PEK TELEGRAAF. onzin heeft bij mij uitgediend!" merkte de ander aan. //Gij moet onderzocht worden; ik moet een rapport zenden naar het stadhuis; inlussclien zijl gij mijn gevangene." In spijt van zijne protesten werd de lieer Denière van top tot leen onderzocht: zijn geld werd geteld; zijn brieven gelezen. Zijn vriend onderging een dergelijk lot. Zij werden beiden 111 een donker ver trek geworpen, bleven ér uren lang opgesloten, en den leden hunner fa milie werd de toegang ontzegd, 's Avonds begon de honger hen te kwellen. //Ofschoon gij ous hier tegen regt en billijkheid gevangen houdt, zult gij ons toch niet van honger laten omkomen?" voegde een hunner den oppas ser toe. liet antwoord luidde ontkennend en binnen kort tijdsverloop werd luin een uitstekend diner voortgezet. Vroeg in den ochtend kwam er een bevel, geteekend door den heer Beslay van de Commune, om den heer De nière onmiddellijk op vrije voeten te stellen. Hij weigerde echter te ver trekken zonder zijn vriend. //Ik kan er niets aan doen," sprak de man van het pistool, //mijn order luidt u in vrijheid te stellen, en gij zijt vrij, ik verkies niet dat gij u hier langer zult ophouden." De lieer Denière liep pngs naar het stadhuis en verhaalde den heer Beslay wat er gebeurd was. Deze zeide: //Mijn beste jongen, het is een abuis; van morgen zag ik een proces-verbaal op tafel liggen waarop uw naam voorkwam, natuurlijk be greep ik dat de beschuldiging bclagcheiijk was en ik gaf dadelijk bevel u in vrijheid te stellen. Ik vergat uwen vriend; ik zal dadelijk werk van hem maken. La Commune, het oiïicieusc orgaan der Parijsche regering, spreekt het gerucht tegen dat Delescluze en generaal Bergeret gearresteerd zouden zijn. Toch bevindt de laatste zich in arrest en dit wordt opgehelderd door de mededccling, dat de republiek eischt dat elke generaal, die liet bevel voerde over eene mislukte operatie, in verzekerde bewaring moet blijven totdat een krijgsraad zijn gedrag heelt onderzocht. Hel officiële blad der Commune bevatte dezer dagen eene harlslogte- lijke oproeping aan de burgeressen van Parijs om werkdadig deel aan den strijd te nemen en om hare echlgenooten en broeders op de wallen der stad onder het vuur te gaan aanmoedigen. De Commune weigert zelfs aan buitenlanders vergunning om Parijs te verlaten, wanneer zij geacht kunnen worden in eenige betrekking met Versailles te staan; hetgeen met een volstrekt verbod van het verlaten der stad gelijk staat. Vlugtelingen uit Parijs zeggen dat de Duitsclie troepen in die stad door het grootste deel der bevolking thans als verlossers eu weldoeners welkom geheeten zouden worden. 'Naar men zegt heeft de bank van Frankrijk zich jegens de Commune, onder beding van bescherming tegen plundering, verbonden om haar alle aan de stad Parijs toebehoorende gelden af te geven en vervolgens voor schotten te doen op bezittingen der stad als onderpand. De heer de Pressensé heeft in naam der hervormde kerk geprotesteerd tegen de inhechtenisneming van den aartsbisschop van Parijs en al de geestelijken. De moeder van den onlangs gesneuvelden generaal der Commune. Gus- tave Flourens. is in persoon liet lijk van haren zoon gaan halen, en heeft dit per rijtuig naar Parijs medegenomen, waar liet onmiddellijk naar het kerkhof is gebragt. Zij was bij de vervulling van dezen treurigen pligt vergezeld van haren tweeden en thans eenigen zoon. Het blad lc Droit deelt de volgende trekken mede van vrouwelijken moed. Bij den strijd te Neuilly zijn een aantal vrouwen gedood of gewond. Men zag eene marketentster, die aan het hoofd was gewond, na verbonden te zijn weder haren post bij het gevecht innemen. In de gelederen van het 61s,e bataillon streed eene vrouw, die verscheidene gendarmen heeft gedood. Op het plateau van Chatillon was eene marketentster met een aantal natio nale garden achter gebleven; zonder ophouden bleef zij het geweer laden en afvurenen onder de laatste behoorende die het plateau verlietenkeerde zij zich nog telkens om. om liet geweer al te vuren. De marketentster van het 68sle bataillon werd door een stuk van een granaat op het slagveld gedood. De echlgenoote van een der generaals der Commune, de burgeres Eudes, heeft zich onder al de vrouwen door hare heldhaftigheid onderscheiden. - Het Chinesche gezantschap, herwaarts gezonden om vergiffenis voor het scheurde te Tientsin te vragen, is op den eersten Paaschdag door den minister Jules Favre te Versailles ontvangen. Aan haar hoofd bevindt zich Tsjong-Keougewezen voogd van den keizer van China en vice-president voor de oorlogs-aangelegenheden van het hetnelschc rijk. Bij de ontvangst is, zoowel uithoofde van de tegenwoordig in zwang zijnde republikeinsche vor men, als wegens den aard der zending, die de gezanten te vervullen heb ben, slechts weinig ceremonieel in acht genomen. Volgens berigten uit Algerië kan de opstand in de provincie Constan- tine als geheel gedempt worden beschouwd. Bou-Mezrag, de broeder van den Bach-Aga Mokrani, het eenige voorname hoofd, hetwelk laatstelijk nog het veld hield, was in onderwerping gekomen en had zijne troepen ontbonden. 1'RlIIbSEN. BERLIJN, 13 April. De keizer heeft den eersten Paaschdag aan H. M. de, keizerin en aan II. M. de koningin Elisabeth in een eigenhandig schrijven, onder het uit spreken van dank voor de uitstekende en zegenrijke werkzaamheid van deze twee hooggeplaatste vrouwen op het gebied der verpleging van ge kwetsten en zieke krijgslieden en de zorg voor de bloedverwanten der strij ders, het Kruis vaii Verdienste voor vrouwen en meisjes verleend. De keizer heeft een besluit genomen betreffende den plegtigen intogt der troepen in Berlijn en wel een zoodanig, dat liet menigen speculant, die met het oog op bedoelde plegtigheid de ramen van een groot aantal wonin gen onder de Linden lieeft gehuurd voor aanmerkelijke sommen, een ge duchte streep door de rekening heeft gehaald. De keizer heeft n. 1. beslo ten, niet zooals in 1866, na den Uoslenrijksclien oorlog, de parade op de Künigsplatz voor de Brandenburger poort te doen plaats hebben, maar op het Tempelhofer Veldtusschen den groolen weg en de Ilaizenhaide. Vandaar zullen de troepen onder zijne aanvoering door een gedeelte van de hoofdstad voorbij het koninklijk paleis defilcercn, waarbij de bondsveldhcer zijn standplaats zal nemen voor het monument van Blücher. liet comité voor den waterstaat te Kiel heeft bij den rijksdag een adres ingediendinhoudende het verzoek om zoo spoedig mogelijk gevolg te geven aan het vroeger meermalen ter sprake gebragte denkbeeld betreffende het graven van een kanaal tusschen de Noord- en de Oostzee. In den oorlog zegt het comité, zou de Duitsche vloot veel meer hebben kunnen doen, als die verbinding tusschen beide zeeën had bestaan. Dan hadden de schepen zoodanig kunnen manoeuvrceren, dat de Franschen de blokkade op verschil lende plaatsen niet hadden kunnen volhouden en dus zouden handel en scheepvaart veel minder geleden hebben dan nu het geval is. Bovendien is zulk een kanaal niet alleen van het grootste belang voor de marine, maar ook voor de handelsvlootdaar men langs dien weg het verlies van vele menschenlevens, schepen en ladingen zou voorkomen, hetwelk men bij de tegenwoordige vaart alle jaren te betreuren heeft. Ilamburgsche bladen bevatten de schijnbare officiële mededeeling, dat volgens de jongst ontvangen berigten de Fransche regering zich verbonden heeft om niet formeel prijs verklaarde Duitsche schepen met de ladingen terug te geven, en voor die, welke niet meer aanwezig mogten zijn, scha devergoeding te betalen. RUSLAND. De Rigaischc Zeil. van 22 Maart meldt, dat men in dat gedeelte van Rusland nog al de genoegens van het winterweer smaakt. De Dima wordt geblokkeerd gehouden door enorme ijsbergen. Riga wordt bedreigd met een vreeslijk onheil op het oogenblik, dat deze kolossale ijsmassa's door den dooi los zullen komen. De kooplieden waren aanvankelijk overeengekomen deze bergen door kunstmiddelen en op hunne kosten uit den weg te ruimen, en generaal Todtleben had een compagnie sappeurs ter hunner beschikking gesteld. Men zag later evenwel in, dat de pogingen met torpedo's in dit geval nutteloos zouden zijn en de opereerenden aan een groot gevaar zouden blootstellen. Men gaf het plan dus op. MADRID, 13 April. Spanje en de republieken van Zuid-Amerika hebben te Washington een wapenstilstand gesloten voor den tijd van drie jaren. Te Washington zal eene conferentie worden gehouden tot het sluiten van den vrede. BRUSSEL, 13 April. De heeren Hoffman en Mcbes, geheimraden, zijn uit Berlijn aangekomen als gedelegeerden ter conferentie, ter zake van de financiële quaestie. LONDEN, 13 April. Volgens Parijsche telegrammen werden de eergisteren (Dingsdag) tegen het westen en zuiden van Parijs gedane aanvallen bepaald door de opstandelingen teruggeslagen. Naar men zegt zijn 3000 gendarmes in Neuilly omsingeld. In Parijs worden nog steeds vele personen in hechte nis genomen. PARIJS, 13 April. 12 ure. Het Journal Off. bevat eene bekendmaking dal de gemeente-verkiezingen ter aanvulling van de Commune zullen geschie den 16 April a. s. De Commune heeft bij decreet gelast de vernieling der zuil op de place de Vendöme. Aan Courbet is door de Commune magtiging verleend de schilde rijen-musea weder in hunne gewonen toestand te brengenen de galerijen voor het publiek te openen. Het blad l'Affrich.au verzekert dat de Orleans-spoorweg bij Jurisy ver broken is. De gedelegeerden der Union républicaine zijn van Versailles hier terug gekomen; hunne poging heelt tot geen uitkomst geleid. De Hot d'ordre zegt dal de gefedcreerden Neuilly bezet houden, en As- nières zich krachtig blijft verdedigen De aanvallen der Versailiers zijn afgeslagen. De dagbladen der Commune melden dal het eiland Grande Jutte door de gefedereerden is ingesloten, liet gevecht wordt thans voortgezet in de rig- tiug naar Neuilly. Het geschut van den Mont-Valérien zwijgt niet. Een houwitser is in de Champs Elysées gevallen. De batterijen der gefedereer den op het Trocadero hebben op de avenue de l'Empereur gevuurd. Tus schen de forten Vanvres, lssy en Montrouge en de positie der Versailiers duurt de kanonnade onalgebroken voort. VERSAILLES, 13 April, 3y2 ure namiddag. De gedelegeerden der Union ré publicaine zijn gisteren naar Parijs teruggekeerd. Men meent te welen dal het resultaat van het onderhoud met den heer Thiers neerkomt op het volgende: 1». De eerste voorwaarde voor de onderhandelingen is dat Parijs de wapenen zal nederlcggen; 2'. den opstandelingen is lijfsbehoud toegezegd met uitzon dering echter van de moordenaren; 3". den gedelegeerden is medegedeeld dat de gemeentewet, door de nationale vergadering vastgesteld, op Parijs zoowel als op geheel Frankrijk van toepassing moet zijn4". door Thiers zijn ver zekeringen gegeven dat de republiek gehandhaafd zal worden; hij herhaalde wat dit punt betreft, wat hij iu de nationale vergadering heeft gezegd en wat iu het Journ. off. van 10 April voorkomt. 46 uren geleden is aan de artillerie op den Mont-Valérien en aan de troepen bevel gegeven niet aan te vallen, maar zich te bepalen tot het antwoorden op de aanvallen der op standelingen. De heer Schoelcher is gisteren naar Parijs vertrokken om te trachten op de aangewezen grondslagen eene verzoening te bewerken. Ten onregte is berigt dat de spoorbaan van Orleans bij Jurisy opgebroken is. De regeringstroepen hebben gisteren een verkenningslogt tot dit punt voortgezet. LAGNY, 13 April. Generaal Fabrice heeft heden zijn hoofdkwartier naar Soisy (ten noordwesten van St. Denis) overgebragt.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3