LLIDSdlL COURANT. IS'". 47. VRIJDAG 24 FEBRUARI J. STA DS-BERIGTEEV. ndei iat oi ■n X VC k- (i ■n ai et df it-e: ?or| rant JSSti enii fo wai rhsf sal t «7 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditickostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.', De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dal de gelegenheid tot de vaccinatie en revaccinatle voor de onvermogenden, aan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Donderdag 23 Februarij Zaturdag 25 Febrnarij Vrijdag 3 Maart, Maandag 6 Maart Zaturdag 11 Maart, te één uur voor de vaccinatie, te twee uren voor de revaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 21 February 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNKfNLANDSCiiK BKIUGTEN. LEIDEN, 23 Februarij. Bij kon. besluit van 22 Februarij jl. zijn bij de dienstdoende scbntterij alhier benoemd: tot kapitein a la suite J. Hoog, thans le luitenant; tot ltn luitenant mr. J. F. M. Prijn, thans 2e luitenant; tot 2" luitenant B. F. Krantz, thans sergeant. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 3 personen, door gewijzigde pokken 8, overleden 1, zoodat nu in behandeling zijn 81. Wij vernemendat al de werklieden op de Leidsche saaijetfabriek met uitzondering van slechts een paardie gemoedsbezwaren haddengis teren zijn ingeènt geworden aan de fabriek zelve, door den heer A. van lperen, die op welwillende wijze in het belang van het algemeen zijne diensten hiertoe had aangeboden. Heden namiddag ontstond er brand in het magazijn van de aan den vestwal bij de voormalige Mare-poort staande watten-fabriek van de hh. Steffelaar en C°. Door spoedig aangebragte hulp werd die echter in de beginselen gestuit, vooral ook doordat de vlain van katoen niet de eigen schap heeft zich spoedig aan andere voorwerpen mede te deelen. De schade is van weinig belang. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aansi. aldaar eene gewone vergadering houden. Volgens berigten van den gouverneur der Ncderl. bezittingen ter Kuste van Guineabij het dep. van koloniën ontvangenvan 24 Januarij jl.heeft de Fransche regering gevolg gegeven aan haar voornemen om de nederzet ting Assinie te verlaten Volgens een bcrigt, door een handelsagent aan den gouverneur overgebragt, bevond zich een aanzienlijk getal Ashantijuen op weg naar Behienten einde den koning van Apollonia in zijn gezag te herstellen. De gezondheidstoestand in de NederL bezittingen ter Kuste liet nog veel te wenschen over. Sedert de laatste berigten was een Europeesch ambtenaar overleden, terwijl verscheidene anderen ernstig ongesteld waren. Men verneemt dat hij den minister van oorlog het voornemen bestaat de garnizoensverwisselingendie tegen Mei aanslaande waren bevolenten gevolge der heerschende pokkenziekteniet te doen plaats hebben. Tot agent der NederL bank te Utrecht is benoemd de heer mr. J. F. B. Baert. Op aanzoek van verschillende leden heeft het bewind der vcreeniging van en voor Nederlandsche industrieclen beslotende 39' algemcene verga dering van de maand Maart c. k. te verschuiven lot de maand Junij e. k. De rundveestapel van Nederland, op ultimo December 1869 bestaande uit 1,401,9iO stuks, wordt geschat op eene waarde van niet minder dan 180,148,600. In Friesland werd het meeste rundvee aangetroffennamel. 209,377, daarna in Zuidholland, 206,146 stuks; in de andere provinciën, als volgt: Groningen 96197, Drenthe 63887, Overijssel 121,790, Gelderland 174,430, Utrecht 81380, Noordholland 145,609, Zeeland 54926, Noordbra bant 177,895 en Limburg 70273. Men schrijft uit VlaardingenHet ijs is zoo goed als spoorloos ver dwenen; de scheepvaart is thans weer onbelemmerd en pak- en veerschuiten worden in de hervatting van Je dienst door niets verhinderd, zoodat handel en nijverheid weder herleven. Buitengewone bedrijvigheid is al dadelijk het uitvloeisel van dezen toestand. De komst van menig visschersvaartuig en koopvaarder geeft aan vele handen werkde schependoor de vorst over vallen en sedert twee maanden lot werkeloosheid gedoemd, worden gelost, beladen of ver'rekken naar hunne bestemming, en zoo ontstaat hier, inden volsten zin van het woord, weder nieuw leven. -Aan hel It'eekbl. van ï'oorne en Putte wordt uit Ileenvliet het vol gende gemeld: Woensdag vóór 8 dagen heeft hier eene gebeurtenis plaats gehad, die te regt aller harten met afgrijzen vervult. Eene arme, door de groote armen bedeelde vrouw, is op last van den groot-armmeesterdie vermoedelijk echter zijne instructies had van hoogcr hand, vervoerd naar de Nieuwesluis, omdat de man, hij wien zij inwoonde, haar niet langer kon houden voor ƒ0.80 per week. De vrouw leed aan eene borstziekte. Des niettemin heeft dat vervoer plaats gehad op een open wagen, waarin men gewoonlijk pakjes vervoertzonder het advies van den doctor te hebben in gewonnen; toen de vrouw op Nieuwesluis aankwam, was zij dood! De te Amsterdam bestaande Internationale Vredebond heeft in eene Dingsdag avond gehouden vergadering besloten zich aan te sluiten bij den Algemcenen Vredebond, waarvan de zetel te 's Hage is gevestigd. In die vergadering had een incident plaats, dat door den verslaggever der N.ll.C. volgerderwijze wordt medegedeeld: Het bestuurslid Gerhard hield een van veel belezenheid getuigende, goed uitgesproken rede, waarin hij de stelling verdedigde dat de afschaffing van het eigendomsregt een middel was tot afschaffing van den oorlog. Daardoor toch zou men, volgens spreker, de bron aantasten, waaruit ontevredenheid, twist en strijd voortkwamen. Spreker verklaarde zich voor een algemeen staatseigendom, waardoor een ieder naar zijne verdiensten zou kunnen beloond worden. Om daartoe te geraken was het noodig hooge successiereglen ook in de regte lijn te heffen en allengs het erfregt af te schaffen. Spreker bestreed voorts het nationali teitsgevoel, en beweerde dat het ons land niet als een verdienste kon wor den aangerekend, minder dan andere landen zich aan roof van eens anders eigendom te hebben schuldig gemaakt. Dat wij gedaan hadden, wat wjj als klein land kondenom ons eens anders eigendom toe te eigenenhad o. a. de verovering van Jacatra door Jan Pieterszoon Coen bewezen, gcljjk ook de geheelc vestiging der O. I. compagnie in de O. I. bezittingen. Deze en dergelijke beweringen lokten inlusschen eene ernstige tegenspraak uit van de zijde van den waarncmeiiden voorzitter, den heer II. Zeeman, die o. a. op geschiedkundige gronden het omtrent de verovering van Jacatra beweerde tegensprakdaar Coen tol niets anders had gedwongen dan lot nakoming van een contractwaarvoor hij namens de O. I. compagnie geld had betaald aan de iulandsche bevolking, die daarna, door Engelschen en Portugezen opgezet, zich aan de nakoming harer verbindlenissen valschelijk onttrokken had. Spreker verdedigde voorts het nationaliteitsgevoel en achtte het eigen domsregt noodzakelijk, opdat iedereen zijne kinderen door eerlijken arbeid vooruit konde brengen. Jlir. mr. J. de Bosch Ivemper bestreed de strekking der gehouden rede, en toonde uit een maatschappelijk en economisch oog punt de noodzakelijkheid aan van eigendoms- en erfregt en kapitaalvorming. De lieer E. Laurillard weersprak het door den heer Gerhard beweerde, alsof van den handwerkssland uilsluitend het heil van de toekomst afhing, llij betreurde ook uit een godsdienstig oogpunt de ontevredenheid met zijn staat, die uit de rede van den spreker doorstraalde en verzette zich tegen de nieuwe aristocratie van den handwerkssland, welken stand hij niet minder, maar ook niet meer achtte dan de hoogcre standen. Alleen door aller zamenwerking kon de maatschappij bloeijen. De heer Gerhard repliceerde, maar liet zich daarbij de woorden ontvallen: en dan paait men hel volk nog met een: «wees maar ter reden, hiernamaals zal het beter met u gaan." Toen hierdoor een stormachtig incidënt dreigde le ontstaan, protesteerde de voorzitter legen het in een vredevergadering opperen van twijfel aan het aan velen dierbare levensbeginsel der onsterfelijkheid en sloot hij de discus- siën, nadat nog de heer Gcesink in verzoenenden zin had gesproken, daarbjj inlusschen de materiële strekking van de rede van den heer Gerhard afkeurende. Te Sloten zag men dezer dagen een treurig bewijs van de ellende der dronkenschap. Een oud man werd aangehouden, daar hij in keunelijkeu staat van verregaande beschonkenheid allerlei straatrumoer maakte. Toen hij des morgens zijn roes had uitgeslapen en nader ondervraagd werd, bleek het, dat hij een man was van tachtig jaar, die geën vaste woonplaats of middel van bestaan kon opgevendat hij van ouderdom of door wange drag gedeeltelijk verlamd was en sedert gcruimen tijd die streken afliep, om als een /'arme, oude stakker' de centen af te bedelen, die zeker groo- tendeels aan jenever werden verkwist.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1