DOCTRINA PEK TELEGRAAF. ADVERTENTIE*. GEWONE LEDEN VERGADERING, herinneringen, die wel is waar vol grootheid, maar uiel minder vol gevaren waren, gelijk de gebeurtenissen maar al te zeer bewezen hebben, in de Fransche harten opgewekt. De prins de Joinville heelt het volgende schrijven gerigt aan den heer Gre'vy, voorzitter der nationale vergadering: Door de kiezers van het de partement der Haute Marne geroepen zijnde om hen te vertegenwoordigen, had ik mij terstond op weg begeven om het mij opgcdragene mandaat te vervullen. Daar ik intusschen onderrigt ben dat het onderzoek mijner ge loofsbrieven uitgesteld is. zal ik met eerbied de beslissing der nationale vergadering afwachten. l)e hertog van Aumale moet eenen gelijkluidendcn brief hebben geschreven. Naar men uit bordeaux meldt zijn aldaar 120(0 man geregelde troepen vereenigd om de vrijheidveiligheid en waardigheid der nationale vergadering te beschermen legen aanrandingen van builen. De bevolking uit de dorpen rondom Parijs begeeft zich in massa naar Versailles, om levensmiddelen te koopcn. Alles wordt dientengevolge aldaar zoo duur dat het niet houdbaar is, zoodat er bevel is gegeven beslag te leg gen op de levensmiddelen, die van Versailles naar Parijs worden gebragt, De Gaulois geeft een overzigt van den toestand in de omstreken van Parijs. Alles is verwoest en uitgeplunderd. De kasleelen en de villa's zijn tot kazernen ingerigt. De schade kan slechts bij millioenen begroot worden. Uit de door de Duitschers bezette departementen ontvangt men de klagt dat de rcquisilies toenemen, dat de officieren voor eigen rekening schatting hellen en dat vele kostbare voorwerpen naar Duitschland worden verzonden ol aan Duitsche kooplieden verkocht. Men verzekertdat deswege ernstig geklaagd is te Versailles en dat zelfs de Prnissische opperbevelhebbers vree zen voor verslapping van de lucht 411 het leger. Het Journ. de Paris ver zekert. dat de heer Thiers van von Bismarck een bevel heeft weten te krij gen dat de requisitiën moeten ophouden en dat von Bismarck zou verklaard hebben, dat Pruissen de requisities, sedert 28 Januarij geheven, bij de oor logskosten in rekening zal brengen. Door een krijgsraad van de 3Jc militaire divisie is dezer dagen uit spraak gedaan in de zaak van de officieren Daillet, Lelorme en Gossart, bataillons ehef. kapitein en luitenant bij de gemobiliseerde nationale garde van het Pas-de-Calais, die den 29 lfD December jl. zich aan lafhartigheid tegenover den vijand hadden schuldig gemaakt. Een detachement van 15 Prnissische lansiers, die volgens loopende, maar onjuiste geruchten door eene vijandelijke kolonne van 2000 man gevolgd werden, had zulk een schrik in de langs den spoorweg van Arras naar Bethune gelegen dorpen verspreid, dat het aan die ruiters gelukt is. een in drie dorpen gelegerd bataillon van 750 man het hazenpad te doen kiezen, na 140 man daarvan gevangengeno men te hebben. De officieren, door hunne manschappen verlaten, hadden gemeend, vlat hun niets anders overbleef dan insgelijks een goed heen komen te zoeken. Daillet is, bij verstek ter dood, en de twee andere offi cieren zijn tot eene vijf en eene tweejarige gevangenisstraf veroordeeld. PRUISSEN. BERLIJN, 24 Februarij. De Pror. Corr. geeft reeds eenige wenken ten opzigte van de aan staande verkiezingen voor den Diiitschen rijksdag. Volgens dat blad moet de regering gesteund worden door alle ware patriotten. Vast vertrouwen, zegt dit blad, in de vorsten en staatslieden, die in treffende o.veaeenstem- ming met den volksgeest het vaderland zoo groot hebben gemaakt, liehoort de grondtoon der stemming van het volk bij de verkiezingen te zijn. Het is onnoodig er op te wijzen, boe de mannen, aan wie de leiding van hel nieuwe Duitsche rijk hootdzakelijk is toevertrouwd, regt op het volle, zich overgevende vertrouwen van het volk verworven hebben. Er moeten man nen in den rijksdag gekozen wordenwier politiek karakter en tegenwoor dige verhouding tot de regering waarborgendat zij onzen roemrijken keizer en zijn beproefden kanselier uit volle overtuiging en met opregte genegen heid willen helpen, om de kracht en welvaart van het Duitsche rijk in een geest van vrede en ware eensgezindheid steeds meer te ontwikkelen. Op last uit Versailles zijn de te Bremen als gijzelaars opgesloten Fran- schen allen in vrijheid gesteld. De heer Waclienhusen schrijft uit Versailles: De Place d'Armes ge lijkt thans een parade- en exercecrplaats. De Parijzenaars komen met hunne vrouwen of liefjes aan den arm naar buiten om de Pruissen eens van nabij te bezien, om langs de beide oevers der Seine te wandelen en eens in cogenschouw te nemen, welke verfraaijingen wij in de parken, de villa's en de tuinen hebben aangebragt. E11 wanneer zij voor eene villa staan die jammerlijk gehavend is door de kogels, als zij verbaasd de ruïnen van het 'kasteel S'. Cloud aanschouwen, dan roepen zij uit: «c'est merveilleux." Ziet eens wat onze kanonnen vermogten. Dat konden slechts onze brave mari niers met hun onvergelijkelijk geschut! Zoo iets heeft de Prnissische artillerie nooit tot stand gebragt Met een zekeren trots wandelen zij om de ruïnen heen. 'sGRAVEN!!AGE, 25 Februarij. Ingevolge magtiging des konings zullen de garnizoensverwisselingen, op Mei aanstaande bevolen, wegens de lieer- schende epidemie niet plaats hebben. VERSAILLES, 24 Februarij. Op bevel van den keizer is een gedeelte van het dep. Calvados, door de Duitschers bezet, gesteld onder administratie van het algemeen gouvernement van het noorden van Frankrijk De heer Thiers wordt op nieuw in Versailles verwacht. Te Parijs is het rustig. STUTTGART, 24 Februarij. De koning is heden naar het Pruissische hoofdkwartier te Versailles en naar zijne troepen vertrokken. Naar men zegt, zal zijn afwezigheid tot 5 Maart duren. LONDEN, 24 Februarij. De Standard meldt nog, dat bij het sluiten van den vrede bepaald is, dat het door de Duitschers veroverde oorlogsmalerieel hun eigendom blijft. De heer von Bismarck heeft niet op den afstand van Nancy aangedrongen. De keizer van Duitschland verlaat aanstaanden Maan dag Versailles. Deze berigten zijn echter door niets bevestigd geworden. LONDEN, 24 Februarij. De Times behelst een berigt uit Versailles van gisteren avondvolgens hetwelk de heer von Bismarck's vertrouwen in het gunstig resultaat der onderhandelingen aan het wankelen wordt gebragt. 11 jj wil niets liooren van eene verlenging van den wapenstilstand, die door de Franschen gevraagd is. Indien de door von Bismarck gestelde voorwaar den niet worden aangenomendan worden de vijandelijkheden Zondag te middernacht hervat. Indien de vrede daarentegen waarschijnlijk is. dan zal de wapenstilstand verlengd worden. De Pruissische batterijen op de forten voor Parijs zijn tegen die stad gekeerd. LONDEN, 24 Februarij. De Daily Telegraph meldt uit Amiens van liedendat de tijdingen uit Versailles niet gunstig luiden. De kommandan- tcn van verschillende corpsen hebben aan de troepen bevel gegeven, zich tot het oprukken gereed te houden. De cavalerie heeft reeds een front beweging gemaakt. BORDEAUX, 24 Februarij. De republiek is thans door alle staten ij Europa erkenduitgezonderd Griekenland. Het Journ. de Hord. berigt dat de prinsen van Joinville en Aumale zi in het arrondissement Libourne, dep. der Gironde, ophouden en aanvankeli voornemens waren zich naar Bordeaux te begeven. De heer Thiers, hiervi B onderrigt, heeft dit voornemen ten sterkste afgekeurd en hun doen wet dat de wet, waarbij zij verbannen werden, alsnog bestaat, en dat hij t verpligt is die toe te passen. Doch, voegde hij er bij, daar ik die niet t uitvoer zou willen brengen, zoo zou mij niets anders overschieten dan ui (J ontslag te nemen. Een vriend der prinsendie reeds op weg waren ui Ho Bordeaux, is hun te gemoet gereisd en heeft hen bewogen te Libourne blijven. Men verwacht Zondag eene zitting der nationale vergadering, om mei deeling te ontvangen van de vredesvoorwaarden. HAVRE, 24 Februarij. Daar de oorlogsschatting, welke de Pruissen Alengon hebben uilgeschreven, door die stad niet betaald is, hebben zij koopwaren uit de voornaamste magazijnen weggenomen. Aan Honflenr I eene oorlogsschatting opgelegd van 545,000 fr. II RIJSSEL24 Februarij. De dagbladen behelzen het volgende berigt 1 j Bordeaux van beden morgen 10 ure: De minister van binnen), zaken heeft aan de prefecten doen weten, j j de regering tijding heeft ontvangen, dat de onderhandelingen met Pruiss ijverig worden voortgezet. Tot op dit oogenblik is nog niets omtrent i Li onderhandelingen bekend, liet publiek wordt dus gewaarschuwd op zj piaa hoede te zijn legen de in omloop gebragte geruchten. LONDEN, 25 Februarij. Lagerhuis 24 Febr. De heer Disraeli betii3" verrast te zijn dat de regering niet voor echt erkend heeft de verklari r door Odo Russell aan von Bismarck gedaandat Engeland met of zom bondgenoot oorlog zou voerenindien Rusland volhardde. Hij zegt dat Gli stones niededeeling aangaande lord Palmerstons bedoelingen ten opzigte 1 jj,. de Zwarte zee-quaestie onjuist is, en vraagt waartoe de conferentie vereist- wordt, wanneer reeds vooraf een besluit is genomen in strijd met Engelai eer en belang. De heer Gladstone antwoordt dat door den beer Odo Rtissnen 1 geenszins is verklaard geworden dat Engeland ten strijde zou trekken nDER de neutralisatie der Zwarte zee. Hij onthoudt zich van onderzoek ofbe» deeling der politiek welke Disraeli zou gevolgd hebben, terwijl Frankt Oostenrijk verlamde en Brussel onwillig was de bepalingen betreffende neutralisatie goed te keuren. Ten slotte ligt hij hel doe) der conferentie tieene en zegt dal de Fransche gevolmagtigde, wanneer hij zal zijn aangekomtfei deze conferentie zal bijwonenjen ontvangen zal worden op eene wijze, dieonRt overeenstemming is met de internationale wetten: Ruslands vertegenwoor, ging aldaar doet hopen op een bevredigenden uilslag. r PARIJS, 24 Februarij. De militaire overheid alhier heeft nog geen bert ontvangen van de komst der Pruissen in Parijs; men houdt hun binnieen trekken al minder en minder voor waarschijnlijk. In tijdingen uit LondenWeenen en St. Petersburg wordt geconstata r/0i de pijnlijke indruk aldaar veroorzaakt, niet slechts door den eisch 1 afstand van grondgebied, maar ook en meer nog door het buitegewt on hooge cijfer der oorlogsschadeloosstelling, die niet minder dan 6 milliard zou bedragen. De Uloniteur van Versailles neemt aanhoudend artikelen over uit Duilst bladen, die strekken om te betoogen dat liet cijfer der oorlogsschaden v0( goeding, welk dit moge zijn, nooit overschrijden zal het goede regt 1 Duitschers en de hulpbronnen van Frankrijk. va' of Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter C. M. PLEY1 geb. TEMPLEMAN VAN DER HOEVEN. j» 24 Febr. 1871. Heden overleed te 's Gravenhage onze Zwager, de Heer M. J. VISSEf Leiden, 25 Februarij 1871. P. VAN SANTEN. Eenige kennisgeving. ING. C. VAN SANTEN, Pabs: Bezoeken van rouwbeklag kunneu niet worden afgewacht. Voor de belangstelling, bij de geboorte van onze dochter bewezen, zegf wij dank. II. A. SCHMIER. Leiden, 25 Februari 1871. L. II. A. C. SCHMIER, van Rh Bezoeken worden afgewacht Zondag, Maandag en Dinsdag 5, 6 en 7 Mai Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming in het zoo smarteE verlies zijner diep betreurde Echtgenoole, zoowel hier als van elders ond vonden, betuigt de Ondergeteekende zijnen innigen dank. Voorschoten, 24 Februarij 1871. J. TROMER. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden 1; onzen geliefden Zoon, beluigen wij onzen opregtcn dank. J. MULDER. Oegstgeest, 25 Febr. 1871. G. MULDER, Nieuwenmi Voor «le typhus-lijdcrs te Fgmond aan Zee. Bij de vorige opgaaf van het ingekomene aan Ds. VAN DER MANDEI stond: een pakje pluksel met 1 gulden vail N. N.moet zijn C. B. Nog nader ontvangen door mej. BUTILIl (Hooigracht), van N. N. 8 hem den en 2 borstrokken en pluksel, G. ƒ1. Door D®. INCKEL, van N. 2 fl. bessensap en pluksel, en van onderschefdenen pluksel. Dank aan allendie de gelegenheid van wel te doen niet hebben verzuim op Dinsdag den 28slen Februari 1871, des avonds ten 7% l)rc, ini' GrROOTE NUT S-Z AAL. Spieker: de Heer Br. J. VAN VLOTEN. Onderwerp: De plichten en de roeping van den tnensch als Neder- landsch staatsburger. Namens het Bestuur, J, W. TYDEMAN Je, Secretaris

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2