K0MMIJKI5 lüERLANDSCIIE GROFSMEDERIJ. PER TELEGRAAF. kerk. en reden vervolgens door liet midden der stad naar het paleis. Zij werden door de bevolking met levendig gejuich begroet. ITALIË. liet officiële blad der Italiaansche regering te Rome bevat een kon. besluit van 4 Maart, waarbij de onteigening ten algemeenen nutte overeen komstig de bestaande wetsbepalingen wordt gelast van acht groote klooster gebouwen in die stad; deze gebouwen moesten binnen veertien dagen ont ruimd en aan de regering overgeleverd worden, om te worden ingerigt ten dienste der hooge staatscollegiën en besturenwelke van Florence naar Rome zullen worden verplaatst. Onder de te onteigenen kloostergebouwen is het groote klooster van de Domiuikaner monniken, gehceteii Delia Minerva, alwaar haar overste, pater Jaendel, verblijf hield. Deze heeft te Florence een protest tegen de voorgenomen onteigening ingediend; doch dit scheen geenc uitwerking te zullen hebben. PKVIflIEIV. BERLIJN. 21 Maart. De zitting van den Duitschcn rijksdag is door den keizer geopend. De door Z. M. uitgesproken troonrede gewaagt in de eerste plaats, met uit drukking van dankbaarheid jegens de Voorzienigheid, van de vervulling van den lang gekoeslerden wensch naar Duitschlands eenheid ten gevolge van de trouwe hulp der bondgenootenvan de dapperheid door de legers, en van de bereidvaardigheid tot opollering, door de bevolkingen betoond. «De geest van het Duitscbe volk,'' zeide de keizer, «zijne geestbeschaving, zijne leger-mrigting, bewaren Duitschlaiid te midden van zijnen voorspoed voor elke verzoeking om van zijne door de eenheid verkregene kracht misbruik te maken. De achting, welke Duitschland voor zijne eigene zelfstandigheid vordert, koestert het ook voor de onafhankelijkheid van alle andere staten en volken, zwakken en sterken, liet nieuwe Duitschland, gelijk het uit de vuurproef van dezen oorlog herrezen is, zal een zekere waarborg voor den Europeschcn vrede zijn, dewijl het kracht en zelfbewustzijn genoeg bezit om zich de regeling van zijne eigene aangelegenheden als een uitsluitend, maar tevens alleszins toereikend erfdeel voor te behouden." Met bijzondere voldoening sprak de keizer van de gelukkige uitkomsten der Londenschc conferentie, welke door de bemiddelende pogingen van het Duitsche ministerie van buitcnlandsche zaken tol stand gebragt was. Vervolgens werden de onderscheiden onderwerpen vermeld, waaraan de rijksdag zijne werkzaam heid zal moeten wijden, en ten slotte de wensch uitgedrukt, dat de taak des Duitschen volks voortaan moge zijn. zich in den wedstrijd om de vruch ten des vredes als overwinnaar te betoonen. De IFeser-Zeit. meldt uit Hamburg dat in de vorige week drie te Altona geïnterneerde Fransche officierendie zich met verlof te Hamburg bevonden, door de policie werden gearresteerd, dewijl zij zich aaneen schandelijk feit hadden schuldig gemaakt. Drie dames, omstreeks het mid-,, daguur de Wekstrasse doorgaande, werden door de bedoelde personen op de,' meest schaamtelooze wijze aangerand, waarbij een der belcedigde vxpuweni in een aan de straat uitkomend onderhuis werd geworpen. De delinquentenf zön drie officieren van de garde-artillerie. Ramé. Bailleul en Follégeheelcii. Na den nacht in arrest te hebben doorgebragt, zijn de schuldigen den vol genden ochtend naar Altona getranspoteerd. waar zij voor den krijgsraad zullen worden gesteld. Des avonds van dienzclfden dag. den I5'1"1, hebben»! hevige vechtpartijen tusschen eenige Fransehe officieren en matrozen in St. raitli plaats gehad. BERLIJN. 21 Maart. De IVordd. Zeil. merkt op, dat het voor Duitsch land van werkelijk belang is. dat ook dc nieuwste Parijsche regering, het centraal comité, voornemens is het vredesverdrag te eerbiedigen. Duitsch land kan derhalve bij het verder verloop der dingen rustig toeschouwer blijven. BERLIJN, 21 Maart. In den rijksdag heelt dc heer Frankenberg, presi dent als oudste lid in jaren, de Zuid-Duitsche vertegenwoordigers begroet met eene warme toespraakdie veel bijval vond. Voorloopig zal de regeling van werkzaamheden worden gevolgd, die tot nu toe bij den Noord-Duit- schen bondsdag bestond. Er waren 275 leden tegenwoordig. De vergade ring heeft op voorstel van den voorzitter besloten, morgen gezamenlijk den keizer met zijn verjaardag geluk te gaan wenschen. PARIJS, 21 Maart ('s morgens). De redacteurs der Parijsche dagbladen hebben gisteren eene vergadering gehouden, waarin het volgend besluit is genomen «Aangezien de oproeping der kiezers eene handeling van nationale sonve- reiniteit is, waartoe niemand gcregtigd is dan de magthebbenden, die uit het algemeen stemregt zijn voortgesproten «aangezien het comité, hetwelk thans ten raadhuizc is geïnstalleerd, der halve geen regt noch bevoegdheid tot het uitschrijven van verkiezingen heelt; «zoo beschouwen de vertegenwoordigers der dagbladen de afgekondigde vaststelling van verkiezingen op 22 dezer als van nul en gcener waarde, en zij verzoeken den kiezers, van die afkondiging geen notitie te nemen." Dit besluit is onderteekend namens 28 dagbladen. Al de dagbladen heb ben deze verklaring heden aan het hoofd hnuner kolommen medegedeeld. lieden morgen ten half 6 ure werden er drie kanonschoten gelost; ver moedelijk was dit een sein. In de stad schijnt het thans rustig te zijn. Gisteren avond zag men talrijke groepen. De openbare opinie wordt steeds ongunstiger ten opzigte van het nieuw comité. LONDEN, 21 Maart. Jl. Zaturdag en Zondag zijn honderden Franschcn en andere vreemde revolutionairen van hier naar Parijs vertrokken. Men voorziet dal de strijd tol het uiterste volgehouden zal worden. PARUS, 21 Maart, 1 uur namiddag. Een aanplakbiHeionderteekend door de maires en de afgevaardigden van Parijs, wier namen ook voorkomen op het manifest van gisteren, brengt ter algetneene kennis, dat de nationale vergadering besloten heeft ais spoedeischend te behandelen het. voorstel tot het uitschrijven van verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad, üeon- derteekenaars hopen, dat de nationale garden er eene eer in zullen stellen alle botsing te vermijden, in afwachting van het besluit der vergadering. PARIJS, 21 Maart, 0 uur 'savonds. Een manifest is verschenen, onder- tcekend door de bataillonschefs van het 2d' arrondissement. Zij verklaren dat elk burger, aan de republiek gehecht, daartoe moet medewerken en zich van deelneming aan misdaden moet onthouden. «Wij doen een krachtig be roep," zeggen zij verder, «op onze kameraden, om ons bij te staan in het werk der verzoening." Heden namiddag ten 3 ure werd eene groote manifestatie gedaan. Zeer vele ongewapende burgers, met zich voerende een vaandel, waarop stond: j «Eendragt, mannen! orde!" zijn getrokken over de boulevards naar de place de la Bourse, onder het aanhetlfeu van de kreten: «Leve de orde! Leve Thiers! Leve de nationale vergadering! Leve de republiek!" De manifestatie werd door het publiek levendig toegejuicht. De stoet ging vervolgens naar de place Vendóme, waar het lokaal van den staf was bezet door de opstan delingen, die den doortogt belemmerden; ten gevolge waarvan de stoet zou uiteengaan. llet Journal Officiel berigt, dat generaal Cremer het opperbevel over de troepen in de forten en de enceinte heeft aangenomen, en dat Thiers den heer Glais Bizoin heeft afgevaardigdom verzoenende stappen te doen. Men hoopt op eene schikkingmet bescherming van de belangen dei- republiek. VERSAILLES, 20 Maart. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten de volgende mededeeling gezonden: «De toestand te Parijs is niet verergerd. De opstand wordt eenstemmig afgekeurd en door misda dige bedrijven onteerd. Generaal Chanzy en andere officieren bevinden zich in gevangenschap. De maires protesteren eu weigeren de verkiezingen te doen voortgaan. VERSAILLES, 21 Maart, des avonds. De heer Thiers heeft het volgende aau de prefecten doen welenHet gouvernement is te Versailles vereenigd en in veiligheid. De nationale vergadering heeft eene zitting gehouden. Het leger is geheel in den omtrek van Versailles vereenigd. In het meereudeel der departementen hcerscht rust. PARIJS, 21 Maart, 10 ure. Slot van de zitting der nationale vergadering te Versailles. De heer Thiers heeft eene verzoenende rede ten opzigte van Parijs gehouden. Dc vergadering heeft de volgende orde van den dag aan genomen: in overeenstemming met liet uitvoerend bewind wordt besloten onmiddellijk de gemeentelijke administratiën in de departementen en te Pa rijs in te rigtcn op den grondslag van verkozen raden. VERSAILLES, 22 Maart. In eene circulaire aan dc prefecten zegt het be wind: Berigten uil geheel Frankrijk zijn geruststellend. De wanorde triom- pheert nergens. lourgcrltjfec Van 16 tot en met 22 Haart 1871. BEVALLEN J. E. de Water, geb. Fiouw, D. P. J. van Tongeren, geb. Maas, D. P. W. F. Brugmans, geb. Buys, D. S. Moote, geb. Sanipiontweel. Z. en I). II. C. Leentvaart, geb. van Boekei, Z. - G. J. Dee, geb. Oltz, D. L. Brouwer, geb. van Dijk, D. J. M. Evers, geb. Voermans, D. A. G. Huurman, geb. Vismeer, Z. J. Taffijn, geb. Mazurel, Z. J. C. van den Berg, geb. Chris- pijn, Z. P. Erades. geb. Neuteboom. Z. J. Dreef, geb. de Jong, D. J. van Steenwijk, geb. van Meurs, Z. J. G. Korenhof, geb. Stadelman, Z. J. dc Mey, geb. dc Ru, Z. M. Maas. geb. Kortekaas. Z. II. de Just. geb. Nieuwenhuis, Z. ~- J. Piket, geb. Waardenburg, Z. - Ch. W. Colpa, geb. Onvlee, Z. A. Lcu- gering, geb. van Leeuwen, Z. M. Kanbier, geb. Ossevoorl, Z. GEHUWD: L. J. van Zijp. wcdr. en A. C. Veldhuizen, wed'. OVERLEDEN: F. Wijting, D., 9 m. N. Bern, 63 j. - A. J. van der Waals. Z., 22 d. M. F. van Oerle. 65 j. J. G. van Dalen, Z., 6 m. F. Kok. Z.,23 m. J. Kukler, Z.. 21 m. J. van der Togt. D., 3 j. J. Kruit, D., Ij. A. Brouwer. 1).. 18 m. J. L. Thomasse, D., 14 m. J. M. Bouwman, D., 4 j. 1'. van der Wijngaard, 21 j. J. W. Verlioeff, geb. Laux, 65 j.-- W. van Booma, 76 j. W. Paddist, Z., 2 j. M. van der Loo, wed'. J. S. Seiiter, 51 j. M. van Wijk, D„ 4 j. J. M. F. van Kampenhout, D., 22 m. A. C. Sloos, Z 3 j. - G. Ober. D„ 20 m. - A. P. T. Rogge, Z., 7 m. G. L. van de Laar, Z 2 j. P. Bon, D.. 23j.-- L. Schild, geb. Erkelens, Z. levenl. - - J. K. van Veen, Z., 25 d. - - S. Lagas, II., 2 j. J. W. van Daalen, geb. van der Steen. Z. levenl. B. Engelbregt, Z., 20 m. J. Andernach, 85 j. E. Pleyte, 2 j. G. L. E. van den Berg, Z., 7 in. A. Dreef, Z., 2 m. D. L. Stellingwerf, wed'. J. T. van Dalen, (il j. II. van Cazant, 64 j. J. E. Scheperswed'. C. van Egmond, 71 j. AD V ERTEN TIE N. Na een langdurig doch geduldig lijden overleed liedenin den ouderdom van ruim 64 jaren, na tijdig voorzien te zijn geweest van de IIII. Sacra menten der Stervenden, onze dierbare Vader en Behuwd-vader de lieer HUGO VAN CAZANT. Uit aller naam Leiden, 20 Maart 1871. C. VAN CAZANT. Heden overleed ons lieve Dochtertje ELISABETH, in den ouderdom van bijna twee en een half jaar. W. PLEYTE. 19 Maart 1871. C. M. PLEYTE, Templeman van der Hoeven. TE LEIDEN. JAARLIJKSCI1E ALGEMEENE VERGADERING van DEELHEBBERS op Zaturdag 25 Maart 1871, des namiddags te kalf twee, in de Fabriek. De balans en verdere stukken liggen aldaar ter kennisneming, van den li11"1 Maart op werkdagen, van 10 tot 3 uur.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3