LfilDSCHE COURANT. 1871. WOENSDAG 5 APRIL. STA DS-BER1GTEN. BINNENLAiNDSCME BEftFGTEN. N\ 81. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50'; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. IJ et verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 s jaars, buiten de expediliekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prfjs der Adverlenliën is van 1 4 regels ƒ1.--. iedere regel meer 25 cents. cn BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN1, Gehoord Stads-Geneeskundigcn Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid tot de vaccinatie cn revacclnatie voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal wordert opengesteld op Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 Dingsdag 14 Donderdag 13 Maandag 20 Zaturdag 15 Woensdag 22 Vrijdag 21 Dingsdag 23 Maandag 24 Donderdag 30 e Zaturdag 29 Woensdag 5 April Dingsdag 2 te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaCcinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leidèn 8 Maart 1871. v. PUTTlvAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de kennisgeving van den d11"1 Maart dezes jaars, houdende bepaling dat, tot nadere beschikking, geene honden, anders dan behoorlijk voorzien van een ijzeren of koperen muilband, op straat mogen gelaten worden, op heden wordt ingetrokken en huiten gevolg gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. April, Mei, LEIDEN, 4 April, Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 6 personen, door gewijzigde pokken 4als hersteld opgegeven 7overleden geene, zoodat nu in behandeling zijn 145. Heden werd alhier in liet gebouw van de kweekschool voor zeevaart de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de leden der Vereen i- ging tot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart te Leiden." Wij vernemen dat Vrijdag aanst., den 7l,en dezerde heer A. J. Schretlen de gedachtenis hoopt te vieren van zijne 25-jarige praktijk als heel- en ver loskundige hier ter stede. Naar men verneemt zal in de laatste helft dezer maand het natuurkun dig staats-examen te Utrecht, en in de laatste helft van Junij e. k. het ge neeskundig staals-examen te Rotterdam worden afgenomen. Van de militaire candidaat-artsen zullen aan het laatstgenoemde examen 5 deelnemen, 1 voof de landmagt, 1 voor de marine en 3 voor Oost-Indië. Mej. A. Jacobs, van Sappemeer, in bezit eener akte als leerling-apo theker, zal zich aan de hoogeschool te Groningen op de studie der genees kunde gaan toeleggen. Daartoe heeft zij dispensatie van bet admissie-examen gevraagd, welke haar door den minister zal worden toegestaan. Het kamp te Zeist zal den l",tn Augustus aanst. door eenige compag- niën van de vesting-artillerie cn ecne compagnie van het bataillon mincufs en sappeurs worden betrokken. De Ned. Industrieel behelst een schrijven van den heer BI. Dicudonné, waarin gezegd wordt, dat de naaimachine, tegen billijken prijs in de hand van den arbeidenden stand, ontegenzeggelijk een zeker middel is om het lot te verbeteren van allen die geroepen zijn, met de naald hun brood te ver dienen; het bewijs is, zegt hij, dat men er zich alle dagen bij mij van kan overtuigen, dat voor de helft van de nu kostende prijzen aan den werkman kunnen worden geleverd naaimacliinen, even goed als de uitheemsche, die aan den werkman tot nu toe worden verkocht tot prijzendie het lijden en strijden van zoo velen, die tot een ellendig bestaan geroepen zijn, be stendigen. Blen veroorlove mij de vraag, wie genegen is mij de hand te bieden, bij het opriglen eener vereeniging die zich ten doel zal stellen, aan werklieden die bewijs van goed gedrag geven, naaimacliinen te leveren, tot prijzen en op voorwaarden die het hun mogelijk maken zich dat nnttig werktuig tot verbetering van hun lot aan te schaden, en matige rente en aflossing van kapitaal verzekeren. Dat kapitaal zou welligt niet zoo belang rijk behoeven te zijnwant het cooperative beginselhet aanbrengen van winsten door den werkman het verschaffen van aandeden in de winsten, zou hier bij uitnemendheid, in het belang van den Nederlandsclien werk man. in praktijk kunnen worden gebragt. maar het bespreken van die pun ten ligt hier niet op mijn weg, dat alles moet belmoren tot den werkkring der commissie, die zich eventueel zal hebben te constitueren tot de bepaalde vestiging der zaak, die ik van harte cn ziel den werkman toewcnsch. Uit Schiedam meldt men nader dat de klerkdie van het kantoor van de hh. Visser van Leeuwen aldaar eene som van /2G000 had ontvreemd, tijdig genoeg achterhaald werd, en liet geheelc bedrag thans weder in het bezit der gemelde firma is. Aan de ijverige maatregelen door de policie genomen, en aart de goede zorgen van den Nederl. consul te Hull, den lieer Iltngrose, is deze gunstige afloop te danken. Sedert eenige dagen vormt de natuur een nieuwen waterweg langs Brielle naar zee, doordien er zich in de Oude West-Maas een geul gevormd heelt, waar de stroom regt in- en uitgaat, waardoor naar men verneemt het vooruitzigt bestaat, dat de diepte, welke thans in die geul hij laag water reeds 17 a 18 decimeter is, bij hoog water circa 35 decimeters zal zijn, welk vaarwater, naar het oordeel van deskundigen, door eenige tege moetkoming aan de natuur door kunstmiddelen en met geringe kosten (naar evenredigheid van de enorme kosten van den waterweg van Rotterdam naar zee) tot een best vaarwater te maken zal zijn. Stoomschepen, die niet dieper dan 35 decimeter gaan, kunnen nu reeds met stil weder daar onge hinderd in- en uitgaan. - Te Amsterdam hebben de aldaar aanwezige Duitschers Zaturdagavond in het lokaal de Vereeniging het tot stand komen van den vrede feesteljjk gevierd. Te Utrecht is Zondag 11. eene algemeene vergadering gehouden onder voorzitting van den heer E. II. Koll, tot oprigting eener vaderlandsche ver eeniging onder de zinspreuk Orde, Vrijheid en Regt, ter bevordering van de belangen van den werkenden stand. Er waren ongeveer 500 personen op de vergadering aanwezig, waarvan er 238 leden der nieuwe vereeniging werden. Discussie werd in deze bijeenkomst niet gevoerd. In de vorige week kwamen te Zwolle tweeFranschekrijgsgevangenen, die op hun verzoek in de rigting der Belgische grenzen gebragt zijn. Zij waren bij Metz krijgsgevangen gemaakt en roemden zeer de goede behande ling, hun ten deel gevallen in Üuitschland, waarvan dan ook hun gezond uiterlijk wel blijken gaf. Voor de goede behandeling, hier te lande tot dusverre genoten, toonden zij zich zeer dankbaar. lil de nabijheid der stad Vollenhoven is een gouden munt of penning gevonden, ter grootte ongeveer van een halve gulden, cn zwaar 1.5 gram. Aan de ecne zijde een vrouwenbeeld met opschrift, links: EROTIIOM, regts: S STEPI1A. Aan de andere zijde een klein wapenomgeven met lofwerk cn zes hangende kruisjes, het omschrift links: METENIS, regts: FL0REN V C1V1TAS. De minister van justitie geeft in zijne memorie van beantwoording over hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1871 o. a. te kennen, dat hij binnen eenige dagen hoopt een ontwerp van wet tol afkoopbaarstelling der tienden te kunnen aanbieden. De ministers van justitie en van financiën, hebben de wets-ontwerpen door de staatscommissie voor de herziening der wetgeving op de eigendomsoverdragt van onroerende goederen, liet hypo theekstelsel en hel notariaat, met 'skonings goedkeuring aan den raad van state teruggevraagd, ten einde zich nader te beraden over het verdere ge volg aan deze belangrijke voordragten te geven. Het ontwerp van wel tot intrekking van het advies van den staatsraad van 31 December 1808 en van het daarop gevolgd decreet van 16 Julij 1810 zal eerstdaags worden ingediend. Ecne geheele hervorming der militaire strafregtspleging acht de minister dringend noodzakelijk. Hij is een voor stander eener algemeene policie-wet en vleit zich de gelegenheid te zullen vinden om zich met dit wetgevend werk bezig te houden. Uitbreiding van het maximum der cellulaire gevangenisstraf tot 2 jaren wordt niet alleen wenschelijk geacht, maar reeds is een onderzoek ingesteld in hoeverre zoo danige uitbreiding met het thans beschikbare aantal ceilen bestaanbaar is. 'sGRAVENHAGE. 4 April. De heer Th. E. Blotké, controleur der directe belastingen, is verplaatst van Helmond naar Roermond. De klerk bij de directie der marine te Amsterdam S. A. Verniers van der Loelf is op zijn verzoek eervol uit 'srijks dienst ontslagen, en tot klerk

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1