LE1DSCHE 0 E B A n T. 1871. N°. 80. DINGSDAG 4 APRIL. STADS-BER1GTEN. Kohier der Plaatselijke directe belasting, 1871. "BI N N EN LA N DSC HE BE BIGT EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents,' De prijs der Adverlenliën is van 1- 4 regels 1.--iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN, Gezien art. 204 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1871 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 17,len April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lewes, 3 April 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN. Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 20!lcn Maart 1871, A n°. 1953 (4e afd. A), Provinciaalblad n°. 41, strekkende om bekend te worden met het getal JtrMscIic onderdanen, die zich op den 8stl" April e. k. in de gemeenten dezer provincie mogten bevinden Noodigen bij deze alle zoodanige personenwelke op dat tijdstip binnen deze gemeente wonen of hun gewoon verblijf hebben, uit, daarvan vóór of op 12 April aanst. ter gemeente-secretarie (afd. Burgerlijke stand), schriftelijk opgave te doenmet vermelding van den burgerlijken staat en den ouderdom, of wel zich daar te dien einde persoonlijk te vervoegen. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lewes, 3 April 3871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 3 April. Sedert dc vorige opgave, Zaturdag 11., zijn alhier door pokken aangetast 14 personen, door gewijzigde pokken 11, als hersteld opgegeven 10, over leden 3, zoodat nu in behandeling zijn 142. Bij de heden op het raadhuis gehouden aanbesteding van het bonwen ecner nieuwe stads-zaalwas de minste inschrijver voor dat werk de lieer W. F. van der Heyden, alhier, voor ƒ34643 (het afwerken met verdere bijzonderheden is bij deze aanbesteding niet opgenomen). De verdere in schrijvers waren de lib.: W. Stapelkamp, te Rotterdam /44043J. C. van der Tas, te Leiden ƒ41490, J. Rutgers, te Aarlandcrvcen ƒ41444, P. van der lvamp, te Leiden ƒ38990, A. Verhoog, te Leiden ƒ38700, J. van Litli. te Leiden 38632J'. van Leeuwen, te Kralingen/38C00, F. Verbruggen, te Waddingsveen ƒ37745, G. Klomp, te 's Gravenhage ƒ37740, Jc. van der Kamp, te Leiden ƒ35673. Tot aanvulling van het berigt in ons vorig nommcr, betreffende de 50-jarige dienst van J. van Leeuwen als knecht in den akademisclien kruid tuin, kan dienen dal dc jubilaris, bij zijne feestviering op Zaturdag avond aangenaam verrast werd door een geschenk van 50van wege hh. cura toren der hoogeschool; tevens werd hem door den directeur van den kruid tuin eene fraaije zilveren tabaksdoos en door den hortulanus eene zilveren liorlogieketting vereerd. Van Leeuwen, doordrongen van dankbaarheid je gens de edele gevers, heelt ons verzocht dit wel te willen vermelden; voor het eerstgenoemde geschenk heeft hij zich een blijvend voorwerp, tot aan denken. aangeschaft. Bij den aanvang van het wintersaizoen vatte de commissie voor de volksvoorlezingen van dc maatschappij tot Nut van 't Algemeen hare nnttige en moeitevolle taak weder op, om, voortgaande op den ingeslagen weg, gedurende den winter, tweemaal in de maand, in de Stads-Gehoorzaal eene bijeenkomst te houden. Mogt zij het vorige jaar met zelfvoldoening op de behaalde resultaten kunnen terugzien, met niet minder gunstigen uitslag zag zij ook dezen win ter haar pogen bekroond. Met graagte werd door den werkman van dc hem aangeboden gelegenheid gebruik gemaakt; telkenmale was het locaal goed bezet, ja zelfs nu en dan was dc opkomst dermate, dat dc beschikbare ruimte onvoldoende bleek. De onderwerpen, door verschillende sprekers gekozen, waren dan ook meestal binnen ieders bevatting, waartoe de populaire vorm, waarin zij ge steld waren, en de bevattelijke wijze, waarop zij werden voorgedragen, zeker veel bijbragt. Menige nuttige wenk op maatschappelijk, zedelijk en huishoudelijk gebied werd hier gegeven, menige natuurkracht, door het mcnschelijk vernuft aangewend, uitgelegd en besproken, kortom, hoofd, hart en zin werden hier op aangename en gepaste wijze gescherpt, veredeld cn opgewekt Ook muziek en zang deed zich lot afwisseling, en tevens om op dit gebied den smaak te veredelen, op die avonden hooren. Kortom, moeiten noch kosten werden gespaard om deze bijeenkomsten aan hel beoogde doel te doen beantwoorden. Zeker behoort ook het tooncel tot de elementen, die, op gepaste wjjze aangewend, krachtig tot de algemeene ontwikkeling kunnen bijdragen. Za turdag avond had dan ook. tot sluiting van de bijeenkomsten voor dit jaar, nog eene laatste buitengewone bijeenkomst plaats in den Schouwburg, alwaar het volk in de gelegenheid was gesteld kosteloos dit eigenaardig kunstgenot te smaken. Overbodig is het bijna op te merken dat het gebouw stampvol bezet was. Ilet tooneelgezelschap van den lieer Henri Morriën, uit Amster dam, trad voor dezen avond op. Twee vaudevilles en een blijspel, alle naar het Fransch en, te oordeelen naar hunne geschiktheid voor dezen avond, hiertoe exprcsselijk gekozen, werden uitmuntend uitgevoerd en overtroffen, wij erkennen hel gaarne, verre onze verwachting. Het eerste, de twee In validen door Speijer Klerknaar Eug. Grange en Lamb. Thibonst, hoewel over bekend, is en blijft bocijend, vooral wanneer het met die verve wordt uit gevoerd, waarvan wij Zaturdag avond getuigen waren. Ilet spel van de beide invaliden, de hh. Morriën en Kleine, was uitstekend en de scène, waarin Vergeot en Champeinbeiden stokoud cn bevende van verontwaardiging, door de herinnering aan een tusschen hen gerezen verschil gedurende den slag van Wagramoptreden en Vergeot aan Champein voor zijnen pleegzoon de hand zijner pleegdochter komt vragen en die ten slotte eindigt met eene uitdaging, was geestig. Treffend en meesterlijk was het spel van den heer Kleine (Vergeot) in de volgende scène bjj het vernemen van den dood van Champein, wel is waar zrjn vijand, maar toch altijd zijn wapenbroeder van het slagveld van Wagram. Daverend en verdiend waren de toejuichingen na de slot-scène, waar bleek dat Champein niet dood was, maar dat het slechts een verzinsel was geweest van den pleegzoon, Isidore, om zijn vader des te beter met Champein, den vader van zijne beminde, te kunnen verzoenen. Het blijspel HenrietteRosalinde en Chariot, dat nu volgde, maakte op ons wel eenigzins den indruk wat te veel te zijn besnoeid, maar werd toch vlug en net afgespeeld. Mevrouw van Korlaar-Sablairolles, die hierin de rol van een jeugdigen losbol, van eene oude trouwlustige dame en van eene jonge dame vervulde, was allerliefst, levendig en natuurlijk en Jozef de bediende (Morriën) onverbeterlijk grappig; ook Isodore Péliea» (de heer Wijnstok) was geheel meester van zijn rol. Het derde stuk, Boer en Student, eene vaudeville van J. P. Hagen, waaruit eene zeer goede moraal te trekken is en die ook zeker op vruchtbaren bodem viel, verwekte veel geestdrift; de lieer Morriën deed zich dan ook hier weder in de rollen van boer en student als verdienstelijk komiek kennen. Baptislinc (mevr. van Korlaar) en haar man Bouvreuil (de lieer Kleine) waren ook geheel hun rol meester. Zij. eene alleraardigste coquette, maar toch een onschuldig boerinnetje en hij een echte boer. Jufvrouw Belamie (mevr. Kaisser) was volkomen op haar plaats cn Camion de doctor (de heer Wijnstok), die de ezelin purgeermid delen ingeeft, om zijn patiënt, die daarvan de melk drinken moet, te doen purgeeren, miste in deze rol wel iets van de losheid, die wjj in de Invaliden bij hem als Isidore opmerkten. Wij kunnen ten slotte niet nalaten de commissie voor de volksvoorlezin gen hulde te brengen voor de wjjze, waarop zjj steeds en ook nu weder loonde hare taak op te vatten, en houden ons overtuigd dat zij langs den door haar gevolgden weg het doel van haar lofwaardig strevent. w. volks ontwikkeling, op krachtige wijze bevordert. Niet zelden gebeurt het, dat afzenders van telegrammen, gebruik makende van de vergunning om zich bij het schrijven daarvan van potlood te bedienen, tijdingen aanbieden, zoo flaauw geschreven, dat de overseining vooral bjj avond zeer moeijclijk, zoo niet onmogelijk wordt. Het schijnt dus niet overbodig, bij lien, die van den telegraaf gebruik maken, allermeest in hun eigen belang, op het in ieder opzigt duidelijk schrijven der tele grammen aan te dringen. (Stc.) Dc minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gc- bragt dat de commissie, belast met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen, voorgeschreven in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op hel benoemen van ambte naren bij de burgerlijke dienst in Ned. ïndië, hare eerste vergadering zal

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1