$IJ VOEGSEL, behoorencle lot de Leidsche Courant 1 e van Maandag dó vd pril Jb7d, /V°. S5. HUITENLANDSCHE BEMGTËN. Hl In de zitting van den gemeenteraad van heden is aan den heer dr. K. Rombach, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke ommissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, onder dank betuiging voor de in die betrekking belangeloos bewezen diensten. Voorts 5 met algemeene stemmen aangenomen eene voordragt tot kosleloozen af- filtand van een gedeelte gemeenlegronds, ten behoeve van bet nosocomium cademicum. Daarna kwamen in behandeling adressen om vrijstelling van ieloopen boeten, wegens te late oplevering van aangenomen (abricage-wer- ten: 1°. van D. A. Schretlen. ter zake van de Havenbrug. 2°. van J. H. larlier, ter zake van de Lakenhal. Burgemeester en Wethouders waren, lp grond van het advies van de commissie van Fabricage, van meening dat jfV voor beide adressanten allezins billijke gronden aanwezig waren om =gedeellelijke remissie van boeten toe te staan, en stelden mitsdien voor Ie boete beloopen door D. A. Schretlen van 380 te brengen op 180 ~:n die van J. 11. Carlier van 790 op f 200 De commissie van finan ciën was van oordeel dat de gronden van billijkheiddie ook mt weder Htyoor de remissie werden aangevoerd, alleen belroflèn gevallenwaarop ieder —aannemer behoort te rekenen; zonder nu echter den tot nu toe gevolgden f'weg plotseling, zonder verdere waarschuwing, te verlaten, vermeende zij 'den raad in overweging te moeten geven omtrent de zaak der boeten, we- gens het te laat opleveren van werken, een beleren weg in te slaan. De iheer Ilubrecht verdedigde den weg die ten deze gevolgd werd. als zijnde die - Overeenkomstig de algemeene voorwaarden van aanbesteding en art. 139 der gemeentewet. De heer Buys toonde aan dat de raad reeds vroeger had te Kennen gegeven dat hij in deze zaak niet zoo vrijgevig wilde zijn, omdat jer door de aannemers op wordt gesteund, tot schade eener gezonde concur rentie. In stemming gebragt werd op beide verzoeken met 14 stemmen rttegen 1overeenkomstig de voordragt van burg. en weth.besloten. De be handeling van het aan de orde gestelde voorstel van den heer Bijleveld tot ging der verordeningen van den 14 Ang. 1864 omtrent het H. G. of 'arme wees- en kinderhuis en het R. C. armbestuur en wees- en oudelieden- 2jhuis werd uitgesteld, op verzoek van den voorsteller, die in deze vergade- 3lring niet kon tegenwoordig zijn. Ingekomen is eene voordragt van burg. en weth. betreffende te doene leeningen, een van ƒ17000 en een van 45000. alsmede eene missive van de heeren uitmakende het voorloopig bestuur der vcreeniging Harmonie, waarbij 9|deze het gedane verzoek tot afstand van een gedeelte der Ruïne intrekken en de overgelegde plans en teekeningen terugvragen. 11- De voorzitter deelde mede dat hij voornemens was in eene in de volgende "'week te houden vergadering voorstellen te doen tot wijziging der policie- verordeningstrekkende tot het zooveel mogelijk bestrijden der pokken epidemie. De Staatscourant bevat het verslag van den rijks-archivaris aan den minister van binnenl. zaken, omtrent hetgeen in het vorig jaar aan het rijks-archief ontvangen en verrigt is. all( Door Z. M. den koning zijn goedgekeurd de statuten eener vennootschap tot oprigting van een bestelhuis voor den boekhandel te Amsterdam. Deze zaak is ter hand genomen door de vereen iging ter bevordering van de be- I langen des boekhandels, en heeft ten doel om de vele duizenden pakjes en brievendie de Nederl. boekhandelaren elkander dagelijks toezendenin ée'n 1 aldaar te vestigen gebouw te ontvangen en van daar uit naar de respectieve adressen te verzenden. Thans geschiedt die distributie evenzeer te Amster dam als centraalpunt voor dal vak. doch niet dooréén, maar door verschil- 91 lende kantoren, waardoor natuurlijk van tijd tot tijd abuizen voorkomen en 12! tijdverlies veroorzaakt wordt. In eene Woensdag II. te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn tot leden dier instel ling benoemd: de h. J. C. Altorffer en mr. W. A. van Hoek aldaar, H. M. Kesteloo te Domburg, dr. S. H. von Baumhauer te Haarlem, prof. J. T. Buys te Leiden, J. G. Frederiks, jhr. mr. W. C. A. de Jonge en mr. A. A. de Pinto te 's Hage, E. J. Potgieter te Amsterdam, prof. H. P. G. Quack te Utrecht, prof. P. J. Vetli te Leiden, mr. J. de Vries Jr. te Amsterdam. B. Buoncompagm prins van Piombino, te Rome, en F. deLesseps. Van 1" Augustus tot half September aanst. zullen te Telet'ingen kam peren eenige kompagniën van de regimenten vesting-artillerie. Volgens de Arnh. C. zou eene maatschappij met den baron van Rhe- men van den Gelderschen Toren in onderhandeling zijn over eenige bunders grond nabij Dierenvoor den aanleg eener kom ter aankweeking van jonge zalmen, welke, in den IJssel overgeplant, zullen strekken om de vangst van dezen visch, die zich in de laatste jaren weder hier en daar heeft vertoond, zoo veel mogelijk te bevorderen. Men meldt uit Raalte: De staat der bijen is volgens sommige ijmkers thans zeer gunstig; hoewel er voor eenigen lijd eene groote sterfte onder deze nijvere diertjes scheen te heerschen, blijkt het thans dat zij slechts verkleumd door de koude waren. Over het algemeen zijn deze insecten goed door den winter gekomen. De laatste zonnige dagen waren zeer gunstig voor hen. liet getal kloosterlingen van het mannenklooster (orde der Redemptoristen) in de buurtschap Zenderen, onder Rorne, zal in den loop van den aanstaan den zomer aanzienlijk vermeerderen. Genoemd klooster wordt door bijbouw aanmerkelijk vergroot. Men melut uit LeeuwardenHet getal gevallen van kinderpokken is in de laatste dagen weder met een 5-tal vermeerderd, zoodat nu in het geheel in deze provincie 39 poklijders in behandeling zijn gekomen. Onder dit cijfer komen 22 voor. die in andere provinciën met deze ziekte zijn 211 besmet geworden. Het getal der aan pokken overledenen bedraagt tot dusver 8. De prijs der boter was gisteren aan de waag aldaar iets lager dan de vorige week. De l' soort gold per lA vat ƒ63. De ongehuwde dienstbode te Middelburg, die verdacht wordt de moe der te zijn van het uit de Vest aldaar opgehaalde kind, is in hechtenis gesteld. Door het prov. geregtshof in Limburg is uitspraak gedaan in de zaak van A. van Bilsen, landbouwer te Gralhem, beschuldigd van poging tot man slag, door het lossen van een geweerschol op den marechaussée van Toll. Het hof heeft den beschuldigde van het hem ten laste gelegde feit vrijge sproken en zijne onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. 's GRAVEN HAGE. 8 April. Tot plaatsvervangers van den districts-veearts, wien 'sGravenhage als standplaats is aangewezen, zijn benoemd G. J. W. Berghuis, te Middelburg; M. Luteyn Mazure, te Oostburg, en J. C. Kegelaer, te Hulst. Heden werd de 47e verjaardag van H K. H. de groothertogin van Saxen Weimar Eisenach, prinses Sophia der Nederlanden, zuster deskonings, met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. Op den middag werd in de Maliebaan door het garnizoen eene groote parade gehouden, welke geïnspec teerd werd door den generaal-majoor Mac-Leod. -- De tweede kamer is bijeengeroepen legen Dingsdag den 18en dezer, des namiddags drie ure. De arrondissements-regtbank alhier heelt heden eene openbare algemeene vergadering gehouden tot plegtige installatie van de heeren mr. J. J. van Geuns en C. Asser als regters-plaatsvervangers. Gedurende deze week zijn alhier 84 gevallen van pokziekte aangege ven zijnde 18 meer dan in de vorige week. EVGELAVD, LONDEN7 April. De Times gelooft nog altijd dat de heer Thiers de meening koestert dat de zaken te Parijs van zelf zullen teregt komenen dal de opstand zal uitbranden. Hij zal uitbranden, zegt dit blad. maar eerst na alles wat hem omringt tot asch te hebben verteerd. Reeds is de aartsbisschop van Parijs gevangen genomen; kerken worden geplunderd, geestelijken mishandeld; weldra zal ook de eigendom van Ieeken niet meer veilig zijn. Voorziet de heer Thiers dit alles niet? Zoo ja. waarom tracht hij het niet te voorko men? Of, zoo hem tot dit laatste de kracht en de moed ontbreken waarom legt hij eene volmagt niet neder, welke hij niet in staat is te .vervullen? FRAK KR IJ K. Volgens berigten uit Parijs van Woensdag avond laat, was er in som mige dagbladen een van hooser hand afkomstig berigt te lezen, inhoudende dat er bevel was gegeven om al de uitgerukte afdeelingen nationale garde weder binnen de stad te doen terugkeeren. De ondergane nederlagen hadden bij de leiders der bovendrijvende partij en bij hunne vrienden eenigen indruk te weeg gebragt, en hen gezind gemaakt, niet lot onderwerping aan het gezag der regering, maar lol een vergelijk. Zoo waren er in onderlinge zamenkomsten plannen ontworpen om aan de Commune te worden voorge slagen, in bijzonderheden ititeenloopende, maar alle hierop nederkomend, dat het gezag der nationale vergadering door Parijs zou worden erkend, mits zij zich door stellige waarborgen verbond om de republiek en de ge meentelijke vrijheid van Parijs te ontzien en om de nationale garde van Parijs niet te ontwapenen. Den 5den zijn de aartsbisschop van Parijs en andere hooge geestelijken in hechtenis genomen, en de gestichten der Jezuilen, der Lazaristen en der Dominicanen aldaar doorzocht, en wrel door zendelingen van de Commune of van het centrale comité. De eigenlijke aanleiding en het doel van die maatregelen zijn uit de berigten niet met zekerheid op te maken; den aarts bisschop werd zamenspanning tegen de Commune of, volgens een ander berigt, tegen de veiligheid des staats ten laste gelegd. In een ander schrijven van Woensdag wordt gemeld: Het gevecht is den ganschen nacht aan de voorposten voortgezet. De troepen der Commune, die gisteren van Chatillon verjaagd zijn, hebben die stelling niet kunnen hernemen. Heden ochtend is hel vuur uit de forten [ssy en Vanvres tegen Chatillon weer begonnen. De strijd is hervat en onophoudelijk wordt appèl geslagen. Doch de opkomst van de troepen der Commune is niet groot. Eene opgewonden proclamatie is aan de muren der hoofdstad aangeplakt. Zij heeft een slechten indruk teweeg gebragt. Aan de gemeenschap tusschen Parijs en Versailles is niet meer te denken. De commune heeft de paarden van de internationale ambulance-dienst opgeëischt; maar deze zijn haar geweigerd. De manschappen beneden 45 jaren mogen Parijs niet verlaten. Dit is openlijk afgekondigd. De generaal Henry, die als gevangene naar Versailles is gebragt en door een krijgsraad ter dood veroordeeld, is gefu silleerd. Het officiële blad van Versailles berigt dat in de gevechten der laatste dagen eenige liedendie vroeger tot het leger behoorden en thans aan de zijde der opstandelingen stredengevangen genomen en naar de krijgswet gefusilleerd zijn. De requisities van de Commune geschieden met onverbiddelijke gestreng heid en drukken vooral op de eigendommen van de aristocratie. Zoo is een requisitie gedaan in het huis van prins Murat, welke daarin bestond, dat men alleen de vier muren van het huis overliet, doch al wat het huis bevatte medenam. De correspondent van de Times deelt mede dat de Com mune volmaakt in ernst was met haar decreet, waarbij de eigendommen van de heeren Thiers, PicardSimon, Favre en Pothuan verbeurd waren verklaard. Het huis van den heer Thiers in de Place St. George was het

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5