PEK TELEGRAAF. zoiiegering tie juistheid erkend te worden van het vroeger door graaf von lebretismarck geuite gevoelen, dat Frankrijks eer niet van anderen aard is dan j iden:e eer van andere landen, en dat voorwaarden, welke Frankrijk buiten Hen twijfel aan ons zou opgelegd hebben als wij de overwonnenen geweest tvanifaren, en welke het gevolg van bijna eiken oorlog in den nieuweren tijd isielfeweest zijn, op zich zelve voor een na dappere tegenweer overwonnen ran |tnd niets onteerends kunnen hebben. Hierop, en op het besef der vol- ititntrckte onmogelijkheid voor Frankrijk om met eenig uitzigt op eenen goe- gaaien uitslag den oorlog te hervatten, berust het vertrouwen dat de vredes- noeHnderhandelingen spoedig tot een gewenscht einde zullen leiden. p vu Dezer dagen deelden de dagbladen zeer uitvoerige bcrigten mede, be- reffende het hardnekkig gevecht door het 2" bataillon van het 8st* Pom- aersche regiment infanterie, op 23 Januarij jl.tegen de Garibaldianen ge- jVerd. Dit gevecht trekt in des te hooger mate de aandacht, dewijl daarbij 10®en vaandel is verloren gegaan, het eenige feit van dien aard gedurende den )e"'llanschen Fransch-Duitschen oorlog. Het Mil. IVochenbl. meldt hieromtrent ou,i. a.: Het 2d' bataillon stond op 23 Januarij ten gevolge van de geleden :a,lterliezen tijdelijk onder het bevel van den kapitein Kummer. Omstreeks uren des namiddags ontving de kapitein bevel tot ondersteuning van 'n 'len regtervleugel der in het gevecht gebragte troepen op te rukken. In ,oriWipagnie-kolonnes rukte het bataillon naar den vijand op en had het ;eluk dezen derwijze te kunnen aantasten, dat hij in allerijl het bezette erf'errein moest ontruimen, zoodat de kolonnes voorbij de algemeene vuurlinie 11 \onden doordringen en binnen de stad Dijon geraken. Hier vonden zij ech ter onverwacht uit het nabij liggende spoorwegstation en uit de rondom liggende woningen een zou geduchten weerstand, dat zij genoodzaakt wa- 11 Ven terug te trekken, üm zich tegen het hevige vuur des vijands te be schermenzocht een dier kolonnes een schuilplaats in een steengroef, in de l' Viabijheid gelegen van bedoeld slation, welke tijdelijke schuilplaats diezelfde ^manschappen weinige oogenblikken te voren op den vijand hadden veroverd. 's 'Omstreeks C uren gaf de eerste luitenant Luchs, die intusschen de plaats ""van balaiilons-kommandant had aanvaard, omdat ook de kapitein Kummer 11'zwaar was gewond, bevel een fabrieksgebouw stormenderhand te nemen, ^dewijl van daar een moorddadig vuur op de troepen werd onderhouden. De ""'compagnieaangevoerd door den sergeant Pinke. marcheerde in den storm- ''pas naar de fabriek. Naauwelijks hadden zij zich 25 pas van de steengroef ,0 verwijderd, of de vaandeldrager en de hem omringende vaandelwacht wer- at'den tot den laatsten man neêrgeschoten. De 2dt luit. Schultze, dit ziende, ar"ijlde naar de plaats, waar het vaandel lag, vatte het op en snelde daarmede ""'de troepen vooruit en op den vijand in. Weldra lag ook hij zwaar gc- tatkwetst op den grond; nu greep de adjudant van het bataillon de 2,le luit. c von Putlkammer het vaandel en verhief het hoog boven zich, maar slechts een oogenblik duurde het. want een vijandelijk schot velde hem neder. I "Twee militairen beproefden na elkander met hel vaandel tegen den vijand koiop te rukken, doch ook zij stierven den heldendood, maar de geschiedenis ;ai heeft hunne namen niet opgeteekend, zooals met die hunner officieren het ''geval is geweest. Met hunne lijkeu dekten zij echter hel hun eenmaal zoo ^dierbare veldleeken, zoodat het, gelijk later bleek, aanvankelijk voor het 1oog van vriend en vjjand was verborgen. v' De correspondent van de Badensehe Lnndes-Zeil. deelt het volgende mede betreffende de stemming der Parijsche bevolking, althans der liande- laren en industriëlen, jegens de Duitschcrs. Ilct is van algemeene bekend- w heid. dat bij liet uitbarsten van den oorlog aan een groot aantal jonge «i Duitsehers, hetzij op kantoren of in fabrieken te Parijs werkzaam, bij II hun vertrek van daar de stellige belofte werd gedaan, dat hunne belrekkin- f gen voor hen opengehouden zouden worden. Thans spreekt men op anderen w toon. Er schijnt een stellige overeenkomst te zijn aangegaan, ten gevolge :t! waarvan, bij wijze van algemeenen maatregel, de vroeger gedane belofte vervallen moet worden geacht. Van de Duitsche zijde zal nu bij wijze van i?» represaille, in het vervolg, bij de correspondentie met de Fransche indus- 'i' triêlen en handelaren, uitsluitend van de Duitsche taal gebruik worden ht gemaakt. Den 16d,n dezer is te Staubing onder de aldaar aanwezige 300 Fransche r1 krijgsgevangenen een oproer ontstaan. De op wacht staande werden met si kruiken, stukken steenkool enz. geworpen, ten gevolge waarvan er enkelen lki gekwetst werden. Toen de soldaten naar binnen stormden, werd er een hevige tegenstand geboden, zoodat men genoodzaakt was Ie vuren. Door 'ai krachtige maatregelen wist men echter het oproer te onderdrukken. Ver- '31 scheidene gevangenen en ook enkele soldaten werden gekwetst, ti Volgens de Köln Zeit. komen door particuliere brieven treurige lij- 3i dingen uit Rusland,1, betreffende het russificeren der Duitsehers in de Oostzee- f' provinciën en over de wreedheid, waarmede men dien maatregel tracht t< door te zetten. Vooral Riga wordt daardoor hard getroffen. De Russische 3i regering heeft aldaar, waar men geen Russisch verslaat, een oithodox-Grieksch It seminarium geopend, hetwelk de Russische taal en de Grieksch-kalholieke godsdienst onder de Duitsche en protestantschc bevolking moet verspreiden, ti Een generaal is tot curator over deze inrigling tot vorming van onderwij- zers benoemd. Deze zeide in zijne openingsrede, dat hij niets van 1' een seminarium wist, maar wel de bedoelingen zijns keizers kende. Wie li geen Rus is of spoedig wordt, kan'geen goed Christen zijn; alleen een Rits was een Christen, slechts een Rus kwam in den Hemel. Verder zeide hij: Alexander I heelt Rusland van de FranschenAlexander 11 van de Polen bevrijd, en Alexander III zal het van de Duitsehers bevrijden. OOSTENRIJK. Door het buiten zijn oevers treden van den Donau heeft Weenen een week lang onder water gestaan bij een temperatuur van 10 tot 15» R. bene den nul. De schade is aanzienlijkalle bronnen in hel overstroomde gedeelte zijn onbruikbaar geworden; de huizen, die onder water gestaan hebben, zullen gedurende meer dan een jaar onbewoonbaar zijn meer dan 10,000 mensclien lieeft men elders onder dak moeten brengen. Men is bezorgd, dat er in het voorjaar cpidcuiicu zullen ontstaan. Van meuscheuverljes is nog weinig bekend; tot nog toe weet men slechts van een oude vrouw, die bevroren is gevonden. PARIJS, 23 Februarij. Volgens bcrigten uit Versailles zal een gedeelte van de Duitsche troepen op den terugweg naar hel vaderland door Parijs trekken. Men verzekert dat de heer Thiers voortgaat dat plan krachtig te bestrijdenomdat uit de aanwezigheid van Duitsche troepen te Parijs de ernstigste gevaren zouden kunnen ontstaanwaarvan de groote verantwoor delijkheid zou komen ten laste van de Duitsche autoriteitendie thans ge waarschuwd zijn en derhalve al de gevolgen voor hunne rekening moeten nemen. Le Francais deelt mede dat Maandag in de wijk, die het meest door de studerende jongelingschap bewoond is. een rood billet was aangeplakt, waarin de bevolking tot een strijd op leven en dood tegen de Duitsehers wordt opgeroepen, indien zij Parijs mogten binnenrukken. Ook zijn wederom Orsini- bommen ontdekt en in beslag genomen. Thiers, Favre en Picard hebben zich lieden naar Versailles begeven. Omtrent de vredesvoorwaarden is nog niets met zekerheid bekend. Sommige bladen hebben als schadevergoeding een cijfer van acht miltard genoemd, maar het Journ Fin. doet uitkomen dat het voor Frankrijk onmogelijk zou wezen zelfs vier milliard te betalen. DIEPPE, 22 Februarij. De Mecklenburgsche voorhoede, 1000 man sterk, is hier heden aangekomen. Het overige gedeelte van het achtste legercorps zal morgen en in de volgende dagen aankomen. Naar men zegt zullen die troepen naar Hamburg scheep gaan zoodra de vrede zal zijn gesloten Von Manteuffelvergezeld door drie adjudanten, is hier heden mede aangekomen, maar kort daarna weder vertrokken. De scheepvaart tusschen llouaan en Parijs is weder vrij. BORDEAUX, 23 Februarij. De Monileur deelt de verlenging van den wapenstilstand lot middernacht 26 Februarij mede. liet blad zegt tevens dat de loopendc geruchten over Pruissen's eischcn geheel ongegrond zjjn. De twee onderhandelaars hebben een volkomen stilzwijgen in acht genomen over het onderwerp hunner zamenspreking. BRUSSEL, 23 Februarij. Le Nord zegt, dat graal von Bismarck zich zal verbinden omingeval het defileren der Duitsche troepen in Parijs geen aanleiding geeft tot vijandelijke demonstratien van de zijde der Parijzenaars, de 200 millioen francs, van de hoofdstad als oorlogsschatting geheven, te doen terugbetalen. Het Journ. de Brux. zegt, dat zoodra de Belgische regering kennis gekre gen had van het votum der nationale vergadering, waarbij de heer Thiers tot hoofd der republiek werd benoemd, het aan de Belgische legatie te Parijs last heeft gegeven met het nieuwe bewind in officiële betrekking te treden. Zoo het Brusselsdie kabinet niet geantwoord heeft op eene •(kennisgeving van het optreden van liet nieuwe gezag, dan is het, omdat hel deze kennisgeving nog niet ontvangen heeft. De Ind. Beige deelt eene dépêche mede uit Berlijn waarin gezegd wordt, dat de ministers der zuidelijke staten naar Versailles werden geroe pen, omdat de Elzas en Lotharingen, in de vastgestelde bepalingen voor den vrede, vooral geroepen zijn om dat gedeelte van Duitschland te dekken. PARIJS, 23 Februarij. Volgens de Temps is de opstand in Nizza geheel onderdrukt. De Gaulois meldtdat lord Lyons last heeft naar Parijs le gaanom Thiers bij de onderhandelingen zijne morele ondersteuning aan te bieden. Ook Nigra zou zich met dat doel naar Parijs begeven. Thiers en Favre zoude besloten hebben eerst na het tot stand komen van den vrede de be noemingen tot gezanten bekend te maken. VERSAILLES, 23 Februarij. Aan Versailles is eene schatting opgelegd van 300.000 francs. Eerst werd een millioen geeischt, maar met het oog op de verarming der inwoners werd eene vermindering toegestaan. LONDEN, 24 Februarij. De Daily News verneemt uit Parijs, dat Thiers en zijne ambtgenooten gisteren naar Bordeaux zouden gaanom daar heden met de nationale vergadering te beraadslagen. Morgen (Zaturdag) zou hij te Parijs terugkomen om dan het beslissend onderhoud met Bismarck te hebben. LONDEN, 24 Februarij. De Telegraph verneemt uit Parijs van gisterendat de vrede verzekerd is. Alles is reeds vastgesteld, behalve de geldquaestie. Duitschland vroeg 2 milliarden thalers Frankrijk wilde er slechts een geven. Duitschland staat toe 750 millioen af te trekken voor requisition, boeten en voor de schuld van den Elzas en Lotharingenmaar blijft op 1 milliard aandringen. Men verwacht eene minnelijke schikking. LONDEN, 24 Februarij. De Standard meldt dat het vredesverdrag geteekend is. Frankrijk betaalt acht millards en staat den Elzas, Duitsch-Lotharingen en Metz af. De Duitsehers zullen Parijs niet binnentrekken. Gchouflen Vcrkooping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 24 Februarij. Notaris K. N. Hengeveld, te Hazerswoudc. De Brug over den Rijn. genaamd het Haagsche Schouw, met daaraan bij verleend octrooi-regt van Tolheffing volgens bestaand tarief, benevens liet aldaar staand Koepelgebouw, met Erve en Grond, lei' beider zijde van den Rijn, onder de gemeente Oegstgeest, Sectie E, n1". 809 en 810 en ouder Voorschoten, Sectie A, nos. 1183 en 1 30, alsmede een Burgerwoning, met Schuur, Tuin en Erve, slaande en liggende nabij het voorgaand perceel, onder de gemeente Voorschoten, Sectic A, n". 1155 en 1047, gecombineerd. Kooper C. J, II. Roelanls, onder Soelerwoude. ƒ12050..

Leydse Courant | 1871 | | pagina 3