W. EM 0. 'L AAA HAREN, LEVEN EN WERKEN VAN onderhevig, zegt liet blad, dat zulk een resultaat onmogelijk zou geweest zijn, indien niet de oorlog eenen zoo gelukkigen loop had genomen. Maar toch is de omstandigheid, dat een jaar, waarin het land eenen zoo zvvaren oorlog te voeren had, eene zoo gunstige financiële uitkomst oplevert, een heugelijk bewijs, dat het financiewezen en de huishouding van staal in Pruissen op gezonde en hechte grondslagen gevestigd zijn. Betreffende de ongeregeldheden, die dezer dagen onder de Fransche krijgsgevangenen te Erfurt hebben plaats gehadverneemt men dal zij zijn uit gelokt door eene straf, die aan 7 dezer manschappen was opgelegd. Zij waren met verlof uit geweest en hadden van die gelegenheid gebruik ge maakt om kikvorschen te vangen, ten einde kikkerboutjes op tafel te heb ben. Zij hadden zich echter daardoor te lang opgehouden en waren eerst eenige uren na den verloftijd teruggekomen. Tot straf moesten zij een uur lang gebonden zitten, en hiertegen nu kwamen hunne makkers in verzet. De gearresteerden werden met geweld losgemaakt, maar door de solda ten met geweld weder vastgebonden. Daarop kwam het gcheele Fran sche kamp, ter sterkte van 8000 man, in beweging. Sommigen kwamen met stokken, anderen met messen voor den dag; eenigen begonnen reeds met stecnen te werpen. De soldaten, slechts 40 in getal, wilden terstond vuren, maar de bevelvoerende onderofficier verbood dat en liet het sein ge ven tot drie kanonschoten, waarop onmiddellijk in de stad de generaal- marsch geslagen en het garnizoen naar het Fransche kamp werd gezonden. Enkele manschappen zijn toen in arrest genomen en daarna was de rust spoedig hersteld. De Augsb. Allg. Zeil. vestigt de aandacht op de wenschelijkheid dat Duitschland in het bezit kome van het eiland Helgoland. Het brengt aan Engeland niets op en heeft voor Engeland geene militaire waarde dan in het geval van eenen oorlog tegen Duitschland; voor Duitschland daarentegen is Helgoland in eiken oorlog met eene zeemogendheid een gevaar, zoolang het niet in Duitschc handen is. Het geeft aan een blokkerend eskader ge legenheid om, wanneer zijn voorraad kolen uitgeput is, onder beschutting van dal eiland op een goeden ankergrond een nieuwen voorraad in te laden. Helgoland is de eenige plaats op de geheele knstwaar dit geschieden kan. PEK TELEGRAAF s'GRAVENIIAGE, 31 Maart. Z. M. de koning heeft Hoogstdeszelfsadjudant, den generaal-majoor jhr. van Panhuysnaar Stokholm gezondenom den koning van Zweden en Noorwegen wegens het geleden verlies te condoleren. MARSEILLE, 29 Maart. De bijeenkomst van gedelegeerden der nationale garde heeft geen plaats gehad. Ducein, kolonel bij de nationale garde, heeft zijne betrekking nedergelegd. Men zegtdat de heer Crémieux is ge vangen genomen en anderen te naauwernood aan dit gevaar zijn ontsnapt. De stad is rustig. De leden der republikeinsche comité's hebben als zoo danig hun ontslag genomen. Het heeft een goeden indruk gemaakt, dat de stad in staat van beleg is verklaard. De gemeenteraad doet een beroep op de nationale garde. De departementale commissie is van zes op drie leden gebragt. Een zwarte vlag heeft de roodc vervangen. LONDEN, 30 Maart. De heer Dilke heeft in het lagerhuis de opzegging van het tractaat van 1856 door Gortschakoff heftig aangevallen. Hij zcide, dat Granville een goede positie verliet, door. nadat hij eerst geprotesteerd had tegen Gortschakoff's nota, het voorstel om een conferentie te houden goed te keuren. Granville's gedrag was het land onwaardig. Gladstone bekommerde zich meer over de instandhouding van zijn ministerie dan dat hij waakte voor Engelands belangen. Engeland zou niet alleen hebben ge staan, als het het voorstel om een conferentie te houden had verworpen. Ten slotte stelde hij een afkeurend votum voor. De heer Rvlands deed een tegenvoorstel hij keurde de politiek der regering goed. De lieer Julian Gold- smid ondersteunde dit. Lord Enfield bestreed de motie van den heer Dilke en deze trok haar in. LONDEN, 31 Maart. De Times bevat eene depêche uil Parijs, volgens"! welke een wanhopige worsteling te verwachten is. Het dagblad le Pengeur dreigt de nationale vergadering met geweld te verdrijven. De opstandelingen gelooven niet dat de troepen weerstand zullen bieden. In de commune zal beraadslaagd worden over een voorstel, strekkende om aan de Duitschersde oorlogsschadeloosstelling te betalen door middel van den verkoop van Ver sailles aan eene Engelsch-Amerikaansehe maatschappij voor een milliard, van Saint-Cloud aan de Duitschers voor achthonderd millioen, om er een speel bank op te riglen, en van Fontainebleau voor vijfhonderd millioen. Daily News bcrigt dat de regering te Versailles den invoer van rundvee en paarden in Parijs belet. PARIJS. 30 Maart. Het comité' heeft bij verstek ter dood veroordeeld Wilfried Fonvielle. schuldig aan een aanslag tegen de commune. Het comité heeft Duval gemagtigd nasporingen te doen bij de lieden, die aan de com mune vijandig zijn, en hen te surveilleeren. PARIJS, 30 Maart. Gisteren zijn de kantoren van vijf grootc verzekering maatschappijen verzegeld geworden. Als aanleiding tot dezen maatregel wordt opgegeven het vermoeden dat de ex-keizerin gelden bij die maatschap pijen heeft gedeponeerd. PARIJS, 30 Maart. Het Journal Official bevat eene proclamatie van de commune, waarin het volgende voorkomt. «Burgers, gij hebt u instellingen gegeven, en elke poging gewantrouwd die gedaan was om u daarvan terug te houden. De in gevaar verkeerende nijverheid, de geschorste arbeid, de verlamde handel zullen een krachtigen prikkel krijgen. Om de zege te ver zekeren vragen wij vertrouwen." Hetzelfde blad bevat decreten; houdende o. a.: 1°. geen militaire magt, behalve de nationale garde, kan binnen Parijs gebragt worden; 2°. allé valiede personen zullen deel uitmaken van de nationale garde; 3'. aan de huurders is kwijtschelding verleend van de laatste drie termijnen welke zij schuldig zijn. De hceren lielescluze en Cornet, die leden van de commune wilden blijven l ebben ontslag genomen als leden der nationale vergadering. Met betrekking tot achterstaande annonce der 4 pCl. premiënleening, ge grond op obligation der Sluhlweissenburg-Raab-Grazer Spoorweg-Maatschappij met garantie van de Keizerl. Oostenrijksche en Koniitkl. Hongaarsche Rege ring. ontleenen wij aan hel prospectus de volgende bijzonderheden: Op den grondslag van twaalf millioen thaler achttien millioen gulden nominaal der genoemde priorileils-obligatiëii zal het Administratie-Kantoor voor Europesche spoorwegwaarden in Amsterdam, 4 pCt. premiën-obligatiën voor een gelijk bedrag uitgeven. De houders dezer premiën-aandeel-obligatiën hebben, in verhouding van een kapitaal van honderd thalers honderd en vijltig gulden Oostenr. Cour. in zilver, aandeel in de annuiteits-betalingen die op deze twaalf millioen thaler van de 5 pCt. prior.-leening van de Stuhlweissenburg-Raab-Grazer Spoorweg- Maatschappijgeguarandeerd door de Keizerl. Oostenr. en Koninkl. Ilongaai'- sche regering, geschieden. De annuiteiten zijn gezamenlijk uitsluitend en geheel bestemd om besteed te worden ten bate van de houders der premiën-aandeel-obligatiën tot uitbe taling van 4 pCt. jaarlijks, en tot amortisatie van kapitaaal en premiën bij wege van uitloting overeenkomstig het navolgend plan van premiën en aflossing. aflossing der in 12000 seriën, ieder van 10 stukken, verdeeldeaandeel- obligatiën heeft, ingevolge het plan. plaats binnen 81 ya jaar. De trekkingen geschieden openlijk in Amsterdam en wel die der seriën op 1 Januarij en 1 Julij van ieder jaar en die der premiën op den daaraanvolgenden 1 April en 1 October. De uitbetaling van het bedrag komende op de uitgelote aan- deel-obligaliën heeft plaats drie maanden na de trekking der premiën. De totale uitbetaling bedraagt voor 12,000,000 thaler nom. 21,084,300 thaler. De betaling der rente in halfjaarlijksche termijnen op 15 April en 15 Oc tober van ieder jaar tegen teruggave der vervallen rente-coupons zoowel als de uitbetaling van het bedrag aan kapitaal en premiën, ingevolge het plan tegen afgifte der aandeel-obligatiënheeft plaats ter keuze der houders tot vasten koers in Amsterdam, Berlijn. Hamburg, Frankfort ol Weenen uit de op 1 April en 1 October van ieder jaar inkomende renten en annui teiten der gedeponeerde priorileits-obligatiën, waarvan de incassering telken- reis door voormeld administratie-kantoor geschiedt. De bedoelde plaatsen van betaling in genoemde sleden in het buitenland worden later bekend gemaakt. De inschrijving op deze premiën-obligatiën heeft gelijktijdig plaats op Maandag den 3(,'n en Dingsdag den April tot 'snamiddags 4 ure, tot den koers van 85 pCt.te Amsterdam bij de hceren LEEMBRUGGEN, GUEPIN MUYSKEN en C. VAN R1NSUM Jr., alsmede te Berlijn, Frank fort a/M, ff eenen, Brussel en Hamburg. Ingeval de inschrijvingen het aangeboden bedrag overschrijden, zal de repartitie ten spoedigste en wel pondspondsgewijze plaats hebben. ADV E11TENT1EN. Ondertrouwd 'sIIage, 30 Maart 1871. Benige kennisgeving. M. J. WOUTERS. Wedr. van T. J. Fortünati, en E. C. VAN LOMMEL, van 's Hage. Ondertrouwd D. B. POST, Weduwnaar van M. Simons, en Leiden, 31 Maart 1871. J. FELIX, Weduwe van D. van den Hoorn Cz. Heden overleed le Hoorn mijne geliefde Moeder Mejiilvrouw VEEN, geb. LAARHOVEN, in den ouderdom van ruim 74 jaren. Leiden, 30 Maart 1871. Wed. P. H. BELT. Voor de vele blijken van deelneming ons betoondgedurende de ziekte en bij het overlijden van ons dierbaar eenig Kind, beluigen wij, ook namens de familie, onzen hartelijken dank. B. VAN BEEK. M. M. VAN BEEK, geb. Zitman. Uitgegeven door A. TER GUNiJVE, te Deventer: door Dr. J. VAN VLOTEN. 1" AFLEVERING. Compleet in 16 Afleveringen a It) Cent. «Als een schitterende tweelingster van ongeleenden en onverdoofbren glans, vonkelt aan den Nederlandschen dichtliemel in 't midden der vorige eeuw het Frieschc broederpaar WILLEM en ONNO ZWIER VAN HAREN." Zoowel aan de bijzondere omstandighedenwaaronder die werken werden uitgegeven, als om de gebrekkelijke en min behagelijke wijze, waarop de uitgave geschiedde, hebben ze tot hiertoe niet de populariteit en algemeene waardeering gevondendie ze in zoo ruime mate verdienen. Deze uitgave i heeft ten doel in dien eisch te voorzien. De eerste Aflevering, met een Bericht van inleekening enz., is bij alle Boekhandelaars voorhanden. De uitgever behoudt zich voor den prijs later te verhoogen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3