LË1D8CBIË COURANT. 1871. ,ts<ëk •ïfééSS^SfigÈ S\ 32. DONDERDAG 2 MAART. Dc Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courtin' is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.G5. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.\ De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. ,-mf-CT-y i. '.ju .51— STA DS-RER1GTEN. De BURGEMEESTER cv WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne openbare vergadering van den 22,le0 December 1870. is vastgesteld de volgende fERORDENIlïtl houdende wijziging ran de artt. 47 en 48 der Algemeene Policierer- ordening ran den 24,tl'" October 1867. roor de gemeente Leiden. Art. 47 en 48 der Algemeene Policieverordening worden gewijzigd, zoodat zij gelezen worden als volgt: Art. 47. Alle woningen en erven moeten aan hunnen hoofdingang, op eene voor de voorbijgangers duidelijk zlgtbare plaats, door den eigenaar, van het slraatnomnier voorzien worden, ter grootte van minstens 45 mil limeters. Rij hel verwen der deurkozijnen of bij het vertimmeren der gebouwen, moet dat nommer tijdelijk, op eene zigtbare plaats en niet hooger dan twee nieters uit den grond, worden aangewezen, hetzij op den gevei zelf, hetzij op de daarvóór geplaatste schutting. Art. 48. Wanneer vertimmering van gebouwen vermeerdering of vermin dering van percelen ten gevolge heeft, of wanneer geheel nieuwe gebouwen opgerigt worden, moet de eigenaar, binnen acht dagen na het afloopen der vertimmering of bouwing, de bepaling van het straalnommer aan den amb tenaar van den burgerlijken stand vragen. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Leidenin zijne openbare vergadering van den 22"en December 1870. Dc Burgemeester v. d. BRANDELER. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun berigt van den 21s"n Februarij 1871, 11. n°. 790 (4e Afd. A.) G. S. n\ 36. in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den lsten Maart 1871. Burgemeester en Wethouders van Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alin.der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad 11°. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6lcn tot en met den IS11®11 Maart e. k.in de sclioollocalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van hal/ negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. GRCKDEf LASTING. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidenherinnert de belanghebbendendie de toepassing verlangen van eene der bepalingen, vermeld in de artt. 26—31 en 3436 der Wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad n°. 82) be trekkelijk de grondbelasting, dat zij verpligt zijn van alle stich tingen herbouwingenbij- of opbouwingenof gedeeltelijke ver nieuwingenin de termen der wet vallende, binnen drie maanden, na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen aangifte te doen bij het bestuur der gemeente, waar de eigendom men gelegen zijn, terwijl die aangifte dagelijks van tien tot een uur, met uitzondering van Zon- en feestdagenter Secretarie de zer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 1 Maart 1871. v. n. BRANDELER. B1N N E N L A IN DSC HE B K111G T E A LEIDEN zijn alhier 1 Maart. geene personendoor pokken ol se als hersteld opgegeven 4overleden Sedert de vorige opgave wijzigde pokken aangetastaangegeven 2zoodat nu in behandeling zijn 90. - lieden middag omstreeks 3 uur is aan de Klokstcegbrug gevonden liet lijkje van het reeds 7 weken vermist jongentje, genaamd W. v. d. K.dat onder geleide der policie naar het Caccilia-gasthuis is overgebragt. Men meldt ons dat in liet Weslland algemeene bedrijvigheid heerscht met het omspitten van den grond om aardappelen te leggen; zoo mede te Rijnsburg voor de teelt van vlas en uijen. Wel is waar zijn de akkers hier en daar nog nat genoeg, doch de weersgesteldheid is niet ongunstig. Het wintergraan heeft geleden en het is zelfs op sommige plaatsen, naar ver moeden, geheel doodgevroren. Men zal echter binnen kort daaromtrent meer uiet zekerheid welen; misschien herstelt zich van het graan nog veel. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat eene vrouw, te Zoe- tervvoude woonachtig, die vroeger op haren verjaardag zich in de geboorte van eene dochter mogt verheugen, zich heden op dien verjaardig op nieuw mogl verheugen in de gelukkige bevalling van deze hare te Warmond wonende dochter. De Staatscourant bevat het verslag over den staat der kon. bibliotheek gedurende het jaar 1870. Deze inrigting heeft in dat jaar weder belang rijke aanwinsten verkregen. Het geheel dezer aanwinsten, zegt de heer bibliothecaris, wordt echter verre overschaduwd door de gift, welke mejuf- vrouw J. M. Bogaei's te Rotterdam op den ID"'0 Sept. 1870 met de grootste voorkomendheid aan de koninklijke boekerij heeft aangeboden. In de be wustheid dat zij, zoodoende, handelde in den geest baars vaders, mr. A. llogaers, wien dc verspreiding van kennis en de beoefening der letteren zoo zeer ter harte gingenen die aan de Nederlandsche letteren in het bijzonder zijn naam op zoo eervolle wijze heeft verbondenheeft mejufvrouw Bogaers mij uitgenoodigd om uil de rijke boekverzameling, door haren vader nage laten. eene keus te doen van die werken, welke voor de rijksboekerij van belang mogten zijn. Ik heb toen, de belangen der mij toevertrouwde boe kerij met bescheidenheid in het oog vattende, uit de bibliotheek vau wijlen mr. A. Bogaers naar hier doen overbrengen ongeveer 3500 boekdeelen, meestal (met uitzondering hoofdzakelijk van reeksen tijdschriften) goed of sierlijk gebonden en welke hier vooral de vakken van Nederlandsche, Fransche, Italiaansche en Spaansche taal, letterkunde en geschiedenis aan vullen; en daarenboven 47 handschriften op perkament of papier, belang rijk voor de Nederlandsche taalstudie, eén handschrift op lonlarbladen, aciit autografen, een tachtigtal drukwerken gedurende de eeuw, waarin de typo- graphisclie boekdrukkunst ontstond, ter perse gelegd en 32 plaatwerken van meerderen of minderen omvang. In de jaarboeken der kon. bibliotheek slaat geen vroeger voorbeeld vermeld van zoodanige vorstelijke vrijgevig heid door een bijzonder persoon haar bewezen. De Staatscourant bevat ook een uittreksel uit het tweede verslag uitge- bragt door de commissicn in 1870 belast met liet examen van hulpapotheker en apotheker, waarin zij hare bevindingen mededeelen omtrent de kennis der candidaten in verscheidene vakken. Men meldt uil Rotterdam: Zoolang Rotterdam bestaat, heeft er aldaar welligt niet zulk een drukte plaats gehad als in de afgeloopen week De goederen lagen tot op dc helft der straten aan de Oosterkade, Boompjes en Willemskade, bijna was er geen enkele directie of zij had extra-zeestoom- booten in de vaart. Het verkeer aan de Oosterkade was van dien aard, dat men aldaar op één oogenblik 26 rivier- en zeestoombootcn lellen kon'. Gelukkig, dat liet de geheele week door droog weder was, want dekklee- den waren niet meer te bekomen; hij regen zouden vele goederen bescha digd zijn, zonder dat men er iets tegen vermogt. Tc Alkmaar zijn gisteren nacht uit het huis van arrest drie gevangenen ontsnapt. Zij hebben zich door middel van aaneengeknoopte lakens uit een raam, waarvan zij de ijzeren roeden hebben omgebogen, laten zakken en zijn zoo op de openbare straat gekomen. Te voren hadden zij zich in het magazijn der gevangenis van een stel kleederen voorzien. Naar men uit Utrecht meldt worden sedert eenige dagen door de Duit- schers veel inlands'cjie paardendie zij in die provincie en in de dorpen van Zuidholland gekocht hebben, langs den Rijnspoorweg naar Duitschland ge voerd. Fransche handelaren doen minder zaken. De Duitsche kooplieden koopen de schoonste paarden tegen de hoogste prijzen, zelfs gaven zij in enkele gevallen ƒ700 per paard. Eenige dagen geleden vervoegde zich te Nijmegen bij de aanzienlijkste ingezetenen een Duitscher, zich nu eens noemende J. Dider, dr. pliil. uit Munchen, dan weder Johan Schnabel. privalgelelirte, dr. Rostrum (Latijnsche vertaling van Schnabel). die eene lijst ter inteekening aanbood voor eene door hem te bonden voorlezing over de forten van Parijs. De politie heeft hem echter in bewaring genomenmisschien om hem tijd en gelegenheid te ver schaffen zijne voorlezing gereed te makenwaarvoor hij reeds bij verscliei- denen den entrèeprijs, ad f I. had in onlvansl genomen; want de naam van dr. Jahn. dien hij zich hij anderen gaf, wekte hel vermoedendat men te doen had met den persoou. die in de omstreken van Barnim dezelfde opligting had gepleegd, waarvan de Köln. Zeil. melding had gemaakt. Door de Amersf. Cour. wordt hel volgende medegedeeld: Dc lieer M. B. een der geachtste ingezetenen en wijnhandelaar te Z., was uil nieuwsgierig heid naar het oorlogslooneel vertrokken, en had op reis kennis aangeknoopt met drie andere reizigers, vreemdelingen, met welke hij te Metz in een der voornaamste logementen zijnen intrek nam. Te middernacht werd hi< door gestommel wakker, en ontwaarde spoedig een sterk gewapende Duitsche patrouille, die hem in naam der wet gevangen nam. Hoe onaangenaam het den heer M. B. was, om uit een zacht bed naar de gevangenis te worden

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1