l»7i. N\ 8(>. 'De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs f 3.franco p.p. t 3:50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Adverlcntiën is van 1- 4 regels 1.- iedere regel meer 25 eents. STADS- B E R1 G T E N. üohier der Planlselijke direcle belasting, 1871. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 'Junij 1851 (Staatsblad n». 85); Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over j871 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den ]7'i« April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 42 tot. 3 urenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Bursemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 3 April 1871. v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNKNLAMISCII^ GKIMGTEN. JAGT E3J VXSSGHERIJ. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1871/2 in het bezit wenschen te zien van «ïagt- of Viselmetenof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij.behoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den 15''f" April dezes jaars moeten terug bezorgd zijnten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbersvan heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Maart 1871. V. d. BRANDELER. LEIDEN. 11 April. Sedert de vorige opgave, Zatnrdag II. zijn alhier door pokken aangetast 22 personen, door gewijzigde pokken 9, als hersteld opgegeven 10, over leden 9, zoodat nu in behandeling zijn 190. Heden morgen werd bet stoffelijk overschot van den lieer mr. II. C. J. Hoog op de begraafplaats aan de Groenestceg op eenvoudige, doch plcglige wijze ter aarde besteld. Hoogheemraden van Rijnlandburgemeester en wethou ders dezer gemeente en een tal van belangstellenden, vereenigden zich rondom de groeve, om met de nabestaanden den hooggeachten doode de laatste eer te bewijzen. Toen het lijk in de groeve was nedergelalennam de heer S. de Clereq Wz.hoogheemraad van Rijnland, het woord, om, namens dat collegie, op hel graf van den zoo hooggeschallen dijkgraaf, een woord van hulde aan zijne nagedachtenis te wijden. Hij schetste de welwillend heid, die den grondslag uitmaakte van zijne trouwe en naauwgezette ptigls- betrachtingook de wijze, waarop hij ieders mcening wist te eerbiedigen, en uitte de verzekering dat zijne nagedachtenis zou blijven nedergelegd in de jaarboeken van het hoogheemraadschap. De burgemeester, die vervolgens het woord opvatte, schetste in treffende bewoordingen wat ook Leidenale stad wier belangen hem zoo dierbaar warenin hem verloor. Acht jaren tijds had hij zich als lid van het gemeentebestuur steeds doen waardeeren door zijne ware humaniteit en door de meest naauwgezette behartiging van de hem toevertrouwde taak. Hij was een waar christen, een liefdevol echtgenoot, een brave vader, een trouwe leidsman en vriend voor de zijnen. Slechts de hoop op een leven na dit leven, een weerzien bij God, kon in dit verlies doen berusten. 11e lieer mr. C. W. Hubrceht sprak daarna nog een enkel woord als vriend. Voorzeker, de aanwezigheid van zoo velen op den godsakkerwas wel de treffendste getuigenis van de wijze waarop de over ledene gewaardeerd werd, bij riep den atgestorven vriend ook uit naam van de vele vrienden en belangstellenden om deze groeve vergaderd slechts een wee moedig vaarwel tot weerziens toe. Diep geroerd dankte daarop een der zonen van den overledene, ook namens de treurende betrekkingen, voor de belangstelling in deze oogenblikken ondervonden en beval de nagedach tenis van zijnen dierbaren afgestorven vader aan zijne achtergebleven vrien den aan. Zondag avond omstreeks 10 uur vertoonde zich noorderlicht, dat tot 11% uur zigtbaar bleef. Een sterke rooskleurige gloed in liet noordwesten verdoofde vaak debmulelsgewjjze, in smaragd groen, uit hel noorden opko- komende stralen. Men meldt ons nil Warmond: D». Osti. van Ilattem. wordt Zondag den 16(len April e. k., des voormiddags ten 10 ure. bevestigd als predikant bij de Ned. Iierv. gemeente alhier door den predikant van Lisse, waarne mend consulent, en doet zyne intrede 'smiddags ten 2 ure. Bjj de op den 6deo April 1871 gehouden verkiezing van een boofdingeland- plaatsvervanger voor het 14dtn district van het hoogheemraadschap van Rijn land is als zoodanig gekozen de lieer 11. J. Willinkóp Otid-Poélgéest onder Oegstgeestmet 291 stemmen. Met 1 Mei aanst. zal de zetel der maatschappij 'tot exploitatie van staatsspoorwegen van 's Gravenhage naar Utrecht worden verplaatst. Vrijdag avond II. is door diakenen der Ned. lierv. gemeente te Dordrecht bij de godsdienstoefening in de Groote Kerk gecollecteerd: een pakje, in houdende eene som van 1200, in vier bankbillettenieder groot /3<i0, niet bepaling dut deze soui zal verdeeld worden naar evenredigheid der bcdcehl wordende personen tusschen de armbesturen der volgéiide gemeenten: Ned. hervormde, Evang. Lulhersche. roomsch katholieke, röomsch katholieke van de bisschoppelijke clerezie, christelijk afgescheidene, en christelijke gerclormeerde onder het kruis. Naar men van het Nieuwe Diep meldt is de vangst van haring aan dat strand zeer belangrijk. Het is dezer dagen gebeurd dat de visschers in éeu enkelen trek 10 last vingen, zoodal zij het niet dan met de grootste moeite aan den wal konden trekken. De prijs was toen vrij goed. en'ifie ée'ue trek bragt den visschers een voordeel van 600 aan. Rog wordt 'er ook veel gevangen, en mecrendecls naar België uitgevoerd. Schol wordt nog niet veel gevangen en blijft zeer hoog in prijsmen betaalt tót 50 'dis vodr een schol. Men meldt uit Deventer aan de N. R. C. De beurtschipper lusschéji Deventer en Amsterdam, G. Brouwer, die 27 Maart jl. met zijne beide zonen uit Amsterdam voer uiet volle lading, werd op dien dag door een storm beloopendie zoodanig toenam dat het vaartuig begon te slompen, waardoor de mast brak en met touwen en zeilen over boord viel. Zoo goed mogelijk werd de mast binnen boord gehaald en het anker uitgewor pen op de hoogte van Harderwijk. Het schip scheen reddeloos en alle hoop was op de voorbij varende sloombootcn gevestigddaar de storm hoe langer zoo heviger werd. Dingsdag voer een stoomboot voorbij. Het noodsein werd geheschendoch te vergeefs. Dit was Woensdag weder het geval met twee voorbijvarende Zw olsclie sloombootcn. De gezagvoerder van de stoomboot Prins Alexander nam liet vaartuig echter op sleeptouw en bragt het met moeite onder hevigen storm te Kampen binnen. Bij den gemeenteraad van Deventer zijn door burg. en wetli. tot leèraar in de wiskunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool aanbevolen de hh. P. de Boer te Leiden en D. J. Korleweg te Tilburg. Aan deze be trekking is een jaarwedde verbonden van ƒ1800, onder voorwaarde, dat de te benoemen leeraar binnen drie maanden den titel van doctor verkre gen hebbe. Te Zwolle, bij de herkeuring van lotelingen der nationale militie, welke op den 5d,n dezer plaats bad, verscheen een jongeling, die, opgcneeskuiidi"0' certificaat, door den militieraad wegens doofheid van de dienst was vrijge steld. Hij had echter den militieraad bedrogen, en zon het ook ged. staten gedaan hebben, want zij waren op het punt de vrijstelling uil te spreken, indien de met de herkeuring belaste officier van gezondheid geen lont had geroken. Op zachten toon, naanw hoorbaar, deed hij den patiënt de vraag: "hebt gij ook nog iets anders in te brengen?" waarop de guit. meenende zjjn spel reeds gewonnen te hebben, zonder dralen //neen" antwoordde en daardoor zijn lot besliste, want hij werd voor de dienst aangewezen. Te Maastricht werd Donderdag avond in eene der drukst bezochte straten een stoute diefstal gepleegd. Bij een wisselaar stonden twee bakjéii voor het winkelraam, waarin zichaan gouden en zilveren muntstukken eene waarde van p. m. 400 frs. bevond. Door het inslaan van een glóé werden de bewoners van het huis opmerkzaam. Een voorbijganger had een militair zien wegloopen. De dief had eerst beproefd, het glas uit te snij den, en toen dit niet ging, met de vuist het glas stukgeslagen. 's GRAVENHAGE. II April. Door Z. M. zijn benoemd: jhr. mp. R. A. A. E. von Pestel, thans raad van legatie honorair bij Zr. M'. gezantschap te Berlijn tot raad van legatie bij dat te Londen; mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, thans secretaris bij het gezantschap te Weenen. tot raad van legatie bij dat te Berlijn; jhr. inr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, secretaris van legatie, thans tijdelijk toegevoegd aan het gezantschap te St. Petersburg, tot secretaris van legatie bij dat gezantschap; voorts zijn overgeplaatst: jhr. mr. A P. C. van Kanie- beek, thans raad van legatie bij het gezantschap te Londen, naar het dep. van buitenl. zaken, om aldaar tijdelijk werkzaam te zijn; mr. D. Everwijn thans raad van legatie bij het gezantschap te St. Petersburg, naar dat té Parijs: jlr. mr. A. L. E. de Stuers. thans secretaris van legatie, werkzaam bij het dep. van buitenl. zaken, naar het gezantschap Ie Weenen. Tot regter in de arrond.-reglbank te Appingedain is benoemd de lieer jhr. mr. O. de Marees van Swinderenthans griffier bij het kantongcregt te Beetsterzwaag; en lot griffier bij laatstgenoemd kantongeregt de lieer mr U. Sthceman. advocaat te Groningen. Z. M. heeft goedgevonden: l". den kapitein B. T. P. J. van Heel, van het 3" reg infanterie, op pensioen te stellen; 2». bij hel wapen der infan terie te benoemen: bij liet le reg., tot le" luit. de 2" luilt. jhr. O. H Trip en L. M. J. Wenniger, beiden van hel corps; bij het 2' reg.. tot p" luit den 2™ luit. A. J. Vetter, van het corps; bij het 3' ree., tot kapitein 3« kl den 1'" luit. C. A. Koorevaar. van het 6' reg.; tot l"1 Itiit. de 2C Iuitt I

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1