BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag °10 Maart JH7J/V°. 67. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Ij j LEIDEN, 18 Maart. Heden heeft de hoogleeraar A E. Modderman de betrekking van lioog- '0| leeraar bij de faculteit der regtsgeleerdheid aan de hoogeschool alhier aan- j, vaard. met het houden eener rede: «Over de methode bij de beoefening der wetenschap van het strafregt." Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 5 personen - door gewijzigde pokken 11 als hersteld opgegeven 12, overleden 2, zoo- dat nu in behandeling zijn 120. Hel gelal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 132 tot 156 volwassen personen en 43 lot 65 kinderen. - Bij de Ned. herv. gemeente te Nieuwe Tonge en bij die te Sprang is tot predikant beroepen d'. Deelman, pred. te Bennekom; bij die te Poede- roijen ds. Pikaar, pred. te lloog-Bloklandbij die te Benthuyzcn d3. Gun- ning, pred. te Nunspeet; bij die te Westmaas d3. van Hoogstraten, pred. te ite Veessen; bij die te Maassluis d8. Duval Slothouwer, pred. te Kralingen; bij (jie te Oude en Nieuwe Wetering d3. Knap, pred. te Noordwijk-binnenbij die te Heicop d3. du Sart, pred. te Kamerik; bij die te Hilversum en bij die te Raamsdonk ds. Lazonder, pred. te Berkel: bij die te Vriesenveen d3. van - Hoogenluiyzc. pred. te Heino; bij die te Oude Niedorp de eand. II. de Lang. 8 Wij vernemen, meldt de Arnh. C.dat bij de jongste expeditie te Bandjermassing een Arnhemmer, de luit. ter zee 2C kl. H. 0. Feith, zich bijzonder heefl onderscheiden. Aan een brief van een ooggetuige onlleeuen I wij hieromtrent het volgende: «De luit. ter zee Feith heefl zich prachtig i gedragen, en allen waren verwonderd over de ongeloofelijke inspanning, waarmede hij zijne sloep zooverre gebragt heeft. Git één mond roemen wij de uiterste koelbloedigheid, waarmede hij handelde, op 50 pas van den vijand schot voor schot juist in het doel brengende. Ook volgens de getui genis van de lanrimagt, hebben wij aan de marine, vooral aan Feith, dezen goeden uitslag te danken." Uaar men uit Apeldoorn meldt maken een aantal gezinnen van wel gestelde ingezetenen uit die gemeente zich gereed in de volgende maand 'naar Noord-Amerika te vertrekken. Zij maken hunne goederen te gelde. Men telt onder hen winkeliers, landbouwers, ambachtsbazen en ambtenaren, die allen een goed bestaan hebben, maar zich van het nieuwe land hunner inwoning voor de toekomst hunner kinderen zeer veel goeds voorspellen. Aan de Waag te Leeuwarden was de prijs der boter gisteren iets lager dan de vorige week. De le soort gold per '4 vat/66, de 2e soort 58. Bij de overweging van het wets-.ontwerp tot definitive vaststelling van hoofdstuk IV (depart, van justitie) der staatsbegrooting voor 1871. keurden in eene afdeeling sommige leden de reserve goed, door den minister in de memorie van toelichting in acht genomen. Anderen betreurdendat de minis ter wel verwees naar de memorie van toelichting tot het oorspronkelijk ontwerp, maar niet naar de memorie van beantwoording, zoodat men omtrent 's ministers denkwijze aangaande een tal van belangrijke punten in liet onze kere bleet, tntusschen betoonde men zich in eene andere afdeeling ingenomen met de belofte van een ontwerp op de reg terlij ke organisatie. In eene aldeeling juichte men vrij algemeen de circulaire over de voorloopige gevan genneming toe; ook drukte men de hoop uit dat de minister in ons gansche regtswezen de noodige verbeteringen aanbrengen zou, vooral die, welke betrekking hebben op de sociale toestanden. Sommigen konden zich met den lof dier circulaire niet vereenigen. Zij zagen daarin eene minder voeg zame waarschuwing aan de reglbanken waarom deze zich toch niet zouden bekreunen. Hiertegen werd door de meerderheid opgemerkt, dat de circu laire, hoewel tot het openbaar ministerie gerigl, ook voor de reglerlijke collegiën een niet overbodigen wenk bevatte. Of werd niet van de bevoegd heid, bij art. 88 wetboek van strafvordering verleend, dikwijls een wel wal ruim gebruik gemaakt? Bij de hervatting van de werkzaamheden der kamer heeft de regering de indiening in deze zitting van een ontwerp tot afschaf fing der tienden aangekondigd. Zou er kans bestaandat zulk een ontwerp vóór September tot wet wierd verheven, daii scheen spoedige indiening noodzakelijk. Men vroeg of ook deze regering voornemens is in te trekken de verschillende verordeningen vau Franschen oorsprong betrekkelijk het kerkfabriekwezen, bepaaldelijk van de decreten van 30 December 1809, 16 Julij 1810 en van andere daarmede zamenhangende voorschriften? In aan sluiting aan hetgeen in bet voorloopig verslag op dit hoofdstuk was aange voerd verlangde men van verschillende zijden te weten hoe deze minister dacht over de opheffing van het militair geregtshof en de hervorming der militaire strafregtspleging naar het voorbeeld van die in Ncderl. Indie en Belgie? Iloe over de opheffing der militaire auditiën en de opdragt dezer functiën aan de officieren van justitie in verband met de toegezegde wijziging der militiewet? Hoe eindelijk, over het brengen der delicla communia bij den burgerlijken regter? Twee afdeeldngen bespraken het voor en tegen eener algemeene politiewet. In twee afdeelingen drong men aan op de her ziening der wetgeving op de eenzame opsluiting. Het maximum van een jaar, meende men, was te bindend voor den regter. Bij de overweging van het wets-ontwerp tot aanvulling van de wet op de middelen heeft men zich grootendeels gedragen aan hetgeen reeds over de wijze dier aanvulling bij de algemeene beschouwingen over de definitief vast te stellen begrooting is in het midden gebragt. Op nieuw vond het gevoelen voorstanders, dat de regering het sluiten eener geldleening voor de vollooi- jing der staatsspoorwegen niet te lang moest uitstellen. De toestand dei- geldmarkt was thans betrekkelijk gunstig. Verbetering in dien toestand was, althans vooreerst, niet te verwachten. Andere leden achtten de rede nering der memorie van toelichting over de vrijheid tot het doen sluiten der begrooting door uitgifte of beleening van schatkistbilletten niet geheel juist. Bepaald werd ook het verlangen geuit, om des ministers denkwijze wegens de patentbelasting te kennen. Houdt hij het met zijnen voorganger daarvoor, dat deze belasting niet te verbeteren is, of staat hij met anderen het gevoelen voor, dat eene afzonderlijke belasting op de inkomsten van handel en nijverheid zeer denkbaar zou zijn 'sGRAVENHAGE. 18 Maart. Tot Ned. consul te Havannah, voor het eiland Cuba, is benoemd de heer J. 11. Niese. j— Tot burgemeester der gemeente Chaam is benoemd de heer A. Floris. Tot schoolopziener in het eerste schooldistrict van Zuidholland is be noemd de lieer mr. J. J. van Geuns, te 's Gravenhagein de plaats van jhr. mr. J. J. de la Bassecour Caan, aan wien, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend. De ontvanger der directe belastingen te Beek (Limburg)R. H. Ci Vrijensis uit 's rijks dienst ontslagen. De 2e luit. P. J. Schippersheynvan het 3e bat. 3e reg. inf., is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. -De luitt. ter zee 2C kl. P. le Comte, N. A. de Vries en II. J. R. Suther land, dienende op het transportschip Java, zijn op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van heden is de conclusie der com missie in de zaak van den lieer mr. van Angelbeek. «om te verklaren dat naar hare mecning het besluit van 28 Mei 1863, betreffende het verlóf en ontslag der leden van het hooggereglshof in Ned.-Indié, is in strijd met het regerings-reglement en dat het derhalve behoort te worden gewijzigd of ge heel buiten werking gesteldna langdurige discussie door den heer Fransen van de Putte in dien zin gewijzigd «dat dit besluit aanleiding kan geven dat in strijd met den geest en de bedoeling van het regerings-reglement worde gehandeld, zoodat het behoort gewijzigd te worden." Deze wijziging, dooi de commissie overgenomen, is aanaenomen met 42 tegen 16 stemmen. De andere conclusie der commissie, «om te verklaren dat de kamer betreurt het gebruik door den gouverneur-generaal van bovengenoemd besluit in de zaak van den heer van Angelbeek gemaakt, en het wenschelijk acht dat daarop op eenigerlei wijze worde teruggekomen", is verworpen met 34 tegen 25 stemmen. Maandag zijn aan de orde de interpellatie van den heer Insinger over de Ooslerspoorwegen, en eenige kleine wetten en conclusiën. Bij de commissie tot voorziening in de behoeften, ontstaan door de heerschende epidemie alhier, is reeds ontvangen eene som van ƒ12.258.77. Onder de giften, dezer dagen ontvangen, behoort ook eene van H. M. de koningin, ten bedrage van ƒ300. In de afgeloopen week zijn 117 gevallen van pokziekte alhier aangegeven. BUI TE IN LAN BSC HE BE I i IG TE N BELGIE. In de kamer van afgevaardigden is bij den minister van binnenl. zaken aangedrongen op het nemen van krachtige maatregelen tegen de runderpest. Uit het antwoord van den minister is gebleken, dat in Belgisch Luxemburg 53 runderen zijn afgemaakt waardoor de verbreiding der ziekte daar gestuit is, en dat in de provincie Namen de besmettelijke kwaal, op twee plaatsen naallerwege is uitgeroeid. Aan de grenzen worden strenge maatregelen genomen. ENGELAND. LONDEN, 17 Maart. De Morning Post maakt eene uitzondering op de overige Londensche bladendoor de meening te uiten dat Rusland steeds onder denzelfden dwang, als in 1856 noodig werd geacht, gehouden had behooren te worden en dat hel enkel door Fraukrijks val en Engelands magteloosheid mogelijk voor Rusland is geweest zich aan dien dwang te onttrekken. Het huis der afgevaardigden te Washington heeft in zijne zitting, vol gens nadere bcrigtenniet alleen lol afschaffing van het invoerregt op de steenkolen en het zout beslotenmaar ook tot afschaffing van het invoer regt op de thee en de koffij. FRANKRIJK. De leiders van het weerspannige gedeelte der gewapende burgerij heb ben verklaard, dat de kanonnen op Montmarlre in batterij zouden blijven tot dat de republiek buiten gevaar, en aan de nationale garde de verkiezing van al hare officieren verzekerd zou zijn. Zij trachten bijeenkomsten van officieren en onderofficieren der nationale garde tot stand te brengen, ten einde een adres te onderteekenen. de verklaring inhoudende, dat de natio nale garde zelve haren opperbevelhebber wil kiezen, en dat Menotti Gari baldi die bevelhebber moet zijn. Niettegenstaande zij dreigen al degenen, die weigeren te onderteekenen. voor verraders te verklaren, zijn de onder teekenaars nog weinig in aantal. De regering heeft nog geene krachtdadige maatregelen genomen om haar gezag op Monlmartre te doen eerbiedigen. Hare langmoedigheid schijnt aan vele lieden al te ver le gaanen enkel te verklaren door de onderstelling dat zij de nationale vergadering in deze zaak wilde raadplegen. - Bij een op de muren van Parijs geplakt rood billet, rigten gedelegeer den der nationale garde eene proclamatie tot de soldaten. Zij zeggen daarin Er zijn te Parijs 300,000 naiionale garden, en in weerwil hiervan laat men er Lroepen komen, die men omtrent den geest der Parijsche bevolking mis leidt.. De mannenaan wie wij onze nederlagen te dankendie Frankrijk verbrokkeld, al ons geld verspild hebbenwillen de verantwoordelijkheid voor den burgeroorlog, waartoe zij aansporen, ontgaan. Zij rekenen er op dat gij de slaafsche werktuigen zult zijn van de misdaad, die zij willen uitvoe ren. Soldaten, burgers, zult gij gehoorzamen aan het snoode bevel om het-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 5