LES PATTES DE NOECIIE, PER TELEGRAAF. iattrticrlijSic JèJanö. ADVEllTENTIEN. ^El)catre ï>e iTctöe. LE BONHOMME JADIS ail. ten 'an ns- df ren als eene daad van vijandschap legen de regering van Victor Emannel te chouwt wordt. In deze instructie wordt de bevoegdheid der burgerlijke gt met betrekking tol het sluiten en ontbinden van huwelijken ontkend »a- het burgerlijk huwelijk een concubinaat genoemd. De kerkleer over het en ivelijk wordt er verder in ontwikkeld en ten slotte beveelt de kardinaal- ooraris aan, om "ter vermijding van ongemak en straf en in het voordeel en kinderen," zich aan het burgerlijk huwelijk te onderwerpen. PKUISIEW. BERLIJN. 2G Fcbruarij. In de meeste plaatsen maakt men zich gereed om het berigt dat de •de lot stand is gebragl, op luisterrijke wijze te vieren. Te Berlijn heeft S" >n groote plannen opgevat, want de toebereidselen voor de illuminatie, e" eere van den herstelden vrede, slaan in verband met de viering der 0li oote feestenwelke zullen plaats hebben bij den terugkeer van den keizer- '8"ining, den plegtigcn intogt van het overwinnend leger, enz. enz. - De Mon. de Versailles deelt mede, dat 602 stukken veldgeschut van 6n t leger te Parijs bij bet Duilsche leger zijn overgebragt; op de Parijsche 3n rten zijn 1857 kanonnen in volmaakten toestand gevonden. Voorts zegt it blad: Wij hebben naar verdienste den aanmatigenden toon gebrand- 'C' erkt, waarmede de Parijsche drukpers het zegevierende Duitsche leger, en it zich onder de muren van Parijs bevindt, beleedigt. Ook hebben wij 'et;zegd, dat de bezetting van Parijs door het Duitsche leger het meest af diende middel zou zijn, om deze onbeschaamdheden, overdrijvingen en leu gens te doen ophouden. Doch thans gaan de snorkerij en lasteringen van immige dagbladen alle palen te buiten. Zoo worden iu de Figaro aan de !e' luilsche officieren en aan de Duitschers in het algemeen feiten ten laste ctelegd, die van den onbeschaamdsten diefstal en plunderingen zouden getui- 50 en. Wij vernemen, dat de pogingen, die aangewend zijn om te beletten, lat onze troepen bunnen intogt te Parijs zullen houden, geheel en al vruchte loos zijn gebleven; deze intogt is onvermijdelijk geworden. I- De Strassb. Zeil. zegt dat de oorlogscontributiën, die thans, even als r" n andere Fransche provinciën, ook in den Elzas en Lotharingen worden r";eheven, gegrond zijn op het militaire gebruik, volgens welke de kosten 'e ot onderhoud van het leger, onmiddellijk nadat het het vijandelijk grond gebied is binnengerukt, ten laste van 'svijands land komen. Wel zijn tot iu toe vele benoodigdheden uit Duitschland aangevoerd en in Frankrijk aan maar dit werd slechts gedaan bij wijze van voorschot aan de !sFransche bevolking, en het Duitsch legerbestuur kan nu niet afzien van zijne aanspraken op hetgeen het dientengevolge nog te vorderen heeft. De 11 thans gedane vordering berust dus eenvoudig op de beginselen van het alge- meen oorlogsregt en geschiedt niet om bijzondere redenen. e Men meldt uit Hamburg, dat aldaar in de jongst verloopen dagen al- gemeene bijeenkomsten door handelarenreeders en andere bij de bclang- rijke takken van nijverheid betrokken personen zijn gehoudenten einde te 'beraadslagen over de meest geschikte middelen om de ijsdammen in de Elve zoo spoedig doenlijk op Ie ruimen en de vaart op de rivier onverwijld te a kunnen openen. Het resultaat der beraadslagingen is, dat binnen weinige dagen 50000 Ihalcrs zijn bijeengebragt tot liet doen vervaardigen van ijs- brekers. Tevens heeft men zich tot de regering gewend met het verzoek om door middel van torpedo's of andere springmijnenop groote schaal e toegepast, de ijsdammen te doen verbrijzelen. Men verwacht hierop spoedig 1 een gunstig antwoord. Eindelijk heeft de regering eene beslissing genomen in de quaestie, door den aarlbisschop van Keulen opgeworpen ten aanzien van de profes- soren der theologische faculteit aldaar, aan wie bij, daar zij het onfeilbaar- heids-dogma niet wilden aannemen, het voortzetten hunner collegiën had verboden. De regering heeft bepaald, dat zij daardoor niet in het minst werden verhinderd hunnen cursus voort te zetten. Hok heeft de regering een weigerend antwoord gegeven op de vordering van genoemden aarlsbis- 1 schop, om de docenten van de gymnasiën te verwijderen, die zich niet willen onderwerpen aan het besluit op het jongste concilie genomen. Men heeft hier vreemd opgezien van een officiële aankondiging aan de deur van het akademiegebouwwaaruit bleek dat er 206 studenten wegens gemis van ijver van de lijst waren geschrapt. Van die 206 hebben er 170 de wapenen opgevat, en zijn er misschien reeds een aantal gedood, iets dat de akademische senaat niet de moeite waardig acht om er kennis van te nemen. Belrefiende de aardbeving, welke op den 2I,lc" dezer in Wurtemberg is waargenomenverneemt men dal in sommige gedeelten des lands de schudding der aardkorst zeer hevig was, vooral in de streken gelegen in de nabijheid van het Schwarzwald; talloos waren de buizen, welke op hunne grondslagen wankelden, zoodat de bewoners in de grootste overijling de vlugt namen naar het open veld of op de stralen. Torens werden derwijze in een schuddende beweging gebragt, dat de klokken geluid gaven. In het I vulkanische gebergte herhaalde zich de schudding vooral gedurende den nacht van 21 op 22 dezer en insgelijks in den nacht van 22 op 23; toen gevoelde men o. a. te Berg verscheidene hevige aardschokken. Te Bergen, in Noorwegen, heefL dezer dagen een groote brand gewoed en wel in een der beste handelswijken. Het vuur is uitgebroken ten huize van den heer Peter M. Kolderup en had in korten tijd verschillende heeren en pakhuizen in de asch gelegd. De schade is zeer belangrijk. HAVRE, 26 Februari). Er is hier eene versterking van 5000 man en drie batterijen artillerie aangekomen, voor het geval dal de vijandelijkheden werden hervat. Men verwacht nog 15000 man. PARIJS, 26 Februarij ('s morgens). Ilet Journ. Off. meldt heden niets belangrijks. Het Journ. des Déb. meent te welen, dat beden nacht ten 1 ure de vredes-preliminairen nog niet geteekend waren. Het blad spreekt ook van eene depêche der Engelsche regering aan Pruissen, waarin eene welwillende gezindheid jegens Frankrijk aan den dag wordt gelegd, ofschoon niet in dien zin dat het in de tegenwoordige omstandigheden lot eenig afdoend resultaat kan leiden. MADRID, 25 Februarij. De Imparcial wederspreckt het gerucht dal de Spaansche consul Egypte had verlatenten gevolge der weigering van vol doening wegens beleediging, die eenen der ambtenaren van het consulaat te Caïro was aangedaan. Men verzekertdat de onderkoning nog geen ant woord heeft ingezonden. Naar hetgeen er wordt bijgevoegd, zouden de con suls last hebben ontvangen zich krachtig te doen gelden. MADRID, 25 Februarij. Volgens een telegram van den Spaanschen consul te Alexandrië is het ultimatum ingediend, maar was er nog geen antwoord ontvangen. Verschillende vertegenwoordigers van mogendheden hebben hunne bemiddeling aangeboden. BERLIJN, 26 Februarij. Bjj keiz. besluit is de opening der zitting van den Duitschen rjjksdag, die op 9 Maart zou plaats hebben, tot 16 Maart uitgesteld. BRUSSEL26 Februarij. De lad. Beige deelt eene proclamatie mede van de kapitein der nationale garde van Belleville, waarin lijj betreffende den intogt der Duitsche troepen te Parjjs vraagt: //Zullen wjj die schande dulden? Zal men te Parjjs deze gelegenheid niet aangrijpen om moedig den dood te gemoet te gaan PARIJS, 26 Februarij. Parijs is ter uedergeslagen en kalm. De Moniteur de Versailles neemt het artikel van de Köln. Ztg. over, waarin het cijfer der oorlogsschatting verdedigd en de intogt der Duitschers in Parijs met den intogt der Franschen in Berlijn in 1806 geregtvaardigd wordt. LONDEN, 27 Februarij. In een extra nummer van de Daily Telegraph leest men eene dépêche uil Amiens, waarin melding gemaakt wordt van een gerucht, dat Engeland er bij Pruissen op aangedrongen had, dat Metz bjj Frankrijk zou blijven. Uit Versailles verneemt de Telegraph, dat de keizer het ontbijt gebruiken zal op het Elysée-Bourbon en Zalurdag naar Berlijn zal terugkeeren. Het Duitsche parlement zal den 16J,D Maart geopend worden. De zegetogt in Berlijn is twee maanden uitgesteld, daar geheel Duitsch land gedurende zes weken de rouw zal aannemen over de slagtoffers van dezen oorlog. Thiers heeft te vergeefsch een milliard meer geboden om Metz te mogen behouden. BERLIJN, 27 Februarij. Uit eene bijzondere bron wordt uit Brussel, van heden morgen, gemeld: Daar de wapenstilstand heden nacht ten 12 ure afliep, en de ratificatie der gisteren onderteekende vredes-preliminairen door de vergadering te Bordeaux voorbehouden moest worden, is de verlenging van den wapenstilstand tot den 6,leD Maart gelijktijdig met de onderteekening der vredes-preliminairen vastgesteld. PARIJS, 26 Februarij. Bij eene officiële depêche wordt aan de prefecten kennis gegeven van de onderteekening der vredes-preliminairen: tevens wordt hun aanbevolen de militaire kommandanten daarmede bekend te maken. De heer Thiers zal morgen te Bordeaux aankomen. ONDERTROUWD: A. Scheen, jm. 27 j. en J. M. A. van der Lelie, jd. 31 j. P. Duyverman, jm. 18 j. en J. Sloos, jd. 23j. - J. van Wijk, jm. 24j. en A. van de Werken, jd. 20 j. A. J. van der Geer, jm. 25 j. en F. E. Vink, jd. 23 j. -• N. van den Hoed.jm. 26 j. en M. Dubbeldeman jd. 28 j. - P. M. Ie Noble, jm. 24 j. en 11. Sampimon,jd. 22 j. F. A. Stratbmann, jm. 28j. en J. de Wekker, jd- 27 j. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter C. M. PLEYTE. geb. TEMPLEMAN VAN DER HOEVEN. 24 Febr. 1871. De lieer en Mevrouw REIMERINGER KELDER zeggen dank voor de belangstelling, betoond bjj gelegenheid van hun 40-jarige Echlvereeniging. Leiden, 25 Februari 1871, Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de bevalling zijner Echtge- noole ondervonden, betuigt de Ondergeteekcnde, ook namens haar, zijn opregtcn dank. Leiden, 27 Febr. 1871. C. VOET. Representation extra-ordinaire par la Troupe Frangaisc sous la Direction de Mr. ARISTE-MARIE de la Comédie-Frangaise. VEVDREDI 3 Wars 18? 1: Comédie de Mr. Victorien Sardou. Mr. Ariste-Marie de la Comédie-Frangaise remplira le róle de Prosper Block. Mile Marie-Tomsonn du Gymnasc Dramatique celui de Suzanne. première representation de Comédie en un Acte de Ilenri Mürger. Ordre du Spectacle: Le Bonhomme Jadis. Les Paltes de Mouche. On conimenccra a 7 heures. PRIX DES PLACES: Loges ƒ1.80. Baignoires ƒ1.40. Parterre 110. Galerie 0.50. Ou pourra se re'server des places Vendredi de 10 heures du matin jusquh 1 heure de relevée.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3