minister van binnenl. zaken gedaan verzoekotn de theologische school der christelijke geref. gemeente alhier te ontheffen van de naleving der verorde ning tegen besmettelijke ziekten, hebben curatoren besloten, de beslissing in dezen van de eerlang te vergaderen synode dier gemeenten af te wachten. Men meldt uit GroningenWaren in het vorig jaar reeds klagten ge rezen over het gevaar, dat enkele kogels opleverden, in de zoogenaamde vei lige schietbaan alhier afgeschoten, thans blijkt het op nieuw aan welk ge vaar de ingezetenen door de slechte inrigting zijn blootgesteld. De vrouw van den schuitenvoerder N. stond in eene openstaande deurkozijn te werken, toen een kogel op 3 decimeter van het kozijn tegen den muur stuitte. Een ander vloog door de pannen van het pakhuis van den heer 11. Beide huizen staan in de stad. en de kogels kwamen uit de schietbaan. Te Middelburg is Dingsdag nacht in eene herberg twist ontstaan tus- sehen een polderwerker en een orgeldraaijer, die zoo hevig liep. dat de kaslilein beiden, benevens de vrouw van laatstgenoemde, die zich daar ook bevond, builen de deur zette. Daarop sloegen de orgeldraaijer en zijne vrouw de glazen stuk, met dat gevolg dat de vrouw zich aan de regterpols zoodanig verwondde, dal zij door bloedverlies bewusteloos nederviel. 's GRAVENHAGE, 14 April. Door Z. M. is de lieer mr. W. F. Rochussen, thans buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister bij liet hof van België, in diezelfde hoedanig heid overgeplaatst naar Berlijn, en is de heer mr. J. W. van Lansberge, thans minister-resident tijdelijk belast met de waarneming van liet gezant schap te konden, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister te Brussel. Aan den heer dr. W. M. Reisegcr, te Nienwolda, is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, terwijl als zoodanig is benoemd de lieer dr. L. Trip. te Delfzijl. Aan W. Dogteromte Krimpen aan de Lekis eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den districts-veearts, wien 's Gravenhage als stand plaats is aangewezen. De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verleenen. --- 11. M. de koningin heeft lieden middag de tentoonstelling van bloemen, planten enz. van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken der llollandsche Maatschappij van Landbouwdie in het gebouw der Teekcn-akademie wordt gehouden, met een bezoek vereerd. Bij IID. vertrek werd 11. M., namens het bestuur, een bloemruiker aangeboden. De heer Thorbecke, minister van biuneiil. zaken, wordt morgen avond van zijne reis naar de provincie Overijssel in de residentie terug verwacht. De directeur van het kon. kabinet van schilderijen, de lieer Mazel, heeft ter kennis van het publiek gebragt, dat het kabinet, wegens daarin te verrigten werkzaamheden, van en met Maandag den 17J'n dezer zal ge sloten zijn. Van de wederopening zal in tijd en wijle mededeeling wordep gedaan. liet bestuur van den kon. zocilog. botanisclien tuin alhier heeft den heer Sala, thans werkzaam aan het museum van natuurlijke historie te Leiden, benoemd tot hoofdopzigter aan die instelling. BUlTENLAiNDSCHE BlilUGTKN. BELGIE. Eene bijzondere commissie, belast met een onderzoek van het voorstel eener Engelscbe maatschappijbetreffende den bouw ecner /'brug over de Schelde vóór Antwerpen", heeft, na rijp beraad, zich ten gunste van dit voorstel verklaard. Worden de voorwaarden dezer maatschappij aangeno- mendan zal zij hare taak onmiddellijk aanvaarden en de werken met zoo I grooten spoed doorzetten, dat de brug vóór 1 Oct. ten dienste van liet pu- bliek zal kunnen worden opengesteld. Voor de scheepvaart op de Schelde zal deze brug geen belemmering wezenwant zelfs bij hoog water zullen de grootste vaartuigen ongehinderd hunnen weg kunnen volgen. De eenige j vrees is, dat aan den regter Schelde-ocver eene nieuwe stad verrijzen zal, die Antwerpen groote concurrentie kan aandoen. EVGELAV». LONDEN13 April. Volgens dë opgaven van het ministerie van koophandel bedraagt de berekende werkelijke waarde der gedurende 1870 iu het koningrijk inge- I voerde koopwaren 303,296,082 dat is het hoogste ooit bereikte bedrag, en 7.835,868 meer dan de waarde van den invoerhandel in I860. De in voer uit Nederland ledrteg in 1670 eene waarde van 14,315.910 dat is veel meer dan in 1869. De dagbladen maken eenen brief openbaar van den heer Guizot over den toestand van Frankrijk. Die staatsman doet opmerken dat de opstand zich niet verder uitbreidt: keurt de verstandige en omzigtige handelwijs dei- nationale vergadering goed; drukt het vertrouwen uit dat de strijd kort en de uilslag niet twijfelachtig zal zijn, en zwaait lof toe aan de dapperheid van het leger. Te Derby had zekere Henry Clark, sigarenhandelaar, geweigerd zijn kind, overeenkomstig de wet, te doen inenten; en daar hij evenmin geneigd was de hem opgelegde boete te betalen, werd hij lot een gevangenisstraf van 14 dagen veroordeeld. Bij zijn bevrijding uit den kerker, wachtte hem eene verrassing. De tegenstanders der vaccine, de afdeeling der Anti-Vacci- nation League, hadden besloten hem tot liet voorwendsel eener demonstratie te maken, en aan dit plan zooveel ruchtbaarheid gegeven, dat een groote volkshoop ter bestemder ure voor de deur der gevangenis bijeengekomen was. Een optogt werd gevormd, met muziek voorop. Clark, op een stoel gedragen, bewoog zich aan de spits; cn daarachter verdrongen zich duizen den lieden uit alle standen der maatschappij; veel vrouwen met zuigelingen op den arm merkte men onder de menigte op. Voor het aangezigt van Clark, den held en martelaar, werd een groote roode vlag gedragen. FHANKRIJ K. Het officiële blad van Versailles, een overzigt gevende van het ontstaan cn den loop van den opstand, zegt ten slotte: Aanvankelijk onder de leiding van het centrale comité staande, zocht de opstand zich wettig te maken door verkiezingen, welke op de vestiging der Parijsclie Commune uitge- lcopen zijn. Het waren ouregtmatige verkiezingen, zonder toczigt of waar borg, waarbij slechts een zeer gering deel der stemgercgligde bevolking opkwam. De Commune heeft dadelijk hare magt overgedragen aan eene uitvoerende commissie van vijven, die enkel weet de handelwijze der revo lutionairen van 1793 na te volgen, en het schrikbewind herstelt onder toe voeging van rooverjjhetgeen ruim 200,000 personen genoopt beeft uit Parijs te wijken. De opstand, zich benaauwd gevoelend door de hem gestelde grenzen, cn ziende dat hij niet eene revolutie maar enkel een stedelijk op roer was, heeft zich verstout om eene beweging tegen Versailles te onder nemen. Die aanval is door een getrouw en vaderlandlievend leger algesla gen. De opstand heeft moeten terugtrekken binnen de hooldstad. en aldaar sterft hij aan uittering. Wat de Commune voorgeeft te verlangen was zon der burgerkrijg te verkrijgen en zal op den regtmatigen weg, in billijke mateverkregen wordenmaar wat zij in waarheid beoogt en wat zij wer kelijk doet is van dien aard dat zij niet als eene politieke partij kan wor den beschouwd. De beweging in Parijs draagt geenerlei idee in haren schoot, j Zij is uit dorren haat tegen de maatschappelijke orde voortgekomen. Het j is de razende zucht tot vernieling enkel om Ie vernielen, de geest van den i wilde, eene behoefte om zonder teugel of wet te leven. Niets anders ligt er in het woord //Commune," dit is enkel dc uitdrukking van wilde neigin gen en bandeloozc harlstogtcndie Frankrijks aloude eenheid aanranden omdat zij hun in den weg staat. Voor zekere lieden is Frankrijk te sterk, te beschaafd, al te gehecht aan een regelmatig leven, hetwelk hun ondra- i gelijk valt; hel avontuurlijke leven der middeneeuwen is ineer naar hunnen 1 smaak. Daarom vergen zij van Frankrijk dat het zich met eigen hand sloope. Het leven in eene beschaafde maatschappij is hun tegen de borst. In de nationale vergadering is hel bewind geïnterpelleerd over de oproerige tooneelen die te Limoges zijn voorgevallen en waarbij de kolonel i Billet, die zich vroeger o. a. te Reichshofap aan het hoofd zjjner brigade cavalerie dapper heelt gekweten, door Fransche moordenaars om het leven was gebragt. De minister Dufaure heeft gezegd, dat liet geregtclijk onder zoek te Limoges reeds een aanvang had genomen, en dat het daarom pligt- i matig scheenhet doen van verdere mededeelingen te dezer zake vooralsnog uit te stellen. Volgens bijzondere berigten is de kolonel Billet, terwijl hij den April aan het hoofd van een detachement zijner manschappen naar het prefectuurgebouw reed, waar de Commune was uitgeroepen, van achte- I ren met twee kogels doorschoten, ten gevolge waarvan hij den volgenden dag is bezweken. - De nationale vergadering heeft, overeenkomstig den wcnsch des gouver- nements, het voorstel om de aanhangige wet op de gemeentelijke verkiezin gen te splitsen en de artikelen betreffende Parijs tot eene afzonderlijke wet tc maken, verworpen, alsmede liet voorstel om Parijs en Lyon in eenige afzonderlijke gemeenten te splitsen. De regering en de vergadering beijveren zich te doen uitkomen dat zij Parijs in het genot van het gemcene regt willen stellen. Bij de verklaring dat de nationale vergadering de republiek niet belaagt, voegt het officiële dagblad van Versailles, dat zij het denk beeld van herstelling der keizerlijke regering of dynastie //niet afgrijzen afwijst." Te Parijs heerscht groote ontevredenheid dal dc verkiezingen voor de vacante zetels in de Commune zijn uitgesteld. Rochefort verklaart dat de 25 personen, die bedankt hebben, de twee dooden en de gearresteerden, zulk een leemte maken in een ligebaam van 80 man. dat het hoogst nood zakelijk is die aan te vullen. Te Parijs worden steeds talrijke personen gevangen genomen. Aan het station van den Noorder spoorweg heeft men den onder-directeur, den heer Matthias, den heer Cousin en den secretaris-generaal, den heer Caslel, in hechtenis genomen. De heer Delebecque, tijdig gewaarschuwd, is ont snapt. Men schrijft dezen maatregel aan het navolgende toe. Eenige per sonen te St. Denis, aanhangers van de Commune, wilden naar Parijs ver trekken. De Pruissen beletten dit echter. De Commune heeft zich in plaats van op de Pruissen op dc administratie van den Noorder spoorweg gewro ken. De mannen van hel stadhuis beschuldigden haar van medepligiigheid met de Pruissen. De inspecteur der hallen en markten, dc heer Lucien Dubois, is mede naar de gevangenis gebragt. De Siècle berekent dat er in de laatste dagen in Parijs meer men- schcn zijn gedood cn gewond door de bommen van degouvernemciistrocpen. dan gedurende bet beleg der stad door dc Pruissen. Zijdie builen bet bereik van het geschut wonen, zijn echter volstrekt niet buiten gevaar. Huiszoeking is aan de orde van den dag. terwijl er talrijke personen op straat aangehouden worden. De heer Dciiicre, directeur van de Fransche j bank. liep dezer dagen op de'Place de la' Concorde. Hij ontdekte een linie- j soldaat onder een troep nationale gardes; zijn borst was versierd met liet i kruis van liet Legioen van Eer. De directeur hield hem staande en betuigde i hem zijne verwondering dal een manwien zulk eene onderscheiding was I ten deel gevallen, er niet tegen op zag gcmcene zaak tc maken met een bende woestelingen. Na eenige oogenblikkcn liep bij voort in de rigting I van de kerk St. Rocli. Middellerwijl had de liniesoldaat aan zijn officier medegedeeld wat men hem gezegd had en deze gaf onmiddellijk last den heer Denière te volgen en aan te houden. Dit geschiedde op de trappen der I kerk. Zonder hem eenige opheldering te geven werd hij naar de Place Vendóme gevoerd. Hij verzocht een vriend, hem als getuige te vergezellen. 1 Zij werden in een klein vertrek gebragt om te worden verhoord door een j heer, die aan een lessenaar gezeten was, met een pen in zijn hand en een pistool naast zich. Op een ruwen toon vroeg hij den heer Denière, wie bij was: //Ik ben directeur der Fransche bank", luidde het antwoord. //Die

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2