PER TELEGRAAF. eerst aan de beurt. AI de deuren waren verzegeld met groote roode zegels, waarop de woorden: //Répnblique Francaise; Commune de Paris" geschre ven stonden. De commune heeft beslag gelegd op den geheelen voorraad proviand verplegings- en onderstandsmiddelen van de Engelsche vereeniging het Roode Kruis. Sedert meer dan een week is de aanvoer van steenkolen te Parijs ge staakt. De voorraad vermindert hierdoor met den dag en men vreest spoe dig weder zonder gaslicht te zijn. Reeds nu werden in de laatste dagen slechts de helft der straatlantarens aangestoken. - Garibaldite Parijs tot bevelhebber der nationale garde benoemd meldde bij een schrijven uit Caprcra dat hij thans builen staat was voor het repnblikeinsche Frankrijk te komen strijden. Tevens deed hij opmerken dat er thans in Parijs drie magten, een bevelhebber der nationale garde, een bevelhebber des legers en een comité, elkander in den weg stonden, en dat het beter zou zijn. éénen persoon, burgerman oi militair, aan het hoofd te plaatsen met onbeperkte volmagt. De Tempi doet het voorstel, dat de stad Parijs den heer Louis Rlanc zal afvaardigen tot het treflen van een vergelijk met den heer Thiers. De hoofdvoorwaarde zou wezen: een nieuwe kieswet, en krachtens deze een oproeping der kiezers voor eene nationale vergadering. PRUIS9KN. BERLIJN, 7 April. Het gerucht is verspreid geworden dat de 15de April zou hepaald zijn als de dag waarop de Duitsche troepen in Parijs zouden binnenrukkenindien dë opstand alsdan niet onderdrukt Ware. Die lermijns-bepaling is onjuist. Bij den tegenwoordigen toestand van Frankrijk zijn dergelijke militaire maatregelen niet vooraf vast te stellen. De vraag zal hoofdzakelijk geweest zijn of men in Versailles voornemens was eene krachtige houding tegenover den opstand aan te nemen. Van de Duitsche zjjde zullen hij de toestemming tot de verdubbeling der Franschc strijdkrachten voor Parijs ongetwijfeld die voorzorgen genomen zijn, welke het welzijn en de veiligheid onzer legers vorderen. Betreffende den toestand van de vesting Bitsch bij hare overgave, leest men in de Pirmasenaer-Anz.Nimmer had men ondersteld, dat de ves tingwerken zooveel door het korte bombardement hadden geleden, als het geval bleek te zijn, toen de troepen de citadel binnenrukten. Eene herha ling van het bombardement had de bevelhebber stellig niet kunnen uithou den. De kasematten waren meerendeels onbruikbaar. Ammunitie was er in voldoende hoeveelheid aanwezig; aan grof geschut en klein geweer be stond geen gebrek. Toen de bevelhebber zich genoodzaakt zag de vesting over te geven, Stond hij eene groole hoeveelheid meel en een massa gewe ren af legen een niet noemensvvaardigen prijs, aan de heeren Dietrich, de eigenaren der kolossale ijzersmelterijen te Mn Herbaltsen, die Item gedurende de belegering aanzienlijke voorschotten hadden gedaan. De schijnbare ver koop moest strekkenom de genoemde fabriekeigenaren schadeloos te stel len. Zoodra de Duitschers daarvan werden onderrigt. legde men beslag op den "gekochlén" voorraad, op grónd, dal zoowél het een als het ander als vijandelijk goed en derhalve als regtmatige buit moet worden beschouwd. Op den 3l,u" Maart heeft op den spoorweg, in de pahijheid van Bitsch, een vreeselijk onheil plaats gehad. Een militaire trein, dit Straatsburg ko mende, is van den spoorwegdam geloopen; 16 manschappen der landweer hebben daarbij hel leven verloren en velen zijn meer of minder ernstig gekwetst. Men vermoedt, dat het ongeluk is veroorzaakt door kwaad willigheid. Naar men uit Munchen meldt heeft de aartsbisschop op eene tclegra- phische aanvrage te Rome betreffende de ten aanzien van den hoogleeraar üöllinger te nemen maatregelen hel antwoord ontvangen, dat de beslissing geheel aan den aartsbisschop overgelaten werd. De aartsbisschop heeft aan de studenten in de godgeleerdheid verboden de lessen van Oóllinger bij te wonen. Uit Genève wordt aan le Word gemeld dat er in Zwitserland een ze ker aantal personen, vooral Italianen, aankomen, bestemd om de kern uit te maken van een vrijcorps, hetwelk de wereldlijke magt van den Paus in Rome zou helpen herstellenhetzjj als voorhoede eener buitenlandsche ex peditie. hetzij als steun eener volksbeweging in Rome zelf, die de aanleiding tot tusschenkomst des buitenlands zou moeten worden. Dit plan zou op het Vaticaan door den kardinaal Anlonelli en de andere gewone raadslieden van den Paus afgekeurd, maar door de Jezuiten aanbevolen worden. OOST-INDIE. BATAVIA, 3 Maart. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel dejjartement. Benoemd: tot officier van justitie bij den raad van justitie te Makassar, de griffier bij den omgaanden regter in de 4 afd. mr. L. J. Godefroy; tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken H. P. Gulleling; lot adspirant-ingenieur bij het mijn wezen in Ned.-lndië H. A. Mansfeldt en U. J. W. Jonker; tot hoofdonder wijzer aan de openb. lagere school te Telok Belong (Lamponsche districten) P. C. van Ghcrt, onlangs van verlot uit Nederland teruggekeerd; tot onder schout bij de policie te Socrabaija, de eerste klerk ter griffie van den raad van justitie aldaar J. W. Kok. Goedgekeurd: dal door den raad van justitie te Padang is benoemd tot buitengewoon subst.-griffier bij die regtbank mr. G. Rasch; (lal door den landraad te Brebes (Tagal) is benoemd: tot buitenge woon subst.-griffier bij die regtbank 0. C. Eschauzier, ambtenaar ter be schikking bij de landelijke inkomsten en cultures; door de weeskamer te Batavia is benoemd: tol eersten klerk, de geëmployeerde der kamer V. A. L. A. Bloem. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den secretaris der residentie Samarang J. C. C. Slruick. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de commies-ontvanger der in- en uilvoerregten le Siboga J. C. Romswinckel. Benoemd: tot adsist.-resident van Sintang (resid. Wester-afd. van Borneo) P. F. Laging Tobias, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd; tot commies-ontvanger der in- en uilvoerregten te Sibosa (Suma tra's Westkust), tevens haven- en pakhuismeester aldaar, de onder-commies le kl. bij de controle en recherelic te Soerabaija J. Swart; tot onder-commies lc kl. bij de controle er. recherche te Soerabaija, de commies-ontvanger der in- en uitvoerregten te Bangkailan (Madura) L. G. Beijerinck; tot commies- ontvanger der in- en uitvoerregten të Bangkailan (Madura), de commies-ont vanger der in- en uilvoerregten te Ayer-Bangis (Sumatra's Westkust) W. A. Phefferkorn. Goedgekeurd: dal door den landraad te Samarang is benoemd: tot buitengewoon subst.-griffier bij die regtbank. builen bezwaar van den lande, H. E. Bach, gewezen eerste klerk. Door den resident van Kadoe is benoemd: tot klerk, tevens griffier bij den landraad te Temanggoeng (Kadoe) J. W. Brunner, thans klerk op het bureau van den adsist-resident aldaar. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der intanterie A. Lnymes; aan den 2',", luit. der infante J. A. F. Cramer, en aan den kapitein der artillerie W. C. de Jongh. Departement ran marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederla» aan den baas bij den stelwinkel van de fabriek voor de marine en 1 stoomwezen te Soerabaija G. W. A. Hamel. Voor den spoorweg Batavia-Buitenzorg werden dezer dagen de een locomotieven aangevoerd. Bij het bestuur der maatschappij schjjnt hetv<k nemen te bestaan om zoo spoedig mogelijk een gedeelte der lijn in expt talie te brengen. Door den koning van Siam zal eerlang aan Java een bezoek gebr; worden. Hij vertrok met een gevolg van 300 personen, verdeeld op 6 o logschepen naar Singapore, en zal, na die plaats le hebben bezocht, k waarts komen. De aanhoudende zware regeus brengen voortdurend schade toe aan het velde staand gewas. Hier en daar werden in meerdere of mindere m; verwoestingen aangerigt aan de rijstvelden, terwijl ook de nieuwe suil» riet-aanplantingen veel te lijden hebben. In den nacht van 9 en 10 Jannarij jl. deden zich te Ayer-Ba® (Sumatra's Westkust) twee zware schokken van aardbeving gevoelen, in rigting van W. naar 0., die ongeveer I minuten duurden. Ongeveer geli tijdig werd ook te Sibogo, Padang-Sidempoean, Peniaboengan. Soeroe-Matti en Baros (resid. Tapanoli) eene vrij sterke aardbeving gevoeld, die ongeti 5 minuten aanhield en de rigting van Z. naar N. had. PARIJS, 7 April (des morgens). De nacht is rustig voorbijgegaanI artillerievuur is gestaakt. De Cri dn People meldt, dat de oproerlingen lutnne positiën hebt welen te behouden. De regeringstroepen hebben een hevigen aanval gedi op de brug van Neuilly, maar de oproerlingen behielden de bovenhand, heroverden het plateau van Chatillon. Eene batterij der rege.ringstroq werd gedemonteerd. Nabij het fort Vanvres veroverden de oproerlin; twee mitrailleuses. Versterking aan manschappen en geschut is naar meest bedreigde punten gezonden. PARIJS, 7 April. In het Journ. Off. der Commune wordt niets niet) omtrent den militairen toestand gemeld. De bijeenkomst ter bevorder: eener verzoening is door de Commune verboden. De nationale gardes b«« ken eiken spoortrein, die van het noorder-stalion vertrekt Zij eischen i de passagiers een bewijs van den burgelijken stand, waaruit blijkt dat houder gehuwd en boven de 35 jaar oud is. Er loopt een gerucht dat troepen van Versailles de brug van Neuilly hebben bemagligd. LONDEN, 8 April. De prinses van Wallis is verlost van een dooden zt» Volgens hier ontvangen berigten is gisteren (Vrijdag) bij Courben en Neuilly een verschrikkelijk gevecht geleverd; beide partijen moeten: wanhopigen gestreden hebben. PARIJS, 7 April. 2 ure namiddag. Sedert heden ochtend wordt bij Coi bevoie hevig gevochten. De artillerie van Versailles is aan twee zijden plaatst, de linietroepen zjjn op de helling van Puteaux geposteerd en nationale garde heeft positie ingenomen buiten de poort van Maillot «ai de wallen nabij de poort van Neuilly. Volgens gerucht is een treffen pphi den vlak buiten de poort van Meuillot. Van den kant van Chatillon woi geen kanonvuur gehoord. De forten Issy, Vanvres, Montrouge en Mont I lérien zwijgen. De nationale garden vechten voor het meerendeel dapper. Bij decreten der Commune is bepaald, dat iedere nationale garde die we spannig is, zal ontwapend worden, en dat iedere nationale garde, wegi dienstweigering ontwapend, van het genot der soldij verstoken zal zjjn, als hij weigert mede te vechtenvan zijne burgerreglen beroofd zal wordi VERSAILLES, 7 April. De minister Picard heeft aan de nationale gadering medegedeeld, dat de militaire operatien tegen de oproerlingeni de brug Neuilly ten volle gelukt zijn. De baricade is door de regeri# troepen bemagligd. Zij hebben echter ernstige verliezen geleden. Gener, Montoudon rapporteert, dat hij de positie meester is. Men is thans be; met den aanleg van een bruggehoofd vóór de brug van Neuilly. Genen Bisson is gedood. Na deze mededeeling gaf de minister den wensch kennen, dat de nationale vergadering aan de troepen haren dank zou betuigt BRUSSEL, 8 April. Na een gevecht van tien uren is gisteren namidi het leger der regering van Versailles over de Seine gelrokken in weert van een verschrikkelijk kanonvuur tusschen Parijs en Neuilly. Het gevet zal voortgezet worden in de straten, die door barricaden met geschut vt dedigd worden. De Commune heeft van haar optreden als bewind aan de buitenlands; regeringen kennis gegeven. AUGSBURG, 7 April. De Allg Zeit. meldt, dat de aartsbisschop aan pit Friedrichs heeft te kennen gegeven dat hij zich binnen veertien dagen mt onderwerpen, en bij weigering ipso fado geëxcommunieerd is. Prof. Dólï ger moet eene dergelijke aanschrijving ontvangen hebben. - INCIEZONDEIH. De alg. kerkeraad der Ned. herv. gemeente heeft in zjjne vergadering tl 6 April 11. den uitslag der Stemming, gehouden op 0 April, bekrachtigd. Gekozen was N. van Rossen (geb. 1840); deze persoon bestaat niet i verkiesbaar. Gekozen was W. Verkouw; deze persoon heeft zich eerst 14 April 181 binnen deze gemeente gevestigd en is alzoo niet verkiesbaar. Heeft hij tijdens zijn verblijf elders, zijn lidmaatschap van de gemeente niet opgezets dan heeft hij hierin een fout begaan, doch in geen geval was hij 4 Aprill verkiesbaar. Nu weet ik wel. dat ik ndresseeren en protesteeren kan, doch, opred gesproken, zie ik tegen de moeite op, want ik weet, dat ik eerst int hoogste ressorten gelijk zou krijgen, ten minste tegenwoordig nog. Ik maak dus alléén de zaak publiek. VERITAS. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6