tot president der wees- en boedelkamer ter Sumatra's Westkust (le Padang). A. VV. Belhbeder; tot opzigter le kl. bij de cultures in het gouv. Sumatra's Westkust, II. Michels; lot commies-archivaris op het bureau van het mijnwezen. L. C. van Berkel; tot 3"" commies bij het dep. van onder wijs enz.. F. Th. Peereboom Voller. Goedgekeurd: dal door den landraad te Mugeiang (lvadoe) is benoemd: tot buitengewoon subsl.-griffier bij die reglbankbuilen bezwaar van den lande, C. E. G. Otlenhoff. Door den directeur bij hel dep. van financiën zijn benoemd: tot commies-ontvanger dei- in- ut uitvoerregten, tevens fungerend havenmeester le Aijer-Bangis (Suma tra's Westkust), .1. 1'. Rijken; tot onder-commies 2l' kl. bij de controle en recherche, tevens havenmeester te Pamauoekan (Krawang), J. H. C. A. du Pré. D.part' ment run oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, i wegens ziekte, aan den kolonel der infanterie E. C. van Daaien. Door den kommandant van het leger enz. zijn geplaatstinfanterie: bij het 1' bat., de kapitein W. Pordoti; bij het 6C bat., de 2C luit. A. J. D. Pool; bij het 9' bat., de 2' luit. jli'. J. E. van der'Wijck; bij het 10' bat., de luit.-kolo nel H. L. Veenhuyzenbij het 1G« bat., de 1" luit. B. van Zalingen; bij het garn.-bal. van l'aleinbang, de 1' luit. D. E. W. Smulling. Gesteld op non activiteit: infanterie: de kolonel D. L. de Brabant; artillerie: de majoor F. R. K. Peyer iin II off. Departement van marine. Ontslagen: uit 'slands dienst, de 1' machinist bij de gouv.-marine T. J. van Toorcn, op verzoek, eervol; uit hunne be trekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de 2e commies bij liet depart, der marine J. C. Osieck. en de dokmeester bij het marine etablissement te Soerabaija II. F. Goudswaard. Benoemd: tot dokmeester bij het marine-etablissement te Soerabaija. E. Broers; bij het depart, der marine: tot 2(l,n commies W. Assé; lot 3(leD commies J. P. Domliof. Door den kommandant der zeemagt in Ned.-Indië is vergund om naar Nederland terug te keeren: wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, de kapitein-luit. P. koning, en de luilt. 2' kl. J. H. Mijer, jhr. J. de Jong van Beek en Donk, L. C. Rovers en R. de Vidal de Saint Germain; wegens ziekte: de luit. 2e kl. B. F. W. van Hasselt. - De koning van Siarn zal den 15Jen Maart alhier aankomen, en met vorstelijke eerbewijzen ontvangen worden. Voor den koning met een gering gevolg is het gouvernements-hotel op Rijswijk als verblijfplaats aangewezen, terwijl voor het verder gevolg, naar men zegt. het huis van den heer van Rijck, aan het Koningsplein gelegen, voor de som van f500 'smaands zou gehuurd zijn. De koning is geheeten Somdech phra mindr maha chnlalon- korn, is ongeveer 22 jaren oud en heeft liet vorig jaar, toen hij meerder jarig werd, de regering aanvaard. In den namiddag van den SO""1 December jl. werd le Amboina een vrjj hevige horizontale schok van aardbeving waargenomen, die ongeveer 40 seconden duurde in de rigting van Z. 0. naar N. W. Die schok werd mede gevoeld te Boero. Amaheij en llila. op welke plaatsen zij ongeveer 30 en 70 seconden aanhield. Ook te Saparoea hebben zich aardbevingen doen gevoelen. PARIJS, 10 April (8 ure 'smorgens). De strijdvoerendc partijen nemen ten zuiden van Parijs de volgende stellingen in: de opstandelingen bevinden zich buiten |de forten, in de dorpen Issy en Vanvres, die door middel van barricades verdedigd wordenzij bezetten ook den omtrek van de forten Bicêtre en Montrouge. De troepen van Versailles bezetten Sceaux. .Volgens berigten van Communisten heeft Üombrowsky gisteren de regerings troepen bij Neuilly aangevallen en is het hem gelukt hen terug te slaan uit de huizen in de nabuurschap van de kerk: hij noodzaakte 400 man zich over te geven. Te middernacht waren de opstandelingen bijna meester van de brug bij Courbevoie. De troepen waren gekampeerd in Longchamps; zij trokken zich terug in de rigting van Sèvres. De strijd werd gedurende den nacht voortgezet. Ten twee ure verwachtte men op nieuw eene oflènsieve beweging. Het militair rapport aan de Commune bevestigt dat de forten Vanvres en Issy de aanvallen, die den I4,e" en I5'lt0 er op zijn gerigt, met groote verliezen voor de troepen van Versailles hebben afgeslagen. De Mont-Valérien wordt heftig beschoten. PARIJS, 16 April, 6 ure 'savonds. Rapport van generaal Cluseret aan de Commune: //Vanvres heeft vijf aanvallen doorstaan. Te Neuilly was de infanterie in het vuur; elk huis werd den vijand voet voor voet betwist en moest als het ware belegerd worden. Ik heb last gegeven korte wetten te maken en de huizen le laten liggen; ik heb geschut afgezonden en de noo- dige instructiën gegeven om de zaak tot een eind le brengen. De rege ring van Versailles begint op nieuw met haar gezwets en spreekt van 24 uren. als tijd van beraad om ons over te geven. Het kruid geve haar ant woord. Aan de zuidzijde neemt het kavonvuur af. maar op het Trocadero is het zeer hevig; van daar wordt Longchamps gebombardeerd." Den gefedereerden is het nog niet geiukt zich van Neuilly en de brug van Neuilly meester te maken. De strijd wordt hardnekkig voortgezet. Ver scheidene bataillons van het centrum hebben hunne diensten aan de Ligue ct'union répitblicaine aangeboden. De houding van het meerendcel der Parijsche burgerij is lijdelijk. De prijzen der levensmiddelen stijgen; enkele voorwerpen worden al schaarsch. PARIJS. 10 April. Heden avond zal de Commune beraadslagen over een ultimatum van Versailles, waarbij aan Parijs 24 uren uitstel wordt verleend om zich over te geven. Thiers heeft afgewezen het voorstel der Commune den aartsbisschop van Parijs uit te wisselen tegen Blaiupii. Het volk belet hel albreken van de zuil op de place Vendöme. VERSAILLES. 10 April, lieden is geen belangrijk feit op het tooncel des oorlogs voorgevallen; slechts eenig geweervuur tusschen de voorposten. In de afgeloopen nacht hebben de opstandelingen in de forten Vanvres en Issy kanonnen en geweren losgebrand zonder mikpunt. De regeringstroepen hadden één gekwetste. Het beweren van het orgaan der Commune dat Dombrowsky te Neuilly 400 gevangenen gemaakt heeft is ten eencnmale ongegrond. BRUSSEL, 17 April. De Ind. Beige meldt in eene Parijsche correspon dentie van den 15Urnmiddernacht: «Men gelooft dat wij het einde der beweging naderen. Het bevestigt zich dat het gevecht te Asnièrcs bij het bosch van Colonibes heden ochtend noodlottig voor de gefedereerden is geweest. De geheele streek ligt vol met hunne dooden. De Versaders zijn i zoo ver vooruitgekomen dat zij genade.-d zijn tol de poort de //Ternes." IIÏGEZIONfi E X. In de laatste dagen was er onder het publiek eenige onrust betreffende de Leidsclie olkskeuhcn. Het daaromtrent verspreide gerucht beeft doen zien, hoe deze jeugdige inrichting in de onderscheiden klassen der maatschappij warme voorstanders vindt. Het zoo geheel onverwachte bericht, dat deze zich zoo krachtig ontwikkelende inrichting eensklaps zonder biiilengevoiie omstandigheden zou worden geslotenheeft de gemoederen in beweging ge bracht. De talrijke bezoekers, die dagelijks in de volkskeuken gezinde voeding komen halen, zijn een oogenblik bekommerd geweest. Yolksvren- den hebben hel hoofd geschuddat ook deze onderneming wederom miest le gronde gaan door kwaden laster van hare belagers. De couranten gewaagden van opheffing. Gaarne schrijven wij die courai- tenberichten toe aan bijzondere groote bezorgdheid voor de jeugdige Leidscle inrichting: het is ons tevens een genoegen de bezorgde inzenders en lie publiek volkomen gerust te kunnen stellen. De inrichting, waarvoor men zorg toonde, alsof zij ziek en zwak en ster vende was, verheugt zich in eene krachtige gezondheid. Zij gaf daarvan

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2