IUJITKNLAiMISCHK HKHKiTtëiN. PER TELEGRAAF. bij die directie is benoemd de klerk bij den commissaris der loodsen te Vlissingen Q. Harder. De luit. ter zee 2' kl. J. C. A. Wissel, dienende op het schrocfstoom- schip Kijkduin, en de adelborst 1' kl. G. Moerlant, dienende op het schroef- stoomscliip Fice-Admiraal Koopman, worden op non-activiteit gesteld; terwijl worden geplaatst: op eerstgenocmden bodem de luit. ter zee kl. M. F. Reeringh, en op bet wachtschip te Amsterdam de luit. ter zee 2e kl. J. 11. Beucker Andreae. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat bij hem ontvan gen is een bankbillet groot ƒ1000, door een onbekende, onder het post merk 's Gravenhage, ten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. Z. M. de koning heeft gisteren middag ten gehoore ontvangen Z. Exc. den graaf de Perponcher, Duilsch gezant by het Nederlandsche hof, tot overhandiging van brieven van den keizer. Men verneemt dat Z. K. 11. prins Fredcrik zich bij de ter aarde be stelling van 11. M. de koningin van Zweden en Noorwegengeboren prinses der Nederlanden, zal laten vertegenwoordigen door Z. D. H. den prins von Wied. Z. K. 11. prins Hendrik heeft door zijn hofmaarschalk, haron L. R. Taets van Amerongen, de condoleances wegens het geleden smartelijk ver lies doen overbrengen aan Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. In de zitting van de eerste kamer van heden is de behandeling der Indische begrooling voortgezet. De minister van koloniën heeft de bezwa ren van enkele leden, inzonderheid die van den heer Hartsen, tegen de Preanger-hervorming wederlegd. Hij besloot zijne rede met de opmerking, dat, als men de geschiedenis onzer (lost-Indische koloniën nagaat, men dan tot de overtuiging zal komen, dat wij veel hebben goed te maken, want dat er veel is misdaan. Maar toch moet hij er op wyzen. dat de stryd over de beste wijze van beheer onzer koloniën reeds dagteekcnt ten tijde van Koen's tweede reize, die destijds reeds tegen monopolie en voor vrijen handel bij den Raad van XYII aandrong. Ook hij wilde toen reeds de goede beginselen in werking doen treden. Maar hij had gerekend buiten de «do lerende partieipante" en van daar, dat van hier uit order gegeven werd om er geen gevolg aan te geven. Hopen wij, zeide hij, dat de zonen niet mogen volharden in de dwalingen der vaderen. Hopen wij dat de sta- ten-generaal geen hinderpaal zullen zijn voor den maatregel, die naar mijne beste overtuiging door regt en billijkheid wordt voorgeschreven: een maatregel, dien ik geenszius beschouw als een onberaden toepassing van Wcslersche begrippen, maar als de rcgtvaardigc toepassing, die overal op Java moet worden betracht, dat de Javaan tegenover de lasten, ten behoeve van het gouvernement, ook regten heeft, die de Nederl. regering verpligt is te handhaven. Nadat nog enkele leden hadden gerepliceerd, werden de be raadslagingen gesloten en hoofdst. II (uitgaven in Ned. Indjë) aangenomen met 25 tegen 5 stemmen, en hoofdst. II (middelen in Ned. Indië) aangeno men met 25 tegen 2 stemmen. Vervolgens kwam iu behandeling het wets-ontwerp houdende regeling van de bevordering, het ontslag enz. der militaire officieren bij de zcemagt. Dit ontwerp werd mede aangenomen met 26 stemmen tegen 1. Daarna is de kamer op recès gescheiden. ENGELAND. LONDEN, 3 April. Het hoogerhuis heeft reeds vacantie genomen en het lagerhuis zal mor gen mede zijne zitting schorsen. In den laatsteu tijd zijn bij het lagerhuis ook buitenlandsche aangelegenheden behandeld, namelijk de zaak van de onzijdigheid der Zwarte zee en de bedingen van den vrede tusschen Frank rijk en üuitschland. De discussie over die beide zaken is gunstig voor de regering afgeloopen; die over de Zwarte zee met de verwerping van een voorstel, hetwelk eene reglstreeksche berisping des kabinets inhield en zijne Omverwerping ten doel had; die over het vredesverdrag met de in trekking van een voorstelhetwelk de strekking had om de door het gou vernement in den Fransch-Duitschen oorlog gevolgde staatkunde zijdelings af te keuren. De grootste moeijelijkheiddie de regering binnen 's lands ontmoet, is in lerlands gesteldheid gelegen, liet heelt zijne taak zoeken te verligten door het onderzoek en oordeel omtrent de gesteldheid van het Iersche district Westmeath aan eene commissie van het lagerhuis over te dragen. Deze commissie heeft aan de bedoelingen der regering beantwoord en reeds het verslag van de door haar gehouden enquête ingediend. Cambridge heeft bij den op de Theems plaats gehad hebbenden roei- wedstrijd tusschen de twee voornaamste Engelsche universiteiten, even als in hel vorige jaar, de overwinning op Oxford behaald. De strijd was van den aanvang af zeer belangwekkend, en de ontelbare volksmenigte, die er getuige van was, juichte den uitslag met geestdrift toe. FRAN KR IJ K. Uit de thans te Parijs van wege de overheid openbaar gemaakte op gaven blijkt dat er bij de verkiezing van 26 Maart in al de stadswijken, behalve zes, minder dan de helft van de stemgeregligden is opgekomen. In die opgaven komt iels zonderlings voor: in de 20sle stadswijk hebben slechts 11282 stemgeregtigden hunne stem uitgebragt, en evenwel hebben vier aanhangers van het centrale comité er, de een 15290, de tweede 15049, de derde 14089. en de vierde 13850 stemmen op zich vereenigd. Aan de direcliën van onderscheidene levens- en brandverzekering-maat schappijen te Parys, wier brandkasten, op last van het centraal comité, waren geopend en, na geledigd te zijn, pleglig waren verzegeld, is thans vergunning verleend de zegels te verbreken; liet in beslag genomen geld blijft nationaal eigendom. Onder de personendie dezer dagen te Parijs gevangen zijn geno men behoort zekere Bignon, die in 1822 de overheid op het spoor heeft gebragt van de door vier onderofficieren, Bories, Raoulix, Pommier en Gou- i bin, te Roebelle gesmede anti-Bourbonnistische zamenzwering, welker aan- o leggers te Parijs gefusilleerd zijn geworden. De aanhouding van Bignon is c echter niet ghet werk|der commune, maar van een kleinzoon van Pommier geweest, die aan de zegepraal der revolutionaire commune de vrijmoedig- o beid heeft ontleend om zijnen vijand op een der boulevards aan het publiek als een //mouchard van de Restauratie" te doen kennen, waardoor Bignon groot gevaar heeft geloopen van op de plaats zelve gefusilleerd te worden. 51 Pommicrs kleinzoon heeft echter geëischt, dat de republiek Bignon zou von nissen, en de laatste is daarop naar de mairie van het vierde arrondissc- ment overgebragt, in afwachting, of er termen zullen worden gevonden om a hem voor zijue, vijftig jaren geleden, gedane aanbrenging teregt te stellen. 0 De voormalige luit. ter zee Lullier, die na door het centraal comité a met eencn hoogen rang begiftigd en met eene uitgebreide volmagt voorzien v te zijn geweest, later op diens last werd gevangen genomen, heeft in de Rappel verslag gegeven zijner verriglingen. Den 13den Maart, schrijft hij, 't zocht het centraal comité mij overal op en gaf mij ten mijnen huize last, u mij ten spoedigste en door alle middelen, die ik noodig mogl achten, mees- ter van Parijs te maken. Ik vertrok met twaalf nationale gardes en drie 14 ordonnance-oflicieren van de plaats, waar het comité zitting hield, en :a schaarde alle bataillons die ik op mijn weg vond aan mijne zijde. Nadat '1 twee mijner ordonnance-officieren naast mij gedood waren en ik mijn leven 0 stellig twintig malen bedreigd zag, maakte ik mij in den nacht van 18 op 19 Maart achtereenvolgens meester van het raadhuis, van de prefectuur van policie en van het plein der Tuileriën, die ik dadelijk op militaire wijze ®1 liet bezetten. Toen ik den volgenden dag door het comité tot divisie-gene- Vl raai en koinmandant van de nationale garde te Parijs was benoemddeed ri ik nog dienzelfden dag en de daarop volgende dagen de verschillende minis- Vl leriën bezetten. Het raadhuis werd door mijn voorzorg in een verschanst kamp veranderd en ruim voorzien van geschut en ammunitie. De drie onder- w aardsche wegen werden bezet en de toegangen van verre bewaakt. De e' zeven strategische punten van den regter- en de vier van den linkeroever n der Seine werden insgelijks tegen elke overrompeling beveiligd. In vijf 0 dagen heb ik in het geheel 7y3 uur geslapen, in het geheel 3 maaltijden gebruikt, 28 uren te paard gezeten en omstreeks 25000 militaire orders in alle riglingen uitgevaardigd. Den 24!,cn Maart zeide ik tot de leden van het comité, terwijl ik uitgeput van vermoeijenis was: «Burgers, wij zijn v uit een militair oogpunt meester van Parijs. Ik sta met mijn hoold voor den toestand ill; maar laten wij uit een staatkundig oogpunt met eene groote voorzigligheid te werk gaan." En voor de vierde maal drong ik op de invrijheidstelling van generaal Chanzy aan. Van dat oogenblik had men mij niet meer noodig. Den volgenden dag werd ik door het comité ont boden. Zoodra ik bij de leden was verschenen, werden de deuren der zaal gesloten; ik werd door een dertigtal nationale gardes omringd, en zonder C eenige andere formaliteit, en enkel onder voorwendsel dat ik den burger Glais Bizoin een vrijgeleide had gegevenwerd ik in de gevangenis gewor pen, als beschuldigd van betrekkingen met Versailles te onderhouden'. Naar men verzekert is de uit krijgsgevangenschap teruggekomen ge neraal du Barral, in de plaats van den generaal Vinoy. die zijn ontslag heeft gevraagdtot bevelhebber der te Versailles vereenigde krygsmagt benoemd. A: PRUII8EN. Ai D< BERLIJN. 4 April. Gi In het antwoord, door den keizer op het adres van den rijksdag ge- H geven, wees Z. M. o. a. op den tegenwoordigen toestand van Frankrijk, '8 die hel gevolg was van de aanhoudende revolutiën gedurende de jongste 80 jaren. Ten aanzien van den Elzas en Lotharingen zeide de keizer dat m de Duitsche nationaliteit in die gewesten wel niet vernietigd, maar toch R vermengd was gewordendat men dus aldaar niet te spoedig verandering u moest verwachten, maar met zachtheid en inschikkelijkheid moest te werk gaan oin er den Duitschen geest weder te verlevendigenwaarvan zich reeds verblijdende verschijnselen vertoonden. Aan de IFien. Pres.se meldt men uit Berlijn in strijd met hetgeen de k Times heeft gemeld, betreffende de uitbetaling der 500 millioen fr.dat von Bismarck in de jongste zitting van den bondsraad het tegendeel verklaard heeft. Volgens deze verklaring zou men in den eersten tyd en bij den 8 tegenwoordigen staat van zaken in Frankrijk aan geen betalen der schade vergoeding mogen denken. Daarom zou eene nieuwe leening worden uitge schreven ten bedrage van 50 millioen th.ten einde op alle eventualiteiten voorbereid te wezen. Nu de sterke rotsvesting Bitsch werkelijk is overgegaan deelt men nog de volgende bijzonderheden dienaangaande medeOp den 22"e0 Maart werd bevel gegeven de vesting op nieuw in te sluiten, lol welk einde de noodige versterking van infanterie en cavalerie was beschikbaar gesteld. Zoodra dat had plaats gehad, werd een parlementair naar den kommandant gezon den, ten einde hem aan te zeggen, dat hem 15 uren bedenktijd waren ver gund, waarbinnen hij zich op zekere voorwaarden zou moeten overgeven, op straf van met zijne onderhebbendc manschappen als roovers te worden behandeld. Deze bedreiging schijnt hem eindelijk inzigt in de quaestie te hebben gegeven, maar zooveel doenlijk nog getrouw willende blijven aan de eenmaal gevolgde gedragslijn, liet hij de 15 uren op een kwartier na verstrijken, alvorens hij zich bereid verklaarde de vroeger aangevangen onderhandelingen voort te zetten; lang duurden zij niet en den 23""1 trok hijzooals vroeger is meegedeeldmet vliegende vaandels en slaande trom uit de sterke vesting. BRUSSEL, 3 April. De Etoile Beige meldt uit Parys van gisteren 8 ure dat de Commune een decreet heelt uitgevaardigd, krachtens hetwelk de lilt.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2