BUITENLANDSCNE BEBIGTEN. De bevolking van Curacao en oiiderhooriglieden beliep op uit. Dec. 1870 35482 inwoners (10214 mannel. en 19268 vronwel. geslacht). 's GRAVENHAGE, 17 Maart. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden de behandeling van de begrooting van Ned. Indië voor het dienstjaar 1871 ten einde gebragt, na uitvoerige discussion over verschillende onderdeden dier begrooling. De uitgaven zijn aangenomen met 39 tegen 28 stemmen en de wet op de mid delen met 60 tegen 11 stemmen. Thans is de zaak van den heer mr. van Angelbcek aan de orde. In zake de vordering van de lloll. ijzeren spoorwegmaatschappij tegen den staat, tol schadeloosstelling wegens onkosten en schade, geleden door het ingevolge de wel gedoogen van de aansluiting van de lijn der Ned. Rijn spoorwegmaatschappij 's flageGouda, heeft de hooge raad, waarbij de slaat van het door dezen uitgesproken arrest (strekkende tot toewijzing der vordering) in revisie was gekomen, de door den staat daartegen aange voerde bezwaren ongegrond verklaard en den slaat veroordeeld in de kosten van revisie. In de zitting van den gemeenteraad, van jl. Dingsdag 14 Maart, is ingekomen de volgende aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de wiskunde bij het gymnasium 2' afdeeling; 1°. dr. L. RIeekrode, leeraar aan de burger dag- en avondschool alhier; 2*. J. de Jong, doctorandus in de wis- en natuurkunde aan de Leidsche hoogeschool. ENCELAND. LONDEN, 16 Maart. Door eenc vereeniging van bankiers is in het lagerhuis een voorstel ingediend, strekkende: 1*. om wissels, die op zoogenaamde bankfcesldagen vervalleneerst den volgenden dag betaalbaar te stellen2". om Pinkster maandag. 1 Jiinij, 1 Augustus en 26 December, ingeval genoemde dagen op een Maandag vallentot bankfeestdagen te verheffenen 3'. om de koningin te magtigen, van tijd tot tijd bankfeestdagen vast te stellen. Te Manchester is de policie een echtpaar op het spoor gekomen, dat zich bezig hield met het «engeltjes maken". De man en vrouw, Rogers genaamd, zijn gevangen genomen en staan teregt onder beschuldiging van moord. In den kelder van het huis had de policie onder een hoop vuil o. a. het half vergaan lijkje gevonden van een kindje. Hartverscheurend luidde het verhaal van een policie-agent, omtrent den toestand waarin de kleinen zich bevonden, die door de ontaarde moeders aan de zorgen van dit onmen- scliclyk echtpaar waren toevertrouwd, om stelselmatig te worden vermoord. -- De meeste Engelsche diergaarden hebben besloten hunne dubbele exemplaren af te staan voor den Jardin des Plantes te Parijs. FRAN KR IJ H. Naar men aan de Ind. Jlelge meldt, neemt de meerderheid der natio nale vergadering den heer Thiers zijne overhelling tot de republiek en zijne liefde voor Parijs euvel, zoo zelfs dat zij hem gaarne als hoold des bewinds door een ander zou vervangen, indien zij hiertoe maar ecnen geschikten persoon beschikbaar had. Daarentegen gaf de linker zijde, en zelfs ultra republikeinen als Louis Blanc, den heer Thiers blijken van toenadering en vertrouwen; de linker zijde had gevreesd dat Thiers zou worden w at Monck in Engeland is geweest, de wederoprigler der monarchie; maar zij was gerust gesteld door zijne als met cede bekrachtigde belofte dat hij noch de monarchale noch de republkeinsche partij zou bedriegen, gelijk hij zich in zijne rede van 10 Maart uitdrukteen nog meer door zijne handelingen, gelijk door de aanwezigheid van eenige oud-republikeinen in zijn kabinet. Doch dat de keuze van 's lands hoofdstad door Thiers was opgenomen onder de vraagpunten van constitulionclcn aard. die later door eene staatregelende vergadering beslist zouden moeten worden, was aan de linker zijde zeer onaangenaam. Door 17 afgevaardigden van Parijs is een manifest aan de bevolking dier hoofdstad gerigt, betreffende het houden van dc zittingen der nationale vergadering te Versailles, met uitsluiting van Parijs. Zij zeggen daarin: Uit het verslag van de zitting der nationale vergadering op 10 dezer hebt gij kunnen zien. met hoeveel kracht wij zijn opgekomen voor het verplaatsen van den zetel der kamer naar Parijs. Wij hadden groote haast om weêr in uw midden te komen. Wij hebben althans het onze bijgedragen tot verijdeling van het planom den zetel der kamer over te brengen naar Fontainebleau. Onnoodig te zeggen, dat. zoo later het voorstel werd ge daan, om de voorloopige residentie te Versailles in eene definitive te veran deren. deze inbreuk op de reglen van Parijs, welke de eenig mogelijke hoofdstad van Frankrijk is, van onze zijde een hardnekkigen tegenstand zou vinden. Wij achten middelerwijl, ook met het oog op den betreurenswaar- digen toestand waarin ons land zich bevindt, uoodig alles Ie vermijden, wat aanleiding zou kunnen geven lol eene agitatie, waarvan onze staatkundige tegenstanders en de vreemdelingen, die Frankrijk binnengedrongen zijn en zich nog op onzen bodem bevindenin huil belang zeer zeker gebruik zon den maken. Wij zijn voorts van meening, dat onze tegenwoordigheid ter plaatse, waar uwe stemmen ons geroepen hebben, niet overtollig is, hetzij tot bcvesteging der republiek, hetzij ter harer verdediging. De republiek te beschermen, de bevrijding van het Fransche grondgebied te verhaasten, zie daar de twee groote belangen van het oogenblik. Aan den minister van financiën, den lieer Pouyer-Quertierwordt hel voornemen toegeschreven het stelsel van cautie en het zcgelregl voorde dag bladen weder in te voeren. De heer Valentin is tol prefect van policie benoemd. Deze benoeming duidt aan dat men krachtige maatregelen tot handhaving der orde wil nemen. De generaal Vinoy heeft liet honden van dansparty en en gemaskerde hals op half-vasten verboden. De Giioude van Bordeaux bevat een brief van den ingenieur Turbiatix, waarin deze zegt dat Nederland, evenzeer als Engeland, België en Zwit serland, aanspraak heeft op de betuiging der nationale erkentelijkheid. De schrijver meent, dat Nederland, wal de Fransche krijgsgevangenen betreft, even groote diensten bewezen heeft als de genoemde mogendheden, en dat die diensten te meer gewaardeerd behooren te wordenomdat zjj op dc zedigst mogelijke wyze zijn verrigt. Dit is hem gebleken tijdens zijn ver blijf in Nederland, waar hij (in Limburg) den 18d#" Januarij met een Parij- schen luchtballon is nedergekomenen waar men hem de meest gulle ont vangst heeft bereid. De schrijver wijdt zeer over de Hollandsche gastvrijheid uit, en verklaart veel hartelijker ontvangst in Holland te hebben genoten dan hem ooit in zjjn eigen land te beurt is gevallen. --Te Nancy is de volgende proclamatie van den Pruissischcn komman- dant, den luit.-kolonel Chartow, aangeplakt: «Wij, kommandant der stad Nancy, bepalen, dat elk Fransch soldaat in uniform is gehouden alle Duit- sclie officieren en hoógere militaire autoriteiten te salueeren op de wijze als in de instructie bekend is gemaakt. Elk, die in strijd met deze verordening handelt, wordt gevangen genomen en gestraft. Wij verwachten evenzeer van ieder Fransch officier of militair beambte in uniformdat hij de Duit- sche officieren en hoogere militaire autoriteiten het eerst salueert. Ieder, die in strijd hiermede handelt, wordt uit de stad verbannen. SPANJE De volledige uitkomst der verkiezingen is thans bekend. Er zijn ver kozen: 38 republikeinen, waarvan 9 op twee plaatsen; 62 Carlisten, waar van 6 op twee plaatsen; 10 aanhangers van Montpensier; 16 anli-parlemen- tairen; 6 gematigden; 8 onafhankelijken en 234 minisleriëlen. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden heelt de minister Sella te kennen ge geven dat hij ten gevolge van moeijelijkhedcn, ontspruitende uit de nieuwe comptabiliteits-wet, niet in staat was de definitive begrooting voor 1871 in te dienen. Hij hoopte daarmede in hel laatst der volgende maand gereed te zijn. Voorts deelde hy mede dat de regering voornemens was de kamer in July te Rome bijeen te roepen om over de begrooling te beraadslagen en te stemmen. Inmiddels was het noudig te voorzien in de vereischte midde len voor de dienst der schatkist. By de tegenwoordige gesteldheid der geldmarkten achtte de regering liet niet raadzaam gebruik te maken van de haar verleende magliging tot verkoop van rCntenten einde 186 millioen te verkrijgen. In stede daarvan stelde de minister voor, het bedrag der omleopcnde bankbillettcn met 150 millioen te verhoogen. mits de kamer ge lijktijdig haar zegel hechtte aan dc voorgestelde verhooging van belastingen. De minister zeide verder dat dc omstandigheden het raadzaam maakten dc uitgaven voor het krijgswezen uil te breiden: hij stelde mitsdien voor. dc begrooling van oorlog met 24 mill, te verhoogen, door welke verhooging, gepaard aan het tekort op het Romeinsche budget, bet tekort tot 37 mill, zou klimmenongerekend hetgeen voor spoorw cgen en dc verplaatsing van den rcgeringszetcl naar Rome betaald zal moeten worden; daar de hiervoor noodige fondsen op de begrooling aangewezen zullen worden, zal liet tekort verminderen tot ongeveer 27 millioenen om dit tekort te dekken stelde de minister voor de directe belastingen met een tiende te verhoogen. Uit Rome meldt men dat op 5 Maart graaf von Salm, benevens 42 andere aanzienlijke katholieken uit onderscheiden declen der Oostenrijksch- llongaarsche monarchie, op bet Vaticaan zijn ontvangen; zij bragten den Paus een adres van ruim 90600 katholieke landgenooten, waarin tegen dr omverwerping van de wereldlijke souveriteit van den II. Stoel geprotesteerd werd. In het antwoord van Z. II. op dal adres kwam eene zinsnede voor, welke de hoorders ongemeen trof en hun, als eene prophetië toeklonk, iieze namelijk: «Wij zagen onlangs een troon omstorten; thans zien wij cr ecnen, meer naby ons. waggelen." f'Kli IN9E X. BERLIJN, 16 Maart. Door de commissie van den bondsraadbelast geweest met het onder zoek van het ontwerp der gewijzigde bondsconstitutie, is verslag uitgehragt. Daaruit moet blijkendat de rijksregering vooralsnog gecne verdere ontwik keling van de bondsinrigtingen noodig heeft gekeurd. Er is geene sprake van de oprigling van een door vele conscrvativen verlangd hoogerhuis ol statenhuis; noch van de vestiging van een volledig verantwoordelijk riiks- ministerie, waarop van de liberale zijde wordt aangedrongen; noch eindelijk van de waarborging van dus genoemde grondregten. De commissie van den bondsraad gaat van de onderstelling uil dat de gewijzigde redactie alleen ten doel heeft om al wat op dit oogenblik ter aanzien der constitutie re;- tens is vastgesteld, maar in onderscheidene, elkander deels wijzigende deels aanvullende bescheiden gedrukt is, in één stuk zamen Ie vatten, en voorts, wat den vorm betreft, die eenheid der terminologie te herstellen, welkt verbroken was ten gevolge der invoeging op slechts twee plaatsen van (li I namen «keizer" en «rijk''. De gouden lauwerkrans, die den keizer namens 3000 gemeenten uil dc Rijnprovinciën is aangeboden, bestaat uit goud en platina van 20 en 22 karaat. Dc krans is gevormd door twee lauwertakkenmet 60 bladeren, door welke een witte platiiia-band is geslingerd, waarop in zwart geëmail leerd schrift de namen Weissenburg. Woerth, Saarbrücken, Mclz, Sedan en Straatsburg te lezen slaan. De hoofdtakken zijn van rood. de bladeren vat donker geel goud. Alle verdere opschriften en onderdeden zijn prachti' uitgewerkt. De krans werd aangeboden op een donkerrood satijnen kussen bewerkt met wit atlas, waarop bet Pruissische wapen en andere heraldiek' i figuren geborduurd zijn. j Door een Elzasser dorpspastoor is een memorie ingediend aan graal von Bismarck, waarin hij verbetering vraagt van den geldelijken toesta»! der lagere geestelijkheid in den Elzas. In die memorie wordt aangedr»

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2