LMD8CHE COURANT. ZATURDAG 25 FEBRUARI J. STA DS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courtinl is per vierendeel jaars ƒ3.-—, franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12. 50 'i jaars, buiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.'- De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1- iedere regel meer 25 cents. nè De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebeslnur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter j hand gesteld twee, op den 21"" dezer maand invorderbaar verklaarde ko- I bieten voor de belasting op het Personeel, over het dienstjaar 1870 en 1871, zijnde drievierendeeljaarsch- en halfjaarsch-aanslagenterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, Ie voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, ft Leiden, 24 Fébruarfj 1871. v. d. BRANDELER. ■ai - 8 l{lNlNl<:iNLAl)SCII|,: BEIRGTEN. it LEIDEN, 24 Februarg. )f. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 3 personen, 'f door gewjjzigde pokken 1als hersteld opgegeven 1zoodat nu in bchan- deling zjjn 84. 10 Naar wij vernemen zal de heer Bonet-Maury, prëd. bij de Waalsche gemeente te Dordrecht, Woensdag aanst. in de Stads-gehoorzaal eene Con férence houden over den tegenwoordigen toestand van Frankrijk ten ge- i" volge van den oorlog, zooals bij dien als ooggetuige heeft waargenomen. De opbrengst zal strekken ten voordeele van de door den oorlog verarmde bevolking. «f. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt. dat zij, die voor eene benoeming als opzigter 2' kl. voor hel - stoomwezen, op eene jaarwedde van 700, in aanmerking wenschen te komen, zich vóór 10 Maart 1871 met bun verzoek schriftelijk béhooren aan te melden bij het dep. van binnenl. zakenonder overlegging van hunne geboorte-acte en zoodanige getuigschriften of verklaringen', als noodig zijn ten blijke, dat de adressant in allen deele praktisch ervaren is in dekennis van de zamenstelling en het onderzoek van stoomketels. In de Staatscourant is opgenomen het verslag betredende den aanleg van staatsspoorwegen van 1 July tot 31 December 1870. I Naar men verneemt, zal het zendingfeest dit jaar op het landgoed lloudcringen van jhr. Fabricius van Lèijenbufg onder de Bilt gehouden wor den, Prof. van Oosterzee heeft eene uilnoodiging ontvangen om daarbij als feestredenaar voor te gaan. Men schrijf uit RotterdamSedert Maandag bestaat alhier eene on rustige geest onder de scheepssjouwerliedenwelke met de op éénmaal op gekomen drukte hun voordeel wenschen te doen en verhooging van loon vorderen, namelijk bij dag van 15 op 20 cents en hij nacht van 25 cent per uur. In den beginne wilde men daaraan algemeen niet toegeven, doch daar het werk stilstond doordien de willigen vrees voor de onwillige» koesterden, hebben enkele firma's in de verhooging bewilligd. Bij anderen heeft men hel werk herval, op belofte dat bij volgende reizen der stoom- boolen de verlangde lootten zullen worden toegestaan, doch voor velen wilde men voor dwang niet bukken en heeft men zich met vast volk zoo goed mogelijk beholpen. Het corps mariniers patrouilleert af en aan en de politie is versterkt op de bedreigde punten, zoodat men mag verwachten, dat de willigen beschermd zullen kunnen worden en het tot geen dadelijkheden zal komen. Volgens latere berigtcn zijn de werklieden te vreden gesteld, en hebben zij op de gewone wijze hunnen arbeid hervat. Woensdag 11. viel te Gouda een oppassend tuinmanterw ijl hij bezig was met snoeijen, door het afbreken van een boomtak van den ladder en slootte met het achterhoofd zoo hevig legen een muur. dal hij, ondanks onmiddelijk verleende geneeskundige hulp. na twee uren bezweek. Naar men uit Haren meldt is voor cenige dagen in die gemeente, en wel in de nabijheid van Essen, op een stuk land, waar in vroeger jaren een klooster stond, een honderdtal zilveren muntstukken gevonden, waarvan eenige ter grootte en dikte van onze oude zesthalvenandere en wel de meeste ter grootte en dikte van onze oude stuivertjes en dubbeltjes. Een mol had deze muntstukken naar boven gewerkt en een knecht merkte ze op. Men is er no; niet in geslaagd het opschrift en wapen dezer stukken te ontcijferen. Merkwaardig is het, dat onlangs eene brochure is verschenen, waarin door een Spanjaard is beweerd, dat in de omstreken der stad Gro ningen voor een milliocn is verborgen. Tc Vlissingcn was ntcn Woensdag 11. bezig met hel afbreken der sehèepskappen op de voormalige marine-werf. Terwijl men een gording, Welke was losgemaakt, naar beneden wilde laten, sloeg het eene einde door tegen een werkman, die zich boven bevond, waardoor hij naar bene den werd geslingerd, met het ongelukkig gevolg, dat bij beide beencn hééft gebroken. -- Te Maastricht, in de voorstad Wijk, heeft men door inbraak inde St. Martcnskerk zich meester gemaakt van de in het offerblok aldaar aanwen zige gelden. liet D. v. 's Gr. wijst, met het oog op de onvoldoende begrafenis de? lijken op de slagvelden in Frankrijk, vooral op dat van Sedan, op de nood zakelijkheid om verpestende uitwasemingen en het gevaar voor besmettelijke ziekten te voorkomen. Men zegge niét, zegt dit blad. dat thans de zorg berust op de autoriteiten in de strekén waar de gesnehvelden zijn neérge- legd. Dit toch is, blijkens de berigtett, die wij ontvangen, zeer slecht qè- settled. Er moeten dus nieuwe maatregelen genomen worden. Daarbij heelt niet alleen Frankrijkmaar hebben alle natiën belang. Wij achten het dus de taak van alle ministers van buitenl. zaken aan dat punt hunne ernstigé ■aandacht te wijden. Het lloodc Kruis zou het ligchaam kunnen wezen, dat de zaak practisch ter harte namdoor haar te bestuderen en voorstellen tot desinfectatie der slagvelden te doen. En men handele daarbij vooral snel. Men wachte niet tot het kwaad reeds is ontstaan. Als de warme voorjaars dagen komen, zal bet waarschijnlijk reeds te laat zijn om het in zijn kiem te verstikken. De Ind. Beige meldt: Bij den aanvang van het beleg van Parijs ver liet de Hollandsche schilder Martinus Kuytenbrouwer zijn huis te Avon, by Fontainebleanom dienst te nemen bij een corps vrijschutters. Voor zijiï vertrek plaatste hij zijn eigendom onder de hoede en bescherming van dé plaatselijke autoriteit. Men heeft zoo goed gezorgd en gewaakt, dat zijn huis juist het eenige te Avon is, dat geplunderd en vernield is. Men heeft tot zelfs zijne familiepapieren verniètigd. Wat zijne schilderijen betreft, men heeft die voor brandstof gebruikt! 's GRAVENllAGE, 24 February. Door den koning is ingesteld eene commissie om, naar aanleiding van door den minister van koloniën aan haar voor te stellen vraagpunten, te dienen van advies over de ontwerpen van aanleg van spoorwegen in Ned.- Indië, en zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren: J. A. Kool, hoofdingenieur der staatsspoorwegenN. A. Henket, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft; J. P. de Bordes, laatst hoofdingenieur bg den aanleg van den spoorweg Samarang-VorstenlandenA. J. 11. van Kap pen, majoor der genie en sapeurs van het leger in Ned.-Indië; J. Mullemeis- ter. controleur le kl.en F. J. 11. L. baron d'Anlnis de Bourouill, contro leur 2' kl. bij de landelijke inkomsten en cultures op Java, de drie laatst genoemden met verlof hier te landeterwjjl als secretaris aan haar is toege voegd de heer G. II. J. Elliot Boswel, referendaris bij hel dep. van koloniën. - Tot notaris te llaltem is benoemd de heer B. A. Bakker, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer II. Pennink, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. - Z. M. hééft, goedgevonden bij dén gencralen staf te benoemen: tot ko lonel den luit.-kolonel 11. E. W. ltodi de Loo, vim dién staf. en lot luif.- kolonel den majoor J. Schuurman, insgelijks van genoemden staf; voorts te Üëvorderen tot luit. ter zee I' kl., de luilt. ter zee 2' kl. C. L. van Wocl- deren en J. M. A. van Muikentot luitl. ter zée 2' kl.de adelborsten le kl. D. J. Boom en 11. F. Kouwenberg; lot otFicier van administratie 1* kl., de officieren van administratie 2C kl. K. J. Adams en J. C. Coops; en lol offi cier van administratie 2' kl.de officieren van administratie 3f kl. J. P. Yasseuf én J. J. van deii Berge; en te benoemen tot officier van admi nistratie 3e kl.den adjunct-administrateur A. Vérmeülcii. - Gisteren heeft de raad van legatie, de heer Westenberg, zich weder naar Frankrijk begeven, ten einde als zaakgelastigde bij de Fransche rege ring op te treden, tot de terugkomst van den heer mr. J. P. I>. baron van Zuylen van Nyevelt, die voornemens is riög eènigeii tijd in Nedérland te verblijven. Men verzekert dat de zaakgelastigde overbrenger is van de erken ning door Nederland van de nieuw opgélredcn regering in Frankrijk. - Eergisteren is door den graaf dé Perponcher, Noordduitseh gezant bij bet Ned. hof, aan oiizc regering mcilcdeeling gedaan van de instelling Van liet Bnitsehe keizerrijk. Eerst later zal de vernieuwing van de geloofsbrie ven der diplomatieke agenten plaats hebben. De heeren baron dc Fabriec en von Niet hammerbuitengewone gezan-

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1