PEK TELEGRAAF. gen op de teruggave aan de kerk van 73081 hectaren boschgronddie in 1789. als kerkelijk goed, ten bate des rijks zijn verbeurd verklaard. Het Frankf.Journ. deelt mede dat de vesting Bitseh nog niet is over gegeven aan de Duitsche autoriteitenzooals vroeger algemeen is medege deeld, op grond van de berigten in de Duitsche dagbladen voorkomende; dat de kommandant der rotsvesting zijn vroeger gegeven woord, om de I plaats te ontruimen, had geschonden en thans het bevel van Napoleon af- j wacht, om al of niet de sterke rots in handen der Duitsche troepen te stel- len. Men kan moeijelijk aan deze mededceling geloof schenken. Uit Dantzig wordt medegedeeld dat de Wcichsel op verschillende plaat sen buiten hare oevers is getredenwaardoor de oude Dinnennehrung en de Mitlelwcrder zijn ondergeloopen en een 20-tal plaatsen van 8 tot 12 voet onder water staan. Dat de nood aldaar zeer groot islaat zich gemakke lijk bevroeden, daar de bevolking dier plaatsen niet minder dan 3745 zielen telt. Naar men uit Munchen meldt was den 15'1" dezer de termijn afgeloo- pen, dien de aartsbisschop aan de professoren von Dollinger en Friedrich had gesteldom de verklaring van onderwerping aan het leerstuk der pau selijke onfeilbaarheid te onderteekencn. Zij hebben besloten aan dien eisch niet te voldoen, maar den aartsbisschop te kennen te geven, dat hij geen regt of bevoegdheid bezit om hun dien eisch van onderwerping te stellen. Het Zwitscrsche bewind heeft officiële mededeeling ontvangen van het volgende besluit, door de nationale vergadering van Frankrijk eenstemmig genomen: "De nationale vergadering is innig getroffen door de edele han delwijze van het Zwitsersche volk jegens de soldaten van Frankrijk en jegens de bevolking van Straatsburg. Zij zendt aan hel Zwitsersche eedge nootschap de betuiging harer erkentelijkheid." -- Uit Warschau wordt gemeld, dat voor een paar dagen een keizerlijk bevel is uitgevaardigd betreffende de kleedcrdragtvoortaan door alle belij ders van de Israëlietisclic godsdienst in het koningrijk aan te nemen, liet .bevel in quaestie treedt zeer uitvoerig in allerlei bijzonderheden, zoo wel ten aanzien van de kleedcrdragt der mannen als die der vrouwen. Aan de policie is de zorg opgedragen om te waken dat alle Israëlieten binnen eenigé dagen gekapt, geschoren en gekleed zich in het openbaar vertoonen als andere menschcnkinderen. PETERSBURG, G Maart, liet Joum. dc St. /'et. zegt, dat de uitslag der conferentie voor Rusland bevredigend is en dat het volk daarop met regt trotsch mag zijn. Die uilslag steunt namelijk op de morele kracht, welke hechter eu duurzamer grondslag is dan de materiële. Het blad erkent dat de kabinetten bezield waren door een verzoenings-gezinden geest, en vooral dat Turkije de wijsheid had te erkennen, welk voordeel een goede verstand houding met Rusland voor dat rijk is. De oplossing der quaestie is een vrucht der politiek, welke de keizer heeft gevolgd sedert hij den troon be klom. liet is te betwijfelen, of ltuslaiids gematigde bedoelingen gehoor zouden hebben gevonden bij dc kabinetten, wanneer hel op minder vasten toon gesproken had en wanneer het geen steun had gevonden in liet be wustzijn van den verbazend grooten vooruitgang in hel binnenland, welke, in geval van oorlog, Ruslands krachten veel grooter zouden gemaakt heb ben dan zij tijdens den Krim-oorlog waren. PARIJS, IG Maart, liet Joum. des l)éb. zegt. sprekende over den uit slag der werkzaamheden van de Londensche conferentie, dat men het spreek woordelijk cynisme van het voornaamste orgaan der Rritsche regering en van de Pruissische regering moet bezitten om zich te kunnen verblijden over ecne ontknooping. welke niets dan een diepe vernedering is voor de poli tiek, welke sedert 40 jaren door de mogendheden van w estelijk Europa is gevolgd en gehandhaafd. Engeland ondergaat dc straf voor hare Pruissiseh- gezinde politiek en Granville in het bijzonder ondergaat dc straf voor de noodlottige gedienstigheid, waarmede hij aan familiebelangen gehoorzaamde. Het gcheele resultaat van den Krim-oorlog is verloren. W'at Frankrijk be treft, dit heeft voor langen tijd met de politiek gedaan. Is Frankrijks degen thans gebrokenspoedig zal hel dien weder kunnen trekken. Doch dan zal Frankrijk een minder ver verwijderd doel voor oogen hebbendan de integriteit van het Ottomanische rijk. Alle overige dagbladen spreken in denzclfden geest, in den ministerraad werd gisteren over liet incident Monlmarlre beraadslaagd. De meerderheid besloot eene afwachtende houding te bewaren, daar alles deed hopen, dat de oproerlingen de kanonnen uit eigen beweging zouden teruggeven. Het slechte weder, de regen en de sneeuw zullen ook liet comité nopen tot een besluit te komen. Het vindt reeds niet dan met moeite personen, die by dc kanonnen de wacht willen houden. De Electeur Libre meent te weten dat de graaf van Parijs, met het oog op Frankrijks tegenwoordigen stand, en naar de inspraak van zijn liefde voor Frankrijk, heeft afgezien van alle mededinging naar de regering. WEIMAR. 1G Maart. Dc keizer is hier heden namiddag aangekomen en met geestdrift ontvangen. LONDEN. 17 Maart. In hel hoogerhuis is de bill tot afschaffing van den eed door dc studenten der universiteiten voor de tweede maal gelezen. In het lagerhuis was aan de orde de voortzetting der discussie over dc legerorganisatie. De heer Burg wijst op de ondervinding door Frankrijk opgedaan en acht het ontwerp onvoldoende. He heer Osborne laat zich in scherpe afkeurende taal over het ontwerp uit: hij noemt het Pruissisch stelsel een militair despotismus dat de vrede niet kan bevorderen. PARIJS, 16 Maart. Het Joum. off. berigt dat generaal Valentin gedele geerd is om de betrekking van prefect van policie waar te nemen. De minister van oorlog heeft eene proclamatie lot de mobile garden in Parijs en de departementen gerigt. In dit stuk zegt hij: »l)e fortuin heeft verraad gepleegd tegen uwe pogingen, maar de eer des vaderlands hebt gij gered, en eens. ik hoop na een niet zeer lang tijdverloop, zal de dag ko men. waarop het u vergund zal zjjn aan het vaderland de kracht, de energie en al de grootheid van het verleden te hergeven; uwe gehechtheid en toe wijding waarborgen mij dit. Weest er van verzekerdniets of niemand kan lang beletten dat aan de bestemming, door de Voorzienigheid aan onze natie toegewezen, beantwoord worde." De dagbladen geven eenstemmig aan de Franschen den raad zich te ont houden van daden van geweld tegen de Duitschers die in Parijs terugkeeren maar diezelfde organen eischen de onmeêdoogcndc toepassing van het stelsel van morele uitsluiting. 1'ari.i Journal maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk Pruissen zou hebhen aangeboden Mulhouse terug te geven tegen vergoeding van 200 millioen. Charles Hugo, zoon van Victor Hugo, is overleden. BERLIJN, IG Maart. De groothertog en de groothertogin van Baden zijn hier aangekomen. De gemeenteraad heeft besloten tot het dagclijksch bestuur het verzoek te rigten goed te keurendat aan graaf Bismarck en aan graaf Moltke het eereburgerschap der stad Berlijn verleend worde en dat in het hun uit te reiken diploma vermeld worde het besluit van het gemeentebestuur marmeren borstbeelden van Bismarck en Moltke in het raadhuis te plaatsen. INGEZONDEN. Copy van het Adres tegen artikel 3 van de „Verordening tegen verspreiding van besmettelijke ziekten door school bezoek ingediend bij den Gemeenteraad alhier. Edel-Achtbare Ileeren! De ondergcleekendenKerkeraden der Christelijke Gereformeerde gemeen ten alhier, kennis verkregen hebbende van de "Verordening tegen de ver spreiding van besmettelijke ziekten door schoolbezoek," vastgesteld in uwe vergadering van den 4den dezer, gevoelen zich gedrongen hunne bezwaren tegen artikel 3 dier Verordening bij uwe vergadering in te brengen. llun hoofdbezwaar geldt het beginsel der verplichte vaccine, bij art. 3 uwer Verordening uitgesproken, en de keuze daarbij aan vele ouders gesteld om óf in weerwil van hunne bezwaren hunne kinderen aan de vaccine te onderwerpen óf hen van alle schoolonderwijs verstoken te laten. Zij oordeclen dat dc meerderheid uwer vergaderingmet het verpligt stel len der vaccine voor alle kinderendie de school bezoekende grenzen van I hare bemoeiingen is te buiten gegaandaar in het onderhavige geval een plaatselijk bestuur een maatregel neemt, waarvoor de wetgeving des lands tot nu is teruggedeinsd, en die in meer dan een'gemeenteraadin plaatsen waar de pokziekte heviger woeddeverworpen is. Maar aangenomen er bestond tot het nemen van dien maatregel recht en noodzakelijkheid, dan nog vragen de adressanten, of de straf hier geëven- redigd is aan de misdaad der ouders, die bezwaar hebben tegen het vacci- neeren hunner kinderen. Welke straf toch kan over weldenkende ouders zwaarder bedacht worden, dan dat men hunnen kinderen het boven alles noodzakelijke schoolonderwijs ontzegt! Wat is de straf van geldboete of gevangenis bij deze vergeleken? De droevige herinnering leeft nog in de geheugenis hoe betrekkelijk gemakkelijk geldboete en gevangenisstraf gedra gen is door hen, wier gemoeds- en gewetensbezwaren toen ook licht ge acht werden. De adressanten hadden gewenscht, dat hierop door de meerderheid uwer vergadering gelet ware, ter voorkoming van nieuwe moeilijkheden en strem ming van het onderwijs, maar ook ter bevordering van de achting en eer bied die zij hun' overheden schuldig zijnen waarin zij in hunne betrekking geroepen zijn anderen voort te gaan. Of kan de meerderheid uwer vergadering dc verdenking ontgaan van wil lekeurig gehandeld te hebben, als de maatregel in artikel 3 alleen op de scholen drukt? Indien zij waarlijk overtuigd was van hel bovenalles heil zame en noodzakelijke der vaccine tol bestrijding der pokziekte en hare besmetting, waarom dan halverwege blijven staan? Waarom in die Veror dening niet mede opgenomen zoovele andere plaatsen van samenkomsten: herbergen en danshuizen, schouwburg en fabrieken, waar. in vaak ongunsti ger localiteiten onder veel gevaarlijker omstandigheden, de besmetting kan worden medegedeeld? Waarom geeue rcvaccine geëischt, als naar het oor deel der geneeskundigen, waardoor uwe vergadering in haar besluit geleid! is, de vaccine na 7 of minder tal jaren hare voorbehoedende kracht verlo ren heeft? Of zal men den adressanten tegenwerpen. «dal de Raad door zoo ver te- gaan de grenzen van zijne bevoegdheid overschreden zou hebben," dan ant woorden zijdat dit door deze onvolledige en ongenoegzame verordening juist geschiedt, als men door haar ook die scholen treft, die geheel parti culiere inrichtingen zijn. opgericht door sommige ouders in deze stad uit eigen fondsen en dit - wat immers aan den Raad niet onbekend is uit gewetensbezwaren, die aan de bezwaren legen de vaccine niet vreemd zijn. Om al deze redenen dringen de adressanten ten ernstigste bij uwe verga dering aan, om op haar besluit terug te komen en art. 3 van hare Veror dening te doen vervallen of aldus te wijzigen, dat ouders, tenzij zij zich der zwaarste straf onderwerpen, niet gedwongen worden hunne kinderen te laten vaccineren. Namens dc Kerkeraden voornoemd. (Was geteckcnd) J. 11. DONNER, Pracs. J. HOLSTER, Praes. •I. H. LANDWEIIRScriba. J. VAN DIJKScriba. Leiden 17 Maart 1871. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Januarij door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn. omdat de personen, aan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: A. J. de Jong, H. v. Leeuwen, Lompers. J. J. Hament, mcj. M. Koet, ,1. v. d. Berg, 1). Vcliinga, Korlcnaar. S. Wolf!, allen te Amsterdam; mej. C. E. v. IJsscldijk, wed. dc Krnif, niej. M. Biencn. P, Fontein en Z", allen te 'sGravenhageJ. van Tol, te Haarlemmermeer; Ja- coba Paddenburg, te Ileerenvecn; G. de Langen, te Kralirigen; mej. Michel, U. Stolz, beide te Leiden; A. J. Z. van Mantgen. te Lisse; II. Verborg. Donker, beide te Rotterdam: W. Mever, te Schiedam; Teijssens, te Utrecht; A. Korenhof. Cornelie van der Veldenbeide te VoorscholenJ. A. F. v. A. Meer v. Kufller, Ie Waddingsveen; L. Konijn, te Wassenaar; Wilke, tè Zwolle; Mej. Langelqan (niet vermeld).

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3