LEIPSCHE (OIKIVS. N\ 45. 1871/ WOENSDAG 22 FEBRUAR1J. STA DS-BERIGTEN. ~BINNENLANI)SCUË UElUGÏKN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke noinmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 1<1 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant seordt verzonden IV". 2 blad 2) der Handelin gen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gehoord Stads-Geneeskundigen Brengen ter kennis der ingezetenen dat de gelegenheid lot de vaccinatie en revacclnatle voor de onvermogendenaan de Stads-Waag, kosteloos zal worden opengesteld, op Donderdag 23 Fehrnarij Zaturdag 25 February Vrijdag 3 Maart Maandag 6 Maart Zaturdag 11 Maart le één uur voor de vaccinatie, te twee uren voor de revaccinalie. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. 11RANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Feburarij 1871. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 21 February. Sedert de vorige opgave zijn alhier aangetast door pokken 2 personen, door gewijzigde pokken 1als hersteld opgegeven 3zoodat nu in behande ling zijn 72. Heden nacht ongeveer ten 2 ure is er brand uitgebarsten in de zeem- en lijmfabriek van de hh. Pronk en van Koolbergen onder Zoetcrwoude. Natuurlijk maakte hier de brand reeds aanmerkelijke vorderingenalvorens de brandweer op de plaats aanwezig was. Gelukkig heeft hij zich bepaald bij het fabriekgebouwdat echter geheel is uitgebrand. Voornamelijk is naar wij vernemendie betrekkelijk gunstige afloop te danken aan de krachtdadige hulp der hier in bezetting liggende huzaren, die met de in den Doelen geplaatste spuit het eerst op de plaats van het onheil aanwe zig waren. Na negen weken besloten water is de scheepvaart weder geopend. Men hoopt dat de winter nu voor goed afscheid zal hebben genomen, want de handel werd gedrukt door langdurige belemmering in het vervoer, en het verlangen der schippers om hunne reizen te hervatten is algemeen. Bij den boekhandelaar J. F. V. Bchrns, le Harlingenzijn verschenen prospectus en uitvoerige proeven van bewerking van »De Bijbel voor Jonge lieden", uit te geven door de hh. dr. 11. Gort, pred. te Harlingen, en dr. 1. llooykaas, pred. te Schiedam, met medewerking van den hoogleeraar dr. A. Kuenen. De schrijvers meenen dat thans aan eene zoodanige bewerking der bijbelsche verhalen op nieuw behoefte is, aangezien niemand zal ontkennen dat de "Bijbel voor de jeugd" van Van der Palmdie jaren lang eene welverdiende eereplaats in de meeste godsdienstige gezinnen innam, thans verouderd is, zoowel wat den vorm als den inhoud betreft, hl de laatste halve eeuw toch heelt de wetenschap groote vorderingen gemaakt. Zij willen de moeyelijke proefneming wagen om te voorzien in deze alge meen erkende behoefte. Die arbeid is zwaar maar zij weten dat het eene noodzakelijke, eene edele werkzaamheid is. Zij stellen zich voor de bijbel sche geschiedenissen in de taal van ons volk in onze eeuw na te vertellen en zooveel noodig toe le lichten tut de gegevens der oudheidkunde, en wil len daarbij schrijven voor jongeliedendie het lager onderwijs reeds korter of langer achter den rug hebben en bij wie zij dus eenige algemeene kennis kunnen onderstellen. Het O. T. zal bewerkt worden door dr. Oort, het N. T. door dr. Hooykaas. Beide mannen zijn reeds te gunstig bekend «m hen niet ten volle bekwaam voor deze taak te achten. De proeve van bewerking, die gratis verkrijgbaar is, geeft ten duidelijkste aan hoe zij zich voorstellen de bijbelsche verhalen in te kleeden. Eene nadere kennis making daarmede is zeer aan te bevelen. Men meldt ons heden uit Warmond: Bij de gisteren gehouden verkie zing van kerkvoogden en notabelen zijn als kerkvoogden herkozen de hh. J. van der Voet, met 65 stemmen, en J. van der Wilk met 48 stemmen, en gekozen de heer G. van de Stadt, met 63 stemmen, in de plaats van den heer Danckaerts. die door aanstaand vertrek naar elders niet weder in aan merking wenschte te komen. Als notabelen zijn herkozen de hh. L. grave van Limburg Stirum cn mr. A. Nederburgh, en gekozen de lieer W. Ouds hoorn, in de plaats van den aftredenden heer J. Corts; voorts moet er nog eene herstemming plaats hebben tusschen de hh. G. van Duijkcr, die 36 stemmen, en J. de Crane, die 24 stemmen verkreeg. Gisteren avond gaf de /'Harmonie van Warmond" weder eene muziekuit voering in het lokaal "de Stad Rome," die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. Zoowel de uitvoering der ensemble-stukken als die der voordragten voor piano en violoncel kenmerkten zich door smaak en virtuo siteit en schonken algemeen voldoening. Van wege het ministerie van financiën is bekend gemaakt dat blij kens eene mededeeling van de Fransche postadministratie de verzending van aangeteekendc brieven naar Parijs weder is opengesteld. De commissaris des konings in deze provincie heeft, bjj circulaire van 14 February, heeren burgemeesters en wethouders eenige voorschriften ge geven omtrent de uilvoering der wet van den 13'*D Junij 1857 (Staatsblad n'. 87) jagl en yisscherij Daarin wordt andermaal medegedeeld, dat de consenten om schadelijk gevogelte te verdrijven alleen voor pistoolschoten worden verleend, terwijl de aanvragenom dat met geweerschoten le doenzullen worden terugge zonden, aangezien daaraan geen gevolg kan worden gegeven, als in strijd zijnde met de beslaande voorschriften. Ook zijn de gemeentebesturen daarbjj verzocht aan de ambtenaren, binnen hunne gemeente met het toezigt op de jagt en vfsscherjj belast, kennis te geven, dat alle actcn, vergunningen en consenten, de jagt en visscherij betredende, voor het aanslaande saizoen 1871/72 uit te geven, zullen worden voorzien van het nummer 15. llet hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw, kennis genomen hebbende van de verwoestingen, die door den oorlog op den Fran- schen bodem zijn aangerigt, heeft zich tot de afdeelingen der maatschappij gewend, met dringend verzoek om hare medewerking, ten einde door het bijeenverzamelen van giften, hetzij in zaaizaad hetzij in geld, den nood der Fransche landbouwers te helpen lenigen. Van den uitslag der bemoeijin- gen van de afdeelingen in deze wenscht het hoofdbestuur zoo spoedig mo gelijk, uiterlijk vóór 15 Maart e. k., berigl te ontvangen. Bij gunstig ant woord, zal het later berigten den tijd en de wijze van verzending, daar het in overeenstemming met het hoofd-comité, onder den naam van het Witte Kruis te 'sGravcnhage opgerigt, wenscht werkzaam te zijn, Van 1 Mei tot 1 October zullen van de verschillende regimenten infan terie bij het balaillon mineurs en sappeurs te Nijmegen gedetacheerd wor den eenige officierenonderofficierenkorporaals en soldaten, om in dat tijdvak weder, even als in vorige jaren, aan de praclische oefeningen van gemeld bataillon deel te nemen. Volgens de jongste bulletins van het Iloode Kruis telde die vereeniging bij het uitbreken van den oorlog slechts 21 plaatsclyke comite's, thans 150. Naar aanleiding van een paar vragen door plaatselijke comités tot het hoofd-comité van liet Iloode Kruis gerigt en van medcdeelingcn van andere zijde ontvangenheeft het hoofd-comité het niet ondienstig geacht de aan dacht der comité-besturen te vestigen op een extract uil het verhandelde in de algemeene vergadering der vereeniging in 1869. "Het hoofd-comité der Nederlandsche vereeniging tot het Verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, in overweging genomen hebbende een voor stel van de besturen der afdeelingen te Utrecht, Bcrgen-op-Zoom en IJssel- monde, strekkende om de werkzaamheden der vereeniging ook te rigteu naar de behoeften aan hulp, welke zich in het burgerlijk leven mogen voor doen, bij verwondingen en heerschende ziekten, in vredestijd; is van oor deel, dat, vermits aan de vereeniging door het kon. besluit van 19 Julij 1867, n°. 60, waarbij zij is in het leven geroepen, het verleenen van hulp aan krijgslieden in tijd van oorlog tot eenig doel is gesteld, het hoofd comité dit doel alleen behoort in het oog te houden doch aangezien oefe ning cn waarneming aan het ziekbed onmisbaar zijn voor wezenlijke en werkelijke hulpverschaffing aan krijgslieden in den oorlogzoo verklaart het hoofd-comité de afdeelingen geregligd, om in tijd van vrede persoonlijke hulp te verleenen aan zieken en gewonden die geen krijgslieden zijn." Met genoegen verneemt mendat de laatst ontvangen berigten om trent den toestand van den oud-minister van koloniën, den heer de Waal, allezins bevredigend zijn, cn dal die heer voornemens is, zoo hel herstel mogt aanhouden, zich eerlang naar Mentona te begeven. Uit Rotterdam meldt men dat de scheepvaart tusschen die stad en Helle- voetsluis geheel is hersteld. Over het algemeen zijn de berigten omtrent den staat der rivieren gunstig. De vaart wordt echter cp vele plaatsen door hei

Leydse Courant | 1871 | | pagina 1