101! It i i\ T. 1871 N°. 77. VRIJDAG 31 MAART. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. mimmE De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 1 3.50 y met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 30 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van lieden zijn benoemd tot lijde- lijken 3acD hulponderwijzer 4Jt kl. aan de openbare lagere school li". 2 voor minvermogenden II. Iticpma, van Naaldwijk, en tot tijdclijkcn hulponder wijzer 4Je kl. aan de openbare lagere school n". 2 voor onvermogenden L. Marks, alhier. Ter vervulling van twee vacante lessen bij het vormend onderwijs werden benoemd de hoofdonderwijzers A. van der Harst en N. Brouwer. Tot vrouwc-kraammocder werd benoemd mej. E. M. Vermeulen van der Min. De heer dr. G. W. A. Plaat werd, ingevolge zijn verzoek, als stads-geneesheer gecontinueerd, en aan den heer m*. G. A. van Hamel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de staatswetenschap pen aan de hoogere burgerschool. Aan de orde was voorts eenc voordragt tot het in dit jaar niet doen plaats hebben der kermis. Burg. en weth. meenden dit voorstel 'të-moeten doen, omdat het niet te voorzien was dat de thans heerschendc epidemie in de eerste maanden geheel zou zijn verdwenenen het dus pligt was alles te vermijden wat aanleiding zou kunnen geven tot hare uitbreidingdat voor stel werd reeds vroeg gedaan om belanghebbenden voor teleurstellingen te vrijwaren. Deze voordragt werd zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werden ook goedgekeurd cene voordragt tot het verleeuen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1870, en eene suppleloire begrooting. dienst 1870. Ten slotte kwam in behandeling een adres van de kerkeraden der Christ, geref. gemeenten alhier, tot het doen vervallen of wijzigen van art. 3 der Verordening van 4 Maart 1871, tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten door schoolbezoek. Bij een gemotiveerd rapport stelden burg. en weth. voor aan die kerkeraden te kennen te geven dal de raad, ofschoon de vrijheid van onderwijs huldigende, in dit verzoek niet kan treden en het moet wijzen van de hand. Burg. en weth. waren van oordeel dat op den plaatselijken wetgever rust de pligt alle maatregelen te nemendie strekken kunnen tot bestrijding der epidemie, en daarbij moest wel het eerst het oog vallen op de scholen, waar de kinderen in zoo grooten getale aanwezig zijn. De beer Cock meende een enkel woord in het midden te moeten bren gen ter motivering zijner stem tegen de conclusie. Zijne overtuiging in deze was niet veranderd sedert de behandeling der verordening in de voor laatste zitting. Hij had toen de gronden ontwikkeld die hem tegen art. 3 en ook tegen de geheele verordening hadden doen stemmen. Hij bleef de bepaling beschouwen als hard en onbillijk, als ondoelmatig en onstaatkundig. De heer Tieleman zou mede niet herhalen wat hij vroeger tegen art. 3 had ingebragt, maar ook hij was overtuigd dat de bepaling meer kwaad dan goed zou doen: zij zou geen verbetering, maar wel verbittering aanbrengen. Tot overtuiging zou niemand er door gebragt worden; cene dergelijke ver ordening mogt onmenschkundig geacht worden. Ook de heer Dcrcksen verklaarde te persisteren in zijn vroeger geuit gevoelen en bejammerde het dat men ter verkrijging van een zoo twijfelachtig voordeel een zedelijken dwang oplegde. De heer Goudsmit bestreed het gevoelen der vorige spre kers. Het gevoelen der tegenstanders van den maatregel kwam, volgens hem, daarop neder, dat men de zaak maar moest latenloopen, en dat men eerst eenige duizenden menschen moest laten sterven om, wat betreft het nut der vaccine, eene overtuiging te verkrijgen voldoende op ervaring ge grond. llij vroeg of dit dan doelmatig was. De heer Le Poole meende dat uit het antwoord, aan de kerkeraden te geven, wel kon wegvallen de zin snede waarbij gezegd werd dat het gemeentebestuur de vrijheid van onder wijs huldigde; dat zou hier ter plaatse welligt eene ironie schijnen. De voorzitter verklaarde die zinsnede le willen handhavenaangezien dit de waarheid was, waarvan niemand der leden, tegenstanders van het openbaar onderwijs, het tegenbewijs kon leveren. De heer Tieleman, hoewel niet instemmende met den heer Le Poole, meende toch te moeten opmerken dat het hier alligt den schijn kon hebben dat, daar de maatregel alleen op de scho len werd toegepast, men het tegenwerken der bijzondere scholen beoogde. De heer van Heukelom zouevenals den vorigen keer, tegen art. 3 stemmen, omdat de daarin vervatte bepaling ondoelmatig was. liet voorschrift was onmogelijk uit te voeren en dan vexatoir voor de burgerij. De voorzitter gaf daarop te kennen dat wel degelijk krachtig de hand aan de verordening werd gehoudenen dat zij op alle scholen werd toegepast. Wat het be zwaar betrof dat van kinderen, die verschillende scholen bezochten, niet overal bet orgineele bewijs van inenting kon aanwezig zijn, merkte hij op dat daarin op eene andere wijze werd voorzien; men had briefjes laten drukken, en een dusdanig briefje, geteekend door den hoofdonderwijzer der school waar het bewijs berustte, was voldoende om hetzelfde kind toegang te verleenen voor eene andere school. De heer Cock voerde nog tegen het door den heer Goudsmit beweerde aan, dat hel door dien heer gezegde zijn gevoelen niet was. Wel geloofde bij dat er bij vrijheid veel meer ingeënt, in geval van geene vrijheid veel minder ingeënt zou worden. In stemming gebragt werd de conclusie van het rapport van burg. en weth., lot afwjjzing van het verzoek, aangenomen met 15 tegen 6 stemmen. Ingekomen is een voorstel van commissarissen der gasfabriek tot verbete ring van het pijpennet in een gedeelte der stadeene missive van de gemeente- commissie der Ned. lierv. gemeente, in zake den toren der Marc-kcrk, en cene missive van den heer dr. K. A. liombachhoudende verzoek om ontslag als lid der commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. Voorts deelde de voorzitter mede dat was ontvangen ecu geschenk van den heer Modder man te Amsterdamvoor het museum der stadbestaande in eene pracht editie van de Beschrijving der stad door van Mieris. Dit geschenk werd onder dankbetuiging aangenomen. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 2 personen, door gewijzigde pokken 5, als hersteld opgegeven 9, overleden 3, zoodat nu in behandeling zijn 133. Uit Stokholiu is heden middag het smartelijk berigt ontvangen van het overlijden van de koningin van Zweden en Noorwegen, oudste dochter van Z. K. II. prins Frederik. H. M. is heden morgen kwart over elf ure bezweken. Volgens de Tijd is het petitionnement der katholieken aan Z. M. den koning ten behoeve van Z. H. den Paus voltooid en zijn de uit de 66 deke naten opgezonden adressen gezamenlijk door 391.889 katholieken onder- teckend. Uit Beverwijk wordt gemeld dat Maandag 11., toen men bezig was met het doen zinken van betonblokken in de Noordzeetot vorming der steenen havendammende ijzeren ketting is gebroken, waaraan een dergelijk blok van circa 7000 kilo's hing. De steen trof even de zijde van een daaronder staanden duiker. Hoewel men aanvankelijk meende dat de ongelukkige levenloos nederviel, beslaat er, naar men verneemt, nog kans op zijn behoud. Uit Arnhem meldt men dat Z. M. afwijzend heeft beschikt op een door den kapitein der artillerie C. ingediend verzoekschrift, ter bekoming van gratie van de cellulaire gevangenisstraf van zes maanden, hem door het prov. gcregtshof van Gelderland voor ecnigen tijd opgelegd, wegens ernstige verwonding van den baron v. S. De gevangenisstraf van zijne beide secon danten is door den koning in eene geldboete van ƒ100 veranderd, terwijl aan de secondanten van den vrijgesproken baron v. S. geheele remissie van straf is verleend. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten dit jaar de kermis aldaar niet le doen plaats hebben. Omtrent de sluiting der theologische school te Kampen meldt de Heraut: Daar dc school een zuiver kerkelijk instelling is en hare leeraren geene door den staat gegradueerden of tot het onderwijs aan dc school bevoegd verklaarde personen zijn, is de vraag bij ons gerezen of de ge meenteraad, door deze verordening ook op onze school toepasselijk te maken, niet heeft ingegrepen in het regt van vrijheid van godsdienst, bij de grond wet gewaarborgd. Een der docenten is daarom naar den minister van jus titie gegaan, om dit te onderzoeken. Voor dit oogenblik staan dc lessen stil, daar de paaschvacantie eenige dagen is vervroegd, in de hoop, dat langs den een of anderen weg tegen het einde der vacanlie de bezwaren weggenomen zullen zijn. Intusschen is door den president van de laatste vergadering van curatoren cene buitengewone vergadering van curatoren bijeengeroepen tegen den 293l,n dezer. In den nacht van den 25"''op den 265ten dezer, werd door de ambte naren van Ubbergcn op de Mookerheide een belangrijke partij spiritus aan gehaald vertegenwoordigende een accijns van ruim ƒ450. Naar men ver moedt is het geheele transport iu handen der ambtenaren gevallen. 's GRAVEN11AGE, 30 Maart. Tot burgemeestsr der gemeente Arnemuiden is benoemd de lieer J. J. Crucq, en tot burgemeester der gemeente Nieuw- en St. Joosland dc heer U. J. J. A. van Teylingen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1