LE1D8CHE COURANT. S\ 71. VRIJDAG 24 MAART. JAGT ES VIS9CHERIJ. 1 b7 i De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de expediliekosien. Afzonderlijke no/timers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents»] De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1GTËN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen. naar aanleiding van art. 1 der Verordening op het Brandwezen, van den 9Jfn Maart 1805 Gemeenteblad n". 4). op voordragt van den Wet houder. Voorzitter der Commissie van Fabricage, zijn benoemd tot brand meester aan de stads-spuil n'. 2: WILLEM LODE WIJK LEGET, thans adjunct-brandmeester aan de spuit n°. 5; en tot brandmeester aan de stads- spuit n'. 6: ANTON DIEDRICH WEMPEthans adjunct-brandmeester aan de spuit n°. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Hendrik Georgius Cramer, en b. Adriancs Cornelis Hoppenbrouwer, beiden wonende alhier, en behelzende verzoek om een of meer varkens te mogen houden en mesten, de le op den open grond achter zjjn huis aan de Hoogewoerd. wijk III n*. 455, en de 2' achter zijn huis aan de Haven, wijk VIII n*. 116; Gezien art. 224 der Algemeene Policieverordening van 24 October 1867; Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzigte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 27"" Maart aanst. 's voormiddags te elf Urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in le brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van lien, die zich voor het aanstaande saizoen 1871/2 in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Vlschacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15',en April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 9 Maart 1871. v. d. BRANDELER. BiNNENLANDSCHË HKRIGTEN. LEIDEN, 23 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 8 personen, •door gewijzigde pokken 4, als hersteld opgegeven 5, overleden 1, zoodat nu in behandeling zijn 151. Door mgr. den bisschop van Haarlem werd heden de plegtige eerstc- steen-legging voor het bij te bouwen gedeelte van het klein seminarie te Voorhout verrigt. Naar men van hier aan het D. v. 's Gr. meldt, zouden burg. enweth. aan den gemeenteraad hebben voorgestelduithoofde van de hier en elders heersehende pokken-epidemie de kermis in dit jaar niet te houden en daar toe tijdig le besluiten, wegens de vele daarbij betrokken belangen. Wij willen gaarne de aandacht vestigen op de hierachter aangekon digde opening van de door den lieer A. van Driel alhier opgerigte tapijt- fabriek. Wij hopen dat de ondernemer in dezen voor Leiden nieuwen tak van industrie mag slagen en dat die aan vele handen werk moge verschatten. Van zijnen bekenden ijver is voor de zaak niets dan goeds le verwachten. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stalen-generaal in het hoofdkiesdistrict Roermondwelke moet plaats hebben ten gevolge van het aannemen der benoeming tot otticier van justitie bij de arromi-regtbank te Roermond door den lieer m'. K. L. J. Cornelis, zal geschieden op Dingsdag 11 April aanst., en de herstemming, zoo die noodzakelijk is. op Dingsdag 25 April. Te Vlaardingen had eergisteren eene werkstaking plaats van bijna al de metselaarsknechts, ten einde daardoor verhooging van loon te verkrijgen., hetgeen hun eerst niet door de bazen werd toegestaan. Deze wilden wel verhooging van loon geven, maar alleen aan diegenen, welke in hun vak bekwaam waren. Ecnigen lijd later hebben echter de bazen aan het ver langen der werklieden voldaan. liet prov. geregtshof van Noordholland wjjdde jongstleden Dingsdag den geheelen regtsdag aan de behandeling der zaak tegen Cornelis Dilmar, oud 27 jaren, van beroep wever, geboren en wonende te Haarlem, beschul digd van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade (moord)voorafge gaan door het wanbedrijf van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten. De beschuldigde zou in den nacht van 17 op 18 September, tusschen de Poellaan en de Eendjespoort te Haarlem, den persoon van F. T. Vereisen,, na eene hevige worsteling, moedwillig in het water hebben geworpen eu verdronhen. Hij ontkende dit feit echter ten stelligste. 17 getuigen werden gehoord. Na afloop van dat getuigenverhoor verklaarde de advocaat-gene raal, mr. J. Spoor, dat het wettig bewijs van het ten laste gelegde kon ge leverd worden, indien niet de geloofwaardigheid der verklaring van den meest bezwarenden getuige aan twijfel onderhevig was. Spreker wees op de zonderlinge houding van dien getuige, die, volgens verklaring van andere getuigenniet alleen in gezelschap van den verdronkene en den beschuldigde was, maar kort vóór het in het water vallen van dezen laatste aan de worsteling had deelgenomen. Op grond van het ontbreken van het overtui gend bewijs, requireerde hij de vrijspraek van den beschuldigde. Den vol genden dag deed het hof uitspraak; in overeenstemming met de zienswjjzc van het openbaar ministerie en van den verdediger, mr. A. F. K. llartogh. wérd aangenomen dat het overtuigend bewijs van schuld niet was geleverd en de beschuldigde vrijgesproken van de legen hem gedane aanklagt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten dat de zoogenaamde voorjaars-kermis aldaar niet zal plaats hebben. Naar men uit Veenhuizen meldt heeft aldaar in het begin van Fe bruary een betreurenswaardig voorval plaats gehad met eene hoogbejaarde vrouw, die met haren man te Maastricht wegens bedelarij was veroordeeld. De vrouw werd bij gunstig weder van Maastricht derwaarts op transport gesteld; te Utrecht gekomen moest zij daar overnachten en den volgenden dag, toen het hard vroor en er eene hevige koude heerschte. is zij verder getransporteerd. Toen zij op de plaats harer bestemming kwam, was zij bewusteloos en in bet aangezigt vertoonden zich sporen van bevriezing. Een geneesheer verklaarde, dat haar einde weldra was te wachten. De vrouw is dan ook den volgenden dag of een dag later overleden. Haar man is in het geslicht Ommerschans aangekomen. Te Enschedé had Maandag 11, een arbeider in eene fabriek het onge luk, bij het ophalen, van goederen, uit een lqik van de derde verdieping te vallen. De man was inwendig zoozeer gekwetst, dat hij den volgenden dag is overleden. -- De vrouw, die dezer dagen te Smilde in hechtenis was genomen, op het vermoeden van moord op haar kind gepleegd, is later weder in vrijheid gesteld, daar de schouwing van het lijkje geen grond had opgeleverd om aan een misdrijf te denken. Te Groningen is dezer dagen door een toevallige omstandigheid een vreesselijke misdaad ontdekt. Een zekere S. heeft de barbaarsehheid gehad zijne dochter gedurende gernimen tijd op den zolder op te sluiten, terwijl haar slechts water en brood werd gegeven om haar in het leven te houden. Zij werd gevonden, aan handen en voeten gebonden, en wettigt zou het ge- hcim nog lang zijn bewaard geblevenzoo niet de vader de pokken had ge kregen een doctor hem had bezocht en het gekerm van de ongelukkige ge hoord had, waarvan een geregtelijk onderzoek het gevolg was. De oorzaak van het misdrijf was het volgende. De vader had zijn vrouw elders uitbe steed, ten einde met een andere vrouw te kunnen leven. Zijn dochter schijnt hij te hebben willen verw ijderendaar deze van de zaak getuige was. Zijne huren bragt hij in de mccning, dat laatstgenoemde naar eene andere plaats was gegaan. Sedert eenige dagen zit tusschen de Koekoek en Lage Zwaluw de j schroefstoomboot Burgemeester van Raamsdonk op het droogc. Allcnwe-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1