€<11)111 1871 ÏMÉ ZATURDAG 4 MAART. BÏN.N E N LA N BSC li E BKiiiG TKN. S\ 34, De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. i 3.50; met het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. i V.;;. '"I LEIDEN. 3 Maart. Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aangetast 2 personen, door gewijzigde pokken 5, als hersteld opgegeven 4, overleden 4, zoodat nu in behandeling zijn 97. Pij eene morgen door den gemeenteraad te behandelen Verordening wordt, uit overweging dat krachtige maatregelen worden vereischt tegen de verspreiding van besmettelijkë ziekten door schoolbezoek, voorgesteld te bepalen dat zoolang gcene geneeskundige verklaring zal zijn overgelegd, dat het gevaar van besmetting uit eenige woning geweken is, noch van die over legging aan den betrokken schoolhouder of schoolhouderes het bewijs is vertoond, niemand uit zoodanige woning eenig schoollokaal mag bezoeken en het desgelijks verboden is uit zoodanig gezin eenige leerlingen, onder wijzend- of hulppersoneel in de scholen toe te laten;.— ouders, voogden en anderen die eenig opzigt uitoefenen over de sclioolga.andeualsmede de schoolhouders of schoolhouderessen zijn iedervoor zooveel lfEm of haar aan gaat, voor de nakoming dezer bepaling verantwoordelijk; dat het verboden is leerlingen toe te laten in selioollo'calendie een ge deelte uilmaken van huizen, waarin zich eene besmettelijke ziekte geopen baard heeft, zoolang de bovenbedoelde verklaring niet zal zijn overgelegd; dat het den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres verboden is in de school leerlingenonderwijzend- of hulppersoneel toe te latenzonder de schriftelijke verklaring van een bevoegd genees- of heelkundige, houdende dat de leerlingen of genoemd personeel de koepok-inenting ondergaan of de natuurlijke pokziekte gehad hebben. Uit Warmond meldt men ons dat, niettegenstaande de lieer J. de Crane, bij de verkiezing van een lid van het collegie van notabelen bij de lierv. gemeente, voor de herstemming tnsschen hem en den heer G. van Duyker had bedankt, men gemeend heeft die herstemming te moeten laten doorgaan. De heer J. de Crane verkreeg 37 stemmen, de heer G. van Duyker 24 stemmen. Naar men van goederhand verneemt, bestaat het wets-ontwerp tot be vordering eener geregelde stoomvaartdienst lusschen Vlissingen en New-York, door vijf leden van de tweede kamer voorgesteld (de lieeren 's Jacob, Ka Iff. de Bruyn Kops, Stieltjes en Tak), en dat eerlang publiek zal worden, slechts uit twee artikelen. In het eerste wordt de minister van financiën gemag- tigdop de voorwaarden door hem in 's lands belang noodzakelijk ge keurdeene som van hoogstens ƒG00,000 'sjaars, gedurende uiterlijk tien jaren, toe te leggen aan eene stooinvaartondernemingdie zal zijn gehouden gedurende het eerste jaar eenmaal 'smaands. vervolgens eenmaal in de veertien dagen, op vaste tijdstippen uit Vlissingen naar New-York en omge keerd, stoomschepen in de vaart te brengen. Deze stoomschepen zullen in alle op- zigten moeten wedijveren met die der bestaande Transatlantische stoomvaart lijnen. In het tweede artikel dezer wetsvoordragt worden bepalingen aangetrof fen omtrent de wijze, waarop, na gehoudene openbare mededinging, door de regering eene overeenkomst omtrent de uitvoering der dienst kan worden getroffen. Volgens het Fad. wordt aan het dep. van koloniën in gereedheid gebragt een wets-ontwerp tot goedkeuring van hel tractaat met Groot-Brit- tannië betreffende den afstand onzer' bezittingen ter Kuste van Guinea. Ilet tractaat is in de vorige week geteekend. De vereeniging tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevol kingen, onder den naam van: /'hel Witte Kruis," heeft thans haar eerste bulletin uitgegeven. Daaruit blijkt, dat de bijdragen reeds ongeveer ƒ13000 beloopenwaarvan bijna de helft te danken is aan giften van vrouwen, in gezameld door het dames hulp-comité te 's Hagc. Onder deze omstandighe den zijn twee leden der vereeniging voor eigene rekening binnen weinige dagen gereed te vertrekken, om hulp van wege bet Witte Kruis aan te brengen op plaatsen der verarmde bevolkingen. Van hunne verrigtingen zal weldra in het bulletin n». 2 melding worden gemaakt. De heer van de Velde, lid der vereeniging. heeft zich naar de omstreken van Versailles bege ven; door zijne tusschcnkomsl wordt aan hel Witte Kruis van verscheidene zijden om hulp gevraagd. Onder anderen heeft zich te Belfort een comité gevestigd, hetwelk eene aanvrage gerigt heeft om zaaizaden en kleeding- stukken. Daartoe is het bestuur thans nog buiten staataangezien het saldo in kas slechts bedraagt circa ƒ2000., nu aftrek van hetgeen aan de gedele geerden ter beschikking is gesteld. Ziedaar, zegt het bestuur ten slottej onzen toestand; beslist nu zei ven, dierbare landgenootenof wij. ja dan neen, verder zullen medewerken met onze naburen om onze onschuldige nlcde- menschen te helpen redden, dan wel, of wij ons aan dat liefdadig doel, bjj gebrek aan middelen i moeten onttrekken. Wij zijn ten volle overtuigd dat het laatste uw wenseh niet is. De felle vorst en het .gemis van sneeuw op de velden gedurende dien lijd heeft geen gunsligen invloed, op de winterrogge uitgeoefend; daar zij echter een der sterkste graansoorten is, kan er nog Wel iets behouden blijven. Op de eilanden Gocree en Flakkee is, zonder uitzondering, zaad tarwe en gerst doodgevroren; men is dan ook aldaar reeds op nieuw begon nen te zaaijen. Te Ylaardingen is gisteren morgen een turfschip, dal binnen de slui zen lag, bij het opkomen van de eb. omgeslagen, waarbij twee personen het leven verloren. De schipper scheen onbekend .met de verandering van eb en vloed. Te Rotterdam had gisteren morgen op liet werk voor de staatsspoor wegen aan de Blaak een deerlijk ongeluk plaats. Terwijl men bezig was een heipaal aan den ketting op te trekken en bjj bijna overeind stond, brak de ketting, waardoor de paal tegen den grond viel en een der werk lieden zoodanig trof, dat hij eenige oogenblikken daarna dood was. Twee der dezer dagen uit de gevangenis te Alkmaar ontvlugte gevan genen zijn te Petten door de rijks-veldwacht aangehouden. Den derde is men mede op bel spoor. Te Assen is gevankelijk binnengebragt een persoon aan de DieverbrUg woonachtig, verdacht van aldaar het postpaket uit de postkar te hebben ^ontvreemd in den nacht van 17 op 18 Februarij jl. De regtbank heeft tegen den verdachte regtsingang met bevel lot gevangenneming verleend. Nabij Valthe heeft men een kolossalen steen van 5 nieters in omvang, die diep in den grond lag en op vier steenen rustte, doen springen; daar onder zijn vier urnen, met asch gevuld, gevonden. Reeds zijn 96 voer keijen van dit gevaarte verkocht voor ƒ150. In den avond of nacht van 26 Februarij is er een vreeselijke misdaad gepleegd op den persoon van J. II. van Veendam, die Maandagmorgenop den weg van Sappemeer naar Veendam, te Borgercompagnie dood werd gevonden, naar men zegt met een verbrijzeld hoofd; enz. Of de moord uit minnenijd of roofzucht gepleegd werd, weet men niet.; doch zooveel is zeker, dat genoemde persoon zijne beminde, met wie hij in het huwelijk zou tredenen die te Sappemeer woonthad bezocht en van daar terugkeerde. Te Tilburg is zekere V. D.aanbrenger van plaatsvervangers en num- nicrvervvisseiaars. beschuldigd van in hel vorige jaar een persoon, Pruis van geboorte, onder een verdichten naam als plaatsvervanger te hebben in dienst gesteld, in verzekerde bewaring genomen. De plaatsvervanger, welke dien verdichten naam had aangenomen en om die reden reeds uit de dienst ontslagen is, is mede aangehouden en beiden zijn gevankelijk naar 'sller- logenbosch overgebragt. 's GRAVENHAGE3 Maart. Door Z. M, zijn benoemd tot ontvangers der registratie: te Middelburg, de heer W. Macalester Loup, thans te Alkmaar; te Groenlo, de heer G. van Itcrson, thans te llolwcrd; te Beetsterzwaagde heer E. Groencveld de Cock, thans te Ommen; te lloogevccn, de heer G. Mulder, thans te Oirschot; te Oirschot, de heer G. II. H. Peters, thans te Korlgene; te Ilolwerd, dé heer J. J. Fabius, thans surnumerair; te Ommen, de heer J. van Os, thans surnumerair; te Kortgene, de heer E. P. van lloboken, thans surnumerair. Tot ontvanger der directe belastingen te Huissen is benoemd de heer W. Schaddthans ontvanger te Balberik. Tot auditeur-militair in de 3,lf militaire afdeeling is benoemd de heer mr. W. C. Scheidius, officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten. Tot officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten is be noemd de heer mr. B. W. N. Servatius, thans subst.-officier bij de arrond.- regtbank te Groningen. Aan den luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. G G. II. Strcngnaerlsthans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit de militaire dienst. (Per Telegraaf.) De tweede kamer hield heden middag eene zittin". De lieer Smidt, uit Assen, heeft, na eedsaflegging, zitting genomen. Mede- dceling werd gedaan dat door de afdeelingen tot rapporteurs waren bo-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1