LEIDSCIIE COURANT. 1871. ZATURDAG II MAART. sta ds-ber1gteln. binnenlandsche bekigten. ii fl\ t>0. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 3 blad 3) der Handelin gen van den Gemeenteraad. II EK-IJK. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Stalen der provincie Znid-Hbllandvan den 10Jf" .lanuarij 11., n". 40 Provinciaalblad n°. 10). houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en grwigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1871: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. ader wel van den 7cn April I860 IStaatsblad n". 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde matengewigten en weegwerktuigen onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Bred straatin het Stadhuis, en wel: voor Wijk VII, op den 13, 14, 15, 16, 20, 21, 22, 23 en 27 Maart, telken dage van des morgpns 9 tot des namiddags 3 uren Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt. dat volgens besluit van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5deQ December 1870, n». 243 (12e afil de letter C, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot jaarletter zoowel van den ijk als van den her-ijk. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LïiaEN, 18 Januarij 1871. v. d. BRANDEI,ERBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brensen ter kennis van belanghebbenden dat het Kantoor van den Uk, thans in het Raadhuis gevestigd, voortaan, te beginnen met Zaturdag den lldfn dezer maand, zal worden gehouden in een der localen van het voormalig Catharma- Gasthuis op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Februari] 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. In aanmerking nemende, dat zich in eene aansrenzende tremeente een ge val van hondsdolheid heeft voorgedaan en het daarom van hunnen pligt ach ten, die middelen aan te wenden, welke onder hun hereik liggen, om het gevaar, daaruit soms te duchten, zooveel mogelijk af te keeren; Gezien artt. 124 en volgg. der Algemeene Policie-Verordening van 24 Oc tober 1867 (Gemeenteblad n". 12): Bepalen dat: honden niet anders dan behoorlijk gemuilband op de straat mogen worden gelaten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 10 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 3 personen, door gewijzigde pokken geene, als hersteld opgegeven 2, overleden 1, zoo dat nu in behandeling zijn 97. -- Heden morgen ten 6% ure is uit het water aan het Levendaal, door een aldaar voorbijvarenden schipper van een kolenscliuit, uit de diepte met een haak opgevischt het lijk van een meisje van 21-jarigen leeftijdwelk lijk onder geleide der policie naar het Caccilia-gasthuis, per draagmand, is ver voerd geworden. Eenige dagen geleden werd in het Vaderland en andere nieuwsbladen een berigt medegedeeld betrekkelijk de opzettelijke vernieling van een hunne- bed in de Valtherveenen onder Odoorn. Op grond van inlichtingen, uit eene verlrouwdc bron geput, kan de verzekering gegeven worden, dat van die beweerde vernieling geen woord waar is, en evenmin van de onldekking van vier urnen onder vier draagsteenen van liet beweerde hunnebed. De geheelc zaak bepaalt zich tol eenen bijzonder grooten veldsteen, hoedanige in Drenthe en Groningen in menigte in den bodem, ofschoon niet dikwerf van zulk eenen buiteiigcmeciien omvang voorkomenen die de eigenaar heeft doen springen, om aan de brokken eene nuttige en voor item voordeelige bestemming te geven. Naar men verneemt is hel eerste stoomschip der stoomvaartmaat schappij "Nederland", Willem III, te Glasgow le water gelaten. Voor hel prov. geregtshof van Groningen stond Woensdag 11. te regt de rijksontvanger van Beltingewolde. wegens knevelarij, door liet als ont vanger der regtch van den staal vorderen en ontvangen van geldendie hij wist, dat liet verschuldigde te boven gingen. 12 getuigen worden gehoord. De eiscli was 5 jaren tuchthuisstraf, ƒ8 boete en de kosten. De uitspraak is bepaald op den 15(tr0 dezer. Aan het station Oudenbosch op den spoorweg Grand Central Beige heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een spoorwegwerker, bezig met het aansluiten der waggons, geraakte tusschen twee waggons geklemd, en was terstond een lijk. De ongelukkige, eerst 31 jaar oud, laat eene weduwe na. Dingsdag morgen heeft onder de gemeente Limbricht, nabij Maastricht, een hevige brand gewoed. Tien huizen, acht voorraadschuren, een paard, drie koeijen, een varken, 75 heet. tarwe en 30 heet. rogge zijn in een uur tijds eene prooi der vlammen geworden. Het verslag der commissie uit de tweede kamer, in wier handen ge steld was het regeringsverslag van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig slaalstoezigt in het jaar I860, beval hier en daar eenige op merkingen of mededeelingen, die vooral in den tegenwoordigcu tijd beharti ging verdienen. De belangstelling in de koepokinenting, wordt gezegd, schijnt in het alge meen toegenomen te zijn. Het verslag loopt over 1869 en is vastgesteld in November 1870, toen de thans heerschende pokken-epidemie nog niet het tegenwoordig onrustbarend karakter had aangenomen. Het getal der opge geven vaccinatiën, 63.426, is aanzienlijk hooger dan in 1868, toen het 48.527 bedroeg. Toch schijnen de opgaven der verrigte vaccinatiën nog niet volledig le geschieden. Op de officiële opgaven komen een groot aantal ge meenten voor, waar in het jaar 1869 in het geheel niet gevaccineerd zoude zijn en zeer veie gemeenten springen in het oog door het gering aantal vacci natiën in verhouding tot het zielental en het aantal der geboorten. In de bijlagen vindt men eene aansporing tot het vaccineren in eene circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen des konings in de provinciën. De zaak wordt dus niet uit oog verloren. Zjj heeft dan ook behoefte aan opgewekte deelneming van allen die in de be vordering der volksgezondheid belang stellen ter overwinning van laauwheid en verkeerde begrippen. Het bewijs daarvan vindt men onder anderen in het over de provincie Zuidliollaiid vermelde. Onder de bureaux van vacci natie staan die van Rotterdam en Amsterdam in alle opzigien bovenaan. Van alle epidemisch in het jaar 1869 geheerscht hebbende ziekten, kost ten de typheuse koortsen wederom evenals in vorige jaren de meeste offers., 3424 personen of 46 van de 1000 sterfgevallen. Toch was de sterfte zoo wel absoluut als relatief geringer dan in 1868, toen er 3724 sterfgevallen of 47 van de 1000 aan typhus geteld werden. Vooral legen typhus is het waakzaam hygiënisch oog van het geneeskundig staatsbestuur van onmis kenbaar nut. Het is daarom zeer af te keuren dat de geneeskundigen de aangift der ziektegevallen zooveel malen verzuimen. Zulks blijkt toch uit eene opgaaf van den inspecteur van Zuidholland. In 143 gemeenten waren sterfgevallen aan typhus voorgekomen, terwijl slechts uit 21 het voorkomen der ziekte aan hem werd berigt. Wij meencn de regering andermaal oplet tend op deze zaak te moeten maken. In ons vorig verslag vroegen wij of het voorhanden zijn van gedrukte geadresseerde briefjes, in welke slechts een cijfer in te vullen was, daar niet bevorderlijk toe wezen kon. De regering antwoordde daarop dat het niet waarschijnlijk is. dat de geneeskundigen het doen der opgaven verzuimen wegens de geringe daaraan verbonden moeite. Wij meenen dat bij uitgebreiden werkkring der practiserendc ge neeskundigen de moeite niet zoo gering geacht moet worden. De meeste klagten der inspecteurs bij het bezoek der gemeenten zijn: mestverzamelingen zeer nabij de woningen of waterputtenprivaten zoodanig geplaatst dat zij het drinkwater bederven, onreinheid van straten, wegen, goten of waterenopen riolen of vuile sloolenhet houden van varkens en ver zamelingen van afval of vuil in of zeer nabij woningen, gebrek aan drink water en slechte onbewoonbare verblijven van menschen. Vooral de varkens en mestputten schijnen de gemeentebesturen zeer noode te beperken. De overweging in de afdeelingen der kamer van de beide wets-ont- werpen tot vaststelling van de hoofdstukken II der begrooting van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1871 heeft zich blijkens het eindverslag uit den aard der zaak grootendeels beperkt lot de wijzigingen, in afwijk in" van de oorspronkelijke voordragt, in deze wels-onlwerpen gebragt, en tot de daarin vervatte postendie lot de op nieuw voorgedragen hervorming van het Preanger stelsel betrekking hebben. Ook wat dit laatste onderwerp betreft is men zoo min mogelijk in liet fond der zaak getreden. Bij de behandeling der oorspronkelijk ingediende Indische begrooting is toch al wat voor of tegen de opheffing van het tegenwoordig stelsel van bestuur en belastingheffing in de Preanger regentschappen te zeggen viel, in het breede uiteengezet. Om herhaling ie vermijden kon men zich daaraan ge dragen. Evenzoo heeft men het incident van de voorbarige afkondiging der ordonnantiën in Indië omtrent de nieuwe regeling in de Preanger re-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1