BUITEN LAN DSC li E LiDIt l(i l'EN. lijke moeite, die uien aanwendt om die beladene boot te redden, blijven vruchteloos, liet eendje middel zal zijn den tijd af te wachtentotdat de wind in een vloedwind overgaat, hetgeen nog wel van beteekenis mag zijn, daar men de boot op een verren afstand reeds ziet zitten als op cenen berg zand. In den nacht van Maandag op Dingsdag is in de kerk van bet klooster te Wittein (Limburg) een diefstal met inbraak gepleegd. De dieven zijn door een raam van de kapel der 11. Maagd naar binnen geklommen en heb ben vele versierselen in goud en zilver medegenomen, waaronder ook een kroon van het beeld der II. Maagd, versierd met diamanten van eene aan zienlijke waarde. De dieven zijn weder door het raam vertrokken en ble ken volkomen bekend met de plaatselijke gesteldheid. Hoewel men hen nog niet op het spoor is, heeft men op den weg van Wittem naar Eys een kistje gevonden dat zij hebben verloren. 's GRAVENHAGE23 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. Pleyte, conservator aan 's rijks museum van oudheden te Leiden, lol het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. jF-.Door Z. M. zijn benoemd: lot regler in de arrond.-regtbank te Eind hoven de heer mr. D. II. van den Acker, thans regter-plaatsvervanger en procureur bij die regtbank; tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regt bank te 'sGravenhage de hh. m". J. J. van Gcuns en C. Asser, advocaten aldaar; tot kantonregter te Leeuwarden de lieer mr. E. 11. Tenckinckthans kantonregter te Sneek. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein E. M. A. Bijlcveld. van het 7e reg. infanterie, in zijnen rang over te plaatsen bij het rcg. grenadiers en jagers. De luitt. ter zee 2de kl. A. G. Weslerouen van Meeleren. J. A. Snoek, jhr. .1. C. F. Westpalm van Hoorn, de officier van gezondheid 2df kl. J. B. Coomans «Ie Ruiter, en de officier van admin. 3dc kl. C. J. Lagaay, dienende op bet schroefstoomschip Kijkduin, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de luitt. ter zee 2" kl. J. C. A. Wissel, J. Lagaay, J. J. de Bruyne, den officier van gez 2dt kl. W. Pannevis en den officier van admin. S0' kl. 1). A. van der Laan. Voorts worden geplaatst: op het wachtschip te llellcvoelsluis, de luitt. ter zee l"e kl. P. Swaan en A. baron Collot d'Escury; op bet wachtschip te Willemsoord, de luit. ter zee 2de kl. T. Spree; op het ramschip de Schorpioende luit. ter zee 2de kl. L. llaremaker; op de monitor de Krokodil, de luit. ter zee 2dc kl. C. II. de Gocje: op het radcrstoomschip de Valk, de luit. ter zee 2,le kl. A. M. R. Wagner; op het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman, de adelborst lekl. G. Moerland. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot regeling van de bevordering, het ont slag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemagt. Artikel 4 en eenige daarbij door den heer de Casembrnot voorgestelde amendementen gaven aanleiding tot uitvoerige diseussiën. Zoowel bij ge noemd artikel als bij artikel 12 werden amendementen aangenomen, waarbij bet stelsel van bevordering bij keuze veel meer beperkt wordt dan zulks door de regering bij de oorspronkelijke voordragt beoogd werd. De minister heeft voorts bij art. 13 overgenomen een amendement van den heer van Houtenmede strekkende tot handhaving van het stelsel van bevordering krachlens de beslaande wet van 1851. Morgen voortzetting der beraadslagingen. ENGELAND. LONDEN22 Maart. Volgens het verslag van het comité voor bet verlceuen van ondersteu ning aan Parijs en aan de districten van Frankrijk, welke ten gevolge van den oorlog geleden hebben, blijkt, dat bet een bedrag van 123,000 M heeft bijeengebragt. waarvan het nog 0444 in banden heeft. In de noordelijke graafschappen des lands is Vrijdag avond 11.omstreeks elf ure. een zeer duidelijke schok van aardbeving gevoeld, die niet een rom melend gedrnisch gepaard ging, en de zonderlinge gewaarwordingen ver klaarde. die verschillende personen reeds op den middag en in den avond ondervonden hadden. In het district der meeren schijnt de aardbeving zoo hevig geweest te zijn, dat sommige personen niet op de been konden blijven. Over de rigting der golving loopen de gevoelens eenigzins uiteen, maar waarschijnlijk was zij van het oosten naar het westen. Een 13-tal Japansche edellieden en aanzienlijken zijn dezer dagen in Engeland aangekomen, na sedert eenige maanden de voornaamste steden van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bezocht te hebben. De meeste hunner zijn zonen van invloedrijke Japansche handelaren, die Europa zullen doo-reizen, ten einde zich op de hoogte te stellen van de nijverheids- en handelsondernemingen in het westen. F It AN Kit IJ K. In een schrijven uit Parijs komt het volgende voor: De partij der volksmenners heeft zich meester van Parijs gemaakt, het den eersten dag met bloed bezoedeld en den tweeden geheel onder haar dwangjuk gebragt. Doch al wat ik verneem doet mij denken dat de onbekende personen, wel dra smadelijk, onder algemeen gefluit cii bespotting, van het loouecl zullen verdwijnen; maar dan zal de algemcene spot even zeer, en te regt, Parijs treffen, omdat het zich althans drie dagen lang heeft onderworpen aan de heerschappij van lieden, van welke de meeste, eu dit zijn nog de beste, vroeger aan niemand bekend waren. Zoodra de nieuwe bewindslieden al de ministeriën en besturen alhier in handen hadden, begrepen en ondervonden zij bun onvermogen; de regtmalige overheden vertrokken zijnde, zagen zij niels meer om zich heen waarop zij steunen konden; dit maakte hen rade loos. Hunne verlegenheid ging zoo ver dat zij eenen gewezen secretaris generaal van de prefectuur der Seine, den heer Mahias, hebben ontboden om hen eenigermale op de hoogte der zaken te brengen. Alles wel over wogen, meen ik aldus te kunnen besluiten: het is mogelijk dat er zich nog eenige ernstige voorvallen voordoen, en dat ons bewind eerst na eenige stuiptrekkingen, na eene bloedige inspanning zijner laatste kracht, den geest geeft. Doch dat is niet waarschijnlijk; denkelijk zal de openbare orde hier weldra weder buiten gevaar zijn, spoediger dan de zaak der volksvrij heid en der republiek, die welligt nog lang de nadeelige werking onzer beroerten zal ondervinden. Door liet centrale comité op het stadhuis is het volgende afgekondigd: Parijs verlangt de vrije verkiezing van zijne maires, van zijnen gemeente raad en van de chefs der nationale garde. Parijs wil zich niet van Frank rijk afscheiden, liet heeft voor Frankrijk den smaad van het keizerrijk en van het bewind der nationale verdediging ondergaan met al hunne laag heden en verraderlijke handelingen. Het besluit betrekkelijk den verkoop der verstane panden in de banken van leenmg wordt ingetrokken. De ter mijn voor de betaling van wissels wordt met eene maand verlengd. De eigenaars van huizen mogen aan hunne huurders de huur niet opzeggen. Het is billjjk dat de aanleggers van den oorlog het grootste deel der scha deloosstelling dragen. Volgens le Cri du Peuple kan de goede verstandhouding tusschen het centraal comité en de nationale vergadering te Versailles onmiddellijk her steld werden door de aanneming van de volgende voorwaarden; De be slaande gemeenteraad zal onverwijld bijeengeroepen worden. Dat ligchaam zal voorloopig de Parijsche «commune" zijn en belast worden met het dagc- lijksch bestuur en bij de nieuwe gemecntcraads-verkiczingen voorzitten. Aan den Parijschen gemeenteraad en het comité der nationale garde zullen de Parijsche afgevaardigden toegevoegd worden. - De kiezers worden tegen den' 25»,cn dezer bijeengeroepen, om in elk arrondissement over le gaan lot het verkiezen van vijf municipale administrateurs, belast met bet beheer in het arrondissement, waarin zij zullen gekozen zijn. Deze administrateurs zullen voorts gezamenlijk in rade bijeenkomen om over de algemeene belangen der hoofdstad le handelen. De prefectuur van policie wordt onmiddclijk op geheven; hare attributen, overgedragen aan den gemeenteraad, worden uit geoefend door de nationale gardes. De staf van de nationale garde wordt door de manschappen zeiven gekozen. De betrekking van opperbevelheb ber der nationale garde wordt opgeheven, en kan slechts in oorlogstijd hcr.- steld worden. In dit geval kiest de garde baren kommaudant. -- De ma gistratuur te Parijs wordt bij wijze van verkiezing zamengesteld De vredesvoorwaarden worden aangenomen en de gemeenteraad treedt in over leg met de regering, om aan die voorwaarden uitvoering te geven. Alle burgers, die kooplieden zijn, worden binnen korten tijd bijeengeroepen, om een handels-syndicaat te vormendat belast zal worden met de taak om een nieuw ontwerp tot regeling der quaestic van den vervaltijd van het handels papier zamen te stellen. Vijf geuiagtigden van den Parijschen gemeente raad zullen onverwijld met het uitvoerend gezag in overleg treden, om over bovengenoemde grondslagen te onderhandelen. De officiële erkenning van Parijs, als vrije stad, door de Fransche regering, moet hieruit volgen. -- Hel Journ. Off., thans het orgaan van het centraal comité, beweert dat ten opzigte van het fusilleren van de generaals Lecomlc en Clément Thomas twee feiten zijn aan te nemen. Lecomtc had viermaal bevel gege ven op de vreedzame volksmenigte aan te vallen, en Clément Thomas werd gevat op het oogenblik dat hij eenige barricades opnam, en dat dus de wet des oorlogs, welke zoowel moordenaars als verspieders bedreigt, te regt op hen is toegepast. Dat de zoozeer bekende belhamels der roode partij geen deel uitmaken van het nieuwe bewind, mag men aan hunne voorzigtigheid toeschrijven; dat zij achter de schermen staan mag men als zeker aannemen. Betreffende de aanhouding van den heer llouher meldt men nit Boulogne het volgende: De heer Rouher is te naauwernood aan den dood ontkomen. Hij vertoefde hier sedert een paar dagen. Hij reed langs de Grande Rue, gevolgd door een opgewonden menigte, die eindelijk het rijtuig staande hield, dat nien met stokken en knuppels sloeg, terwijl men trachtte bet omver te werpen. De koetsier slaagde er in bijna den top van den heuvel te bereiken; maar toen belette het volk de paarden een stap verder te doen. De heer Rouher werd verpligt uit te stijgen. Hij gaf hieraan ge volg en, omringd door eenige vrienden, drie gendarmes en een officier dei- jagers, werd hij met de grootste moeite naar het raadhuis gebragt. Ieder oogenblik scheen hel dal zijne beschermers zouden moeten zwichten voor het publiek, dat onophoudelijk: «Ter dood! Ter dood veroordeelden andere kreten deed hooren. De generaal Faidhcrbe heeft onlangs een geschrift uitgegeven over de nieuwe organisatie der legers. Hij gaat daarin de oorzaken na van de geleden nederlagen. Volgens hem was de opperste leiding des legers uitermate slecht. Reeds in het begin van den oorlog werden allerlei verkeerde maatregelen genomen. De geheele organisatie was niet minder slecht. Er waren officie ren die des morgens ten 10 ure opstonden, en nadat zij met meer of min der naauwgezetheid hunne dienst verrigt hadden, bragten zij den ledigen tijd door in het koffijhuis of met bet lezen der onzedelijke pennevruchten uit Parijs, in plaats van zich te oefenen in «Ie geographic, in de geschiede nis en andere degelijke werkenhetzij van militairen of van staatkundigen aard. Er waren hoofdofficieren, ook generaals, die bij het naderen des vjjands hunne troepen verlieten, en de wijk namen iu een afgelegen kasteel waar zij zich aan eene bchagelijke rust overgaven, in plaats van het terrein te bestuderen, zich aan hunne soldaten te vertoonen met eigen oog hunnen toestand gade té slaan en hunne behoeften te leeren kennen. Er waren ook officieren, die, ten gevolge van hun losbandig levenop veertigjarigen leeftijd reeds buiten staat w aren twaalf uren achtereen te paard te zittendie tegen de vermocijenissen en ontberingen van den oorlog niet bestand waren, en

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2