LE1DNCHE COURANT. ZATURDAG I APRIL. 1 n7 I N°. 78. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.5(1; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs der Advertentie» is van 1 4 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. STADS-BERIGTEIV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Geboord Stads-Geneeslumdigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat dc gelegenheid tot de vaccinatie en revacclnfttie voor dc onvennogenden, aan de Stads-Waag. kosteloos zal worden opengesteld, op Zaturdag 11 Maart, Vrijdag 7 Dingsdag 14 Maandag 20 Woensdag 22 Dingsdag 211 Donderdag 30 Woensdag 5 April Donderdag 13 Zaturdag 15 Vrijdag Maandag Zaturdag Dingsdag April, 21 24 29 n 2 Mei. en te één uur voor de vaccinatie, en te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Maart 1871. v. PUTTKAMMER. Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden Gezien art. 31 der wet van 4 Julij 1850 (Staatsblad n". 37); Doet te wetendat de lijsten der kiezers van leden voor dc Tweede Ka mer der Staten-Generaai, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergclegd. En wordt deze door plaatsing in dc Leidsche Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, Leiden 31 Maart 1871. v. d. BRANDELER. BINNEN LA NDSCIIE BKR IGTEN. LEIDEN, 31 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, door gewijzigde pokken 2, als hersteld opgegeven 7, overleden 2, zoodat nu in behandeling zjjn 129. De Staatscourant bevat het uitvoerig verslag aan den minister van binnenl zaken over hel voorgevallene bij de jjsbezetting der Nederlandsche hoofdrivieren in den winter van 1870 op 1871. Donderdag, II Mei a. s.zal eenc commissie uit het prov. gcregtshof in Zuidhollandin het gebouw van liet hof. vergaderen tot het afnemen van het examen voor het notaris-ambt. De ambachtschool te Amsterdam is voor de door hare leerlingen inge zonden werkstukken op de Londensche werkmanstentoonstelling met de eerste gouden medaille bekroond. Twee leerlingen der school van het ge nootschap Mathesis Scientiarum Genitrix alhier zijn met eene zilveren medaille bekroond. Uit Alphen meldt men dat dc commissie ter voorbereiding van de oprig- ting eener Alphensche Buurt-spoorweg-maatschappij heeft besloten, afgevaar digden naar den minister van binncnl. zaken te zendenten einde te onder zoeken in hóe ver er grond bestaat om te kunnen verwachtendat de door de hh. KnijfT en lvaptein te Woerden geprojecteerde spoorwegverbin ding van Leiden en Woerden, via Alphen, kans heeft om verwezenlijkt te worden. Daar de voormelde commissie aan het ontwerp Knijff-Kaplein dc voorkeur geeft boven een Buurt spoorweg, is het verkrijgen van zekerheid, of dat ontwerp zal worden uitgevoerd, voor hare aanvankelijke plannen van het grootste belang. Te Bodegraven wordt een der grootste kaaspakhuizen in de kom van het dorp voor een gedeelte lot eene Amerikaansche kaasfabriek ingerigt. Is deze eenmaal gereeddan zal voorloopig voor die nieuwe wijze van kaas bereiding dagelijks de melk van omstreeks 200 koeijen worden aangewend. Gisteren morgen ontstond er op den Zwammerdamschen Togt in het wol pakhuis van den heer J. Boey een hevige branddie zich weldra aan het woonhuis mededeelde. Door tijdig aangebragte hulp mogt men cr in slagen de belendende gebouwen te bewaren, zoodal alleen de genoemde gebouwen met hun inboedel een prooi der vlammen werden. Dc Delftsche C. meldt: Dat de politie des nachts op de straat som tijds nog tot andere einden dan het bewaren der rustvoorkomen van dief stal of gerucht maken bij brand, kan dienen, werd heden nacht bewezen, loen twee nacht-agenten, omstreeks 3y2 ure, op den Verwersdijk getuigen en assistenten waren bij accouchement eener 27-jarige dienstbode, die zich uit hare dienst op het Oude Dellt, naar iemand in de Doelslraat wilde begeven, doch haar vertrek wat al te lang scheen uitgesteld te hebben. Door de zorg der beide agenten werden moeder en jonggeborene, eene welgescha pen dochter, vervolgens naar de opgegeven woning vervoerd. Naar men verneemt zijn kraamvrouw en kind redelijk welvarende. Te Rotterdam zijn door de policic aangehouden drie Eranschc militai ren, die uit Duitschland waren gevlugt, maar door de Pruissische autoriteit strafregterlijk ter zake van diefstal met verzwarende omstandigheden wor den vervolgd en moeten worden uitgeleverd. Naar men uit Schiedam meldt is een bediende van het kassierskantoor van dc hh. Visser vau Leeuwen doorgegaan met de aanzienlijke som van 25000. Men hoopt dat het der justitie zal gelukken, dezen persoon spoe dig in handen te krijgen. Men meldt uit Leeuwarden: In de laatste dagen is het getal gevallen van natuurlijke kinderpokken weder met ccnige vermeerderd; zoover be kend, zijn thans in deze provincie 34 gevallen aangegeven. Opmerkelijk is het, dat onder dat cijfer een 20-tal is begrepen, die in andere provinciën besmet zijn geworden. Naar men zegt is eerlang de uitgave te wachten van een nieuw week blad dat hoofdzakelijk gewijd zal zijn aan dc belangen van het enderwjjs. liet zal verschijnen bij Brandenburg te Workum. Het kamp te Teteringen, nabij Breda, zal den 15de0 Junij aanst. door de kadclten der kon. militaire akademie van de beide hoogste studiejaren worden betrokken. Zij zullen aldaar eene maand gekampeerd blijven. Te Middelburg werd dezer dagen uit de Vest het lijkje van een ver moedelijk voor drie weken geboren kind opgehaald. De zaak wordt door de justitie onderzocht; eene ongehuwde 21-jarige dienstbode wordt verdacht de moeder van het kind te zijn. De minisler van binncnlandsche zaken heeft geantwoord op het voorloopig verslag nopens hoofdstuk V. Te regt houdt men den minister voor een vriend van ijverige en krachtige dienst met een beperkt personeel. Gaarne zal de minister dc regeling van het verleenen van concessie» weder ter hand nemen. Over verlenging van den termijn voor enkele gemeenten tot heffing van aceijnsen, is hij met dc gedeputeerde staten in briefwisseling. Medische policie. Gaarne zal de minister nagaan, wat de wetgeving voor den gezondheidstoestand meer dan tot dusver zou kunnen doenmet eerbie diging van dc vrijheid der ingezetenen in hun luiisselijk leven en eigen zorg voor het ligchaam. Algemeene verpligling tot inenting ware een gevaarlijke greep, zonder doel te treffen. Tijdelijke staking van het afmaken van long- ziek vee in streken, waar de ziekte algemeen heerschte, was onvermijdelijk. Omtrent gebrek aan waakzaamheid aan de grenskantoren zijn geen ge gronde klagten ingekomen. Waterstaat. Uit de in de Staatscourant openbaar gemaakte rapporten is reeds te zien, en liet zal uit een algemeen verslag nopens den ijsgang van den afgeloopen winter nog nader blijken, dat de Nieuwe Merwede, geholpen door kunstmiddelen bij de jongste ijsbe zetting. uitstekend nuttig heeft gewerkt.^ De ambtenaren van den waterstaat die beginnen te twijfelen, of het kanaal door den Hoek van Holland wel door uitschuring de vereischte diepte verkrijgen zal, zijn onbekend. Het blijkt, dat de diepte en de algemeene toestand sinds de laatste maanden, dat is sinds de meer krachtige beteugeling van het scheur, merkbaar zjjn verbeterd. Overigens wordt met de beteugeling van het scheur, teregt als de sleutel van het werk beschouwd, zooveel dit maar eenigzins mogelijk is, voortgegaan. IJooger onderwijs. De minister blijft van meening, dat dc gymnasia, met inlijving der zoogenaamde propaedeutischc studiën, niet dan in verband met het universitair onderwijs te regelen zijn. Middelbaar onderwijs. In eene afdeeling hield men zich bezig met den leeftjjd, waarop jongelieden "tot de hoogere burgerscholen worden toegelaten," en achten sommigen het bezoek met 12 of 13 jaar te vroeg. Er is geen leeftijd voor geschreven, en moet ook niet voorgeschreven worden, tenzij in een stelsel van alwijzen, schoolschen dwang, dien de wel niet w il. Over liet landbouw onderwijs had de minister bij de behandeling der wet op het middelbaar onderwijs gelegenheid zijne denkbeelden te doen kennen. Dezer dagen werd het be- rigt ontvangen, dat het landbouw-onderwijs aan de school te Groningen met het einde van Maart zal ophouden. Dientengevolge wordt, met dat tijdstip, de betaling van het rijkssubsidie gestaakt. Al dacht de regerins niet uit eigen beweging aan het vestigen eener rijkslandbouwschool, dan zou art. 19 der genoemde w et haar haren pligt herinneren. Bij de behande ling van het wels-outw erp tot regeling van het middelbaar onderwijs bleek,*]

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1