BIJVOEGSEL, behoorencfe lot de Leidsche Courant van Maandag H7 Maart dH73N°. 73. STA DS-BER1GTECV. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSC 11E BEBIGTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, i Gezien het adres van Dominicüs Henricus Ivreps, koopman en winkelier, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt om het pakhuis in de Kraauwelsleegwijk 1(1 n". 607a, lot bewaarplaats van petroleum te mo gen inriglen en bezigen; i Gelet op art. 280 der Algemeene Policieverordening van 24 October 1867 (Gem.-blad n°. 12) Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de commodo 1 et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 30"te" Maart aanstaande, 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. de booswicht het arme kind aangegrepen en de kleeren van het ligchaam gesneden, en zou hij haar waarschijnlijk hebben vermoord, om de sporen zijner misdaad uit te wisschen, zoo niet in de verte de landbouwer D. was aangekomen, voor wien hij op de vlugt gegaan is. Deze heeft het kind bijna naakt en in deerniswaardigen toestand gevonden. Aan den ijver van den policie-agent J. B. de Rooi is het mogen gelukken den vermoedelijken dader op te sporen. Men schrijft uit Vleddet' (Groningen): Gedurig neemt men hier tegen woordig des avonds in den omtrek en meer in de verte hevige branden waar die echter niet als onheilen zijn te beschouwen, daar zij ontstaan door het opzettelijk aansteken van grootere of kleinere stukken heidevelddie verre genoeg van de dorpen en gehuchten verwijderd zijnom niet gevaarlijk te worden. Dit in den brandsteken geschiedt door de Drentsche schaapher ders, om de oude grove heide, die door de heideschapen niet meer gegeten kan worden, op te ruimen. Er ontstaan dan nieuwe plantjes, die op de asch van de oude welig tieren, en tot een nieuw gezond en welsmakend voeder verstrekken. r .1. In de te Middelburg jongstleden gehouden vergadering van den gemeenteraad is 0. a. ingekomen een adres van de heeren'Wolterbeek, van Baggen Comp.te Amsterdam, concessionarissen der gasfabriek alhier, om geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van eene hun door burg. en weth. opgelegde boete van ƒ1530, welke niet onbelangrijke boete haar oorsprong vindt in één uur te vroeg uitdraaijen der stadslantaarn hetgeen volgens adressanten alleen is toe te schrijven aan eene misvatting van een der lan taarnopstekers. 's GRAVENHAGE, 25 Maart. LEIDEN, 25 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, door gewijzigde pokken 2, als hersteld opgegeven 6, overleden 5, zoodat 1111 in behandeling zijn 149. Bij beschikking van 23 Maart jl. is aan G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, voor het tijdvak van Vrijdag 31 Maart tol en met Vrijdag 9 Junij 1871, vergunning verleend voor eene stoombootdienst, bestemd voor veevervoer, van het stoomgemaal de Lynden naar Leidenen tusschengelegen plaatsen. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: In de laatste veertien dagen was de visscherij zeer ongelijk en over het algemeen schraal. De besomming in 2 a 3 weken beliep 230 tot ƒ60. Voor het buitenland werden echter hooge prijzen besteed: voor groote tarbot gewoonlijk 8 a 6 per stuk; voor tongen 20 a 4't ets. per stuk; voor bunschol 30 a 50 ets. per stuk; voor droogschol werd 6.25 a 5 betaald. Gisteren (Vrijdag) middag geraakte een kind, 2 jaren oud, in een grom- water-kuil; daar het ongeval door niemand was opgemerkt, is het kind er Iatfer levenloos uilgehaald. Op grond eener aanschrijving van den min. van binnenl. zaken zijn de gemeente-besturen verzocht den commissaris des konings iu de provinciën ten behoeve van het Britsche gezantschap, vóór of uiterlijk op den 15',en April a. s.. te doen toekomen een opgave van het getal Britsche onderdanen, die iich in hunne gemeenten mogten bevinden. -i. Volgens den Olijitak zal vermoedelijk den heer Loudon, oud-minister van koloniën, thans commissaris des konings in de provincie Zuidholland de taak worden opgedragen van gouverneur-géneraal van Ned.-lndië. Dat week blad merkt op, dat de Ihans vastgestelde Indische begrooting eene leemte bevat. Er komt daarop geen post voor tot bestrijding van de kosten der terugreis van den heer Mijer, eene inkomst, welke aan alle vroegere gouv.- gen. werd toegekend. De heer Mijer zou nu een credietwel naar Nederland hebben verzonden, waarbij de begrooting voor dit doel verhoogt. Volgens de A. C. heeft een der officieren, lid van de militaire com missie, naar Parijs afgevaardigd om de verdedigings- en aanvalswerken aldaar te beStudeeren. aan zijne betrekkingen geschreven, dal zij. verbetert de bestaande toestand niet, voornemens waren huiswaarts te keeren. Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zijn, 11a afge legd examen, tot surnumerair benoemd: G. H. van Bolhuis, van Tolbert, te Borne; F. A. Breekpot. van Lent, te 'sGravenhage; J. C. Ruller, van Gorin- chem, te Helmond; H. Buitendijk, van Harderwijk, te Velp; J. N. Koning, van Warmond, te Hoogeveen; W. 11. Lette, van Barnevcldte Zalt-Bommel; J. Mazirel, van Elburg, te Dieren; jhr. E. J. A. de Sigers tlier Borgh. van de Leek, te Assen; J. F. van der Voet, van Warmond, te TegelenC. Wal raven, van Neuzen, te GeldermalsenA. van Wijk Juriaanse, van Rotter dam, te Oisterwijk. Bij de Ned. herv. gemeente te Melissant is tot predikant beroepen d». Stamrood, pred. te Odijk; bij die te Dirksland d®. van Wesselinghpred. te Haarlemmermeer; bij die te Maarssen en bij die te Enschedé d*. Smits, pred. te Hellevoetsluis; bij die te Jutphaas d®. van Regteren Altena. pred. 1 te Nichtevecht; bij die te Marssum d®. Kutsch Loyenga, pred. te Gorredijk; bij die te Grolle d». Spandawpred. te Finsterwolde. Onlangs werd uit Utrecht gemeld dat eene vrouw met den broeder van haren echtgenoot de echtelijke woning had verlaten, met achterlating van haren man en kinderen; deze vrouw heeft thans uit Parijs een brief ge schreven, waarin zij haren wensch te kennen geeft om weder in de echtelijke woning opgenomen te worden; haar echtgenoot is echter niet gezind, aan dezen wensch te voldoen. Door den gemeenteraad van Zulphen is besloten de in Mei aldaar in vallende kermis voorloopig te schorsen. Dezer dagen werden door de policie te Hengelo een viertal Fransche krijgsgevangenen aangehouden, die, van Nordhorn gevlugt, aldaar door kwamen. Zij werden door een onderofficier der uhlanen nagezet, en liggen onder verdenking, zich in Nordhorn aan diefstal te hebben schuldig ge maakt. Men heeft hen, in afwachting van instructie van den officier van justitie, in verzekerde bewaring genomen. Tc Leeuwarden had eergisteren een treurig ongeluk plaats. In de stroo-carton-fabriek is nl. een 16-jarige jongeling met het regterbecn zoo danig tusschen de machine beklemd geraakt, dat het bijna geheel ontvleescht is. De ongelukkige is naar het stadsziekenhuis overgebragt. Men vreest, dat het been zal moeten worden afgezet. De prijs der boter aan de waag aldaar was gisteren, vooral wat de le soort betreft, aanzienlijk lager dan de vorige week. De le soort gold per vat ƒ60, de 2® soort 56. Uit Harich meldt men het volgende: Zondag 11. is hier onder kerktijd eene afschuwelijke misdaad gepleegd op het twaalfjarig dochtertje van een landbouwer, dat, alleen op weg zijnde, door een vreemden man verzocht werd hem naar het nabij gelegen bosch te volgen. Toen zij dat weigerde, zelfs 11a bedreigd te zijn dat hij haar anders den hals zou afsnijdenheeft Z M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan A. Meijer, schipper te Maastricht, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van '22 Sept. 1855, 'alsmede een loffelijk getuigschriftwegens de redding van een achtjarigen jongen, die op 17 Febr. jl. aldaar door het ijs ge zakt was. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. Schutte te Lutjebroek, tot het dragen van het kruis fidei et vrtutihem door den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid der commissien, welk tot 1 Augus tus 1871 belast zijn met het afnemen der examens van hulpapotheker en apotheker, de heer dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid; en tot plaatsvervangende leden dier commissiende bh. dr. A. H. van der Boon Mesch. hoogleeraar te Leiden en dr. A. C. Ou demans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. Tot ingenieur verificateur van het kadaster is benoemd de heer A. Dou glasthans landmeester lc kl.en tot ontvanger der directe belastingen te Holwerd de heer M. P. Troelstra, thans surnumerair, in de plaats van den tegenwöordigen ontvanger R. R. Steringa, uit 's rijks dienst ontslagen. Tot directeur van het postkantoor te Hoorn is benoemd de heer W. Borst Jzn thans directeur van het postkantoor te Purmerend; voorts zijn benoemd tot commies der posterijen van de eerste klasse de lib. P. F. de Friderici, A. J. Schregardus. H P. van Leersum en A. Nagel, thans commiezen 2'1® kl.van de tweede klasse de bh. E. J. A. Boellaard, L. M. II. Gudde, «I. A. Telger en A. G. Westerouen van Meeleren, thans commiezen 3de kl.; van de derde klasse de lilt. jhr. A. H. J. Bowier, K. P. Rogier en P. T. Freudenberg. thans surnumerairen. De ingenieur 2de kl. bij de marine C. L. Loder is bevorderd tot inge nieur l®le kl. -De luit.-kolonel L. K. Kirsch, tijdelijk bij de landmagt in West-Indië gedetacheerd geweestis weder bij net' leger hier te lande ingedeeld en belast geworden met het bevel over het depót van het 6e reg. infanterie te Gorinchem. De kapitein-luit. ter zee II. P. van Boneval Faure is eervol van het be vel over het transportschip met stoomvermogen Java ontheven en op non- activiteit gesteld, en dat bevel opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee G. H. Bakker; de officier van gezondheid le kl' W. Littel. en die der 2® kl. C. J. van Stockum. gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willems oord zijn mede op non-activiteit gesteld. De tweede kamer heeft in hare zitting van gisteren nog met algemeene stemmen aangenomen de wets-onlwerpen tot nadere regeling van het kolo niaal batig slot van 1866, tot bekrachtiging van credieten boven de Indische begrooting voor 1869 en 1870 en tot onteigening van percelen ten behoeve van de verbetering van het Papendiep en Menzendiep. Op voorstel van den heer Dam werd met 24 tegen 21 stemmen besloten tot het houden eener avondzilling. In die avondzitting waren echter van de 79 leden slechts 37 aanwezig, zoodat er geene besluiten konden worden genomen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de begrootingen voor Suriname en Curacao aangenomenalsmede eenige conclusiën op com missoriale rapporten. De heer van Kerkwijk heeft vervolgens eenige inlich tingen gevraagd nopens den stand der werkzaamhedenin verband met het reces en het weinige dat nog verrigt was. De voorzitter heeft daarop ge antwoord dat hij geïnformeerd was dat de schutterij-wet, de wet op de banken van leening en die betreffende de middelen van vervoer en de oprigting van fabrieken door de regering zullen worden ingetrokken, omdat zij wijzigin gen zullen ondergaan. Van daar was het dat er op dit oogenblik niets meer aanhangig was. De kamer is vervolgens op reces gescheiden. ENGELAND. LONDEN, 24 Maart. De Times vestigt de aandacht op de luide toejuichingen, waarmede de ex-keizer Napoleon bij zijne komst te Dover door de volksmenigte is begroet, en zegt, dat de ex-keizer daaraan de juiste uitlegging zal geven, wanneer hij die toejuichingen opvat als een bewijs, dat hij niet onwelkom is in het door hem gekozen tocvlugtsoord. Wijzegt het bladhebben als natie minder klagten tegen hem dan eenige andere, en het zou zeker zeer hard zijn, indien een toevlngtsoord, hetwelk nimmer aan staatkundige bannelin gen geweigerd wordt, onaangenaam wierd gemaakt voor iemand, die zich dikwijls onze vriend heeft betoond. FRANKRIJK. Het plein van het stadhuis is in een gerctrancheerd kamp herschapen; hel is met 50 stukken geschut en 12 houwitsers gewapend en van alle zijden gebarricadeerd. Het plein en het hótel zelf zijn met eene talrijke magt van nationale garden bezet. De voorposten van dit kamp zijn: ten oosten het Bastille-Plein, ten westen het Vcndóme-Pleinten zuiden het Plein van le Pelil-Pont, en ten noorden hel Plein van het Conservatoire j des Arts et Métiers; bovendien zijn er nog een aantal andere posten, bij wijze van veldontdekkers, gevestigd.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5