PEK TELEGRAAF. van Dam en J. Uilkens, beiden van bet corps; bij het 5" rcg.. den 2'" luit. H. G. van Tarel. van het corps, thans gedetacheerd bij het koloniaal werf depot; bij het 7® res., tot kapitein 3® kl. den I'" luit.-adjudant A. de Hens. van het 6® reg.3°. in alwachting van nadere beschikking, op non-activi teit te stellen den I» luit. J. E. van Gorkum. van het 7reg. infanterie. Z. M. heeft goedgevonden: 1*. te benoemen: bij de administrateurs van kleeding en wapening, tot kapitein-administrateur van kleeding en wape ning bij de kon. militaire akademie. den !e" luit.-administrateur van klee ding en wapening J. J. van der Weg, van genoemde akademie; bij de kwartiermeesters, tot 1™ luit.-kwartiermeester bij het 4' reg. infanterie, den 2'" luit.-kwartiermeester N. W. Torré. van het corps; 2°. over te plaat sen bij het rcg. grenadiers en jagers, den kapitein-administrateur van klee ding en wapening J. llilberg, van het 6' reg. infanterie; als 1'" luit.-admi- nistrateur van kleeding en wapening bij het bataillon mineurs en sapeurs, den l4r- luit.-kwartiermeester T. L. Muller, van bet 8' reg. infanterie. De luit. ter zee 2" kl. J. C. de Ruyter de Wildt, uit 0. I. terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Door Z. M. is bepaald dat de bij art. 21 van het reglement voor de i opleiding van kadets bij het corps mariniers bedoelde commissie tot het af nemen van het examen voor den rang van 2J®" luitenant, in dit jaar zal bestaan uit den kommandant en inspecteur van het corps mariniers, als voorzitter, den kapitein ter zee P. van der Velden Erdbrink en den kapi tein bij voorschreven corps J. Gautier, als leden. H. M. de koninsin is gisteren middag per trein van 2 ure met den rijnspoor naar Arnhem vertrokken om aldaar II. M'. broeder te ontmoeten. Deiden zijn per trein van 7.50 min. van Arnhem in de residentie terug gekeerd. Z. D. H. prins von Wied is heden middag ten 2 ure per rijnspoor over Keulen naar Stockholm vertrokkenten einde, als vertegenwoordiger van Z. K. H. prins Frederikde begrafenis van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen bij te wonen. Door den hoogen raad (kamer van strafzaken) is heden behandeld een beroep in cassatie, ingesteld door C. I). Selier. tegen een arrest van het hof in Zuidholland van den 2dcD Februarij jl.waarbij bij. met vernietiging van een vonnis der regtbank te Leiden, is schuldig verklaard en tot cellulaire gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van ineslspecic. Daar er noch bij memorie, noch bij pleidooi middelen van cassatie waren voor gesteld tot toelichting van het beroepconcludeerde advokaat-generaal Römer tot verwerping, terwijl de hooge raad reeds den 18lt'n dezer uit spraak zal doen. De heer E. de Waal. oud-minister van koloniën, is van zijne wonden nagenoeg hersteld en betuigt bij aankondiging zijn dank voor de ontvangen menigvuldige blijken van deelneming wegens het hem overkomene op de spoorwegramp in het zuiden van Frankrijk op 5 Februarij jl. Ook onze stadgenoot de heer 11. J. A. Koenaart, laatstelijk militair-arts bij het Fran- sche leger, die bij hetzelfde spoorwegongeluk zoo deerlijk gekwetst werd, is nagenoeg hersteld in de residentie teruggekeerd. »UITKNLA.MhSCIIK UKUIGTKN. De gevangenneming van den aartsbisschop Darboy en den abt Deguerry, van de Madeleine, wordt in verband gebragt met de gevangenneming van Assi. Het zon namelijk een Bonapartisch complot gelden, dat de Commune ontdekt heeft of voorwendt ontdekt te hebben. Mgr. Darboy was aalmoeze nier van den gewezen keizer; de abt Deguerry was godsdienstleeraar van den keizerlijken prins; en in hunne papieren zou men de bewijzen hebben gevonden van het bestaan eener zamenzwering, in welke ook Assi en eenige der leden van het vroegere comité zouden betrokken zijn. Naar men aan de Ind. Beige meldt was Donderdag II. eene guillotine, I en wel eene van een bijzonder maaksel, welke zeven hoofden te gelijk kon doen vallen, op een van de pleinen van Parijs, de place Voltaire, aange- bragt en opgerigt, maar terstond door manschappen van de nationale garde in beslag genomen en verbrand. Dit was, naar het scheen, eene met voor kennis der Cummune aangelegde demonstratie, ten doel hebbende de bevol king gerust te stellen. Het bewind te Versailles heeft bij de nationale vergadering een ont werp van wet ingediend, hetwelk ten doel heeft om de processen, die door de krijgsraden behandeld worden, te verhaasten. Dit ontwerp had ten doel om de nationale gardes, die met de wapenen in de band gegrepen werden, en de hoofden der revolutie snel te doen veroordeelen. De commissie der vergadering, belast met het onderzoek van dit ontwerp, was van oordeel, dat de loop der militaire regtsgedingen reeds snel genoeg was; met 10 tegen 5 stemmen werd het voorstel verworpen. Het officiële blad, dat van Versailles, bevat de benoeming van den maarschalk Mac Malton tot opperbevelhebber der troepen. De afgevaardigden van het dep. der Seine, die te Versailles verblijf houden, hebben eene collective verklaring openbaar gemaakt, die ten doel heeft hunne verantwoordelijkheid te onlaslen. Deze verklaring is tegelijk aan de Commune en aan het bewind te Versailles gerigt. De oproerlingen worden door de afgevaardigden op den ernstigen misslag gewezen, dien zij begaan hebben en nog begaan, door de vreemde bezetting te verlengen. Aan het bewind geven zij den raad het bezigen van geweld te staken, en hierin het middel te zoeken om de orde te herstellen. Vóór alles, zeggen zij, moet een einde gemaakt worden aan dezen gruwelijken strijd tusschen Franschen. De afgevaardigden der Seine zullen op hun post blijven tot hunne krachten zijn uitgeput, en wat er ook gebeure; want zoo de repu bliek gevaar liep. zou de pligt op hen rusten die te verdedigen daar. waar zij verdedigd kan worden met de eenige waarlijk afdoende wapens: de dis cussie en de rede. Te Lyon is de schouwburg des Célestins geheel afgebrand. ENGELAND. ,i..- LONDEN, 10 April. Volgens een schrijven uit Parijs aan de Times heeft zekere Rang, ge wezen policie-pretect van Gambetta. veel invloed over de andere leden der Commune. Ranc is onder hen de gevaarlijkste man, degene die in karakter en inborst het meest op Robespierre gelijkt. Ranc is een man met eenen koelen geest, een beschaafd uiterlijk, eene scherpe long, een schrander hoofd, en in begaafdheden, gelijk in maatschappelijken stand, uitstekende boven al zijue ambtgenooten. Naar gezegd wordt heeft Ranc reeds moeite gedaan om de Commune tot het navolgen der revolutionaire maatregelen van het jaar 1793 over te halen; dit is hem nog niet gelukt; doch er kan weldra een lijd komen waarin de Commune juist door wanhoop en ver twijfeling lot de alleruiterste maatregelen geneigd wordt. Ranc heeft reeds veel te verantwoordenzelfs dingen die hem op het schavot zouden kunnen brengen en hij zou het spel niet opgeven zoo lang er nog iets te verspelen zou blijven. FRANKRIJK. Ofschoon de berigten omtrent de gebeurtenissen voor Parijs nog zeer verward zijn en soms zeer uiteenloopeueen ding kan als zeker worden aangenomen dat de strijd met verbittering wordt voortgezet. Van den 8"". des avonds, meldt men: De barricaden aan de brug van Nenilly zijn geno men. De bezetting van den Mout Valérien en de batterijen van Versailles bombarderen de porie Maillot en houden de avenue henevens de wijk bij den Are de Triomphe ontoegankelijk. In de Champs F.lysées zijn granaten ge vallen. Bij Villejnif heeft een gevecht en op verschillende punten nabij Bil- lancourt en Bagneux hebben schermutselingen plaats gehad. Eenige afdec- lingen uit Versailles hebben positie genomen vóór Bicêtre en Montrouge. Over het algemeen hebben de corpsen van Versailles veld gewonnen. Tal rijke bataillons nalionalen zijn op weg om de bataillons te vervangendie den geheelen dag in het gevecht zijn geweest. Er loopt een gerucht dat men in den faubourg St. Antoine gevochten heeft, ten gevolge van de weige ring van enkele bataillons om op Ie rukken. Van den 9"". des avonds, meldt men: Eene lievige kanonnade beeft heden plaats gehad, waaraan hoofdzakelijk de Mout Valérien en het marinegcschiit te Courbevoie deel namen, lie porie Maillot werd gebombardeerd tegelijk met de Avenue van de Grande Armee tot aan den Are de Triomphe en de Avenue des Ternes. De laatste heelt veel geleden. De houwitsers vielen aanhoudend neêr als een hagelbui. Al de bewoners der wijk hebben de vlugt genomen. Het aantal dooden en gewonden is aanzienlijk. De houwit sers vallen lot 250 meters aan gene zijde van den Are de Triomphe. De nationale gardes hebben de Champs Elysées ontruimd, maar bezetten de aangrenzende straten. Het comité doet het oumogelijke om van de ingeze tenen te verkrijgen, dat zij naar de wapens zullen grijpen, maar vindt wei nig bijval. Het aantal gevangennemingen neemt toe. In de meeste gevallen maken de agenten der Commune zich meester van het geld der personen, die zij komen in hechtenis nemen. -- Het Journ. Off. van Parijs bevat de volgende berigten van den 8,Un: Sedert den vroegen morgen wordt een levendig kanonvuur onderhouden in de rigling van Neuilly en in die van Vanvres. Bij onze troepen naar den kant vail Versailles heeft eene terugwaarlsche beweging plaats gehad; doch de tirailleurs, ondersteund door de nationale garde, noodzaakten de corpsen van Versailles terug te trekken en thans hebben de onzen weer hunne posi- tiën van den vorigen dag bezet.Te Issy heeft onze artillerie hare batte rijen vooruitgebragt en houdt zij thans zeer sterke positiën bezet. Bagneux is geheel vrij. VERSAILLES, 10 April (8 ure des morgens). Het door sommige bladen verspreide berigt. alsof de Duitsehers te Versailles hebben doen welen, dat zij zullen tusschen |beide komenindien de onlusten te Parijs niet voor den 15d'" gedempt zijn. is onwaar. Even onwaar is het. dal Jules Favre zicli gisteren naar het Duitsche hoofdkwartier heelt begeven. Generaal Pachaud is aan de gevolgen zijner wonden overleden. Gisteren heeft gedurende den geheelen dag een artilieriegevechl plaats gehad tusschen de batterijen bjj de brug van Neuilly en die van de Parjjzenaars aan de Porte Maillot. Veel bijzonders is daarbij niet voorgevallen. Enkele houtwitsers zijn doorge drongen lot den Are de Triomphe. de Champs Elysées en Montmartrc. Heden morgen Heeft de Mont-Valérien een levendig vuur geopend. LONDEN, 10 April. Aan de Daily News wordt uit Versailles van giste ren gemeldt: »Het bombardement is zoo hevig voortgezet geworden, dat de bres bjj de poort Maillot bruikbaar schijnt; de batterijen der opstande lingen op de wallen zijn tot zwjjgen gebragt. Morgen verwacht men de bestorming." PARIJS, 10 April. (Via Londen). Het gerucht, volgens hetwelk llenrv weder op vrije voeten en in Parijs zou zijn is valsch. De kerk Notre Dame en eenige particuliere huizen zijn geplunderd geworden, ltauel Rigault en Cournet zijn de hoofden van het veiligheids-comité dat de Commune tot daden van willekeur en dwang aanspoort. Jules Favre had heden een onderhoud met generaal Fabrice. PARIJS, 10 April. Na een hevig vuur, in den morgen aangevangen en tot 12 uur voortgezet, werden de vijandelijkheden geschorst. Gedelegeer den der viijmetselaars-loges vertrekken naar Versailles. Ten 3 ure werd het bombardement hervat. De Versaillers tastten te vergeefs hel iort Van- j vres aan. Het centrale comité, ondersteund door de nationale garde, scheidt zich af van de Commune. De aartsbisschop van Parijs is overgebragt naar de gevaneenis Mazas; men vreest zijne veroordeeling. I Jules Favre zal waarschijnlijk naar Berlijn gaan om te onderhandelen. PARIJS, 10 April. I u. nam. De Bot d'Ordre geeft op dat de verliezen der gefedereerden gisteren en Zaturdag zijn geweest 225 dooden en 435 ,1 gekwetsten. Naar het schijnt wordt heden een aanval der troepen van Ver sailles van den kant van Monlrouse gevreesd. Men verzekert dat de heer 1 Vermorel, lid der Commune, gisteren is gedood. PARIJS, 10 April. Amouroux. lid der Commune, is in hechtenis genomen Men verzekert dat sedert gisteren oneenigheid heerscht tusschen de Commune en het centrale comité over ernstige maatregelen, noodig geworden om den strijd voort te zetten. In de rnc Boyale en de ruc Rivoli zijn twee sterke barricaden opgewor pen. Het kanonvuur is aanmerkelijk verzwakt. Heden ochtend is de brug bij de porie Maillot ingestort onder de kogels der artillerie van Versailles. lüurgcrlijt-ic £»tau ONDERTROUWD: H. J.-van Beek, jm. 24 j. en li. E. Lokkers, jd. 20j. J.P. A. Langeveld, jm. 22 j. en K.J. L. de Groot. jd. 36 j. G. J. Wobbe, wedr. 70j, en A. C. M. Tak, wed®. 48 j. H. van Dissel, jm. 21 j. en A. 11. H. Krebs, jd. 21 j.- J. D. Klinkenberg, jm. 25 j. en A.'t Hart, jd. 27 j. - A. van der Heyden, jm. 30j en C. M. Langeveld, jd. 25 j. - P. W. van de Velde. jm. 25 j en A. 11. vau Slooten. jd. 25 j. - - J. T. Jansen, jm. 24 j. en C. J. Scheerder, jd. 22 j. C. van der Ham jin. 32 j. en K. van der Meer. jd. 21 j. Gclioudcn Verknoping van onroerende goederen, in hel lleeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 8 April. Notaris A. J. Rijshouwer, te Soetcrwoude. i Een Huis en Erf, aan de noordzijde van de Langcbrug, aan den hoek der Korte Diefsteeg, wijk IV. nM. 383 en SSS"®11, Kad. Sectie G, n". 1139 I Ivooper B. Straatsburg. /2G20. Een Huis en Erf. aan de westzijde va» de Langestraat. omtrent het Waardkerkpleinwijk VIIIn'. 752, Kad. Seetie C, n». 753. Kooper M. 11. Fontein, ƒ600. De Buitenplaats met Overplaats, genaamd Rijnhof, en overige perceelen. onder Oegstgeestbenevens het Huis met Pakhuisop de Haarlemmerstraat- waarin eene Bakkerijin veiling bij de Notarissen Klaverwijden en Derckse» zijn niet afgeslagen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2