;teitden reglmatigen toorn der vergadering trolseerendeen onbewegelijk, ijskoud blijvende bij dien storm; tallooze kreten zich niet elkaar vermen gende, de scheldwoorden uitgestort over het hoofd van den geheim-secreta ris. om in hem zijn meester te treden, gevolgd door den uitroep: /'Buiten de wet de man van 2 DecemberWeg met den snoodaardWeg met den verrader!" De woede al stijgende, het geschreeuw tot brullen overslaande, de vuisten gebald, de oogen rood van bloed: "Weg met de Bonapartes!" En plotseling, te midden van dit tumult, van die menigte en dien storm, een man, als ware het bij toeval, bij de tribune, naast den heer Conti, verschijnende, met een bloedrood gezigt, met grijzen baard en kruin, de i heer Victor Hugo, de schrijver van Napoléon le Petitnaast den secretaris van den man van Sedan en van 2 December! Op dat oogenblik hoorde men een enkel woord, een kreet, die uit aller borst opging: Chatiment! Ziedaar j uw kastijding! Te Lyon is nu eindelijk op last van het gemeentebestuur deroodevlag j vervangen door de driekleurige vlag. Niet slechts in de noordelijke departementen der Aisne, der Somme en der Ardennen, maar ook in oostelijke, zoo als in dat der Ain, en in Bretagne, rigt de runderpest, die aldaar ten gevolge van den invoer van voor de proviandering der Duitsche legers besmet vee is ontstaan, groote verwoestingen aan. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt berigt, dat de directeur der handelsbank aldaar, Mu- ralt geheeten. spoorloos is verdwenen. De kassier aan hel ministerie van financiën, de heer Eggimann, die in betrekking tot den eerstgenoemde ge durende langen tijd heelt gestaan, is voorloopig geschorst in zijne betrek king. Wat het onderzoek van de hem toevertrouwde kas heeft opgeleverd, ten dien aanzien verneemt men tot heden niets. Ook wordt van daar gemeld, dal de bonds-regering met den Franschen vertegenwoordiger reeds de noodige overeenkomst heeft getroffen aangaande de vergoeding aan Zwitserland verschuldigd voor het onderhouden der geïnter neerde troepen van Bourbaki. De terugkeer dier troepen zal op den vroe- ger bepaalden dag aanvangen en op 18 Maart zullen allen de grenzen w eder zijn gepasseerd. PRCISSEX. BERLIJN. 9 Maart. De Staats-Anz. zegt dat de maatregelen tot ontruiming van Frankrijk 1 door de Duitsche troepen overeenkomstig het vredesverdrag zonder verwijl zijn genomen en dat met de uitvoering daarvan reeds een begin is gemaakt. In de eerste plaats geldt het den terugtogt der Duitsche troepen achter de Seine en dus de ontruiming van het gebied ten zuiden en ten westen van Parijs, hetwelk tot nu loe door het 2" leger van prins Frederik Karei be zet was; alsmede het terugtrekken der zuidelijke insluitingstroepen voor Parijs, welke tot het 3le leger onder den kroonprins van Pruissen behoor den; daarentegen blijven de noordelijke forten van rarijs, welke door het Maasleger onder den kroonprins van Saksen bezet zijn. voorloopig en lot de betaling van den eersten termijn der oorlogscontributie nog in de magt der Duitschers. De uitslag der verkiezingen voor den rijksdag is, volgens den Proc. Corr., nog niet geheel te overzien. Wal Pruissen betreft kan men nu reeds zeggen, dal de conservatieve partijen hare vroegere sterkte behouden, maar dal de liberale partijen, ten gevolge van door de katholieke pari ij vooral in de westelijke provinciën behaalde voordcelen, een niet onaanzienlijk verlies geleden hebben. De in Noord-Duischland door de liberalen geleden verliezen zullen intusschen ten deelc goedgemaakt w orden door de in Zuid-Duitschland behaalde voordedenvermits de nationale partij, welke aldaar tot dus ver meerendeels eenstemmig met de liberalen is, niet alleen in Baden, maar ook in Wurlemberg en ten deeie ook in Beijeren gunstige resultaten bij de ver kiezingen verkregen heefl. liet gemeentebestuur dezer stad heeft het voornemen om de gemeen tebesturen van alle Duitsche steden van 20000 of meer inwoners uillenoo- digen. aan de graven von Bismarck en van Moltke het eereburgerschap te verleenen. Den 7J'n jl. is de kleine, maar sterke rotsvesting Bitche door Fransche autoriteiten in handen van de insluitingstroepen gesteld. Met vliegende vaandels en slaande trom rukte de bezetting der vesting door de poort. Al de troependie de vesting gedurende vele maanden op zoo regt mannelijke wijze hadden belegerd, zonder dat door hen een schot met zwaar geschut werd gedaan, waarvan vooraf niet behoorlijk kennisgeving was gezonden aan den bevelhebber der vijandelijke vesting, waren in het veld gerukt. Zij stonden in slagorde, maar met de meest vredelievende bedoeling; het ge schiedde ter cere van den voormaligen vijand. De Fransche troepen moesten alles achterlaten hetgeen zij niet met zich konden voeren. De Nordd. Allg. Zeit. vestigt er de aandacht op dat door de aanwinst van den Elzas en Lotharingen. Duitschlands strijdkrachten met 70000 a 80000 man troepen zijn versterkt. Tot welke soort zij mogen gerangschikt worden, kan hieruit blijken, dat zij de beste van het Fransche leger waren. De manschappen uil midden en zuidelijk Frankrijk slaan in ligchaamsbouw en kracht ver ten achteren bij de Elzasscrs en zijn derhalve veel minder in staat dan laatstgemeldenom de vermoeijcuissenaan het oorlogvoeren verbonden, te verdragen. De vroeger zoo hoog geroemde vurigheid iu den aanval is belrekkelijkcrwijze in de tegenwoordige dagen van geringe waarde; dat andere eigenschappen thans bij het oorlogvoeren m aanmer king komenheeft de jongste veldtogt ons overtuigend geleerd. Er worden thans bij de militaire autoiiteiten vele verzoeken gedaan om lfiken, die in Franschen grond begraven zijn, herwaarts te voeren. Aan verzoeken om kosteloos vervoer wordt geen gevolg gegeven; het overbren gen wordt zelfs kostbaar. Van de grenzen tot Berlijn beloopen de onkos ten 150 tb. Ter viering van den herstelden vrede was door geheel Wurlemberg, Baden en Beijeren de bevolking overeengekomen op den 5,|e" jl. met klokslag van 7 uur, op de daarvoor gewoonlijk gebruikt wordende bergtoppen, vreugdevuren te ontsteken. Het weder was bijzonder gunstig, zoodal men op vele punten des lands in een verbazend wijden omtrek de vlammen tegen het donkere luchtruim zag afspiegelen. Deze illuminatie slaagde allerwege naar wenscli, daar de avond zoo stil en liefelijk was als de zomer die in den regel slechts kan schenken. PEK TELEGRAAF. R1JSSEL, 9 Maart. De werkstaking te Roubaix houdt aan. Heden heb ben eenige ongeregeldheden plaats gehad. De gendarmerie werd met steen worpen begroet. PARIJS, 9 Maart. Het Journ. Off. berigt, dat de heeren Bande, Caille en Goulard benoemd zijn tot gevolmagtigden. belast om de onderhandelin gen te voeren over het definitive vredestractaat. De hertog van Noailles is benoemd tot gezant te St. Petersburg, en de heer Voguée tot gezant te Konstantinopel. Genoemd blad bevat voorts een artikel, waarin gezegd wordt dat Frankrijk zich als republiek constitueert, omdat de republiek alleen tot eensgezindheid kan leiden. Wie haar door list of geweld aanviel ten bate van koningsgezinde of dictatoriale minderheden, zou eene misdaad begaan, die slechts tot onlusten of tot de herstelling van het depotisme zou kunnen leiden. Het bewind stelt er eene eer in de republiek te vestigen. Zij zal haar met kracht verdedigen, vast besloten om haar te steunen op het crediet, zonder hetwelk de rijkdom des lands niet terugkeeren kan, alsmede op de openbare orde, die alleen een nieuw tijdperk van vrede kan inwijden. LONDEN, 10 Maart. Lagerhuis. Sir 11. Storks zegt dat de reorganisatie van het leger onmogelijk is, zonder dat het koopen van officiers-betrekkin gen wordt afgeschaft. Hij ziet geene moeijelijkheid in hel beginsel van keuze doch gelooft niet dat verpligte dienst mogelijk is. De artikelen van het ont werp zouden niet alleen het leger reorganiserenmaar ook de pligten en verantwoordelijkheid van alle officieren bepalen. De discussie is verdaagd. LONDEN, 10 Maart. De bladen bevatten het protest van Napoleon tegen het besluit der nationale vergadering, waarbjj zijne vervallenverklaring is uitgesproken. Hij noemt dit besluit onregtvaardig en onwettig, daar de vergadering alleenlijk is bijeengeroepen tot ratificatie van den vrede. Het openbare Fransche regtsmiddel tot grondvesting van eenig gouvernement is, volgens hem, het plebisciet. Derhalve verklaart hij zich bereid te buigen alleen voor de vrije uiting van den wil der natie. Koningin Victoria zal den 29"'° Maart plegtig de Albert-IIall openen. LONDEN, 10 Maart. De Times bevat eene depêche uit Parijs van den O"1'", volgens welke marine-soldaten getracht hebben de roode vlag op de Juljj- kolom te doen vervangen door de driekleur, waaruit ongeregeldheden ont stonden; de zee-soldaten werden gearresteerd, de roode vlag op hare plaats hersteld; acht bataill. nationale garde bezetten het plein der Bastille; drie j wagens met wapenen werden geplunderd. BORDEAUX, 9 Maart, 's avonds. Nationale vergadering. Voortzetting der discussiën. De lieer Beule legt over het rapport der commissie, belast met hel onderzoek van het voorstel tot verplaatsing der nationale vergadering. In het rapport wordt geconstateerd dat de heer Thiers nadrukkelijk verlangt dat de kamer spoedig eene beslissing neme. Vijl steden waren voorgedragen Versailles, Fontainebleau en Orleans belmoren daartoe. De commissie advi seert met 10 tegen 5 stemmen, en in strijd mei den wensch der regering. Versailles niet te kiezen, daar anders de iptaeslie van toenadering bjj Parijs zou gcprejudicieerd worden. Orleans zou in den boezem der commissie meer stemmen op zich vereenigd hebben, doch ten laatste is de keuze der commissie ge vallen op Fontainebleau, daar deze stad allezins geschikt is om er de zaken met den vereischlcn spoed af te doen en bovendien rust en kalmte verzekert aan de werkzaamheden der vergadering, welke Bordeaux niet zal verlaten, alvo rens geconstateerd zij dat alles wat tot hare vestiging vercischt wordt iu gereedheid is gebragt en alle maatregelen in het belang der orde, zoowel als dei- gezondheid, genomen zullen zijn. De heer Moruay stelt als amendement voor, dat de vergadering zich niet nil Bordeaux zal verwijderen, zoolang de vijand i nog in de onmiddellijke nabijheid van Parijs is. Dit amendement wordt door de commissie overgenomen. De rapporteur leest het ontwerp van wet voor. «Art. 1. De zetel der nationale vergadering wordt overgebragt naar Fontai nebleau. Art. 2. De nationale vergadering verlaat Bordeaux niet eerder, dan wanneer uil rapporten zal zijn gebleken dal de vijand het land verlaten heeft en alle werkzaamheden tot hare vestiging vereischt afgeloopen zijn." Thiers verzoekt uitstel der discussie tot morgen, daaa de regering volhardt bij hare meening dat Versailles de voorkeur verdient. De discussie wordt hierop verdaagd tot morgen. ADYEKTEVriEtV Voorspoedig bevallen van eene Dochter G. M. JAPIKSE. geliefde Echt- gepoote van Leiden, 10 Maart 1871. P. DE HAAS. Bevallen van een Dochter M. C. LAMPE VAN LITII. Purmerend. 10 Maart 1871. Heden overleed, na voorzien te zijn der laatste 11. Sacramenten, tot droef heid van mij. kinderen en behuwd-kinderenmijn geliefde Echtgenoot, de lloog-Edel Gestrenge Heer G. P. TEN SANDE, gep. Majoor, in den ouder dom van bijna 76 jaar. Leiden, 8 Maart J871. Wed. G. P. TEN SANDE, Beeckman Eenige en algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3