PEK TELEGRAAF. jtwelk hel hart der stad kan worden genoemd, bezet gehouden; en alzoo het tweeledige doel der Duitsche legerhoofden bereikt, hel doel namelijk ii Duitschlands zege door een in hel oog springend bewijs te slaven en te eletten dat zij naderhand door logens van Fransche volksmenners of door [opzettelijke verdichtingen van den Franschen volksgeest in de schaduw esleld worde, alsmede het doel om de aanneming der vredes-preliminairen bespoedigen. De Duilschers hebben de stad bezet gehoudenzonder dat e botsingen, waarmede van de zijde der Parijsche bevolking zoo luidruch- g was gedreigd, zich voordeden; alleen moest hier en daar soms door enen uhlaan eene handtastelijke teregtwijzing worden gegeven aan groepen epeupel. die door de kalme houding des overwinnaars sioutmoedig en bal- adig werden. Trouwens de Duitschers hadden zoodanige beperkingen van un regt tot het bezetten der slad bewilligd, dat de aanleidingen tot bot- ing schier volkomen afgesneden waren. FRANkltlJ K. De Ind. Beige berigt als zeker dat de regering besloten heeft zich oor eene gcldlecningen niet door verhooging der belastingengeld te ver ghaffen voor dadelijke stortingen in mindering der krijgsschatting. Uit een berigt van de Siècle blijkt, dat de Duitsche troepen bij het erlaten van Parijs onder den zegeboog zijn doorgetrokken, nadat zij den lorigen dag de kettingen, waarmede de ingang versperd was geworden, ver wijderd en de grachten, welke rondom den Boog gegraven waren, gevuld ïadden. Bij het doortrekken hief elke aanvoerder van een balaillon of com pagnie een //hurrah!" aan, hetwelk door zijne onderhebbenden luide beant woord werd. Die kreten lokten telkens heftige manifestatiën van veront waardiging van de Parijzenaars uit. Toen een der ruiters van de Pruissische achterhoede bij het doorrijden van den Boog een karabijnschot loste, werd het volk zoo woedend, dat het de Duitschers met steenen begon te werpen. De wegtrekkende troepen werden op een afstand van omstreeks honderd ellen door Fransche troepen gevolgd. Deze laaisle en meest al de troepen, welke gedurende de occupatie het cordon vormden, droegen rouwstrikken om hunne geweren; ook de vaandels der linietroepcn en der nationale garde waren met rouwfloers omstrikt. Twee koflijhuizenwelke in den nacht dat de Duitschers de stad had den bezet waren open gebleven, het café-Ory in de Avenue-Uhrich en het café-Dupont in het Bond-point, zijn na den aftogt der Duitschers door het gepeupel geplunderd. De Mon. unit. verklaart zich voor het denkbeeld om die Elzassers, welke liever hunne woonstede zouden willen verlaten dan onder de Duitsche heerschappij over te gaan, in staat te stellen zich als landbouwers, fabri kanten of handwerkslieden in Algerië neder te zetten. Te Bordeaux zijn weder twee nieuwe dagbladen verschenen, organen der ultra-republikeinsche partij, t. w. Ie Chatiment en le Constituant. Een van die bladen bevat eene proclamatie door Victor Hugo, Louis Blanc en dertig andere leden der nationale vergadering ondcrleekend en gerigt aan de republikeinsche bevolking der oostelijke deparlemenien. Daarin komt o. a. het volgende voor: »Het Fransche volk heeft geen regt om it of eeni- gen anderen medeburger tot eenen onderdaan van Pruissen te makenelke afstand van grondgebied is dus van den beginne af eene nietige daad zon der kracht of geldigheid. De republiek belooft u wraak; zij zal wraak nemen, hetzij eerlang of in de toekomst." Te Landerneau (dép. Finistère) heerseht de veeziekte in zulk eene matedat 500 personen bezig zijn de gestorven beesten te begraven. l'UCI»§E.\. BERLIJN. 6 Maart. De Staats-Anz. berigt het volgende uit het hoofdkwartier te Versail les: Volgens de voorloopig gemaakte bepalingen zal Z. M. de keizer spoedig na de ratificatie der vredes-preliminairen Versailles verlaten en op de terug reis naar het vaderland door den kroonprins vergezeld worden. De terug reis zal waarschijnlijk over Karlsruhe geschieden, alwaar Z. M. nachtverblijf zal houden. De oppercommando's zullen zoo lang in Frankrijk blijven, tot dal de etappewegen voor de onderscheiden corpsen bepaald zijn en alles voor den terugmarsch van het leger voorbereid is. Nu reeds is bet zeker dat de troepen den weg tot aan de grenzen te voet zullen afleggen, daar van de spoorwegen gebruik moet worden gemaakt voor het vervoer van het materieelhet belegeringsgeschutde zieken en gekwetsten enz. Alles wordt voorbereid om dit vervoer zoo spoedig mogelijk te doen plaats heb ben. en de onderhandelingen daarover met de directiën van de spoorwegen, die zich in Fransche handen bevinden, zijn reeds voor eenige dagen in het hooldkwartier aangevangen. Aan het Postdammer station alhier is eene verbazende massa van het voor Parijs buil gemaakte geschut aangebragt. Een dier voorwerpen trok vooral de aandacht. Het was de reusachtige Sl. Valériehet monsterkanon dat, naar het beweren, door zoovelen indertijd geuit, moest strekken om den //onverw inlijken" Mout Valérien nog onncembaardcr te maken dan hij buitendien reeds was. De lengte van het stuk geschut is 14 voet en het weegt 28500 De heer Wachenhusen, die met de Duitsche troepen Parijs is binnen gerukt, meldt omtrent den intogt der troepen, dat men langs den weg niets hoorde dan fluiten, schreeuwen en scheldwoorden. //Dieven! roovers! moor denaars!" was het algemeen geroep. En niet alleen werden den Duitschers scheldwoorden naar het hoofd geworpen, zelfs de Fransche troepen werden uitgemaakt voor //lafaards en verraders;" door liet volk werd op de Fran sche uniform gespogen. De Duitschers bleven bedaard. Alle winkels waren gesloten; ook alle ramen waren digt, maar van achlcr de hoekjes der gor dijnen zag men toch gezigten te voorschijn komen. Alleen de vreemdelin gen, die eene Engelsche of Amerikaansehe vlag hadden uitgestoken, stonden op de balkons, of hadden de ramen geopend. Het Diesel. Joiirn. meldt dal de Fransche krijgsgevangenenvoor zoover zij tot de mobile garde belmoren of den rang van officier bekleeden, op hunne kosten nu reeds naar Frankrijk kunnen keeren. De overige man- schappen blijven geïnterneerd tot dat het mogelijk zal zijn hen achtereen- j volgens naar hun vaderland terug te zenden. Na de regeling der gelden tot ondersteuning der weduwen van mili tairendie in den oorlog gesneuveld, of ten gevolge van verwonding over leden zijn, bepaaldelijk weduwen en manschappen, korporaals, sergeants en sergeants-majoors, is thans ook eene regeling gemaakt voor de weduwen van gesneuvelde of aan hunne wonden overleden officieren, lil afwachting der nieuwe wet is voorloopig bepaald, dat die Weduwen, bij hetgeen zij uit het pensioenfonds trekken, ook nog eene toelage van staatswege zullen genieten. Deze toelage bedraagt voor de weduwe van een generaal 400 thaler, voor die van een staf-officier 300, voor die van een kapitein of officier van lageren rang 200 th. 's jaars. Ook de weduwen van militaire ambte naren hebben aanspraak op eene dezer toelagen, naar gelang van den rang. Buitendien wordtnaar mate der omstandigheden van hel gezineene bijdrage verstrekt in de kosten van opvoeding en onderwijs der kinderen tot en met hun 17*' jaar, en wel voor iederen zoon 50 en voor iedere dochter 40 th. 's jaars. Uit Straatsburg wordt gemeld dat de Duitsche autoriteiten, in de pro vincie gevestigd, bevel hebben ontvangen de uitgeschreven oorlogsbelas ting van 25 fr. per hoofd van de bevolking niet verder in te vorderenen dat de sommen, als zoodanig betaald, teruggegeven moeten worden. Toen het hevel tot heffing dier extra-opbrengst aan de bevolking ter ooren kwam, stond zij versteld, diep getroffen door den even harden als onverwachten slag; maar de vreugde over de ontheffing daarvan evenaarde niet slechts den ondervonden schrikmaar overtrof dien verre. De Schlesische Zeit deelt den tekst mede van een adres van 56 uit de ruim 100 katholieke leden der I'ruissische kamer van afgevaardigden aan den keizer. Dit adres strekt om den keizer te verzoekende wereldlijke magt van den Paus te herstellen, -■ liet gemeentebestuur van Munchen heeft beslotenter gedachtenis aan het vredesverdrag een asyl te stichten voor hulpbehoevende kinderenbij voorkeur van militairen die in den oorlog gesneuveld of overleden zijn. Uit de stadskas is daartoe voorloopig een bedrag van 100,000 11. aangewezen. BORDEAUX, 6 Maart. De Moniteur meldt, dat de hertog de Noailles benoemd is tot gezant te St. Petersburg en de heer Melchior de Vogue tot gezant te Konstanlinopel. De geruchten omtrent een opstand te Parijs zijn van allen grond ontbloot. LONDEN, G Maart. In het Lagerhuis heeft de heer Disraeli aangekondigd dat hij morgen de regering bij wijze van interpellatie vragen zal, of het haar bekend is, dat ten vorigen jare een tractaat is gesloten tusschen Rusland en Pruissen, hetwelk betrekking had op den oorlog tusschen Pruis sen en Frankrijk, en of zij daarvan reeds ondcrrigl was, toen de heer Odo Russell afgevaardigd werd naar den heer van Bismarck te Versailles. KIEL, 6 Maart. De versperringen in de haven alhier is men begonnen weg te ruimen. Aan de schepen is het echter 's nachts nog niet vergund in of uit te loopen. Een wachtschip is bij Loboe gestationeerd. BERLIJN, 5 Maart. De Staatsanz. maakt een verordening van de rege ring bekend, waarbij alle bepalingen betreffende het verbod van uit- en doorvoer den dezer zijn opgeheven. BORDEAUX, 6 Maart. Nationale vergadering. Louis Blanc dient een voor stel indat hij smartelijk maar onvermijdelijk noemt. Hij verlangt nl. dat de leden der regering van 's lands verdediging geroepen zullen worden om reken schap af te leggen van de wijze waarop zij het gezag hebben uitgeoefend sedert het begin van het beleg van Parijs tot de capitulatie. Dit voorstel is ondcrleekend door Victor Hugo, Edgard Quinet, Louis Blanc. Peyrat, Greppo, Schoelchcr. Farcy, Hoquet, Poigneau en Lockrov. Andere leden, waaronder Clemenccau en Pitard, ondersteunen het. De heer Delescluze eiseht, dat de leden der regering van 's lands verdediging in staaL van beschuldiging gesteld en in hechtenis genomen zullen wordenals schuldig aan landverraad. De heer Johnstone en andere leden stellen voor. dat de leveranciers die con tracten met genoemde regering hebben gesloten, gehouden zullen zijn, op straffe van hunne reglen le verliezen, binnen drie maanden hunne rekenin gen in te leveren. Een lid stelt voor dat de vergadering elders dan te Parijs haren zetel vestige. Thiers verzoekt de vergadering zich over dit onderwerp dadelijk uit te spreken, omdat de loop der zaken aanmerkelijk belemmerd wordt. Overeenkomstig deze aanbeveling van Thiers wordt de openbare zit ting geschorst en komen de afdeelingen bijeen om het voorstel te onderzoeken. Gambetta is naar Cahors, zijne geboortestad, vertrokken. Generaal Changarnier is zeer lijdende. ROME, 6 Maart. De Paus heeft een geheim consistorie gehouden en eene allocutie voorgelezen die door drie leden der Jezuilen-orde was opgesteld. In deze allocutie laat de Paus zich afkeurend uit over den bewerker der sedert September te Rome voorgevallen feiten; hij verwerpt alle denkbeeld van waarborg; betreurt den Fransch-Duitschen oorlog en den toestand van Rome, waarbij hij op de overstrooming zinspeelt; verklaart erkentelijk te zijn voor de blijken van gehechtheid, welke hij van de geloovigen in geheel de katholieke wereld ontvangen heelt, en stelt ten slotte zijne hoop in de Goddelijke voorzienigheid. Daarna heeft de Paus eenige bisschoppen voor vacante plaatsen benoemd. WASHINGTON, 4 Maart. Het 41,,c congres der Unie is ontbonden gewor den, nadat het huis der vertegenwoordigers had aangenomen de wet hou dende verbod der ineensmelting van de transatlantische kabelmaatschappijen, wier tarief hooger is dan 5 dollars goud voor 10 woorden, liet 42vte con gres is bijeengekomen. Het hnis der vertegenwoordigers telt 131 republi keinen en 96 democraten.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3