PElV TEÏ E(i K A F. op welke mitsdien niet te rekenen viel op het oogenhlikdat men hen noodig had. Voorts was de staf van hel leger uitermate slecht zamengesleld; want daarbij werden uitsluitend, bekwaam of niet bekwaam, leden der aristocratie aangesteld. ITALIË De kamer van algevaardigden heelt de wet beLrelïende de aan den Pans te verleenen waarborgen met 185 tegen IOC stemmen aangenomen. l'RLIÜIEN. HERLIJN. 22 Maart. Graaf von Bismarck is door den keizer tot den vorstenstand verheven en aan den generaal von Mollke is het grootkruis der orde van het IJzeren Kruis verleend Van verschillende zijden wordt beween], dat de pauselijke curie heeft geweigerd het aan Duitschland gehechte Elzas-Lotharingcn kerkelijk van Frankrijk los te maken. Hetgeen dienaangaande is beweerd, steunt niet op voldoenden grond, want er zijn deswege nog geen onderhandelingen aange knoopt. liet tegenwoordige kerkelijke verband dier landen met Frankrijk moet uit den aard der zaak worden gewijzigd. Hoogst waarschijnlijk zal thans gevolg worden gegeven aan een vroeger opgeval plan, om Maintz tot een aartsbisdom te verhellen en daaronder Elzas-Lotharingen te brengen. Te Elberfeld gaat onder de industriëlen een adres aan graaf von Bis marck ter teekening rond. Daarin wordt gezegd dat toen in 1865 het lian- dclstractaat met Frankrijk werd gesloten, daarmede voor de nijverheid in liet Wipperdal en omliggende landstrekenzoowel als in verschillende andere Duitsche plaatsen, een groot débouché naar Frankrijk werd geopend. Ten gevolge daarvan werden onderscheidene nieuwe ondernemingen gevestigd en hebben vele firma's met groole kosten filiaal-établissementen in Frankrijk opgerigt. Wordt nu hel handelstractaat met Frankrijk opgeheven, dan worden die allen met ondergang bedreigd. De adressanten verzoeken mitsdien, dat in liet vredestractaat cenc bepaling tot handhaving van hel handelsverdrag worde opgenomen. - Uit Heidelberg meldt men het overlijden van prof. Gervinusten gevolge van hersenkoorts. VERSAILLES, 22 Maart. Het uitvoerend bewind heeft aan de prefecten het volgende berigl: De orde is overal gehandhaafd en ook te Parijs keert de kalmte langzamerhand in de gemoederen terug; aldaar is gisteren van de fatsoenlijke lieden eene veelbetekenende manifestatie uitgegaan. Te Versailles heerscht eene volmaakte kalmte. Eene levendige discussie heeft er toe bijgedragen den band tusschcn de nationale vergadering en het uit voerend bewind naauwer toe te halen. Van alle zijden biedt men liet be wind hulp. De mobile garde is tegen de regeringloosheid. De heer Rouher wordt te Arras gevangen gehouden. Hel bewind denkt er niet aan geweld te gebruiken. De gebroeders Chevrcan en de heer Boilellc, die den lieer Rouher vergezelden, zijn naar Engeland teruggekeerd. Canroberl heeft bij den president van den ministerraad slappen gedaan, die naar verdiensten zjjn gewaardeerd. DRESDEN. 22 Maart. De Fransche regering heeft nog niet te kennen ge geven, of het gereed is de uil Duitschland Icrugkecrende Fransche krijgsge vangenen te ontvangen. Door het achterwege blijven van dergelijke kennis geving kan eene vertraging in hel vertrek dier troepen komen. PARIJS. 22 Maart (6 ure 's morgens). Het Jo'ürn. off. zegt, dat het comité hel niet is kunnen eens worden met de maires en dat het dus ge noodzaakt is de verkiezingen zonder hunne medewerking te doen plaats grijpen. De verkiezingen zullen den 23,u" Maart plaats hebben door de zorgen van een vcrkiezihgs-cómmissie, die door het comité benoemd is. Bedoeld blad bevat een artikel, waarin getracht wordt te bewijzen dat de nationale vergadering niet coinplecljs. De verkiezing van een deel der leden kon slechts op gebrekkige wijze plaats hebben tengevolge van de be zetting der Duitschers. De vergadering wordt verweten bekrompen van geest te zijn. Parijs wordt de pligt opgelegd de souvereiniteit des volks te doen eerbiedigen. Parijs kan zich niet van de provinciën afscheiden Parijs moet definitief de hoofdstad van Frankrijk blijven; liet heeft dus hel onbetwistbare regt tol de verkiezingen van den gemeenteraad over te gaan en de hoofden der nationale garde te benoemen. Voorts zegt dat bied nog dat de verklaring, door de dagbladen afgelegd, eene provocatie is tol on gehoorzaamheid tegenover de besluiten van hel bewind en een aanslag op de souvereiniteit van het volk van Parijs. Wij willen, zegt liet comité, de vrijheid van drukpers eerbiedigen, maar wij willen ook de hesluiten der vertegenwoordigers van het Parijsche volk doen eerbiedigen. Een strenge onderdrukking zal het gevolg wezen van zulk een toeleg, indien deze zich herhaalt. PARIJS. 22 Maart. De place Vendöme is door eene aanzienlijke magt na tionale garde bezet. Hel jverkeer aldaar is verboden; twee kanonnen be dreigen de rue de la Paix en twee andere de rue Castiglione. In de nabij gelegen straten hebben piketten post geval. De Commune (een officieus blad van het centrale comité) zegt, dal de stad Lyon aan het comité heeft gemelddal zij slechts op twee gedelegeer den van Parijs wacht, om de Commune de Lyon te organiseren. liet 118Je bataillon is gisteren naar het 10dc arrondissement gegaan, en heeft den maire en de adjunct-maires uit de mairie verdreven. PARIJS. 22 Maart, 6 ure 's avonds. Heden namiddag legen 2 ure zag men eene talrijke demonstratie; de mannen droegen geene wapenen. De kreten Leve de republiek! Leve de orde! werden aangeheven. Gekomen voor de schildwachten, die den toegang tot de place Vendóme bewaakten, bij de rue de la Paix. zijn die schildwachten verzocht geworden zich te verwijderen en te laten vervangen door nationale garden der wijk. De schildwachten boden weerstand, zeggende daar geplaatst te zijn volgens con signe en aan dat consigne getrouw te zullen blijven. Na vele verdere woor denwisseling deed de stoet eene driekleurige vlag voorkomen. De nationale garden bedreigden alstoen den stoet met de bajonetten. De persoondie de vlag hield, ging terug. Toen verscheen een persoon, men zegt baron Nathan, greep de vlag, vermaande de menigte voort te gaan, zeggende: "de magt, die men ons tegcnstelt, is niet wettig." Op die uitnoodi- ging drong de menigte voort, de tamboers der op het plein gekam peerde garden sloegen alarm en vele geweerschoten werden in de lucht gelost. De menigte weck allerzijds terug, maar niet stiel genoeg naar den zin der opstandelingen, van welke drie gelederen de gewe ren aanlegden en op de menigte voor hen gedurende vijf minuten een pelo tonsvuur onderhielden. Een hartroerend schouwspelen de verwarring en schrik ten toppunt. Toen rukten de opstandelingen voort tot een groolen afstand in de rue de la Paix en tot het eind der rue Castiglione. Vele doo- den en gewonden vielen er; men zegt minstens 30. Baron Nathan kreeg twee kogels in de borst. Een uur daarna vereenigde een sterk bataillon van den faubourg St. Antoine, door de rue llivoli marcherende, zich met opstan delingen op de place Vendöme. Overal om Parijs werd alarm geslagenom de nationale garde onder de wapenen te vcreenigenmaar men weel nog niets van de maatregelen die tegen de opstandelingen zullen genomen wor den. Overal zijn de winkels geslotenop het berigt van hetgeen voorviel. Parijs verkeert in verslagenheid. Men vreest heden avond eene hotsing tus- schen de opstandelingen en de nationale garden, die van plan zijn de orde te herstellen. De opstandelingen bezetten de huizen om het raadhuis. De hekken der Tuileriën zijn gesloten. PARIJS, 22 Maart, 6 uur 'savonds. De opstandelingen hebben voor een milliocn francs aan schatkislbillclten bij de Fransche bank aangeboden, en deze betaalt ze. Men verzekert dat zij 500,000 francs van Rothschild heb ben geëischt, die volstrekt geweigerd heeft te betalen. Verscheidene dagbladen vestigen zich te Versailles, o. a. de Figaro, de Gaulnis en de Moniicur. De maatregelen door de speciale commissie voor gesteld blijven geheim. Nationale vergadering te Versailles. De conclusie adviseert tol niet aanneming van het wetsvoorstel door eenige afgevaar digden der Seine ingediend, tot het doen verkiezen van den Parijschen ge meenteraad. De lieer Picard legt over een ontwerp van wet betredende de gemeente-verkiezingen; volgens dit ontwerp bljjven de gemeenteraadsleden drie jaren in functie. Voorts wordt daarin bepaald, dat de wet van Julij 1838 voorloopig zal toegepast worden op de verkiezing van de maires. en dal de twintig arrondissementen van Parijs ieder drie raadsleden benoemen. De urgentie van dit ontwerp is aangenomen. De heer Jules Favre doet de volgende medcdeeling«Een betreurenswaardig feit doet zich voor en komt de door Frankrijk reeds ondervonden rampen verzwaren. Bij de regering is ontvangen eene dépêche van de Duitsche kanselarij van dezen inhoud: «Ik heb de eer u tc berigten dat, met het oog op de gebeurtenissen die te Parijs voorvallen en teil gevolge waarvan het naderen van onze liniën voor de door ons bezette forten bijna niet meer verzekerd wordt, wij eischen het herstel binnen vier-en-twintig uren van de telegrafen die bij Pantin zijn vernield geworden, en dat wij de stad Parijs als vijand zullen behandelen, indien Parijs voortgaat met handelingen zoo lijnregt in strijd met de vrcdesprcliminairen, hetgeen ten gevolge zou hebben liet openen van het vuur der forten die wij nog bezet houden." Favre voegt er nog bij: «Ik heb geantwoord dat de oproerbeweging, die op dezen oogenblik in Parijs zegeviertniets anders is dan eene overrompeling en het werk van eenige muitelingen; dat de regering deze beweging beteugelt doch dit niet doet dp dezen oogenblik zelf, alleen omdat zij bloedvergieten wil vermijden. Wat de verbreking der telegraafdraden bij Pantin betreft, heeft de rege ring de middelen niet om ze onverwijld te herstellenmaar zij heeft er van kennis gegeven aan de maires, die het mogelijke zullen doen.' PARIJS. 22 Maart. Op de place Vendöme is de vicc-admiraal Saisset, die eene vredelievende manifestatie bestuurde, het voorwerp geweest van aan vallen. Sedert 4 ure hoort men geweervuur en overal wordt de generale marsch geslagen. Talrijke slagtolfers moeten gevallen zijn. Men verzekert dat de generaal Felix Raphael door het volk is vermoord. De staat van zaken is bedenkelijk. PARIJS, 22 Maart, 10 ure des avonds. Er heeft geen ernstig voorval meer plaats gehad na het gebeurde op de place Vendöme. Sedert 6 ure zijn nieuwe versterkingen van de zijde der Bastille op de plaëe Vendöme aange komen. Het fort Vinccnnes is lieden bezet geworden op last van het kies-comilê. De officieren wilden weerstand bieden maar de troepen verbroederden zich mei de oproerlingen. De beurs is verlaten en gesloten; ten 2 ure was geen koers te bepalen. De generaal Cluseret is gevestigd in het ministerie van oorlog. De bevel hebber van de troepen in Bretagne meldt dal er eene belangrijke zamen- trekking van troepen bij Lcmans zal plaats hebbenom zoo] noodig te Parijs de orde te helpen herstellen. OPGAVE VA\ BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Februarij door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: VV. Ludovici, Geb. v. d. Pek, S. Bleekveld, mej. J. M. v. Buuren Houbolt, P. J. lleydenreyk, J. Tyan, H. en J. Koningen, allen te Amsterdam, H. Huigens, M. v. d. Valk, beiden te 's Gravenhage; Smcets, te Gulpen; mej. J. Roza, te Haarlem; Meinderts, te Joure; mej. R. C. H. van Rijn, te Leiderdorp; T. B. Rinses, te Nienwendam; ,1. Boduin te Nieuwe Diep; mej. v. Zaanen. te Nieuwcrsloot; van Liempt. (briefkaart) te Oostend; Huisman, te Oegstgeest; mej. M. v. Lienen, mej. van Schaaik C. Staal, allen te Rotterdam: P. v. [peren, te Tilburg; E. J. W. Simons, te Utrecht; A. Groenedijk. te Zevenhuizen; Preide, niet vermeld. D®. 1NCKEL ontving uit Egtnond nan Zee, gedateerd 22 Maart, het na volgend bericht: In de laatste dagen komen er weer nieuwe zieken bij; de oudervader der ambulance ligt nu zeer bedenkelijk ziek. Hoe mocijelijk hel ook valt, wij moeten nog altijd blijven vragen: de herstellendenopgenomen in het schoolgebouw, vragen vele uitgaven. Wij hadden gehoopt te kunnen danken, en nu: nog altijd is de reddende hand hier eene behoefte. In tus schcn zeg aan allen dank. die reeds uil Leiden en omstreken ons hebben welgedaan. God zegene hen daarvoor en beware hen. Hier is niets hij te voegen; hel eenvoudig bericht spreke tol de harten van velen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3