De kamer van koophandel en fabrieken le Goor heefl besloten ten opzigle van de herziening der Ned.-Indische tariefwet aan den minister van koloniën mede te dcelen, dat, ofschoon erkennende, dat beschermenderegten met de wetten eener gezonde staathuishoudkunde in strijd zijnzij tevens van oordeel is, dat inzonderheid de Tvventsche industrie, juist ten gevolge van de bescherming door de regering ingesteldin het leven geroepen en aangekweekt, nog niet krachtig genoeg is, om eensklaps dien steun geheel te kunnen missen. Uit Meppel meldt men dat de gedane nasporingenin zake hel ont vreemden van postpaketten, tot nu toe geen bevredigende resultaten hebben opgeleverd. De geldswaardige brieven, in een onoogelijk pakket verborgen, zijn door den dief of de dieven over hel hoofd gezien. Te llarlingen zijn een groot aantal mijnwerkers uit Engeland aange komen die zich naar Dortmund zullen begeven om de Duitsclie werklieden, die bij de legers zijn, in de kolenmijnen in de Rijnstreek te vervangen. Als een bewijs van de belangrijke hoogte, waarop de industrie van het smokkelen van spiritualiën in de provincie Groningen slaat, wordt me degedeeld dat in het vorige jaar alleen door de onder Bellingwolde gesta tioneerde ambtenaren omstreeks 2000 liters voorloop, gemiddeld van 85 pCt sterkte, zijn aangehaald, te zanten een bedrag van regten opleverende van ongeveer ƒ2000. Te Ruhrort lagen dezer dagen 400 schepen in lading, uitsluitend voor steenkolen, naar Nederland bestemd. De Luxemb. Zeil. deelt mede, dat de geboortedag van den koning- groothertog den l9Jc" jl. met meer dan gewone plegligheid is gevierd. Des ochtends werd liet "Te Detim" in de Lieve Vrouwenkerk gezongen in tegen woordigheid van den prins-stedehouder. Des avonds was de stad op schit terende wijze geïllumineerd, waaraan ditmaal een groot aantal inwoners der hoofdstad een luisterrijk aandeel had genomen. 's GRAVENI1AGE, 23 Februarlj. Z. >1. de koning-groothertog heeft den violist VV. ten Have benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Aan den heer C. J. Meysis op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van adjunct-commies bij het kabinet des kon togs, en in diens plaats is bevorderd de heer D. G. Tinbergen, thans le klerk. Bij het departement van financiën zijn benoemd tol adjunct-commiesen de heeren L. J. L. Dey Jr.J. G. Machwirth, V. G. E. Ahn en J. van de Poll, thans 1' klerken. De minister van oorlog heeft goedgevonden: op non-activiteit te stellen: op het daartoe door hen gedaan verzoek, den majoor J. F. YV. M. P. Ninaber, magazijnmeester der artillerie 1E kl. te Nijmegen, alsmede de kapiteins N. J. baron Mulert lot de Leemkule, van het Ge, en W. A. baron van Lynden, van het 7e reg. inf.beide eerslgenoemdcn in afwachting van nadere be schikking en laatstgemelde voor den tijd van één jaar; in active dienst le stellen: bij liet 4C reg. inf. den kapitein der inf. op non-aclivileft 4?. C. Rruyt; bij het O reg. inf. den 1° luit. der inf. op non-activiteit J. A. A. Rothpletz; bij het 7e reg. inf. den kapt. der inf. op non-activiteit F. A. Log gere; over te plaatsen: van Rotterdam naar Wierickerschans: den 1E luit: C. van Lemmeren, plaatselijk adjudant der 2C kl.van Wierickerschans naar Rotterdam: den lEn luit. H. C. Rijke, plaats, adjudant der 2e kl.bij het le reg. inf den 2C" luit. P. W. van de Velde, van het 4'reg.bij het 2'reg. inf. den kapitein R. P. Verspyck, van hel 5', en de 2' luitt. A. L. F. T. van i der Wijck en E. K. .1. V. van Muiken, van het 4C reg.: bij het 4" reg den l<n luit. M. Zelvelder, van het le, alsmede den 1ED luit. J. J. L Bruiuier en den 2"' luit. J. C. T Bloys van Treslong Prins, van het 5C reg.; bij het 6' reg. inf., den kapt. Q. W. F. de Flines van lieverwijck, van het 5e reg.bij j het instruciie-balaillon den 1E° luit. G. J. W. Koolcmans Beynen, van het le reg. inf.; bij hel 2é reg. vesting-art. de 2' luit'. J. van Blijeuburghvan het 1', en S. J. van Noolen, van het 3e reg. vesting-art.terug te plaatsen bij het leger hier le lande; bij het 5E i'eg. inf. den kapt. L. E. Gerdersen, van j het wapen der inf., gedetacheerd geweest bij het leger in Ned. Indië: en toe te voegen: aan den chef van den gencralen staf, den luit.-kolonel II. E. W. Rodi de Loo. van den gencralen staf, tijdelijk werkzaam op liet bureau van den chef van dien staf. Z. M. heeft bij besluit van 22 Jan. jl. goedgekeurd, met intrekking van de vroeger deswege vastgestelde bepalingen, een nieuw reglement op de eerbewijzen en salutcn aan boord van 7.' Ms scliejvenwelk reglement op 1 Maart a. s. in werking zal treden. De minister van oorlog, overwegende dat de wcnschelijkheid gebleken is, dal op nieuw cene wijziging worde gebragt iu het programma van examen tot toelating bij de stafschoolheeft goedgevondenmet intrekking van het bepaalde bij vroegere aanschrijvingen, alsnu een nieuw programma voor het bovengenoemde examen vast te stellen. Z. M. de koning heeft heden middag ten gehoore ontvangen de Sak sische en Beijersclie gezanten bij ons hof, baron de Fabrice en den lieer von Niethammer. Ten half acht ure worden die gezanten bij H. M. de koningin ten gehoore locgelaten. Heden heefl de graaf Perponcher, buitengewoon gezant en gevolmag- tigd minister van Z. M. den keizer koning van Pruissen bij het Nederl. hof, ter eere van de zich alhier bevindende Beijersclie en Saksische gezanten, 1 de heeren de Fabrice en von Niethammer. een groot diplomatiek diner gegeven. Het bestuur der vereeniging tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkingen, waarvan H. M. de koningin beschermvrouwe is, heeft beker.d gemaaktdat de vereeniging heeft aangenomen de benaming van het Wille Kruis. Reeds zijn bij het bestuur ingekomen: 12,255.33, 310 Ir. en één Pruissische thaler. Er heeft zich alhier ecne subcommissie van deze vereeniging gevestigd. Bij de alhier bestaande commissie tot voorziening in de behoeften, ontstaan door de heerschendc ziekte, is reeds ontvangen de som van 748:.26 y2 Door de commissie isbehalve het uitreiken van een aantal kleedingstukke; geld en andere ondersteuningen, tol heden onderstand verleend aan 6;^el huisgezinnen. VC1' - - -'del RUITKNLANDSCHK BËMGTEN. die ENGELAND. LONDEN 22 Februarij. 10 j Onder de posten, waarmede de ingediende begrooting van het minister van oorlog in vergelijking met die voor het vorige dienstjaar, vermeerdeija, j is, behooren uitgaven voor het opmaken en uitwerken van een plan t het versterken van Londen. Dat denkbeeld heeft reeds lang bestaan t aanleiding tot het opmaken van verscheidene plannen gegeven; maar het door de belegering en de verwering van Parijs weder op den voorgroi gekomenen het wordt thans als een mogelijk geval besprokendat er buitenlandsch leger van 100,000 man eensklaps op de kust verschijnt, nabij de kust gelegen hoofdstad binnendringt, brandschat, de kelders bank van Engeland plundert, en vervolgens binnen Londen eenen hardi vrede aan Engeland voorschrijft. De Times erkent dat een aanval m< buitenlandsche troepen op Londen niet tot de onmogelijkheden behoort doch het meent dat dit in allen gevalle nog ver af is, en dat het vot alsnog genoeg zou zijn een klein aantal gewigtige punten rondom de hooit sl' stad dadeljjk en volkomen te versterkenen het versterken der daarlusscht va gelegene punten uit te stellen tot den tijd, die zeker na het oprijzen heL vooruitzigt op eenen aanval en vóór den werkelijken aanval zou vet 01 loopen. f Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop worden de werkzaat Ja heden in de diamant-districten steeds met goed gevolg bekroond. Ilct aanli uitgegraven kostbare steenen neemt toe in gelijke mate met het aantal ei ploiteurs. Het is nu niet meer alleen de kolonie die de fortuinzoeker levert, maar het buitenland, en voornamelijk Engeland draagt ook een aai v merkelijk aantal bij. In de dagbladen verschijnen adverlentiën van twt 11 verschillende maatschappijen, die eene geregelde stoomvaart zullen opene v tusschen Engeland en Zuid-Afrika. Men begroot den uitvoer uit Natal o 25000 i, cn uit de Tafelbaai op 56500 zoodat de gelieele uitvoer vandii T manten uit Zuid-Afrika gedurende de twee jaren eene waarde vertegenwooi digt van 216,765 De belangrijkste ontdekking van de laatste weken is e« diamant van 81 karaten, waarmede de vinders eenige dagen geleden t George zijn aangekomen. Een schrijven aan de Times uit Versailles, van 15Febr., luidt als volgt In Engeland wordt de vraag gedaan, of Parijs gevaar loopt van te worde gebombardeerd, indien de wapenstilstand atloopt zonder onmiddellijk don den vrede gevolgd te worden. Dat gevaar bestaat niet, indien de stad op houdt zich als vesting te gedragen en hare poorten gewillig opent; niel indien de straatversperringen weggeruimd worden, en de Duitschc soldalei ongehinderd door de stad trekken cn de openbare gebouwen bezetten. Doei indien de hoofdstad, in het vertrouwen op haar overwigt in gelalsterk! 'cn met den moed van den wanhopige, op nieuw poogt den marsch dt vijands le stuiten, dan is een bombardement uiterst waarschijnlijk. Zeke is het althans, dat daarvoor alle aanstalten cn toebereidselen door de Duit schers gemaakt zijn In de forten worden de kasematten naar den kan; der stad met schanskorven beveiligd, en wordt de artillerie, die vroeger dl Duitschers beschoot, naar de Fransche stad gerigt. De Duitschers zullen met leedwezen Parijs bombarderen, maar zij zullen het, des noodig, gewit doen; want zij moeten verder voorwaarts in Frankrijk trekken, indien d( hoop op vrede ook ditmaal weder teleurgesteld wierd. Inlusschen zijn dt Duitsclie legerhoofden tevreden over den gang der ontwapening van Parijs; de uitlevering der wapenen gaat er, wel is waar. langzaam, maar toch ge. stadig voort. FRANKRIJK. Volgens de Corr. Ilacas zijn de kommandementen der legercorpsen, divisien en brigaden van hel Parijsche leger opgeheven. De generaalswelke die kommandementen voerden, zijn op non-activiteit gebragt, en de generaal Malroy is tot militair bevelhebber van Parijs benoemd. De divisie van hel Parijsche leger, die in het bezit harer wapenen is gebleven, blijft onder dt bevelen van dengeneraal Faron. De troepen der verschillende Parijsche legercorpsen zijn onder het bevel van negen nieuw benoemde bevelhebbers geplaatst. Ten gevolge dezer benoemingen zijn de admiraals, welke over die seclien gedurende het beleg bevel voerdenen de marine-officierenwelke hunne staven uitmaakten weder ter beschikking van het marine-departement gesteld. De le Parijs aanwezige zeelieden en de hen kommanderende officie ren hebben aanzegging bekomen om zich voor het vertrek naar de verschil- j lende zeeplaatsenwaarin zij vroeger in bezetting lagengereed te maken." Het Journ. des Déb. is zeer ingenomen met het optreden van den heer Thiers. Is hij, zegt dit blad, enkele malen door ons verdedigd, me- nigwerf stond hij aan onze aanvallen bloot. Wij hebben hem meer dan eens bestredenomdat hijnaar ons inzieneen te exclusief Franschman was, misschien meer patriot dan liberaal. Maar wij moeten van den anderen kant erkennen, dat betgecn wij den heer Thiers vroeger ten laste gelegd hebben, ditmaal zijne grootste aanbeveling was bij zijne medeburgers en hem liet zoo buitengewoon groot aantal stemmen bij de verkiezingen heeft bezorgd. De heer Thiers heeft met vaderlandlievende onderwerping de ver klaring afgelegd, dat de zware pliglen, die hij thans op zich neemt, zijne levensdagen zullen verkorten. Die taal wordt door ons begrepenwij ge voelen dat de noodzakelijkheid, om de verschrikkelijke rekening te sluiten, die men ons gelegateerd heeft, de krachten zal aangrijpen van allen, die aan dit werk deelnemen. Dat zijn van die bitterheden, welke alleen vergoed kunnen worden door het bewustzijndat men zijn pligt heeft gedaan. Een honderdtal liberaal-republikeinschc leden der nationale vergadering hebbenonder dc leiding van den heer Jules Simoneene vereeniging ge vormd onder den naam van "republikeinsche linker zijde."

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2