BUITENLANDSC IIE BEIUGTEN. PEK TELEGRAAF. op eenc menigte kolossale kcisteencn, die in de rondte om het kerkhof bijna rakclinas naast elkander in opstaande positie geplaatst zijn. Daaronder zijn er stellig van meer dan een kubieken meter inbondde meesten zijn plat van vorenenkelen tamelijk wel vierkant. Een der ovaalvormigen beeft een omtrek van 5,04 meter en eene hoogte van 0.88. De geheele massa is j reeds verkocht voor 240 aan zekeren beer Naula te lpekolsga. Verder heeft men builen dien ring gevonden een 12-tal aarden potten, van welke er tot nog toe slechts één ongebroken te voorschijn is gebragl. Deze heeft een ronden vorm. naar beneden spits toeloopend, zooals men dien aantreft zeer onde doofpotten. De pot slaat niet met den bodem op den grond, I maar op vijf schelpvormige pootjes, die klaarblijkelijk mei den duim er aan zijn geknepen. De pot is leigraamv van kleur, geeft een zuiveren klanken is duidelijk op een wiel gevormd, doch niet bijgewerkt. De gemiddelde dikte bedraagt 0,0035. De gebruikte klei is niet zuiver geweest, maar be vat witte kiezel; het baksel is poreus, en schilferig als leisteen. Allen be vatten beentjes van pas geboren of zeer jonge kinderen. Op de plaats, waar zij gevonden werden, heeft een mannen-klooster gestaan en niet ver van daar een voor vrouwen, welke beiden met een gang, die voor een 30-tal jaren nog aanwezig was, gemeenschap hadden. 's GRAVEN11AGE. 28 Maart. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de red ding van een persoon, die op 10 Febr. jl. op de Waal tegenover llerwijnen op grooten afstand van den wal door het ijs zakte, door A. van der Stelt en K. van Drakei, te llerwijnen, aan ieder hunner toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een lotlelijk ge tuigschrift. -- Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer mr. P. Mijer, gouverneur- generaal van Ned.-Indië, tot het aannemen der ondcrscheidingstcekenen van ridder grootkruis der orde van de lvroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Dij de directie van de groothoeken der Nationale Schuld zijn benoemd tot commies de heer F. A. van West. thans adjunct-commies; tot adsislenl- boekhouder met rang van adjunct-commies, de heer J. W. Nieuwcuhuyzen, thans 1' klerk. s Tot ontvanger der directe belastingen te Venlo is benoemd de heer J. D. de Dloeme. thans in die betrekking te Tholen. - De ontvanger der in- en uitgaande regten te Dellingwolde R. II. Pel is uit 's rijks dienst ontslagenvoorts is bedoeld ontvangkantoor opgeheven en aldaar ingesteld een grens-kantoor, dat door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. Aan den O. 1. ambtenaar L. Dakker. laatstelijk machinist bij het marine-etablissement op het eiland Onrust, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. De kapitein II. Zegers Veeckens is van het reg. veld- bij het rcg. rij dende artillerie overgeplaatst, en de kapiteins H. H. J. baron van llaersolte van den Doom, J. La Grappe Dominicus en K. M. Verschoor zijn van de vesting-artillerie overgeplaatst bij het reg. veld-artillerie. De majoor W. F. D. baron van der Capellen van het 2C reg. huzaren, belast met het opzigl over de rij- en hoelsmidschool te Venlo, is bij het lcreg. huzaren te 'sGra- venhage geplaatst. Naar men verneemt is de toestand van II. M. de koningin van Zweden en Noorwegen eenigzins geruststellend. II. M. heeft den afgeloopen nacht rustig doorgebragt. In eene gisteren avond gehouden zitting heeft de eerste kamer hare werkzaamheden hervat. De heer jhr. H. A. 1». Coenen, nieuw benoemd lid der der kamer, nam, na door den voorzitter te zijn verwelkomd, zitting. Ingekomen zijn een groot aantal kon. boodschappen en besluiten, ministe- rieele missives enz., alsmede van de tweede kamer, al de door die vergade ring laatsteljjk aangenomen wets-ontwerpen. De kamer is vervolgens over gegaan tot de zamenstelling der afdeelingen. De afdeelingen van de eerste kamer hebben heden reeds een aanvang gemaakt met hel onderzoek van de verschillende wets-ontwerpen, gisteren avond bij die vergadering ingekomen. Voor de arrond.-reglbank alhier werden heden de pleidootjen gevoerd in eene zaak tusschen de bh. P. J. Hallo c. s.eischers. en den heer C. .1. Schiet'baan. gedaagde, waarbij het betreft eene vordering der eischers tot rekening en verantwoording van des gedaagdes beheer als rentmeester of administrateur van het holje van Nieuwkoop alhier, met al wat daartoe behoort en bij gebreke daarvan eene som van ƒ400.000. Voor de eischers voerde het woord mr. van Stipriaau Lniscius, terwijl voor den gedaagde optrad de heer mr. Kappeyne van de Coppcllo. Als een bewijs hoe de heerschendc epidemie aan het afnemen is kan worden gemeld dat al de poklijders, die in het onlangs aangewezen hulp gasthuis zijn verzorgd geworden, lieden, als geheel hersteld, dit gebouw hebben verlaten. Men ziel dit spoedig ook in hel hoofdgebouw te gemoet. BEL. Cf IE. De heer Rouher heeft in de dagbladen een brief doen plaatsen, waarin hij ten krachtigste protesteert tegen de bewering, dat de keizersgezinden de hand hebben in het oproer te Parijs De vlag. zegt hij, die het oproer te Parijs gchcscheit heeftis bekendhet is die van het socialisme en de verschrikking, het is de verfocijelijke roode vlag. Wie tegenover die lieden inschikkelijkheid toont, brengt hel land ten val. Zij moeten met geweld tol rust en orde gedwongen worden. De heer Fétis, directeur van het conservatoire te Drussel, is in 87-ja- rigen ouderdom overleden. F K 1X JiK U K. Nog altijd blijft de hooldstad het tooneel van de grootste verwarring. Deslaat er op den eenen dag hoop dat er eene schikking zal plaats grijpen, die hoop is den volgenden dag geheel verdwenen; trouwens zij die zich als leiders van den opstand hebben opgeworpen hebben er slechts belang bij den ongelukkigen staat van zaken te doen voortduren en het water zoo mogelijk nog troebeler te maken. Het bewind te Versailles blijft lijdelijk en het is alsof het reeds wanhoopt aan het herstel van zijn gezag. De overmoed der opstandelidgen wordt hierdoor niet weinig aangemoedigd. Eenc omstandigheid, welke te Parijs vele nationale gardes naar de zijde van de voorstanders der orde heeft doen overgaan, was de bekendma king dat aan die zijde, even zeer als aan de zijde van het oproerige be wind, de dagelijksche soldij van 1 -fr. 50 zou worden uitbetaald. In eenc der laatst gehouden zittingen van de nationale vergadering te Versailles heeft deze zich vercenigd met een wots-voorstel van een lid, strekkende om de veiligheid en vrijheid der nationale volksvertegenwoordiging i en de instandhouding van 's lands eenheid te verzekeren door de vorming van gewapende corpsen vrijwilligers in de departementen, met het doel de hoofdstad te hulp te komenen met het leger en onder de bevelen van den minister van oorlog dienst te doen. Deze voordragt werd door Parijsche afgevaardigden bestreden als ten doel hebbende regelmatige aanstalten tot burgerkrijg in Frankrijk te maken; maar zij werd door de regering goed gekeurd en door de vergadering met 433 tegen 79 stemmen aangenomen. Door een lid werd voorgesteld vijftien leden der vergadering naar Parijs af te vaardigen om er in haren naam de pogingen tot bedaring of stuiting des opstands te ondersteunen. Dit zou. naar de meening des voorstellers, de partij der orde binnen de hoofdstad in haren strijd tegen eene oproerige minderheid bemoedigen. De aanneming van dat voorstel werd door de com missie van rapporteurs dringend ontraden. «De commissie was eenstemmig van oordeel dat het zenden van eeuige leden der vergadering naar eene stad, die in de magt van oproerlingen is, eene gevaarlijke zijde had; immers het zou de| opstandelingen^ in de gelegenheid stellen onze afgevaardig den te grijpen en als gijzelaars vast te houdenen ware eenmaal een der leden of eenige van hen in de magt der oproerlingen, dan zou de eer der vergadering zelve er mede gemoeid zijn; dan zou hare eer vorderen dat die leden uit de gevangenis bevrijd wierden. Zoo zou men feitelijk terugkomen van het besluit om buiten Parijs zitting te houden." Het voorstel werd dan ook zonder hoofdelpke stemming verworpen. Plll IÜS K X. DERLIJN. 27 Maart. Men leest in de lilagdeb. ZeitDe verheffing van den heer von Ris- marek in den prinsenstand mag w orden beschouwd als de voorbode van een ontwerp van wet, dat bij den rijksdag zal ingediend worden, strekkende om aan dien staatsman zoodanige dotatie te schenken, dat hij op voegzame wijze de eer van zijn huis kan ophouden. Toen von Dismarck in 1866 de bekende dotatie ontving, werd hij van een arm edelman een zeer gegoede Pommersche grondeigenaar, die zich echter met een groot aantal zijner medegrondeigenaren in die provincie, wat zijn bezittingen betreft, niet kon meten. Nu hij naar zijn verdiensten in rang is verhoogd, rust de pligt op het vaderlanddal hij heeft vereenigd en groot gemaakthem in staat te stellen overeenkomstig den hem verleenden rang te leven. Men mag derhalve verwachten, dat spoedig een wetsvoorstel daartoe strekkende ter behandeling bij den rijksdag zal worden aangeboden. -- De Strassb. Zeit. het officiële orgaan van de Duitsche regering in den Elzas, deelt thans mede dat de kleine, maar sterke bergvesting Ritseh zich nog niet jheeft [overgegeven, niettegenstaande ,in de overeenkomst, tusschen Favre en von Moltke geslotende overgaat duidelijk is bepaald. De regering heeft den bevelhebber van Ditsch het roekelooze van zijn handelwijze ernstig onder het oog doen brengen; men hoopt dat de kommandant de zaak niet lot hel uiterste zal drijven, maar gehoor zal geven aan de stem dér r'ede. Mogt hij onverhoopt in zijn opzet volharden, dan zullen onverwijld de noodige maatregelen worden genomen om de vesting tot de overgaaf te j dwingen. 1 Te Munchen worden groote toebereidselen gemaakt tot de ontvangst der terugkeerendc troepen. De troepen zullen onder eenc groote eerepoort door de stedelijke autoriteiten worden begroet en het Academieplein zal op groote schaal versierd zijn. Aan generaal von der Tann zal een prachtige zilveren lauwerkrans worden aangeboden. De bataillonsvaandels zullen alle met kransen worden omhangen. Een aantal veréenigingen van allerlei aard Zullen met hare banieren zich bij den stoet aansluiten. Al de soldaten wor den voor drie dagen door de burgers kosteloos in kwartier genomen. Volgens een berigt uit St. Petersburg. door Le Nord medegedeeld, zal Sebastopol uit zijne puinhoopen herrijzen en weder worden wat het vroe ger is geweest, namelijk de voornaamste krijgshaven van zuidelijk Rusland. Reeds is er in den ministerraad gehandeld over de vraag, welke rigting er uit het militaire oogpunt zou dienen te worden gegeven aan den spoorweg, die Sebastopol in verbinding met bet groote spoorwegnet des rijks zal I brengen. 'sGRAVENllAGE. 28 Maart. Z. M. heeft benoemd tot kolonel, den luit.- kolonel van Exter, kommandant van het 2llc reg. vest.-artillerie. De heer 1. van den Dergh is op zijn verzoek, met ingang van 1 Julij, eervol ontslagen als kommandant van het huis van militaire detentie bij Leiden. DERLIJN, 27 Maart. Naar men van goede zijde verneemt, zal een wets ontwerp de positie van hel geannexeerde Fransche grondgebied afbakenen, en bepalen dat de Elzas en oud-Lotharingen tot het rijkstand behoort, onder beheer van den keizer. Tc beginnen met 1 Januarij 1873 zal voor beiden de Duitsche rijks-constitutie in werking treden. Tot dat tijdstip zal het beheer over beide provinciën gevoerd worden door den keizer met den bonds raad. Van de aanhechting van een gedeelte van den Elzas bij Rcijeren zal in het wets-onlwerp geen sprake zijn. RRUSSEL, 27 Maart. De heeren Goulard en Deelercq zijn alhier aange komen. De gevolmagligden tol de conferentie ter zake van het definitief vredcs-tractaat zijn thans allen hier. De zitting zal nog deze week in het lokaal der Fransche legatie worden geopend. Het Journ. de Hrusc. meldt: «Wij vernemen, dat de eerste zitting der conferentie ter zake van het vredes-lraclaat zal plaats hebben morgen namiddag ten 2 ure." DRUSSEL. 27 Maart. De Nord zegt, dat blijkens berigt uit 'sGravcn- hage het initiatief van het Nedei'landsch kabinet, om bij het vredes-tractaat te Drussel hel'beginsel van •eerbiediging van particulier eigendom op zee in oorlogstijd te doen bekrachtigen, met gewenscht gevolg schijnt bekroond te zullen worden, en dat Oostenrijk tot hetzelfde doel de noodige stappen bij Dismarck heeft gedaan. PARIJS. 27 Maart, 's nam. 1 ure. Het is volkomen rustig. Volgens de tot nu bekende resultaten der verkiezingen schijnen de candidaten voor het cenlraal-comité de meerderheid der stemmen te zullen verkrijgen, uitgezon derd iu het eerste, tweede en zevende arrondissement. Groot is het aantal kiezers, die zich van stemming hebben onthouden. LONDEN, 27 Maart. In het lagerhuis heeft de minister Enfield op eene vraag van den heer Magnac geantwoord, dat er onderhandeld wordt met Nederland, over den afstand der Nedcrlandsche bezittingen in Guinea aan Engeland, RIJSSEL, 27 Maart. De berigten omtrent ernstige onlusten in Algerie worden bevestigd. PARIJS, 27 Maart. Het Journal offi.ciel. dat van het comité, bevat een artikel, waarin gezegd wordt dat de commune aan de nationale moet opleg gen de afkondiging van eene kieswet, waardoor de stemming der steden niet

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2