hen le ontheffen van de opdragl om een adres te ontwerpen aan Z. M., waartoe in de vorige weck was besloten. Gedurende de afgeloopen week zijn hier 287 gevallen van pokziekle aangegeven. Het getal van hen, die bij den burgerlijken stand in dat tijd vak als aan die ziekte overleden zijn aangegevenbedraagt 77. De aangiften van nieuwe gevallen waren dus eenigzins hooger dan in de vorige week, toen zij tot 270 geklommen waren; maar het sterftecijfer, in de vorige week 103, was aanmerkelijk lager. 15UITENLANDSCUE BEIWGTEN Et I,G I De Antwerpsche bladen deelen een treurig voorval mede, dat dezer dagen op den linkeroever der Schelde plaats had. Vijf pontonniers, een wachtmeester en vier soldaten, waren gelast met twee booten voorraad naar het fort St. Marie te brengen, gelegen op twee uren afstand van Antwerpen, beneden de Schelde. In weerwil van het vreesclijke weder bereikten zij hunne bestemming, maar des avonds bij het terugkeeren was het weder zoodanig dat zij het moesten opgeven en ergens aan land gingen. Toen kwam echter hun lijden eerst aan. Tot aan de knieën gingen zij door de sneeuw en het is niet te verwonderendat zij in den donker en in zoo'n weer den weg misten. Ten half tien ure stonden zij in de uitge strekte polders van Calloot en Zwijndrecht, een wezenlijke Siberische woestijn op dat oogenblik. De polders, doorsneden met grachten, waren des te minder begaanbaar ten gevolge van de sneeuwen niet zelden plonslen de soldaten tot aan den buik in het water, kropen op handen en voeten er uit, zakten verderop weer in de sneeuw en worstelden zoolang tegen dien verschrikkelijken toestand, dat zij niet meer konden. Zij verklaarden liever in de sneeuw te blijven liggen en daar te sterven. Gelukkig was de wacht meester een flinke kerel, een man die den moed niet ligt zinken laat; hij moedigde de soldaten aan; hij hielp hen zooveel mogelijk voort; hij verze kerde bun, dal men niet ver van huizen zijn kon. Een pontonnier, Kerck- liove, mililieu van 1865, werd door een hevige koorts aangetast en zakte ncêr. De wachtmeester vatte den stervende in den arm en sukkelde een kwartier ver met den ongelukkige voort, totdat hij hem in zijnen arm sterven zag. Diep bewogenzelf afgebeuldmaar nog vol moedlegde hij het lijk van den pontonnier in de sneeuw en ging twee andere soldatendie op hunne beurt niet meer voorlkonden en hetzelfde lol zouden ondergaan, helpen. Met ongeloofelijke moeite deed de wachtmeester zijne soldaten mar- cheeren. De koude was hevig. Den ganschen winter was zij zoo hevig niet geweest. Daarbij, die menschen waren doornat en de kleêren vrozen hen om het lijf. Eindelijk zag men licht; men bereikte St. Anneke, waar de vier manschappen, afgemarteld en afgebeuld, doodziek aankwamen, doch waar luin alle zorg werd beloond. FRAHIliBIJH. De ullra-republikeinsche partij le Parijs, welke bij de verkiezingen aldaar de bevenhand heeft verkregen, is uiterst ontevreden over de uilkomst der verkiezingen in de meeste departementen. Rochefort zegt in zijn dag blad: «De lijst der in de departementen gekozene afgevaardigden is, in haar geheel genomen, ontmoedigendbedroevend; die keuzen zijn eene nieuwe, eene zware bezoeking voor ons land. Groot moet wel de schuld van ons Franschen zijn, daar wij zoo zwaar worden gestraft!" Een ander orgaan van de ultra-republibeinsche partij, le F en geurspoort de Parijzenaren aan, "in opstand te komen en hunne stad tot eene onafhankelijke republiek le verklaren, eer dan het hoofd le bukken voor bevelen uit Bordeaux." De heer Thiers heeft in een brief aan den voorzitter der nationale vergadering zijne erkentelijkheid uitgedrukt voor het vertrouwen, door de vergadering in hem betoond, en de verzekering gegeven, dat hij met ge- heele toewijding zijne taak zal vervullen. Menotti Garibaldi is voorloopig belast met het opperbevel over het leger in de Vogezen. Menotti en Ricciotli Garibaldi bevinden zich te Cha lons. Ilet leger in de Vogezen is opgesteld lusschen Chalons, Macon en Bourg. Volgens sommige dagbladen is de beslissing omtrent het voornemen om het Pruissisclie leger in Parijs le doen defilccren verdaagd. Jules Favre heelt uit naam van generaal Vinoy verklaard, dat leger en officieren liever naar Duitschland willen vervoerd worden, dan dit schouwspel te moeten bijwonen. Te Parijs worden de gewone bezigheden langzamerhand hervat. De professoren hebben hunne lessen heropend in het Collége de France, de Sorbonne, de Ecole de Médecine, de Ecole de Droit en de Ecole des Mines; de college-zalen bieden inlusschen een zonderling schouwspel aan, daar de studenten er. in hunne uniform van mobiles verschijnen en de professoren in die van nationale garde. De gezondheidstoestand laat zeer veel te wenschen over. Ziekten van allerlei aard grijpen om zich heen. Hierbij komt dat de policie, welke toe- zigt hield op de prostitutie, niet meer bestaat en dat de publieke vrouwen in financiële ellende zijn vervallen. Aan de brug van Neuilly en vooral aan het spoorwegstation te Versail les wordt door de Duitsche overheden zeer scherp toezigt gehouden op de personen, die uit Parijs komen of zich derwaarts willen begeven; en velen worden er naar Parijs of naar de departementen teruggezonden. Eene van de redenen, welke voor dat scherpe toezigt worden opgegeven, is dat er Fran- sche officieren uit Parijs ontsnapt zijn of gezocht hebben zich, in strijd met de voorwaarden der wapenschorsing, van daar te verwijderen; en daar het herstel des vredes niet zeker is, zou het uit het militaire oogpunt onraad zaam zijn die lieden te laten gaan naar de Fransche legers te velde, welke volslagen gebrek aan officieren hebben. Het Grand-Hotel te Parijs, dat bij het bouwen 23 millioen fr. heeft gekost, is thans voor 500,000 fr. verkocht. Te Sedan hebben de Pruissen eene oorlogscontributie gevorderd. 0| de weigering van het stedelijk bestuur hebben zij gedreigd de notabelen it zullen w egvoeren. Hel bestuur heeft daarop toegegeven en eene leening van 210,000 frs. gesloten, om aan den eisch te voldoen. De Liberal Lyonnais stelt in ernst voor het volgende plebisciet aan dt goedkeuring des volks te onderwerpen: "De Fransche natie, die wel dooi de Pruissisclie troepen verpletterd, maar niet overwonnen is, weigert een vredt met de binnengedrongen barbaren te teekenen. De Fransche natie geeft zich over aan de regering van de republiek der Vereenigde Staten, zetelende tt Washington. De regering der Vereenigde Staten zal, indien zij aanneemt wat haar wordt aangeboden, onverwijld bezit nemen van het Franscht grondgebied. Frankrijk zal een integreerend deel uitmaken van de republiek der Vereenigde Stalen. Frankrijk verbindt zich, in afwachting dat de Veree nigde Staten bezit nemen van het Fransche grondgebied, den oorlog lot hei uiterste tegen de Pruissisclie strijdmagt voort le zetten." 1' IE 9 S E M. BERLIJN, 19 Februarij. De wapenstilstand neemt thans een einde op 24 Febr.des middags ten 12 ure. De vesting Belfort is den IS11'0 door onze troepen bezet. Volgens de Augsb. Allg. Zeil. heeft Menotti Garibaldi een zeer wel- willenden brief aan den generaal von Manteuffel geschreven, meldende, dat het in het officiële rapport van dien generaal als vermist opgegeven vaandel van het Cl!te reg. Pruissisclie infanterie op het slagveld gevonden is onder eene menigte gesneuvelden en gekwetsten. Uit deze opgaaf des vijands - blijkt ondubbelzinnig, dat het regiment zijn vaandel ten dapperste verdedig! heeft en dat de stervenden het met hun ligchaam beschermden. Te Berlijn begint men gebrek te krijgen aan steenkolen en zout. Mei sehrijfl dit daaraan toedat er in de laatste tjjden zulke groote partijen van die artikelen naar Frankrijk zijn vervoerd. Naar men verneemt heeft de koning bevel gegeven, als eene hulde aan het dappere Beijersche leger, op de later te gieten bronzen stukken geschut den naam te plaatsen van een dergenendie bijzonder heell uitge munt en zijn leven, hetzij op het slagveld of ten gevolge van ontvangen wonden, heeft'verloren', of wel den naam van een veroverde vijandelijke positie of van een gewonnen veldslag uit den tegenwoordigen oorlog. In di beide laatste gevallen zal daartoe slechts zoodanige overwinning vyordei gekozen, waarin de Beijersche troepen een belangrijk aandeel hebben gehad Te Breslau was op verzoek van de vaderlandsche vrouwen-vereenigin;, in navolging van hetgeen reeds elders had plaatsgehad, tegen betaling eénet kleine gift ten behoeve van de gekwetsten, eene veroverde mitrailleuse ter bezigtiging gesteld. Met het doel om nog meer bezoekers te lokken, hal de vereeniging aan den militairen kommandaut der stad een paar artilleris ten gevraagd om dagelijks de behandeling van het stuk geschut aan de be langstellenden te verklaren. Op den lld" dezer was een éénjarige vrijwil liger, dien twee andere artilleristen ter zijde stonden, bezig met het verkla ren van het zamenstel, enz. der mitrailleuse, in tegenwoordigheid van eei groot aantal belangstellenden. Genaderd tot aan de lading, plaatste hij pa tronen in de loopen, welke hij er weder uitnam vóór hij de kruk in b« wreging bragt, waarmede het stuk wordt ontladen. Hij had echter een de patronen vergeten en hel ongelukkige gevolg daarvan was, dat de kogel dt beide artilleristen trof, die toevalligerwijze achter elkander en vlak voor dt mondingen der mitrailleuse stonden. Een hunner, wien de borst was door boord, stortte levenloos ter aarde; de andere kwam met een geringe kwetsum vrij. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de tentoonstelling onverwijld werd gesloten. OOSTENRU K. Volgens de jongste berigten was er te Weenen nog geen kans, dal men spoedig verlost zou zijn van de overstrooming. Ware de dooi doorge gaan dan zoude welligt de ontzettende ijsdam welke den Donau boven ea beneden Weenen op een onafzienbaren afstand geblokkeerd houdt en hel water in de kanalen in de hoogte drukt, langzamerhand zijn opgebroken Maar een ongekende kou heeft plotseling de zachtere temperatuur van den jongslen lijd vervangen. In Bohemen bereikte de thermometer den stand van 28 graden onder vriespunt (van Réaumur)zoodat de Moldau op een lange uitgestrektheid beneden Bttdwis de dikte heeft van vier voet. In de vlakte hoort men de boomen van het nabijzijnde woud met donderachtig geweld uitcensplijlen en aan de oevers scheurt de ijsmassa hier en daar met ver vaarlijk geknal. Te Weenen merkt men het een en ander met bedruktheid op; want indien het aan den eenen kant het onmiddellijk gevaar wat minder groot maakt, verlengt het aan den anderen kant den hoogst onaangenamen toestand, waarin een groot deel der Oostenrijkschc hoofdstad verkeert. Deze toestand gaat met groote kosten voor de gemeente gepaard, want zij moet de onge- lukkigendie uit huis en zelfs zolder verjaagd zijnverplegen en voeden, Behalve aan vleeschis er ook aan broodmaar vooral aan steenkolen gebrek, daar alle kelders, waar zij geborgen worden, onder water slaan. De groote watersnood-commissie doet wat zij kan. OOST-INBIE, BATAVIA, 12 Januarij. Over geheel Java waren de regens gedurende de laatste dagen over vloedig; enkele rivieren traden nu en dan buiten hare oevers; bruggen wer den door den snellen stroom weggeslagende gemeenschap daardoor belem merd of voor langeren of kolderen tijd geheel gestremd. Behalve de daardoor veroorzaakt wordende schade ondervindt men ook het daaruit voortvlocijend ongerief, dat de posten zeer ongeregeld en steeds tc laat aankomen. Het reeds zoo dikwerf door overstroomingen zwaar geteisterde Samarang had ook nu weder zijn belangrijk deel in deze bezoekingen. Behalve dat vele kampongs onder water gezet werden, drong het water op vele plaatsen, zoowel in als buiten de stad, de huizen der Europesche bewoners binnen.

Leydse Courant | 1871 | | pagina 2