gaf hij 10 om hem niet le verraden. Later werd het lijk uit den put opgehaald, waaraan de moordenaar nog de behulpzame hand heeft geboden, 's GRAVENHAGE, 27 Februarij. Door Z. M. is bij de naamlooze vennootschap de Nederlaudsclie bank her benoemd tot president-directeur de heer mr. W. C. Mees, en benoemd tot secretaris-directeur de heer mr. J. G. Gleichman, thans agent van de bank te 's Gravenhage. Tot notaris te Zijpe is benoemd de heer G. van Os, cand.-notaris al daar, in de plaats van den heer C. Siemcrs, aan wien, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag is verleend. Door H. M. de koningin is op de kunstbeschouwing van wege het ge nootschap Pulchri-Studio jl. Vrijdag avond alhier gehoudende schoone aquarel van onzen stadgenoot den heer J. J. Destree, voorstellende "de hooibouw in Holland", aangekoeht. -- Men verneemt met leedwezen dat de laatste berigtcn omtrent den toe stand van den oud-minister de Waal minder gunstig zijn. Een incident van eenigzins onrustbarenden aard heeft zich voorgedaan. Er schijnt namelijk ont steking le zijn ontstaan in eeil der slagaderen van den hals, die bij het ongeval vermoedelijk beschadigd is. Zalurdag avond is er eene vergadering gehouden van de 's Gravcnhaag- sche afdeeling van het Ned. schoolverbond. Daarin werd o. a het jaarver slag nilgebragl omtrent den staat en de werkzaamheden der afdeeling, waaruit o. a. blijkt: dat deze afdeeling, ofschoon nog niet bepaald kunnende wijzen op reeds werkelijk -verkregen vruchtenniettemin de weg is aange wezen, welke tot bereiking van het doel des verbonds, het schoolverzuim tegen te gaan en het schoolbezoek te bevorderen, kan strekken, terwijl er ook voorbereidingen hebben plaats gehad, die later resultaten zullen opleve ren; dat hetgeen door de afdeeling is verrigt tot het tegengaan van het schoolverzuim reeds in druk aan de leden is medegedeeld, maar dat op de resultaten wel de aandacht mag gevestigd worden, daar toch geblekcu is, dat van 12500 ingeschreven kinderen, tusschen de 6 en 12 jaren, niet min der dan 1800 niet ter school kwamen en dat in ééne der stads afdeelingen, welke meer speciaal is onderzocht, van de 1796 kinderen 1419 zijn opge komen, zoodat 377 of circa 12% percent der kinderen in deze stadsafdee- ling geen onderwijs genoten: dat bovendien in het algemeen is waargeno men dat de scholen te vroeg verlaten wordenzoodat het ondqpwijs spoedi; te loor gaat; dat aan het bezwaar van plaatsgebrek op de scholen, waar door het ontberen van onderwijs wordt in de hand gewerkt, weldra zal worden te gemoet gekomen, vermits er in 1871 eene nieuwe gemeente school zal worden opgerigt; dat het bestuur zich meermalen de vraag heeft voorgesteld, wat te doen om het schoolverzuim tegen te gaan en dat tot dat einde is benoemd eene speciale commissie, welke een rapport heeft uitge- bragt, dat wordt voorgelezen en waaruil o. a. blijkt, dal er veel te worste len is met onverschilligheid, maar ook met de armoede der ouders, datwel- iigt het houden van examen en het uitdeelen van getuigschriften, of qereblij ken, vooral voor hen, die na hun 12'" jaar de school nog blijven bezoeken zou kunnen bijdragen om de ambitièn op te wekken; dat ook de stichting eener avondschool lol herhaling van het geleerde in deze .'waarschijnlijk veel zou kunnen aldoen. Heden overleed alhier na een langdurig en smartelijk lijden de heer G A. van Kerkwijk, in leven gepens. generaal der genie. Hij bereikte den ouderdom van 71 jaren en was niet slechts hier te lande, maar ook in hel buitenland bekend door zijne geschriften betrekkelijk de militaire genie. Als eene bijzonderheid kan men mededeelen dat die geschriften o. a. in Japan worden gebruikt voor het onderwijs der officieren. Gedurende de afgeloopene weck zjjn alhier als aangetast door kinder ziekte aangegeven 236 personen. Het getal van hen. die bij den burger lijken stand in dat tijdvak als aan die ziekte overleden zijn aangegeven, be draagt 75. Beide cijfers zijn dus lager dan in de vorige week. Gisteren nacht is teil huize van den kapitein v. d. S.op den Denne- weg alhier, een groot ongeluk voorgevallen. Twee dienstboden, die zich met een pot met vuur naar hun vertrek hadden begeven zijn door de kolen damp bedwelmd en gestikt. Toen men gisteren morgen vroeg het ongeluk ontdekte was een der beide dienstboden reeds bezweken, terwijl spoedig aangewende geneeskundige hulp ten opzigte van de andere niet mogt baten Maar ook deze in den loop van den dag is overleden. BtÏÏTENLAINDSCIll': CERIGTKN. zetten, eri wel de Champs Elysées, de Are de l'Etoile tot aan de Place de ren 1 la Concorde. De vrede zal worden afgekondigd zoodra de vergadering te chou Bordeaux de voorwaarden zal hebben bekrachtigd. gt n - Volgens de Corr. Havas was er onder de leden der nationale verga- het dering ernstig sprake geweest van een voorstel om Napoleon's regering en vehjl dynastie uitdrukkelijk voor vervallen te verklaren; doch hiervan was voor»ris goed afgezienom reden onder anderen dat het bestaan der vergadering en kin der door haar gevestigde regering zelve reeds die verklaring in zich sluit. De legitimistische leden der vergadering hebben afspraken en aanstalten voor onderlinge zamenkomstcn gemaakt. De partij maakt geen geheim van hare wenschcn en bedoelingen noch van hare middelen; zij wil de troons- verheffing van den graaf van Chambord door middel eener fusie, of zamen-eo smelting van belangen en regten, met de Orleanisten. Aan den anderen g kant hebben de Orleanisten voor zich gelijke wenschen en bedoelingenook zij willen fusie, doch in hun voordeel. Naar de verzekering der legitimis-00 ten zouden de graaf van Parijs en de graaf van Chambord de fusie reeds 'n,n', onderling hebben bepaald. Deze laatste zou den troon beklimmen en den 1( eerste tot opvolger hebbenaan deze afspraak zouden de andere prinsen van 1 de familie Orleans vreemd zijn. •-- i i i i it u IdUIUIV UI1VUIIJ VVU.» --y Naar men verneemt zal aan het voorzitterschap der nationale vergade-w ring een inkomen van 50000 fr. 'sjaars verbonden zijn. De vice-presidenten t a zullen als zoodanig geene bezoldiging genieten. De quaestoren zijn in het gebouw der vergadering gehuisvest en zullen eene schadeloosstelling van 'en"( 12000 fr. ontvangen. De toelage der gedeputeerden zal 9000 fr. 'sjaars of ens 25 fr. daags bedragen. 0 - Thans wordt met ernst het denkbeeld ter sprake gebragt om den zetel jts der regering voor goed buiten Parijs te vestigenten einde op die wijze het bew ind te onttrekken aan den invloed van omverw erpende thcoriën, die zoo en" ligt bij eene zoo groote bevolking ingang vinden. De ultra-republikeinen in de hoofdstad zijn uiterst verbolgen over de oos magteloosheid der afgevaardigden, welke zij derwaarts hebben gezonden. Smalend geven zij den naam van ruraux ot plattelanders aan de afgevaar- n digden der departementen, die niet in hunne inzigten deelen: en zij ver- spreiden geruchten, welke strekken moeten om die plattelanders, dat is de' meerderheid der nationale volksvertegenwoordigingals reactionairen en duisterlingen te doen voorkomen. ot jeb ïu ot tc ei d s Y v ENGELAND. LONDEN26 Februarij. In liet lagerhuis is door de regering aangekondigd dat zij een voorstel zal doen lot het benoemen eener «geheime commissie," bestaande uit leden der vergadering, om onderzoek te doen naar den toestand van drie lersche graafschappen, namelijk YVestmcalh, Meath en King's County, naar het bestaan van onwettige vereenigingen en zamenspanningen onder de bevol king dier districten, en naar de beste middelen tot wering der bedoelde vereenigingen. Deze medcdeeling maakte eenen pijnlijken indruk in de vergadering. FRANKRIJK. De gevoerde onderhandelingen tusschen het tegenwoordig bewind en graaf von Bismarck hebben voorloopig tot eene oplossing van de quaestie van vrede of het voortzetten van den oorlog geleid. Men mag aannemen dat de vrede is verzekerd. De voorwaarden, aangenomen door de hh. Favre, Thiers en de vijftien daartoe door de nationale vergadering gecommitteerde afgevaardigden, zijn: Frankrijk staat den Elzas en Metz af, maar Belfort zal aan Frankrijk worden teruggegeven. De vergoeding voor oorlogskosten bedraagt vijf milliards. Een gedeelte van Frankrijk en enkele vestingen zooals b. v. Sedanzullen in het bezit der Duitschcrs blijven totdat aan de voorw aarden zal voldaan zijn. liet Pruissische leger zal Maandag Parijs be- 191CI IlllgCll »v uvvi. -vv Den heer Thiers wordt nu reeds door de ultra-repnbliekeinen menig ,ek hard woord naar het hoofd geworpen. Men noemt hem reeds «le roi des^ra capitulards." ju, De radicale linkerzijde der kamer heeft, volgens de mcdedeeling van de 11 appel, besloten eiken avond eene bijeenkomst tc houden, ten einde de me gedragslijn van de vertegenwoordigers der democratie nopens alle gewigtige punten in gemeenschappelijk overleg vast te stellen. De partij heeft een ge-„el regeld bureau gevormd. Tot president is gekozen Victor Hugo; tot vice-pre- rj; sidenten Louis Blanc en Schoelcher, tot secretarissen Floquet en Brisson1)e tot thesaurier Clémenceau. zo tDe Rappel is verwoed op den aartsbisschop van Parijs, die nu, 11a '4 maanden hongersnood, op de muren der kerken en kapellen laat aanplak- ken dat de lijd der vasten is aangebroken. Vasten! zegt dat blad, we heb- j,t ben al zoo lang gevast, slechts priesters kunnen dergeljjke ideeën hebben. - Te Parijs klaagt men over het groot aantal bedelaars; het is echter te verwachten dat dit getal eer toe- dan afnemen zal. De magazijnen zijn thans weder geopendmaar de koopers ontbreken. De maire van het derde arrondissement van Parijs heeft, op advies der school-commissie en in overeenstemming met de adjunct-maires, een besluit openbaar gemaakt, waarbij het lager onderwijs in dat arrondissement ver- pligt wordt gesteld. Om de godsdienstige gevoelens van niemand te kwet sen, zal voorts op de openbare lagere scholen geen godsdienst-onderwijs worden gegeven. Naar men verneemt heeft de beroemde porccleinfabriek te Sèvres zoo goed als niets door den oorlog geleden. De directeur, de heer Bégnault, heeft het magazijn van geschilderde porceleinwerken, de modellen, vormen, Icnz. naar Parijs weten te brengen, voordat het plaatsje door de Pruissen bezet werd. Die maatregel werd vooral noodig geacht, daarjdc onmiddellijke nabijheid van het fort Delisle de fabriek in gevaar kon brengen. Zekere Cremer, een jeugdig militair, die onlangs in een gevecht om streeks Dijon een gering voordeel behaalde, en deswege door Gambetta eens klaps tot generaal bevorderd en aan het hoofd eener afdeeling troepen gesteld werd, is thans bij de heethoofden le Parijs zeer in gunst; hjj wordt Ii aan die zijde geprezen als een militair talent van den eersten rang, door den drang der omstandigheden ontwikkeld trots den ouden regel van ancienne- leit; er wordt van hein door Rochefort in le Mot d'Ordre verhaald dat hij, dezer dagen te Bordeaux gekomen zijnde, overal openlijk het denkbeeld van verwering tot het uiterste aanbeval, daarop bevel van den minister van oor log ontving om in Savoye op de vorming eener nieuwe legerafdeeling te gaan wachten, maar niet aan dat bevel gehoorzaamde. De Siècle meldt dat de Pruissen een terrein tusschen Sèvres en Cha- ville hebben afgezonderd, uitsluitend bestemd lot begraafplaats van gesneu velde officieren. Doch de lijken zijn ter naauwernood tot eene diepte van vijftig centimeters onder een laag zand in de aarde gelegd; zoodat de lucht en het water gemakkelijk zoover kunnen doordringen. De uilwerking daar van blijft dan ook niet achterwege. De lijken verrotten er spoedig en de atmosfeer in den omtrek is met allerlei schadelijke uitdampingen en mias- men verpest, liet wemelt er van vliegen en insecten. De ergste gevolgen, vooral nu het voorjaar nadert, zijn te vreezen, indien niet spoedig maat regelen van voorzorg worden genomen. ITALIË. Te Rome is op 18 February thel eerste burgerlijk huwelijk-voltrokken. De Ossercaioie Rom. deelt eene nieuwe instructie van den kardinaal-vicaris over het sacrament des huwelijks mede, welker aanplakking aan de kerk-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2