zelfde bloed, dat in onze en uwe aderen vloeit, te vergieten? Zult gij nwe eigen ingewanden verscheuren? Neen, gij zult geen vader- en broedermoor- ders willen zijn! Soldaten, kinderen des volks, vereenigen wij ons om de republiek te redden. De koningen en keizers hebben ons genoeg kwaad be rokkend. Bezoedelt uw leven niet. Omhelzen wij elkaar ten aanschouwe van hen, die om een militairen rang te veroveren, een ambt te verkrijgen, eenen koning terug te brengeneene slagting tusschen ons willen aanbren gen. Leve voor altijd de republiek Dezer dagen zijn weder drie militairen, die zich in een koffijliuis op de boulevards ophielden, door eenen volkshoop gruwelijk mishandeld, omdat men hen voor spionnen hield. Met moeite heeft men kunnen voorkomen dat zij in de Seine werden geworpen. De definitive vredes-onderhandelingen zullen waarschijnlijk Maandag te Brussel geopend worden. De schade, die door de insluiting van Parijs aan de tribunes op hel terrein der paarden wedrennen in het Bosch van Boulogne is toege- hragt, wordt op 700,000 fr. begroot. Van het stadje Saint-Cloud zijn niet meer dan vijftien of zestien huizen door de bommen der Parijsche forten en door de vlammen van den brand, dien de Pruissen aldaar hebben gesticht, gespaard. Van het kasteel zijn alleen de buitenmuren staande gebleven; al het overige is in een bouwval veranderd. Een der leden van de nationale vergadering, afgevaardigde uit de aan Pruissen afgestane landstreek en die uit dien hoofde zijn ontslag had geno men, heeft dat ontslag ingetrokken, omdat de vergadering van oordeel was dat de eenmaal verstrekte lastbrief niet verviel door de later in de gesteld heid der lastgevers gekomene verandering; dat de in de bedoelde departe menten gekozen afgevaardigden verkozen waren geworden niet enkel om die departementen, maar om het Fransche volk te vertegenwoordigen, en dat zij zich alzoo nog als leden der nationale volksvertegenwoordiging kon den beschouwen. De Union, een orgaan der legitimistisehe partij, kan zich niet veree nigen met hetgeen de heer Thiers in zijne rede van 10 Maart, voor Parijs pleitende, gezegd heeft. /'Gedachtig aan de politieke rampen welke uit Pa rijs over Frankrijk zijn gekomen, zegt dat blad, zouden wij niet, gelijk Thiers, zeggen dat Parijs feilen heeft begaan; neen, feilen zijn het niet, maar misdaden, wat Parijs zich te verwijten heeft. Hel koningschap, waar onder Frankrijk tot eenheid, tot grootheid en lot geluk is. gekomen, is door Parijs gesloopt." Sl'ANJE. Men verneemt thans dat bij gelegenheid der verkiezingen op onderschei dene plaatsen ernstige wanordelijkheden zijn voorgevallen. Te Valdepenas, in Mancha, zijn niet minder dan zeven of acht personen in een gevecht ge dood en gewond. Te Salamanca ging het insgelijks zeer woest toe; daar werden de Carlisten en liberalen handgemeen, zoodat menigeen gekwetst wern. Te Finistrat, een zeehaven in de provincie Alicante, is het volk in j opstand gekomen, roepende: "dood aan den Italiaan! leve Montpensier!" De y burgemeester en een regterlrjk ambtenaar werden met geweerschoten ontvangen. I Te Guadix heeft een priester een vuurwapen gelost op eenige personen. I Dit was het sein tot verdere gewelddadigheden, waarvan eenige personen het slagtoffer werden. Te Alcaniz werden billelten aan de muren geplaktwaarin don Carlos tot koning uitgeroepen werd. FIHJISSENf. BERLIJN, 17 Maart. De Staats-Anz. meldt; Het slaats-ministerie heeft langdurige zittingen gehoudenwaaraan ook door graaf ArnimDuitsch gezant te Romewerd deelgenomen, tot het verkrijgen van toelichting omtrent de door Z. M. aangenomen voorstellen van de bondskanselarijbetreffende de instructiën voor genoemden graaf Arnim en den heer Balanals onderhandelaars over het definitief vredeslractaat met Frankrijk. Hij zal nu dadelijk naar Brussel op reis gaan, waarheen zijne volmagt reeds is vooruitgezonden. Men wil hier weten dat de generaal von Moltke zijn ontslag zal nemenl| om zijne overige levensdagen in rust te kunnen doorbrengen. Naar men uit Straatsburg mehlt heeft de heer von Georgii, consul- -j generaal der Nederlanden te Stuttgart, ter bevordening van het onderwijs i.j op de scholen in den Elzas eene som van .1000 gulden geschonken, met toezegging dan dit bedrag door jaarirjksche verhooging tol 5000 zal worden j' opgevoerd, onder voorwaarde dat hel gezamenlijk bedrag wordt uitgezet, jó' om de rente te doen strekken tot belooning van die schoolleerlingendie in i! de geschiedenis van üuitschland de meeste vorderingen maken. Uit Mainz berigt men dat aldaar gedurende de jongst verloopen dagen vele manschappen uil Frankrijk worden aangevoerdde eene trein volgt zoo snel doenlijk op den anderen, ten einde, zooveel de veiligheid toelaat, het trans- jj; port der huiswaarts keerende troepen te bespoedigen. Maar hetgeen de fj algemeene vreugde inzonderheid verhoogt is, dat onder de teruggekeerde manschappen zich een zoo groot aantal bevindt, van welks bestaan men sedert de inneming van Orleans geen woord had vernomen. Bij honderden tl behooren zij tot deze categorie, die als het ware van den dood zijn opge- staan. Uit Orleans gedeeltelijk naar het eiland Oléron, gedeeltelijk naar het £j j zuiden des lands heengevoerd, werden zij zoo gestreng bewaakt, dat gj enkele hunner de gelegenheid heeft gehad eenig berigt aan zijne hetrekki gen te doen toekomen. Dat zij ook buitendien niet met groote welwillen lieid waren bejegend, dit teekende hun gelaat, hun uiterlijk in het algem« op onwederlegbare wijze. Eenstemmig klaagden zij over de harde behaiil ling, welke zij hebben moeten verduren. Volgens een berigt uit Keulen aan de Augsb. Allg. Zeit. hebben hoogleeraren Hilgers, Langen en Reusch eene aanschrijving van den aari bisschop ontvangen, inhoudende dat, wanneer zij vóór 1 April deverklarii tot aanneming van het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid niet hebh onderteekend, er ten hunnen opzigte tot schorsing zal worden overgegaat «OIT-INDIE. BATAVIA, 9 Februarij. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschil kingen genomen: Civiel departement. Benoemd: tot resident der Wester-aldeeling van Do neo. de ambtenaar op non-activiteit mr. J. C. J van der Schalk, laatstelij toegevoegd geweest aan den directeur van justitie; tot 2deD commies op fe kantoor van den assistent-resident van Benkoelen, de opzigter bij de kofli cultuur in de afd. Kroë (Beukoelen), 11. F. van Dam; tot notaris te Malai (resid. Pasoeroean), tevens vendumeester aldaar, de op verzoek eervol on slagen notaris te Poerwakarta (Krawang) B. A. Barkey; tot notaris te Padat (Sumatra's Westkust), F. D. Chandon, laatstelijk tijdelijk waarnemend not ris te Soerabaija. Bij de afd. telegraphie zijn benoemd: tol telegraphist 3ekl de leerling-telegraphist B. H. Bommezijn, L. Coster, J. S. C. A. Lutgert;, F. Streiff, L. P. Reuse, S. P. A. Ronkes, tot leerling-telegraphist L. C. t Gronovius, H. Weenink, J. F. Palm, A. W. Palm en J. F. Stoelman, mt bepaling, dat de vier eerstgenoemden bij het telegraafkantoor te Weltevri den, en de laatsten bij dat te Soerabaija zullen worden werkzaam geslek Belast: met de waarneming der betrekking van leerling-telegraphist F. G. Dumoulin, met bepaling, dat hij wordt werkzaam gesteld bij het telegraaf kantoor te Weltevreden. Door den resident van Batavia is benoemd: tot 1' klerk op het bureau van den eerstaanwezend ingenieur der burg. open! werken, A. C. J. van Sorgen. Verleend: een tweejarig verlof naar Nedei land, wegens ziekte, aan den hulpprediker bij de prot. gemeente te Bot thain (gouv. Celebes en onderhoorigheden) M. van der Wal. Ontslagen: eet vol, uit 'slands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, de 2C con mies op het kantoor van den assist.-resident van BenkoelenC. W. W. Mo: Militair departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den kapt. der genie, mineurs en sapeurs, C. Krabbt een tweejarig verlof naar Nederland, aan den len luit.-kwartierm. bij de mil. admi uistratie, E. J. L. Herens. Ontslagen: op verzoek, eervolwegens volbragte: diensttijdmet behoud van regt op pensioende luit.-kolonel der infanten K. II. O. van Bennekom. en de mil. apotheker 3e kl. J. C. A. Scharp d Visser; eervol, wegens ligchamelijke ongeschiktheid voor de active diensl met behoud van regt op pensioen, de luit.-kolonel der infanterie H. G. I L. Meyners. Marine departement. Benoemd: tot machinist van het ijzeren drijven droogdok bij het marine-établissement te Onrust, de met de waarnemin van die betrekking belaste vuurstoker le klasse bij de koninklijke Nedei landsche marine A. de Klerk; tot kommandant voor het vak van scheept bouw bij het marine-établissement te Soerabaija, A. A. Kivit, laatstelijk di betrekking vervuld hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd tot le machinist bij de dienst der gouv.-marine F. Philips, laatstelijk dit betrekking vervuld hebbende, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd Bij de labriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija: To ingenieur le klasse, de ingenieur 2e klasse C. J. van Steel; tot 2" commie bij de directie, de commies C. V. Orllieb; lot machine-opstellers, de onder baas bij den stelwinkel P. Goudswaard en de vaste werkman H. Ide; tol 1" teekenaar, de le teekenaar K. A. Muller; tot 2" teekenaar, de 2e tceke naar W. Smit; tol opziener bij de directie, de opziener J. Stam; lot onder- baas-ketelmaker, de onderbaas-ketelmaker C. Stolk. Ontslagen: eervol, uil zijne betrekking, de le machinist der gouv.-marine G. A. A. W. Muller, thans dienende aan boord van het gouv. stoomschip Drank. Op den 4deD Febr. is overleden de heer J. P. Theben Terville, inspec teur der posterijen in Ned. Indie. Van den in aanleg zijnden spoorweg Samarang-Vorstenlanden is door de jongste overslrooming een der landhoofden van de ijzeren brug over de Tjepper-rivier weggeslagen, liet werk wordt daardoor weder zeer ver traagd. De van Bandjermassing ontvangen berigten houden in, dat de laatste onlusten aldaar geheel zijn geëindigd, en de rust in de Z. en O. afdeeling van Borneo volkomen hersteld is. liet vertrouwen is in de gemoederen va» Bandjermassings handelaren teruggekeerd, zoodat de omzet weder verleven digt, en de aanvoeren weder geregeld plaats vinden. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 6